Asgari Geçim İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Asgari Geçim İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Asgari geçim indirimi nasıl hesaplanır? Kimler asgari geçim indiriminden faydalanabilir? Asgari geçim indirimini kim öder? Asgari geçim indirimi işveren tarafından ödenmiyor ne yapmalıyım?

Asgari geçim indirimi hakkında yukarıdaki ve benzeri tüm sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hangi Çocuklar İçin Asgari Geçim İndiriminden Faydalanılabilir?

 • Vergi mükellefi ile birlikte oturuyor olmak ya da mükellef tarafından bakılıyor olmak kaydı ile 18 yaşını doldurmayan çocuklar,
 • Öğrenci olup 25 yaşını tamamlamamış çocuklar,

İçin asgari geçim indiriminden faydalanılır.Hem Anne Hem de Baba Çalışıyorsa Her ikisi Ayrıca Asgari Geçim İndiriminden Faydalanabilir mi?

Sigortalılardan yalnızca birisi faydalanabilir. Her ikisi faydalanamaz. Sosyal Güvencesi kimin üzerinde ise onun üzerinden asgari geçim indiriminden faydalanılır.

Emekli Eş İçin Asgari Geçim İndiriminden Faydalanılabilir mi?

Asgari geçim indiriminde emekli olan eş de çalışmayan ve ücret almayan eş olarak kabul edilir. Emekli olan eş için asgari geçim indiriminden faydalanılabilir.

Boşanan Eşlerde Eşlerin Her İkisi Çalışıyorsa Çocuklar İçin Asgari Geçim İndiriminden Hangisi Faydalanır?

Nafakayı ödeyen eş asgari geçim indiriminden faydalanır. Eğer boşanan ve nafakaya hükmedilen eş nafayakı ödemiyorsa ve diğer eş de bunu belgelendirebiliyorsa bu durumda nafakaya hükmedilmeyen eş asgari geçim indiriminden faydalanabilmekte.

Asgari Geçim İndiriminde Kimler Çalışmayan Eş Olarak Kabul edilir?

Asgari geçim indiriminde yalnızca ücret karşılığı çalışan eş için asgari geçim indirimi ödenmez.

Serbest çalışan bağkurlular, isteğe bağlı sigortalılar için asgari geçim indiriminden faydalanılır.

Eşi Ek/5 Tarım Sigortalısı Olan Birisi Asgari Geçim İndirimi (Eş Yardımı) Faydalanabilir mi?

Ek/5 tarım sigortalılar tarımda ücret karşılığı süreksiz olarak çalışanlar olarak tanımlanmaktadır. Ücret karşılığı çalışmak ibaresinden dolayı ek/5 sigortalı eş için asgari geçim indiriminden faydalanılmaz.

Asgari Geçim İndirimi Tutarı Nasıl Hesaplanır?

asgari-gecim-indirimi-yorumlar-soru-cevaplarAsgari geçim indirimi tutarı bir aylık brüt asgari ücretin;

 • Sigortalının kendisi için %50 ‘si,
 • Eşi için %10’u,
 • İlk iki çocuk için %7,5,
 • Diğer çocuklar için ise %5 olarak,

olmak üzere ücretlinin şahsi ve medeni durumu dikkate alınarak hesaplanan indirim oranlarının uygulanması sonucu bulunacak matrahın, gelir vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine karşılık gelen %15’lik oranla çarpımı suretiyle bulunan tutarın 12’ye bölünmesi sonucu her aya isabet eden tutar hesaplanır. Hesaplanan bu tutar ise ödenecek vergiden mahsup edilir. Ancak, ödenecek asgari geçim indirimi tutarı aylık asgari ücret üzerinden hesap edilen vergiden fazla olamayacaktır.

Medeni Durum ve Çocuk Sayısı Değiştiğinde Asgari Geçim İndirimi Yükselir mi?

Ücretli çalışanların medeni durumlarında olan değişiklikleri ve çocuk sayısındaki değişikliği “AİLE DURUM BİLDİRİMİ” formu ile işverenlerine bildirmeleri gerekmektedir.

Aylıksız/Ücretsiz İzne Ayrılan SSK’lı ya da Memur Asgari Geçim İndiriminden Faydalanabilir mi?

Ücretsiz izindeki bir sigortalıya maaş ödemesi yapılmadığı için gelir vergisi kesintisi de yapılmamaktadır. dolayısıyla asgari geçim indiriminden de faydalanamazlar.

Raporlu Sigortalı Asgari Geçim İndiriminden Faydalanabilir mi?

Rapor alan sigortalıların rapor süresi boyunca maaşları ödenirse gelir vergisi de kesilecek ve asgari geçim indiriminden faydalanabilecekler. Ancak rapor süresince maaş ödemesi almayan kişinin asgari geçim indiriminden de faydalanması mümkün değildir.

Emekli Olduktan Sonra Çalışmaya Devam Edenler (SGDP’ye tabi Çalışanlar) Asgari Geçim İndiriminden Faydalanabilir mi?

Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi olarak çalışmaya devam eden kişiler de gelir vergisi ödemeye devam ettikleri için asgari geçim indiriminden faydalanabilirler.

Asgari Ücrete Temmuz Aylarında Yeniden Zam Yapılır mı?

Asgari geçim indirimi tutarları takvim yılı başındaki brüt asgari ücrete göre hesaplandığından temmuz ayındaki asgari ücret zammı asgari geçim indirimi tutarlarında bir değişiklik yaratmaz.

Asgari Geçim İndirimini İşveren mi Öder Devlet mi?

Asgari geçim indirimi sigortalının gelir vergisinden yapılan indirimdir ve bunu işveren vergiyi öderken indirim olarak alır. Alınan indirim de sigortalının maaşı ile birlikte ödenir. Yani devlet işverene öder işveren de sigortalıya.

İşveren Asgari Geçim İndirimini Ödemek Zorunda mıdır?İşveren asgari geçim indirimini sigortalıya ödemek zorundadır. Ödemediği takdirde işveren hakkında ceza uygulanmaktadır.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***YORUMUNUZ

37 Yorum "Asgari Geçim İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler"

 1. MÜBİN AKKARTAL   24 Ağustos 2018 at 13:05

  Merhabalar,Özel bir şirkette satış temsilcisi olarak çalışmaktayım.calistigim şirketten 17.08.2018 tarihi itibari ile isten çıkarıldım.calismis oldugum 13 günlük ücretimden geriye dönük tarafima ödenen agileri maaşımdan kesmek istiyorlar.boyle bu4 durum mümkünmüdür.?ilginiz için teşekkür ederim

  Cevapla
 2. sertap   12 Nisan 2018 at 20:37

  Merhabalar ben özel bir okulda öğretmenim . Ocak 2018 den bu yana almam gereken agi tutarı 152 TL olmasına rağmen bana üç aydan beri 123 TL yatmaktadır.( Bu arada bu zamana kadar olan agiler doğru bir şekilde yatmaktaydı.) Okulun muhasebe bölümü ile konuştuğumda bana bir hata olmadığını, bu düşüşün sene başında ödenen eğitime hazırlık ödeneğinden dolayı olduğunu söylediler.Böyle bir durum olabilir mi? Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • SgkUzman   12 Nisan 2018 at 20:45

   Merhaba.Asgari geçim indirimi basit bir ifade ile; Devlet işverene; işçiden kesip işçi adına bana ödemen gereken verginin şu kadarını almaktan vazgeçtim, sen bunu bana ödemek yerine işçiye öde demektedir.
   Dolayısıyla 193 sayılı Kanunun söz konusu 32 nci maddesi uyarınca işverenin; medeni durumuna göre (bekar veya evli olması, eşinin çalışıp çalışmaması, çocuk sayısı gibi) işçiye (çalışana) asgari geçim indirimi adı altında yapması gereken aylık ödeme gayet açık belli olup, işveren maddeye göre hesaplayacağı asgari geçim indiriminden herhangi bir kesinti veya indirim yapamaz.

   Cevapla
 3. İbrahim   7 Nisan 2018 at 00:18

  Ben vergi mükellefiyim ama özel sektörde ssklı çalışanım agi den faydalana bilirmiyi

  Cevapla
  • SgkUzman   8 Nisan 2018 at 20:19

   Merhaba.Tabiki faydalanabilirsiniz.

   Cevapla
 4. Barış   3 Nisan 2018 at 22:47

  Merhaba eşim ssk lı işe başladı Benim Bağ-kur lu olmamı sebep gösterip AGİ yi veremediklerini söylemişler böyle bir uygulama gerçekten varmı ?

  Cevapla
  • SgkUzman   8 Nisan 2018 at 20:19

   Merhaba.Asgari geçim indirimi her ücretliye kanuni olarak yansıtılması zorunlu bir uygulamadır. Ücretlinin durumuna göre ücretine ek olarak verilmesi icap etmektedir. Her ay ücretliler için düzenlenen bordroda ücretten yapılan yasal kesintiler nasıl ki ayrıca gösteriliyorsa, asgari geçim indirimi miktarının da gösterilmesi gerekmektedir.Böyle bir durum söz konusu değil vermeleri zorunludur.Bu nedenle asgari geçim indirimini ödemeyen işvereni hem Çalışma Bakanlığının ALO 170 ihbar hattına, hem de Vergi İletişim Merkezinin 444 0 189 nolu ihbar hattına şikayet edebilirsiniz.

   Cevapla
 5. Sami   31 Mart 2018 at 13:04

  Merhaba lar 2014 temmuz ayından beri bir textil atölyesi n de çalışıyorum agi paramızı vermiyorlar maaşın içinde diyorlar sadeceiki kere bordro imzaladık ve inceletmediler geriye dönük agi mi alabilir miyim dava açabilir miyim

  Cevapla
  • SgkUzman   8 Nisan 2018 at 20:08

   Merhaba.AGİ’yi ödemeyen işveren İş Kanunu ve Vergi Usul Kanunu’na uymadığı için suç işlemiş sayılır. Bu durumda Maliye Bakanlığı re’sen veya ikmalen tarhiyat yaparak işverene vergi ziyaı cezası kesecektir. İşçi tarafında ise iş sözleşmesi feshedilebilir ve hukuka başvurulabilir.

   Cevapla
 6. mekemin@gmail.com   7 Mart 2018 at 10:23

  Merhaba, kamu personeli olarak görev yapmaktayım. 31 ocak itibariyle aylıksız iznim bitti ve 15 şubatta 14 günlük maaş aldım. Bu maaşıma aginin ödenmediği mutemedimiz tarafından söylendi. 14 gün için agi alabilir miyim? Teşekkür ederim..

  Cevapla
  • SgkUzman   8 Nisan 2018 at 20:10

   Merhaba.14 günlük aginin maaşınıza yansıtılması gerekir.Dilekçe ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

   Cevapla
 7. Beyhan   1 Mart 2018 at 21:55

  Merhabalar iki eş de sigortalı çalısıysa hem anne hem baba çocuk için agi alabilir mi

  Cevapla
  • SgkUzman   24 Mart 2018 at 11:46

   Merhaba.Asgari geçim indirimi uygulamasında ücret geliri elde eden aile fertlerinden her biri için ayrı ayrı, çocuklar için eşlerden yalnızca birisinin gelirine uygulanır.

   Cevapla
 8. aynur alver   27 Ocak 2018 at 13:28

  MERHABALAR, ben agi’yi alamıyorum,çünkü işeverenim agi ayrıca verimediğini söylüyor ayrıca ben 1000 maaş alıyorum. ne yapmalıyım. agi benim hakkımmıdır

  Cevapla
  • Hakan KAYA   27 Ocak 2018 at 16:51

   Merhaba. Evet tabi ki agi sizin hakkınız. İşveren 2018 yılı için agi dahil olmak üzere 1603 TL den az maaş ödeyemez.

   Cevapla
 9. Enver   5 Ocak 2018 at 12:02

  Merhaba eşim sigortasız çalışıyor benim agiyi evli eşi çalışan mı yoksa çalışmayan olarak mı almam gerekiyor işyeri evli eşi çalışan olarak veriyor agimi

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Ocak 2018 at 16:29

   Merhaba. Siz o zaman eşim çalışmıyor diye aile bildirim formu ile bildirim yapacaksınız. Sigortasız çalışıyorsa

   Cevapla
 10. Pingback: Asgari Geçim İndirimi 2018, Asgari Geçim İndirimi Hesaplama | SGK ve Çalışma Rehberi | SGK ve Çalışma Rehberi

 11. Zeynep   25 Aralık 2017 at 11:49

  emekli olan eş çalışmayan eş olarak kabul edilmiyor mu? Ediliyorsa bundan yararlanamaz mıyım teşekkürler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   25 Aralık 2017 at 19:25

   Merhaba. Çalışıyorsa kabul edilmez. Çalışmıyorsa yararlanırsınız

   Cevapla
 12. Zeynep   22 Aralık 2017 at 16:40

  Eşim emekli oldu, ben çalışıyorum, yaşları 18 ve 25 yaşlarında bekar iki kızım var. Halen Asgari geçim indiriminden 133,31 TL faydalanıyorum. Bu durumda benim asgari geçim indirim tutarında bir değişiklik olur mu, olursa ne kadar olur, teşekkür ederim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   23 Aralık 2017 at 23:10

   Merhaba. Değişiklik olmaz.aynı oranda almaya devam edersiniz değişmez.

   Cevapla
 13. Erkan   8 Aralık 2017 at 15:07

  Merhaba 2009 da çocuğun oldu bildirim formunu verdim diye hatırlıyorum ama dosyada bulamadık 2017 kadar geçen zamanın geri ödeme talebinde buluna bilirmiyim yada geri ödeme yaparlarmı nasıl bir yol izlemem lazim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   8 Aralık 2017 at 15:19

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla geriye dönük ödeme yapılmıyor. Vergi dairesini arayarak konu hakkında daha net bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 14. oksana krasyuk   11 Ekim 2017 at 18:20

  merhabalar,1,5sene çalıştığım is yerinde ,ilk 11aylik ağı odemediler.şuan istifa ettiğim ve ihbar surecindeyim.son 6-7ay ağı ödenmiş.ama ilk 11aylik ağı yi geriye donuk nasıl alabilirim.tesekkurler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   12 Ekim 2017 at 12:19

   Merhaba. Hakettiğiniz tüm ödemeyi size yapmak zorundalar. Eğer yapmazlarsa işyerini vergi dairesine şikayet edin.

   Cevapla
 15. Eda   17 Ağustos 2017 at 13:45

  merhaba her ikisi de çalışan 2 çocuklu eşlere agi uygulamasında ,sosyal güvenlikte üzerinde görülen eşe yani babaya eşi çalışan iki çocuklu (2017 için 173 lira) ödemesi yapılırken, diğer eşe yani çalışan anneye agi hiç mi uygulanmaz yoksa evli eşi çalışan (2017 yılı 133 lira) şeklinde agiye hak kazanır mı ?

  Cevapla
  • SGKuzmani   17 Ağustos 2017 at 14:32

   Merhaba. Eşlerden her ikisi de çalışıyorsa anne ya da babadan birisi yararlanır asgari geçim indiriminden. Eşlerin her ikisi de yararlanamaz.

   Cevapla
 16. Betül Köse   13 Temmuz 2017 at 13:40

  Merhaba,

  eşim bağkurlu, bağkurlu olan da agi alıyormu. bende 2015 ekim de girdim evli ve 2 çocukluyum 133,33 agi alıyorum eksik aldığımın yeni farkına vardım . ne yapmam gerekir.

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 09:26

   Merhaba. Ücret karşılığı çalışmadığı için bağkurlu eş için asgari geçim indiriminden yararlanmanız gerekir. İşyerinize dilekçe ile başvurun.

   Cevapla
 17. Suleyman Polat   26 Haziran 2017 at 03:41

  Merhaba ben 8 yıldır apartman gorevlisi olarak çalışmaktayım agi den faydalanamiyorum neyapmam gerekir yönetim böyle bir ödeme yok diyor

  Cevapla
  • SGKuzmani   28 Haziran 2017 at 08:51

   Merhaba. Apartman görevlileri gelir vergisinden muaftır. Dolayısıyla asgari geçim indiriminden yararlanamazsınız. Alma hakkınız yok yani.

   Cevapla
 18. elçin   23 Haziran 2017 at 12:29

  Merhaba,
  Eşim Bağkurlu ve 1 çocuğum var işyeri bana AGI için 133.63 TL ödüyor. Bağkurlu eşim için bana bilgi vermediler. Eşim Bağkur lu diye belirtmiştim. Ne yapmam lazım. Geçmiş 2 aylık dönem için geri ödeme almak için ne yapabilirim.

  Cevapla
  • SGKuzmani   23 Haziran 2017 at 13:44

   Merhaba. Bağkurlu eş için asgari geçim indiriminden yararlanılır.Size 179 TL asgari geçim indirimi ödenmesi gerekir.

   Cevapla
 19. Pingback: 2017 En Düşük Konut Kapıcısı, Apartman Görevlisi Maaşı Ne Kadar? | SGK ve Çalışma Rehberi

 20. Burak ALBAZ   6 Aralık 2016 at 15:41

  Merhaba, Evliyim. Eşim çalışıyor ve iki çocuk sahibiyim. AGİ bedeli olarak bir yıldır 123,53 TL olarak yatırılıyordu. Durumu farkedip çalıştığım iş yerine başvuruda bulundum ve gerekli düzeltmeyi bu ay sağladılar. Geriye dönük olarak 11 aylık düzeltmenin sağlanılması için ne yapmalıyım ?

  Cevapla
  • SGKuzmani   6 Aralık 2016 at 21:32

   Merhaba. İşverenin aradaki farkı geriye dönük olarak size iade etmesi gerekir. İşverenden talep edin ödemezse vergi dairesi ile görüşün.

   Cevapla