Aynı Gün SSK Girişi Yapılabilir mi?


Aynı Gün SSK Girişi Yapılabilir mi?


Bildiğiniz gibi işe alınan bir sigortalı için işe giriş bildirgesinin elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilmesi gerekmektedir. Sigortalının işe giriş bildirgesinin verilebilmesi için de Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işyeri dosyanızın bulunması gerekir. SGK işyeri tescili hakkında SGK işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır konulu yazımızdan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Peki aynı gün ssk girişi ve çıkışı yapılabilir mi?

Aynı gün sgk işyeri bildirgesi verilebilir mi?

SGK işyeri tescil başvurusunu en geç sigortalı çalıştırmaya başlayacağınız tarihe kadar verebilirsiniz. Örneğin 27 Nisan 2017 tarihi itibariyle işyerinizde sigortalı çalışmaya başlayacaksa işyeri tescil başvurunuzu da 27 Nisan 2017 tarihi mesai bitimine kadar SGK ya başvurabilir ya da 23.59 ‘a kadar elektronik ortamda yapabilirsiniz.

İlk defa tescil edilen işyerlerinde Ssk işe giriş bildirgesi için tescil tarihinden itibaren 1 aylık süre vardır. Yani 27 Nisan 2017 tarihinde tescil edilen dosyada 27 Mayıs 2017 tarihine kadar işe giriş bildirgesini verebilirsiniz. Bu durumda herhangi bir idari para cezası uygulanmaz.Aynı gün SSK işe giriş bildirgesi verilebilir mi?

İlk defa tescil edilen işyeri dosyaları ve istisnalar haricinde işe giriş bildirgesinin en geç sigortalının çalışmaya başladığı tarihten 1 gün önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda gönderilmesi gerekmektedir. Yani sigortalınız 28 Nisan 2017 tarihinde işe başlayacaksa en geç 27 Nisan 2017 saat 23.59’a kadar işe giriş bildirgesini elektronik ortamda vermeniz gerekir. Bu durumun bazı istisnaları vardır. Yani aynı gün ssk işe girişi yapılabilen işyerleri vardır. Bu işyerleri şunlardır;

  • İnşaat işleri,
  • Balıkçılık işleri,
  • Tarım işleri..

***Yine Pazartesi günü işe başlayan bir sigortalı için de işe giriş bildirgesi aynı gün verilebilmekte.

Yukarıda belirtilen işyerleri haricinde işe giriş bildirgesini en geç sigortalının çalışmaya başlayacağı tarihten 1 gün önce bildirmeniz gerekir.

Aynı gün ssk işten çıkış verilebilir mi?

İşten ayrılan bir sigortalı için işten ayrılış bildirgesinin sigortalının işten ayrılış tarihini takip eden 10. güne kadar verilmesi gerekmektedir. İşten çıkış aynı gün de verilebilmekte. SGK işten ayrılış bildirgesi konulu yazımızda bu konuda detaylı bilgi verilmiştir.

SSK işe giriş bildirgesi iptal edilebilir mi, süresi ne kadar?

SSK işe giriş bildirgesi en geç sigortalının çalışmaya başladığı gün sonuna kadar elektronik ortamda iptal edilebilir. Eğer süresi geçtiyse iptal işlemi için SGK’ya dilekçe vermeniz gerekir.

SSK işe giriş bildirgesi geç verme cezası ne kadar?Sigortalı işe giriş bildirgesini belirtilen süreden sonra SGK’ya elektronik ortamda göndermeniz halinde her bir sigortalı için brüt asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanır. Verilmesi gereken tarihten itibaren en geç 1 aylık süre içerisinde kendiniz vermeniz halinde cezasın sadece 4/3’ünün 4/1’i tahsil edilir.

***KONU HAKKINDA TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ