Bağkur Yüzde Beş Prim İndirimi Ne Zaman Uygulanacak?
Bilindiği üzere 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 Sayılı Kanun ile birlikte 5510 Sayılı Kanunun 4/1-a bendi kapsamında eski adıyla SSK kapsamında sigortalı çalıştıran işverenlere yine kanunda belirtilen belirli şartları sağlamaları halinde ödeyecekleri toplam prim tutarından %5 prim indirimi yapılması hakkı verilmişti.

5510 Sayılı Kanunun 4/b kapsamında sigortalı olan eski adıyla Bağ-Kur’lu olanların ise şu an için böyle bir hakkı bulunmamakta. Ancak önümüzdeki günlerde torba kanun ile yapılacak düzenleme sonucunda tıpkı 4/1-a kapsamında sigortalı çalıştıran işverenler gibi 4/b kapsamında sigortalı olanlara da bu prim indiriminin uygulanması bekleniyor. Peki hangi Bağkur’lular 5 puanlık indirimden faydalanacak, şartları neler olacak? İşte detaylar:

4/1-a Kapsamında Sigortalı Çalıştıran İşverenler İçin 5 Puanlık İndirimden Faydalanma Şartları Neler?

bağkur prim indirimi yüzde 5 tarım esnaf ek 5
bağkur prim indirimi yüzde 5 tarım esnaf ek 5

İşverenlerin 5510 Sayılı Kanun’dan kaynaklanan 5 puanlık indirim için gerekli şartları vermemizin sebebi konunun daha anlaşılabilir olmasını sağlamak. Zira üç aşağı beş yukarı Bağkur’lular için de şartlar aynı olacak. İşverenlerin 5 puanlık indirimden faydalanma şartları şunlar:-Prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme zammı ve gecikme cezası borcu bulunmaması ,

Aylık prim ve hizmet belgesinin süresi içinde verilmesi ,

-Sigorta primlerinin sigortalı hissesi ile Hazinece karşılanmayan işveren hissesinin tamamının yasal süresi içerisinde ödenmesi.

Genel olarak işverenler için gerekli şartlar yukarıda sayıldığı gibi . Gelelim Bağ-Kur’lular için yüzde 5’lik indirimden faydalanma şartlarına

BağKur’lular İçin Yüzde 5’lik İndirimden Faydalanma Şartları

Bağkur kapsamında olan sigortalıların yüzde 5 tutarındaki prim indiriminden faydalanabilmeleri için:

-Son ödeme vadesi geçmiş prim borçlarının bulunmaması,

-Cari primlerini ise son ödeme tarihine kadar ödemesi gerekmektedir.

İndirim Tutarı Ne Kadar Olacak?

Esnaf ve şirket ortaklarının 2016 yılında ödedikleri Bağkur prim tutarı 568,22 T.L. Kanunda düzenlenme yapılması halinde bu kapsamdakiler yaklaşık 83,00 T.L. indirim alacak ve 485,87 T.L. ödeyecekler.Uygulamanın hayata geçmesi Sosyal Güvenlik açısından fayda sağlayacak ve primlerin ödenmesi konusunda teşvik sağlayacaktır.

SOSYAL GÜVENLİK İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZYORUMUNUZ