Asker Ailesine Maaş 2018, Asker Ailesine Maaş Şartları Asker ailelerine müjde maaş ödenecek!  2018 asker maaşları ne kadar? Asker ailelerine maaş ne kadar ödeniyor ? Asker maaşı ne kadar 2018? Asker ailesine maaş veriliyor mu ? asker ailesine maaş ve şartları neler? Asker annelerine verilen maaş ne kadar ? asker aile yardımı dilekçe örneği? asker eşlerine verilen maaş ne kadar? asker eşi maaşı başvurusu nereye ve nasıl yapılır? Konu hakkındaki ayrıntılar haberimizde…

Askerde olanlara asker maasi ödendiği gibi, askerde olan ve muhtaç sayılanların ailelerine de asker ailesine yardım ödeneği adı altında aileye asker maaşı ödenmektedir. Bu yazımızda askerde olanlara ödenecek maaş tutarları ve ailelerine ödenecek maaş konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. 

Asker maaşı 2018 ne kadar?

Bildiğiniz üzere askerlik maaşı doğu ya da diğer bölgelerde görev yapmaya göre farklılık göstermekte. Doğu dışındaki bölgelerde er ve ya erbaş olarak görev yapan askerlere 2018 asker maaşı 110-130 TL arasında ödeme yapılırken doğuda görev yapan askerlere ise askerlik maaşı 2018 yılında 220-230 TL arasında  yapılmaktadır.Askerlik aile maaşı şartları nelerdir?

Asker ailelerine verilen maaştan askerliğini er ve ya erbaş olarak yapan kişilerin ailelerine ödenmekte. Bu yardım askerin bakmakla yükümlü olduğu eşine, çocuklarına, anne ya da babasına ödenebilmektedir.

Asker ailesi maaşının bağlanabilmesi için ailenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından muhtaç sayılması gerekir. Muhtaç sayılmanın yanında asker maaşına başvuran kişinin sigortalı çalışmıyor olması, bağkurlu olmaması, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almıyor olması gerekiyor.

Asker aylığını kimler alabilir ?

Askere giden kişi evli ise eşine, evli değilse anne ve ya babasına ödenir.

Asker maaşı için gerekli belgeler nelerdir?

Maaşa başvuracak kişiden kimlik fotokopisi haricinde bir belge istenmez.

Asker ailelerine yardım parası için nereye başvurulur ?

Başvurularınızı;

 • Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • İnternet üzerinden www.turkiye.gov.tr adresinden T.C numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak İçişleri Bakanlığı-Muhtaç Asker Ailesi seçeneğinden de yapabilirsiniz.

Muhtaç asker ailesi başvuru ve bilgi formu sorgulaması da e devlet sisteminden yapılabilmekte.

Asker aile yardımı ne kadar 2018, asker annesi maaşı ne kadar ?

2018 yılı için iki ayda bir ödenecek tutar asker annesi maaşı ve asker eşine maaş tutarı 550 TL olacaktır. Asker ailesine yapılan maaş ödemesi iki aylık periyotlarda yapılmaktadır. Aylık tutarı bu durumda 275 TL olmaktadır.

Asker ailesine verilen maaş kaç ay ödeniyor?

En fazla askerlik süresince yani 12 ay süre ile ödenmekte.Asker eşine maaş sorgulaması nasıl yapılır?

Asker ailelerine maaş sorgulamasını  e devlet sisteminde İçişleri Bakanlığı-Muhtaç Asker AilesiBaşvurusu menüsünden yapabilirsiniz.

***KONU HAKKINDAKİ SORULARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***

YORUMUNUZ

 1. Once basvuruda bulunmustum annem babam emekli olfugu icin gelir yuksek gotundugu icin ksbul efilmrmisti muhrac aile askerlik yardimi basvurum kabul edilmedi su an gelir sarti kalktimi tekrar basvuru yapabilirmiyim

 2. Mrb ben asker annesiyim 44 yaşındayım çalışmıyorum isteğe bağlı sigorta yatırıyorum asker maaşından faydalana bilirmiyim oğlum şırnakda vatani görevini yapıyor

 3. Benim sigortam yok ama eşimin var askeri hüçret hiç mal varlığımız yok bütün evrakları tamamladım teslim etcem yararlana bilirmiyiz

 4. MERHABA ARKADAŞLAR BENİM ABİM EVLİ VE BİR ÇOCUĞU VAR 27.12.2017 ASKERE GİTTİ DAHA ÖNCE KİRADA OTURUYORDU ASKERE GİTTİĞİNDEN DOLAYI ÇOCUKLARINI BABAM YANINA ALDI. ASKER AİLELERİNE MAAŞ VERİYORLAR DİYE EŞİ SOSYAL YARDIMLAŞMA KURUMUNA MAAŞ İÇİN BAŞ VURUDA BULUNDU GELEN CEVAP KAYINPEDERIN YANINDA OTURDUĞUN İÇİN SANA MAAŞ BAĞLANMAZ KAYINPEDERIN ALDIĞI MAAŞ 2921 TL GİDERİ 1355 EV KREDİSİ 612 BAŞKA BİR KREDİ 475 BAŞKA BİR KREDİ 395 BAŞKA BİR KREDİ TOPLAM 2837 TL SADECE KREDİLERE GİDİYOR 3 KREDİ KARTI VAR 3’ÜN TOPLAMI 11950 TL 3’DE BOŞ YEMEK, İÇMEK, DOĞALGAZ, TELEFON,ELEKTRİK İNTERNET. SU VE ÇOCUĞUN MASRAFLARI HARİÇ BUMU VERDİKLER MAAŞ BANA NASIL YARDIMCİ OLABİLİRSİNİZ SAYGILAR.

 5. Benim eşim askere gidicek ve bir bebegim var kirada oturuyoruz çalışmıyorum eşim sigortalı ben yardım alabilecekmiyim ve alabileceksem nezaman başvurmam gerekli başvurrurken neler gerekli yardımcı olurmu sunuz?

 6. İyi aksamlar benim esim askere gidecek ve memur babamsa emekli esim giderken bana borc birakip gitmek zorunda ben bu haktan faydalanabiliyormuyum

 7. Merhaba ben bugun ilk maasimı aldım ama eksik aldım neden acaba eşim şanlıurfa sa askerlik yapıyor 3 aylık asker

 8. merhaba ben yakın zamanda askere gideceğim.. evliyim bir çocuğum var ve eşim yaşlı bakımı alıyor .. bu durumda askere gidince eşime para yardımı sağlanabilirmi .. hem sosyal ve yardımlaşma kurumuna uğradım , yok bişey çıkmaz dediler .. hatta sen bile yardım alamazsınız dediler .. yardımcı olurmusunuz teşekkürler .

 9. Iyi günler benim eşim 15 gün sonra askere gidecek kısa dönem yapacak ben ve iki çocuğum başvuru yapabilir miyiz kisa dönemde veriliyor mu yardım

 10. Merhaba bizim ev kira ve emekli maaşından başka birşeyimiz yok yardım alabilirmiyiz

  • Merhaba.Asker ailesi maaşının bağlanabilmesi için ailenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından muhtaç sayılması gerekir.

 11. Ben evliyim çocuğum da eşim maaş alıyor ama çocuğumun maaşı yatmadı daha 6 aylık askerim

  • Merhaba.Maaş için başvuru yaptığınız Müdürlükle iletişime geçip öğrenebilirsiniz.

 12. Merhaba ben 2018 mayısta askerim ama sigorta çıkışım Nisa’nda olacak sigorta çıkışım verildikten sonra 3ay geçerli diyorlar bu duruömda eşim faydalanabilir mi hemen askeri ücret çalışıyorum

  • Merhaba.Asker ailesi maaşının bağlanabilmesi için ailenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından muhtaç sayılması gerekir. Muhtaç sayılmanın yanında asker maaşına başvuran kişinin sigortalı çalışmıyor olması, bağkurlu olmaması, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almıyor olması gerekiyor.Eşiniz sağlık yönünden 90 gün+9 gün faydalanır.Bu konu ile asker ailesine verilen maaş farklı şeyler.İlgili yazımızı okuyunuz.

   • Hocam çevremizdeki bazı kişiler öyle diyor işte 90 günden sonra bağlanır eşine maaş diyorlar şimdi ben askere mayısta gidecem başvuru kabul edilirse eşim hemen alabilecekmi yoksa 90 gün sağlığı bitince mi alabilir

    • Şimdi alma şartı şu şekildedir :Askere giden kişi evliyse ve eşinin sosyal güvencesi yoksa Vakıf Mütevelli Heyetinin[ muhtaçlık kararı vermesi şartıyla askerin eşi programdan faydalandırılıyor.Eşiniz sağlık yönünden 90 gün faydalansa bile sosyal güvence sadece sağlıkla karşılanmayacak bir durum.Temel ihtiyaçlarını sağlık güvencesi ile karşılayamayacağından durumu belirtir bir başvuru dilekçesi ile yardım alabileceğinizi düşünüyorum.

     • Çok teşekkür ederim bu başvuruyu sülüs çıktıktan sonramı yapabiliyoruz sayın hocam

     • Sülüs kağıdınız ile birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz.

 13. Hayırlı geceler benim oğlum kısa süre içinde askere gidecek biz anne oğul yaşıyoruz bn çalışıyorum askeri ücretli sigortam var şimdi bn asker maaşı alamıyormuyum üzerime her hangi bi mal varlığı yok bunla ilgili bilgi verirseniz sevinirim

  • Merhaba.Herhangi bir çalışmanız var ise alamıyorsunuz.

 14. Eşim 1.ayim 8inde başvurdu onaylandı bu maaşı ne zaman alicak bir bilgi verirmisiniz

  • Merhaba.E-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığı-Muhtaç Asker Ailesi Başvurusu menüsü üzerinden ödemelerinizi sorgulatabilirsiniz.

   • Asker eşine ve cocuğuna tam anlamıyla nekadar maaş veriliyo

    • 2018 yılı için iki ayda bir ödenecek tutar asker annesi maaşı veya asker eşine maaş tutarı 550 TL olacaktır. Asker ailesine yapılan maaş ödemesi iki aylık periyotlarda yapılmaktadır. Aylık tutarı bu durumda 275 TL olmaktadır.

     • Ben 800 tl olarak duymuştum ama

     • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

     • Merhaba ben askere gidicem annemin ssk yok calismiyor ev hanimi maastan yararlnabilitmi ama babamin ssk var calisyor sadece bunu anne alabilirmi yardimci olabilirmisinz.