Bakmakla Yükümlülük Ne Demek, Bakmakla Yükümlülük Belgesi Nereden Alınır?


Bakmakla Yükümlülük Ne Demek, Bakmakla Yükümlülük Belgesi Nereden Alınır?


Bakmakla yükümlülük 5510 Sayılı Sosyal Sigortalılar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre sizin sağlık güvencenizden yararlanabilecek kişilerdir. Bu kişiler eş, çocuklar, anne ve babadır. Sağlık yardımından yararlanma başlıklı yazımızda da konu hakkında bilgi vermiştik. Bu yazımızda bakmakla yükümlülük konusunda biraz daha detaylı bilgi sunulacaktır. 

Bakmakla yükümlü olma şartları nelerdir?

Eşinizin, annenizin, babanızın ya da çocuklarınızın sizin sağlık güvencenizden yararlanabilmesi kanunda belirli şartlara bağlanmıştır. Bu durumu ayrı ayrı ele almak gerekir.

1-Eş için bakmakla yükümlü olma şartları nelerdir?

 • Eşiniz ile resmi nikahınızın olması,
 • Eşinizin kendi sigortalılığı, bağkurunun ya da emekli maaşının olmaması halinde eşiniz sağlık güvencenizden yararlanabilir.

2-Kız çocuğu için bakmakla yükümlü olma şartları nelerdir?

Kız çocuğunun anne ya da babanın sağlık güvencesinden yararlanabilmesi için iki ayrı dönem bulunmaktadır. Anne ya da babanın sigorta ya da bağkur başlangıç tarihininin 01.10.2008 öncesi ve sonrasında olması kız çocuğunun bakmakla yükümlü olma süresini değiştirir. Buna göre anne ya da babanın ilk sigorta, bağkur ya da diğer kapsamlardaki başlangıcı; • 01.10.2008 sonrası ise kız çocuğu 18 yaşını tamamlayana kadar anne ya da babanın aktif güvencesinden yararlanır. Lisede okuması halinde 20 yaşını tamamlayana kadar, üniversitede okuması halinde ise 25 yaşını tamamlayana kadar anne ya da babanın güvencesinden yararlanabilir. 18 yaşını tamamlayan kız çocuğu okumuyorsa genel sağlık sigortasına geçmesi gerekir.  (BKZ. Genel Sağlık Sigortası )
 • 01.10.2008 öncesi ise yukarıdakilerden farklı olarak kız çocuğu okumasa bile evleneceği tarihe kadar anne ya da babadan bakmakla yükümlü olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

3-Erkek çocuğu için bakmakla yükümlü olma şartları nelerdir?

 • Erkek çocukları 18 yaşına kadar anne ve ya babasının sağlık güvencesinden yararlanır.
 • Lisede okuyan erkek çocukları 20 yaşını tamamlayana kadar, üniversitede okuyan erkek çocukları da 25 yaşını tamamlayana kadar anne ya da babasının sağlık güvencesinden yararlanabilir.

*** Anne ya da babası ilk defa 01.10.2008 tarihinden önce emekli sandığı kapsamında memur olan erkek çocuklarının  okuma şartı aranmadan 25 yaşına kadar anne ya da babasının sağlık güvencesinden yararlanma hakları bulunmaktadır. 

4-Anne ya da baba için bakmakla yükümlü olma şartları nelerdir?
 • Anne ya da babanın herhangi bir sigortasının olmaması, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da aylık almıyor olmaları,
 • Sistemde kayıtlı gelir testi başvurusunun olması (Gelir testi başvurusu şarttır. Gelir testi olmadan SGK anne ya da babanızı sigortanız üzerine kaydetmez.)
5-Malul/engelli çocukların bakmakla yükümlü olma şartları nelerdir?
 • Malul çocukların bakmakla yükümlü kişi olabilmesi için çocuğun Sağlık Kurulu Raporu ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu malul çocuğun raporunu inceler ve bakmakla yükümlü olduğuna karar verirse çocuk sizin sağlık güvencenizden yararlanabilir.

Bakmakla yükümlü olma başvurusu nereye ve nasıl yapılır, başvuruda gerekli belgeler nelerdir?

Başvuruyu herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz. Başvuruyu Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Formu ile yapmanız gerekir. Belgeyi aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

⇒⇒ SAĞLIK YARDIMI TALEP VE TAAHHÜT FORMU İNDİR

 • Belgeye ek olarak  kimlik fotokopisi eklemeniz yeterlidir.
 • Eğer öğrenci iseniz ve anne ya da babanınızın sağlık güvencesinden yararlanacaksanız ek olarak güncel tarihli öğrenci belgesi eklemeniz gerekir.
 • Eğer malul çocuğunuz için talepte bulunuyorsanız bu durumda Sağlık Kurulu raporu ve çocuğa ait kimlik fotokopisi ve Nüfus kayıt örneği eklemeniz gerekir.

Bakmakla Yükümlü Belgesi Nedir, Bakmakla yükümlü olduğunu gösterir belge nereden alınır?

Aslında bakmakla yükümlü belgesi diye bir belge yoktur. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu provizyon sorgulama sisteminde yapılan sorgulama sonucunda kişinin kimden sigortalı olduğu, kimin sigortasından yararlandığı dolayısıyla bakmakla yükümlü olarak kimden yararlandığı öğrenilebilir. Bu belgeyi herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabileceğiniz gibi E devlet sisteminden de alabilirsiniz. Bunun için e devlet şifrenizin olması gerekir. Yoksa en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Bakmakla yükümlü sorgulama için;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Ortak (4a/4b/4c) Hizmetler,
 • Spas Müstehaklık sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi)

Menülerini takip ederek sorgulama yapabilir ve ekranın çıktısını alarak bakmakla yükümlü belgesi olarak belgeyi isteyen Kuruma sunabilirsiniz.Kardeşler, torunlar bakmakla yükümlü kişi olabilir mi?

Kardeş ya da torunlar bakmakla yükümlü kişi olarak sağlık güvencenizden yararlanamaz. Yararlanabilecek kişiler yukarıda belirtilmiştir.

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

4 Yorum "Bakmakla Yükümlülük Ne Demek, Bakmakla Yükümlülük Belgesi Nereden Alınır?"

 1. ilyas   11 Eylül 2018 at 11:41

  özürlü kardeşim bakmakla yükümlü olur mu

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Eylül 2018 at 19:50

   Merhaba.Eşinizin, annenizin, babanızın veya çocuklarınızın sizin sağlık güvencenizden faydalanabilmesi için belirli şartlar aranmaktadır.Kardeş kanunda yer almamaktadır.

   Cevapla
 2. Semih can   10 Temmuz 2018 at 17:53

  Ben anne ve babamı bakmakla yükümlü olarak üzerime geçirirsem babam ssk emeklisi annem ev hanımı. Herhangi bir hak kaybına uğrarlarmı ben devlet memuruyum. Anne baba hastane vb. İşlerinde benim üzerimdenmi işlem görecekler? Ben baktığım için babamın emekli maaşında ve diğer haklarında bir değişiklik olurmu ? Ev sahibi malum emekliler emlak vergisi tek ev için ödemiyor bunun gibi mağduriyet oluşurmu?

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Eylül 2018 at 19:52

   Merhaba.Babanız emekli maaşı aldığı için babanızı sağlık yönünden üzerinize alamazsınız.

   Cevapla