Bağkura Dondurma Geliyor, Bağkur İhya Borçları Düşüyor!


Bağkura Dondurma Geliyor, Bağkur İhya Borçları Düşüyor!


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU geçtiğimiz günlerde bağkurlulara önemli müjdeler verdi. Getirilecek düzenleme ile bağkur borcu 12 aydan fazla olanlar borçlarını dondurabilecek ve borçlarını sildirebilecek. Ayrıca dondurulan bağkur sürelerinin ihyasında hesaplama şekli de değişecek. Düzenleme gelirse ihya borçları yaklaşık %60 oranında düşmüş olacak. Peki nasıl mı olacak? 

12 aydan fazla bağkur borcu olan borçlarını sildirip, hizmetini dondurabilecek!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yapmış olduğu açıklamada düzenlemenin en kısa zamanda yürürlüğe konulacağını ve bağkur kapsamında son ödeme vadesi geçmiş prim borcu 12 aydan fazla olanların prim borçlarını talepleri halinde sildirebileceğini  ve hizmetlerini dondurabileceğini belirtti. Yani düzenleme gelirse 12 aydan fazla olan bağkur prim borçlarınızı sildirebilecek, hizmetlerinizi dondurabileceksiniz. Dondurulan bu hizmetleri de daha sonra talep etmeniz halinde ihya ederek yeniden borçlanabilecek ve hizmetten saydırabileceksiniz.

Bağkur ihya nedir, ihya borcu nasıl hesaplanır?

Mevcut uygulamada bağkurda dondurulan süreleri ihya etmek yani canlandırıp hizmetten saydırabilmek için aylık olarak brüt asgari ücretin %34,5’u tutarında prim ödemesi yapabilmektesiniz. Bu %34,5 oranın içinde Genel Sağlık Sigortası primi de var. Ancak zaten Genel Sağlık Sigortasından yararlanmadığınız dönemler olan dondurulan süreler için neden Genel Sağlık Sigortası primi ödeyeceksiniz? Bakanlık da sonunda bunun farkına varmış olmalı ki ihya borçlarının sadece emeklilik primi üzerinden borçlanılabilmesini öngören düzenlemeyi getirecek. Düzenleme gelirse ihya için ödeyeceğiniz aylık prim tutarı brüt asgari ücretin %20 ‘si olacak.2017 yılından örnek verecek olursak esnaf bağkur ihyası için 1 aylık prim 613 TL iken düzenlemenin gelmesi halinde 1 aylık ihya borcu 355,00 TL ye inmiş olacak. Dolayısıyla ihya borcu yarı yarıya yakın düşmüş olacak.

Düzenleme ile bağkura iki aydan fazla borcu olup sağlık güvencesi olmayanlara ücretsiz sağlık hizmeti verilecek

Yine önemli bir düzenleme de iki aydan fazla borcu olup sağlık hizmetlerinden yararlanamayan, hastanelerde muayene olamayan kişilere geliyor. Bildiğiniz gibi bağkur kapsamında ödenmeyen prim borcunuzun 2 aydan fazla olması halinde siz, eşiniz ve bakmakla yükümlü olduğunuz anne, baba ile 18 yaşından büyük çocuklarınız sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Getirilecek yeni düzenleme ile bağkur borcunuz 2 aydan fazla olsa bile sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabileceksiniz.

Bağkur dondurulan hizmetler emeklilikte sayılır mı, bu süreleri borçlanmak zorunda mıyım?

Bağkurda dondurulan süreler ihya ederek ödemediğiniz sürece emeklilikte sayılmaz. Bu süreleri talep etmediğiniz sürece borçlanmak zorunda değilsiniz.

Bağkur ihya talebinde bulunup ödemedim, daha sonra yeniden ödeyebilir miyim?

Bağkur ihya talebinde bulunduktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu size ihya için ödeyeceğiniz toplam tutar ile ilgili yazı gönderir. Yazıyı tebliğ aldıktan sonra 3 ay içerisinde ihya ödemesini yapmadığınız takdirde talebiniz geçersiz sayılacak ve işlem iptal edilecektir. Daha sonra bu süreleri yeniden ihya için talepte bulunabilirsiniz. Bu durumda ihya hesabı güncel primler üzerinden yapılacaktır.

Bağkurda dondurulan hizmetler kısmi borçlanma yapılır mı?

Maalesef. Dondurulan sürenin tamamını borçlanmak zorundasınız. Kısmi borçlanma hakkı yok.⇒⇒ 2017 Bağkur Borcu Yapılandırma

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

34 Yorum "Bağkura Dondurma Geliyor, Bağkur İhya Borçları Düşüyor!"

 1. Melina   22 Mayıs 2018 at 21:07

  MErhaba benim de yaklaşık 2 yıllık Bağkur borcum var yeni gelen yasadan komple silinecek mi borcum? Bağkur olan is yerimi kapattım ve artık SGK’dan yatıyor SGK’dan emekli olmak istiyorum boyle bir imkan var mi?

  Cevapla
 2. Ahmet   14 Mayıs 2018 at 11:43

  Meraba hocam.19 senelik bağkur’luyum.küçük esnafım.işyerim aktif olarak devam ediyor,yanımda çalışan işcim yok.bende başka bir yerde çalışmıyor,işimin başındayım.Bağkur primlerini ödemede zorluk çekiyorum.
  Sorum şu ; bağkurumu bir müddet işlerim düzelene kadar dondura bilirmiyim.Saygılar…

  Cevapla
 3. ŞEYDA   13 Mayıs 2018 at 16:03

  Merhaba,
  Eşim 2016 temmuz ayında bir iş yeri açtı. Otomatik olarak bağkura bağlandı. İş yerinin durumundan kaynaklı ödemeleri yapamadı ve 2017 aralık ayında iş yerini kapattı. Toplamda 17 18 ay ödenmemiş bağkur borcu var. Bağkur ve vergi borçları ile ilgili iyileştirme yapılması hala kesinleştirilmedi mi ? tamamen silinmesi gibi bir durum söz konusu olur mu ?

  Cevapla
 4. Emrullah kayisli   12 Mayıs 2018 at 14:32

  89 Bağkur girişim var 2 ay önce bugüne kadar günleri ihya ettirdim 1958 doğumluyum emekliligim dolmuş durumda ama 112bin borç çıktı fakat banka bunu karşılamıyor bu borç faiziyle beraber hesaplanmış şu anda faizlere af varmı şayet faizleri indirilirse banka bukrediyi verebilirmi ayrıca bu borcu yeniden hesaplarlarmi tesekkürler

  Cevapla
 5. Selcuk   3 Mayıs 2018 at 11:30

  Selam hocam 2006 2007 2008 2009 2010 2011 yeni çıkan afla esnaf bağkuru dondurulan günler için nekadar ödeme yapmamız gerekiyor

  Cevapla
 6. Ahmet   2 Mayıs 2018 at 17:52

  Hayır hocam, kendi işyerimde çalışıyorum ufak esnafım,prim ödemeleri zorluyor,yatırmak istemediğim içindi sorum.1999’un 5 . Ci ayı bağkur girişim.25 sene yatırsamda 50 yaşında doluyor emekliliğim,lakın 58 yaşını beklemek zorundayım.

  Cevapla
 7. Selcuk   2 Mayıs 2018 at 14:35

  Selam hocam yeni çıkan yapilandirma da dondurulan bağkur günleri kısmen ihya veya taksit olacak mı faiz indirimi varmi

  Cevapla
  • SgkUzman   29 Temmuz 2018 at 19:17

   Merhaba.Kısmen veya taksit imkanı bulunmamaktadır.

   Cevapla
 8. Ahmet   1 Mayıs 2018 at 12:48

  Merhaba hocam,19 senelik işyerim,benim adıma aktif hizmet veriyor.bağkur prim borcum yok.iş yerimi kapatmadan işime devam ederek bağkurumu bir müddet dondura bilirmiyim.teşekkürler…

  Cevapla
  • SgkUzman   1 Mayıs 2018 at 13:30

   Merhaba.Kendi işyerinizin dışında bir işyerinde mi sigortalı olarak çalışıyorsunuz?

   Cevapla
 9. s.arslan   5 Mart 2018 at 19:14

  iyi günler sayın hocam. 2015.5 ay itibari ile sgk tarafından dondurulmuş 21 ay bağkur kaydım var. 21 aylık bağkur kaydımın 5 aylık kısmı lazım bana. sgk kurumuna uğradım onlar bu dondurulmuş 21 aylık hizmetim hepsine dilekçe verip borcu yatırırsanız bu sureler sizde gözükür diyor ben ise 5 aylıgını yatırayım diğer süreleri silin dedimsede olmaz diyorlar size sorum bu hizmetin irkısmını yatırıp bir kısmını sildirebilirmiyiz ? vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • SgkUzman   24 Mart 2018 at 13:40

   Merhaba.Maalesef kısmi ödeme yapamıyorsunuz.1 gün dahi almak isteseniz bütün borcunuzu yatırmak zorundasınız yeni düzenleme gelene kadar.

   Cevapla
 10. s.arslan   5 Mart 2018 at 19:12

  iyi günler sayın hocam. 2015.5 ay itibari ile sgk tarafından dondurulmuş 21 ay bağkur kaydım var. 21 aylık bağkur kaydımın 5 aylık kısmı lazım bana. sgk kurumuna uğradım onlar bu dondurulmuş 21 aylık hizmetim hepsine dilekçe verip borcu yatırırsanız bu sureler sizde gözükür diyor ben ise 5 aylıgını yatırayım diğer süreleri silin dedimsede olmaz diyorlar size sorum bu hizmetin irkısmını yatırıp bir kısmını sildirebilirmiyiz ? vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • SgkUzman   24 Mart 2018 at 13:39

   Merhaba.Maalesef kısmi ödeme yapamıyorsunuz.1 gün dahi almak isteseniz bütün borcunuzu yatırmak zorundasınız yeni düzenleme gelene kadar.

   Cevapla
 11. Selma Kanbur   6 Şubat 2018 at 14:58

  Merhaba, eşim Bağ-Kur’lu, daha önce SSK’lıydı. Her ikisinin toplam prim gün sayısı 9.000’i geçti.Şu anda yapılandırılmış Bağ-Kur borcu dışında borcu yok. Hem yapılandırmayı hem de cari prim borçlarını düzenli olarak ödüyor. Emekli maaşı bağlanabilmesi için yaşı beklemesi gerekiyor yani 5 yıl var. Ticari faaliyetine son verip, Bağ-Kur hizmet primlerini emeklilik yaşı gelene kadar dondurabilir mi? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   7 Şubat 2018 at 16:45

   Merhaba. Ticari faaliyetine son verirse bağkuru durdurabilir. Ancak eğer sizin güvenceniz varsa sağlıktan sizden yararlanır. Yoksa Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçerek sağlıktan yararlanmanız gerekir.

   Cevapla
 12. mustafa   26 Ocak 2018 at 10:27

  slm hocam tarim bakurliyim borcum var sagliktan yaralanamiyom.borclari sildirebilir miyim.yada dondurma imkani varmi cvp verirsen sevinirim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   26 Ocak 2018 at 12:17

   Merhaba. sildirme ya da dondurabilme için kanun çıkması gerekir. 6183/48. madde kapsamında taksitlendirip peşinat öderseniz sağlıktan yararlanabilirsiniz.

   Cevapla
 13. Aydin   26 Kasım 2017 at 20:28

  Merhaba, 2014 senesinde açılan tarım bagkurumu 12 ay sonrasında kapatmıştım. İşsiz olduğumdan gss primi ödeyip provizyon alabiliyordum, fakat şu anda provizyon alamıyorum. Bunun için ne yapabilirim. Faiziyle beraber 5000 liraya yakın borç çıkarmışlar. Kapanmış bagkurumu sildirmem mümkünmü? Tekrar gss dan provizyon alabilmem için ne yapmalıyım. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   26 Kasım 2017 at 22:23

   Merhaba. Maalesef bağkur borcunuzu sildirme hakkınız yok. Bu borcu ödemeden ya da taksitlendirmeden GSS kapsamında provizyon alamazsınız

   Cevapla
   • Aydin   27 Kasım 2017 at 17:24

    Hocam bu gün Ümraniye Sgk ‘ya gittim. Gss kapsamında sağlıktan yararlanabilmek için Tarım bagkurumu taksitlendirmek istediğimi söyledim.
    Bagkur bölümündeki görevli; taksitlerin tamamı ödenmeden, yada borç tek kalemde kapanmadan provizyon alamayacağımı söyledi. Ve bunu Gss bölümündeki arkadaşlara sormam için beni bir alt kata yönlendirdi. Oradaki görevli bunu bagkur bölümü bilir diyerek beni geri yolladı. Bagkur görevlisi sağolsun milleti tersleyen bir insandı, sorulara cevap alamadım.
    Israrla borcun tamamı bitmeden provizyon alamazsın diye belirttı ve en fazla 10 taksit olur dedi. Ben ısrar edince Taksitlendirme talep formunu ancak alabildim. Fakat doldurup teslim etmeye çekiniyorum. Bankaya 500 lira yatır formu doldur gel denildi bana. fakat hangi banka, hangi hesap numarası gibi sorularıma cevap alamadım… Provizyon alamayacaksam taksit yapmamın bir anlamı yok diye düşünmeye başladım.
    Sizin bu konuda düşünceniz nedir? Hali hazırda, aksatmadan ödediğim genel sağlık sigortasından hastaneden yararlanabilmek için, bagkur borcumun tamamını kapatmammı gerekiyor? Teşekkürler.

    Cevapla
    • Hakan KAYA   28 Kasım 2017 at 20:17

     Merhaba. Bağkur prim borcunuzu 6183 sayılı kanunun 48. Maddesi kapsamında taksitlendirebilirsiniz. Peşinat olarak yatırın dedikleri ilk taksitten sonra ve taksitlendirmeden sonra gss kapsamında provizyon almaya başlayabilirsiniz. 36 aya kadar taksit yapma hakkınız var. Eğer memur çok sıkıntı ediyorsa müdürü ile görüşün.

     Cevapla
 14. Recep   12 Kasım 2017 at 13:37

  Merhaba 12 aydan fazla Bağkur borcu olanların borçları yeni torba yasaya göre silinecekmi acaba yeni gelişmeler varmi acaba…

  Cevapla
  • Hakan KAYA   16 Kasım 2017 at 11:28

   Merhaba.henüz bu konuda atılmış somut bir adım yok. Ama düzenleme gelmesini bekliyoruz.

   Cevapla
 15. Evren   20 Eylül 2017 at 01:06

  12 aydan fazla bagkur borcu olanların borç dondurma veya sildirme durumu ne zaman gelecek..Bakan düzenlemenin yolda olduğunu söylemişti ..

  Cevapla
  • SGKuzmani   20 Eylül 2017 at 09:39

   Merhaba. Bununla ilgili düzenlemenin de yer aldığı torba yasa teklifinin yakında meclise sunulmasını bekliyoruz.

   Cevapla
 16. Ruziye   15 Ağustos 2017 at 08:46

  Hocam, bu kanunu sabırsızlıkla bekliyorum. Bu kanun gelecek diye yapılandırmaya başvurmadım. Gelişme var mı acaba?

  Cevapla
  • SGKuzmani   15 Ağustos 2017 at 10:05

   Merhaba. Şu tarih itibariyle herhangi bir gelişme yok maalesef. Bizi takipte kalın. Gelişme olursa buradan duyurulur.

   Cevapla
 17. Hakki   17 Haziran 2017 at 01:58

  12 aydan fazla Bağkur borcum var bu borcu sildirebilmek için nasıl yol izliycem hocam

  Cevapla
  • SGKuzmani   19 Haziran 2017 at 08:27

   Merhaba. Henüz bununla ilgili yasal bir düzenleme çıkmadı. Çıktıktan sonra silinebilir.

   Cevapla
 18. Araz   9 Haziran 2017 at 23:46

  Merhaba hocam, benim babam 69 dogumlu 89 sigorta girisli. Yas ve prim gun sayisi emeklilik icin tamam saniyorduk, bu yapilandirmadan faydalanarak emekli olmak istedi ama prim gun sayisina baktigimiz da oncesi silinmiş. Suan 11 yil olarak gosteriyor ama 89 dan bu yana sigortalı silinmis anlayacaginiz. Hocam bize ne onerirsiniz. Yazinizi okudum gelebilme ihtimali varmis. Bu simdiki yapılandırmayla 11 yılı, sonra gelicek ihya ile gecmis yillarimi yapilandirmaliyiz. Ne yapmamizi onerirsiniz hocam bize?

  Cevapla
  • Araz   9 Haziran 2017 at 23:47

   67 dogumlu hocam pardon.

   Cevapla
  • SGKuzmani   12 Haziran 2017 at 08:37

   Merhaba. Yeni kanunda dondurulan bağkur sürelerine af ya da yapılandırma yok. Yazımızda bahsettiğimiz düzenleme gelirse çok daha avantajlı olur sizin için. Ben beklemenizi tavsiye ederim ancak onun da ne zaman çıkacağı belli değil. Meclis tatile girecek yaz döneminden sonra artık gündeme gelebilir yeni düzenleme.

   Cevapla
 19. Pingback: 2017 Bağkur Affı ve Bağkur Geriye Dönük Tescil Var mı? | | SGK ve Çalışma Rehberi