Bağkur Primleri Ne Zaman, Nasıl ve Nereye Ödenir?


Bağkur Primleri Ne Zaman, Nasıl ve Nereye Ödenir?


Bağkur primi son ödeme tarihi ne zaman? Bağkur primleri hangi tarihe kadar ödenmeli? Bağkur primleri nasıl ödenir? Bağkur borcumu ödemezsem silinir mi? Bağkur borçları kredi kartı ile ödenir mi? Bağkur borcumu ödemezsem ne olur?

Bağkur primlerine indirim uygulanması konusunda daha önce “Bağkur Yüzde 5 İndirim Uygulanmaya Başlıyor” konulu yazımızda detaylı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise bağkurda yukarıdaki sorulara benzer tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. 

Bağkur Prim Borçları Hangi Tarihe Kadar Ödenmeli?

Her aya ait bağkur prim borcunun takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir. Bunu bir örnekle açıklayalım.Diyelim ki 2016/11 döneminde bağkur prim borcum var. Bu prim borcunun ödenmesi için son tarih takip eden ay yani aralığın sonu. bu durumda 2016/11 ayına ait bağkur prim borcu için son ödeme tarihi 31.12.2016 tarihi olacaktır.

Bağkur Prim Borcumu Zamanında Ödemezsem Ne Olur?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bağkur prim borçlarının takip eden ay sonuna kadar ödenmesi gerekir. Ödenmediği takdirde ana para üzerinden gecikme zammı ve faizi işler.

Bağkur Prim Borcu Kaç Ay Ödenmezse Sağlık Kapanır, Hastaneye Gidemem?

Vadesinde ödenmemiş bağkur prim borcunun 60 günden fazla olması halinde sağlık hizmetlerinden faydalanamazsınız. Bu da yaklaşık 4 aylık prim borcuna tekabül eder. Yani aslında borcun iki ay değil 4 ay olması halinde sağlık kapanır.

Bağkur Borçlarımı Yapılandırır/Taksitlendirirsem Sağlıktan Faydalanabilir miyim?

Son ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçlarını yapılandıran ya da taksitlendiren sigortalılar yapılandırma/taksitlendirme kapsamındaki ilk taksitlerini ödemeleri ve cari prim borçlarının da 60 günden fazla olması halinde hem kendileri hem de bakmakla yükümlü bulunduğu kişiler sağlıktan faydalanabilir.

Bağkur Prim Borcum Var Eşim ve 18 Yaşından Küçük Çocuklarım Sağlık Güvencemden Faydalanabilir mi?

Bağkur prim borcu bulunan sigortalıların 18 yaşından küçük çocukları prim borcuna bakılmaksızın sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler. Ancak 18 yaşından büyük çocuklar ile eş prim borcu olması halinde sağlık hizmeti alamazlar.

Bağkur Prim Borçlarımı Nasıl ve Nereye Ödeyebilirim?

bagkur-borc-odeme-silinmeBağkur prim borçlarınızı SGK ile anlaşmalı tüm banka ve ptt şubelerinden, ATM’lerden ya da SGK kredi kartı ile ödeme sisteminden kart ile ödeyebilirsiniz. Bağkur prim borçları TC. Kimlik numarası üzerinden ödenir.

 • Geçmiş dönem borçları ve ya yapılandırılmış borçlar için 4/b geçmiş dönem,
 • Son ödeme vadesi geçmemiş cari prim borçları için 4/b Cari dönem,

Seçenekleri kullanılmalıdır.

Bağkur Prim Borcumu İnternet Üzerinden Nasıl ve Nereden Sorgulayabilirim?

Bağkur prim borç durumunuzu www.turkiye.gov.tr adresinden E-devlet şifreniz ile giriş yaparak sorgulayabilirsiniz. Bunun için E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

Bağkurda Kaç Yıl Hizmetim Var Nasıl Öğrenebilirim?

Bağkurda toplam kaç yıl hizmetiniz olduğunu www.turkiye.gov.tr adresinden E-devlet şifreniz ile giriş yaparak sorgulayabilirsiniz. Bunun için E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

Bağkur Prim Borcu Neye Göre Hesaplanır?

Bağkur için ödenecek prim tutarı asgari ücretin brüt tutarı üzerinden hesaplanır.

Bağkur Borcum Var Ödeme Yapmazsam Silinir mi?

Bunun için kanun çıkarılması gerekir. Örneğin 2008/04 ve öncesi bağkur borcu 60 aydan fazla olanlar ile 2015/04 dönemi ve öncesi bağkur prim borcu 12 aydan fazla olanların borçları silindi ve hizmetleri donduruldu. Yani ödeme yapmayım borcum silinsin diye bir şey yok normalde. Ayrıca düzenleme yapılması gerekir.

Bağkurdan Emekli Olabilmek İçin En Az Kaç Yıl Prim Ödemem Gerekir?Bağkurda kısmi emeklilik için en az 5400 gün, normal emeklilik için ise en az 9000 gün prim ödemek gerekir .Hem erkekler hem de kadınlar için prim gün sayısı şartı aynıdır. Ancak başlama tarihine göre emekli olunacak yaş farklılık gösterebilir.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***YORUMUNUZ

11 Yorum "Bağkur Primleri Ne Zaman, Nasıl ve Nereye Ödenir?"

 1. Şehriban karabacak   23 Nisan 2018 at 10:41

  Merhaba ben 2014 basit usulde is yeri açtım ama hiç pirim ödemedim.içeri borcum çogaldı ne yapmam gerekir

  Cevapla
 2. mahmut alağaş   14 Nisan 2018 at 00:03

  iyi geceler 10 aylık bir borçum ana para 1900 geçıkme faizi 2200 oldunu öğrendim ödemedim ana parayı kabul ederlerse öderim faizi vermem

  Cevapla
 3. Pingback: Bağkur Primi Ne Kadar 2018, En Düşük Bağkur Primi 2018  | SGK ve Çalışma Rehberi | SGK ve Çalışma Rehberi

 4. sinan   19 Aralık 2017 at 22:15

  merhabalar eskiden tekel üzerinden bağkurlu idim tekelden geçmiş bağkur borçlanması çıkardım 13 yıl olan hizmetim 6 yıl olarak geldi ve ödedim tekele yaptığım geçmişe dönük hizmetlerimin düzeltilmesi için tekrar dilekçe gönderdim ve kaybolan hizmetlerim verildi fakat bu kalan hizmetleri ödediğim tarihteki diğer indirim gibi mi olacak yoksa gecikme faizi yansıtılıp mı ödenecek bilginiz varsa bana yardımcı olursanız sevinirim …. tam olarak kendimi anlatamadıysam bana ulaşabilirseniz çok mütteşekir olurum …. saygılar

  Cevapla
  • sinan   19 Aralık 2017 at 22:16

   yani bana mail. üzerinden ulaşırsanız sevirim….

   Cevapla
  • Hakan KAYA   20 Aralık 2017 at 11:39

   Merhaba. Prim borcundan dolayı dondurulacağı için bunları cari prim üzerinden ödersiz. Aylık borçlanma tutarı yaklaşık olarak 500 Tl dir.

   Cevapla
 5. Pingback: İşyeri Açan Bağkurlu Olmak Zorunda mı? | | SGK ve Çalışma Rehberi

 6. Pingback: 2017 En Düşük Bağkur Primleri | SGK ve Çalışma Rehberi

 7. Pingback: İnternetten Bağkur Borcu Sorgulama - SGK ve Çalışma Rehberi

 8. Pingback: Bağkur İhya Borçları Nasıl Hesaplanır? - SGK ve Çalışma Rehberi

 9. Pingback: 2016 Bağ-Kur Primleri Ne Kadar Oldu? | SGK, SSK, EMEKLİ SANDIĞI, BAĞ-KUR VE ÇALIŞMA HAYATI İLE İLGİLİ GÜNCEL BİLGİLER | SGK, SSK, EMEKLİ SANDIĞI, BAĞ-KUR VE ÇALIŞMA HAYATI İLE İLGİLİ GÜNCEL BİLGİLER