Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Askerlik Borçlanması Hesaplama


Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Askerlik Borçlanması Hesaplama


Erkek sigortalılar için en iyi hizmet borçlanma yolu askerlik borçlanmasıdır. Askerlik borçlanması hakkında detaylı bilgiye SGK Askerlik borçlanması konulu yazımızda yer vermiştik. Bu yazımızda ise askerlik borçlanması ile ilgili bize en çok sorulan sorular konusunda sizlere bilgi sunmaya çalışacağız. 

Askerlik borçlanması nedir, şartları nelerdir?

Askerlik borçlanması erkek sigortalılara tanınan hizmet borçlanma yoludur. Er/Erbaşlıkta geçen süreler ile yedek subay hazırlık döneminde geçen süreleri borçlanma yoluyla satın alabilir ve SGK hizmetinize ekletebilirsiniz. İşte bunun adı askerlik borçlanmasıdır.

Askerlik borçlanması için herhangi bir şart aranmaz. Aktif sigortalı olmanız gerekmez. Askerliğinizi yapmış olmanız yeterli. Ayrıca askerlik süresinin sigorta girişinden önce ya da sonra olması farketmiyor. Askerlik borçlanması yapmanıza engel değil yani. Askerlik borçlanmasını istediğiniz bir dönem ve zamanda yapabilirsiniz.Askerlik borçlanması hesaplaması nasıl yapılır?

Askerlik borçlanması için ödeyeceğiniz günlük en düşük tutar brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. 1 günlük askerlik borçlanması için ödeyeceğiniz günlük en düşük SGK borçlanma tutarı günlük brüt asgari ücretin %32’sidir.

Örnek:

2017 yılı için örnekleme yaptığımızda aylık brüt asgari ücret 1.777,50 T.L.

2017 yılı için günlük brüt asgari ücret: 59,25 T.L.

Askerlik borçlanması için günlük en düşük tutar ise 59,25 * %32 = 18,96 T.L. 

Şeklinde olacaktır.

01.01.2017 tarihi ile 31.12.2017 tarihi arasında talepte bulunmanız halinde askerlik borçlanması için ödeyeceğiniz en düşük tutar 18,96 T.L.’dir.

Askerlik yaptığım sürenin tamamını borçlanmak zorunda mıyım?

Askerlik yaptığınız sürenin tamamını borçlanmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz kadar kısmını borçlanabilirsiniz. Örneğin 540 gün askerlik yaptınız. Ancak sizin sadece 100 gününü borçlanmaya ihtiyacınız var. Borçlanma talep formunda bunu belirtebilirsiniz.

Askerlik borçlanma başvurusu nereye ve nasıl yapılır, gerekli belgeler ve formlar nelerdir?

Askerlik borçlanması yapabilmek için öncelikle askerlik şubesinden askerlik yaptığınız sürelere ait yazı almanız gerekir.

Bununla birlikte askerlik borçlanması başvuru formu ve kimlik fotokopisi askerlik borçlanması yapmak için yeterlidir.

⇒⇒Askerlik borçlanması başvuru formunu buradan indirebilirsiniz. 

Askerlik borçlanması için başvuru yapılacak yer en son çalışmanızın olduğu sigorta koluna göre belirlenir.

  • Son çalışmanız 4a ssk ise en son çalıştığınız işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne,
  • Son çalışmanız 4b bağkur ise 4b bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne,
  • Son çalışmanız 4c emekli sandığı ise Mithatpaşa cad. Sıhhıye Ankara adresindeki Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ya da kendi kurumunuza başvuru yapabilirsiniz.

Borçlanma için başvuru evraklarınızı elden verebilir ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz. Posta yolu ile göndermeyi tercih edecekseniz taahhütlü ya da iadeli taahhütlü olarak göndermeniz daha iyi olacaktır. Çünkü taahhütlü ya da iadeli taahhütlü gönderdiğiniz zaman başvuru tarihi başvuruyu PTT’ye verdiğiniz tarih olarak esas alınır.

Askerlik borçlanması sigorta girişini ne kadar geriye çeker, erken emekli olmamı sağlar mı?

Eğer askerlik yaptığınız süre ilk defa çalışmaya başladığınız ya da bağkurlu olduğunuz tarihten önce ise askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar ilk sigorta ya da bağkur başlangıcı geri çekilir ve emeklilik şartlarınız çekilen tarihe göre yeniden değerlendirilir. Bu durumda askerlik borçlanması emeklilik şartlarınızı duruma göre değiştirebilir ve erken emekli olmanızı sağlar. Ancak tam tersi durumda yani askerlik süresi ilk sigorta ya da bağkur girişinizden sonra ise bu durumda sigorta giriş tarihinizi geri çekmez. Borçlanma yapmanız halinde sadece hizmetinize eklenir.

Askerlik başlangıç tarihi ilk sigorta girişi olarak sayılmaz. Sadece askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar sigorta girişinizi geri çeker.

Örnek:

Mehmet Bey ilk defa 07.02.1996 tarihinde 4a ssk kapsamında işe başlamıştır. Mehmet BEY askerliği 1990 yılında 540 gün olarak yapmıştır. Mehmet BEY’in askerlik borçlanması yapmazsa SSK kapsamında emeklilik şartları 25 yıllık sigortalılık süresi, 56 yaş ve 5825 gündür.

Mehmet BEY’in 3 ay yani 90 gün askerlik borçlanması halinde sigorta giriş tarihi 07.11.1995 tarihine çekilecek ve SSK kapsamında yeni emeklilik şartları şu şekilde olacak; 55 yaş 25 yıllık sigortalılık süresi ve 5750 gün.

Gördüğünüz gibi Mehmet BEY’in 3 ay askerlik borçlanması emeklilik yaşını 1 yıl geri çekiyor. Tamamını borçlanmasına gerek yoktur.

Askerlik borçlanması kalktı mı ya da kalkacak mı?

Her ne kadar askerlik borçlanmasının kaldırılacağı ve askerlik sürelerine ait borçlanma tutarlarının devlet tarafından ödeneceğine dair haberler çıksa da bu haberler gerçeği yansıtmamakta. Askerlik borçlanmasının kaldırılması gibi bir düzenleme söz konusu değil.

Askerlik borçlanması peşin mi ödenir, taksit yapılır mı?

Askerlik borçlanması talebinde bulunduktan sonra SGK size borçlanma tebligatı gönderir. Borçlanma belgesini tebliğ aldıktan sonra en geç 1 ay içerisinde borçlanma tutarlarını SGK ile anlaşmalı banka şubelerine ödemeniz gerekir. Askerlik borçlanmasını peşin olarak 1 ay içerisinde ödemelisiniz. SGK tarafından ya da banka tarafından taksit yapılmaz. Kredi kartına da taksit yapılarak ödenme imkanı bulunmamaktadır.

Ancak şunu yapabilirsiniz. Diyelim ki 540 gün için talepte bulundunuz. SGK size 2017 yılı için 10.238,40 TL borç çıkarttı. Sizin de 5000 TL’niz var. Gerisini ayarlayamadınız. 5000 TL sini yatırabilirsiniz. Bu durumda 5000 TL ye isabet eden gün kadar yani 5000/18,96=264 gün için hizmet satın almış olursunuz.

Kalan günleri de paranız olduğunda yeniden talepte bulunarak ödeyebilirsiniz.

Askerlik borçlanması talebinde bulundum, borç tebligatı geldi, ödemezsem ne olur?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından size askerlik borçlanması ile ilgili tebligat geldikten sonra 1 ay içerisinde borçlanma tutarlarını yatırmazsanız talebiniz iptal edilir. Daha sonra yeniden askerlik borçlanması talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bu durumda yeni talep tarihinde geçerli olan borçlanma tutarlarına göre hesaplama yapılır.

Askerlik borçlanması hangi bankalara ödenir, anlaşmalı bankalar hangileridir?Askerlik borçlanması Ziraat Bankası aracılığı ile ödenmektedir. SGK’nın size gönderdiği borçlanma belgesinde ödeme yapılacak bankalar konusunda bilgi verilmektedir.

***KONU HAKKINDA TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ