Bağkur Yapılandırma Ödeme, Kredi Kartı ile Bağkur Yapılandırma Ödeme


Bağkur Yapılandırma Ödeme, Kredi Kartı ile Bağkur Yapılandırma Ödeme


19.08.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 6736 Sayılı Kanun ile 30.06.2016 tarihine kadar olan bağkur prim borçları yapılandırıldı. Yine 27 Mayıs 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7020 Sayılı Kanun ile de 2017/Mart ayı ve öncesindeki bağkur prim borçları için yapılandırma başvurusu 30 Haziran 2017 tarihine kadar yapılıyor. Peki yapılandırılan bağkur prim borçları nasıl ödenir? Yapılandırılan bağkur prim borçları kredi kartı ile ödenir mi? Bağkur yapılandırmayı ödeyenler sağlıktan faydalanabilir mi? İşte bağkur yapılandırma hakkında merak edilen tüm soruların cevapları:

Yapılandırılan Bağkur Borçlarını Ödeme

Yapılandırılan bağkur prim borçlarının ödenme şekilleri şunlardır:

 • Herhangi bir PTT ya da banka şubesinden ya da ATM’lerden,
 • İnternet bankacılığı üzerinden,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile ödeme sisteminden.

Banka, PTT ya da ATM Yoluyla Bağkur Yapılandırma Ödeme

Yapılandırdığınız bağkur prim borcunuzu herhangi bir PTT, Banka şubesinden ya da ATM’den yatırabilirsiniz. Bunun için : • Bağkur geçmiş dönem prim ödemeleri
 • 6736 Yapılandırma ödeme (29 Ödeme Kodu ile Yapılandırma Ödemesi) ya da 7020 Yapılandırma ödeme (40 ödeme kodu ile)
 • Toplam borç seçilecek ve taksit tutarı kadar ödeme yapılacak.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Bağkur Yapılandırma Ödeme

Yapılandırılan bağkur prim borçları SGK ile anlaşmalı bankaların internet şubeleri üzerinden de ödenebilmekte. Bunun için aşağıdaki yolu takip ediniz:

 • SGK Mosip Ödemeleri (Bazı bankalarda sadece SGK ödemesi olarak da görünür)
 • Bağkur ödemeleri ( 4/b ödemeleri)
 • Bağkur geçmiş dönem
 • 6736 Yapılandırma ödeme (29 ödeme türü)-7020 Yapılandırma ödeme (40 Ödeme türü ile)

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Kredi Kartı Sistemi İle Yapılandırma Ödeme

6736 sayılı kanun ve 7020 Sayılı Kanun ile yapılandırılan bağkur prim borçlarının Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile ödeme ekranından da ödenmesi mümkün. Bunun için lütfen aşağıda belirtilen yolu takip ediniz:

 • Öncelikle SGK kredi kartı ile prim ödeme ekranına giriş yapın. (GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ) . Bu sistemi kullanmak için E-devlet şifresine sahip olmanız gerekli.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra ilk bölümde 4/B SİGORTALI ÖDEMELERİ
 • İkinci bölümde ise BAĞ-KUR GEÇMİŞ DÖNEM menüsünü seçin.
 • Onay tuşuna bastıktan sonra karşınıza yapılandırma kapsamına girmeyen prim borcunuz ile 6736 ya da 7020 sayılı kanun gereği yapılandırılan prim borçlarının ödeneceği iki ekran çıkar.
 • Yapılandırılan borcu ödemek için bu menünün üzerine tıklayın. Toplam borç kısmını silin ve ödemek istediğiniz tutarı yazın.
 • Onayladıktan sonra ödemek istediğiniz kadar tutarı ödemiş olursunuz.

bağkur prim borcu kredi kartı ile ödeme resimli anlatım

Bağkur Yapılandırma Yapan Hastaneden Faydalanır mı?

Bağkur prim borcunu yapılandırdıktan sonra;

 • Yapılandırma ilk taksidinin ödenmesi,
 • Yapılandırma haricinde son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması koşulu ile sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Bağkur Yapılandırma Taksitleri Ödenmezse Ne Olur?

Bağkur prim borçlarını 6736 sayılı kanun gereği yapılandıranların yapılandırma ilk iki taksidini ödeme zorunlulukları bulunmakta. Yapılandırma ilk iki taksit ödenmezse yapılandırma ihlal edilmiş sayılacak ve bozulacak. 6736 Sayılı yasa kapsamında yapılandırılan bağkur prim borçları için yapılandırma ilk taksit son ödeme tarihi 31 Mayıs 2017 tarihiydi. İkinci taksit son ödeme tarihi ise 30 Haziran 2017. İki taksidi vadesinde ödemezseniz yapılandırmanız bozulacaktır. 

Bağkur prim borçlarını 7020 sayılı kanun gereği yapılandıranların yapılandırma ilk iki taksidini ödeme zorunlulukları bulunmakta. Yapılandırma ilk iki taksit ödenmezse yapılandırma ihlal edilmiş sayılacak ve bozulacak. 7020 Sayılı yasa kapsamında yapılandırılan bağkur prim borçları için yapılandırma ilk taksit son ödeme tarihi 31 Ağustos 2017, İkinci taksit son ödeme tarihi ise 31 Ekim 2017. İki taksidi vadesinde ödemezseniz yapılandırmanız bozulacaktır. Yapılandırma hükümlerinden yararlanmaya devam etmek için aynı zamanda yapılandırma harici borçlarınızı da vadesinde ödemeniz gerekiyor.

***KONUYLA İLGİLİ SORULARINIZI LÜTFEN YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***

 YORUMUNUZ

14 Yorum "Bağkur Yapılandırma Ödeme, Kredi Kartı ile Bağkur Yapılandırma Ödeme"

 1. UMUT TEMUROĞLU   25 Mart 2018 at 17:49

  MERHABA SİZE SORUM ŞU 2012 YILINDA İŞ YERİMDEN DOLAYI MUHASEBECİM BAĞ-KUR AÇILIŞI YAPIYOR AMA BANA HABER VERMEDEN HİÇ BİR BİLGİM OLMADAN VE 7 AY SONRA SİGORTALI OLDUĞUMDAN TERK EDİLMİŞ SİGORTALI OLARAK GÖRÜNÜYOR BEN HİÇ BİR ÖDEME YAPMADIM AMA ŞİMDİ YENİ BİR İŞ YERİ AÇILIŞI YAPTIK MUHASEBEYE BİLDİRDİM BAĞ-KUR OTOMATİK YAPIYOR DEDİ ALLAH’TAN Kİ HASTA OLMAMIŞIZ 11 AYDIR TESADÜF Kİ HASTANEYE YOLUM DÜŞTÜ VE BANA ORADA SİGORTANIZ YOK DEDI BENDE BAĞ-KURLUYUM DEDİM MALESEF O DA YOK DEDİ MUHASEBEYE SORDUM ÖNCEKİ BORCUNDAN AÇILMAMIŞ DENDİ NE YAPMAM GEREKIYOR.

  Cevapla
  • SgkUzman   25 Mart 2018 at 17:57

   Merhaba.Borcunuzu ödemeden sağlık provizyonu alamazsınız.Bütün borcunuzu ödeyecek durumunuz yok ise % 10 peşinat yatırıp geriye kalanı taksitlendirdiğinizde sağlıktan yararlanabilirsiniz.

   Cevapla
 2. vedat ali zopcuk   29 Haziran 2017 at 17:16

  internet üzerinden bağkur yapılandırması yapabilirmiyim nasıl yapılır

  Cevapla
  • SGKuzmani   30 Haziran 2017 at 08:44

   Merhaba. Maalesef internet üzerinden bağkur yapılandırma başvurusu yapılamıyor. Başvuru formu ile elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz.

   Cevapla
 3. Ezgi   28 Haziran 2017 at 17:31

  Merhabalar 8 aylık bağkur borcumu yapılandırmam mümkün mü yapılandırma yapıp taksit ödedikten sonra sağlıktan yararlanabilirmiyim yapılandırmadan sonraki aylar için olan bağkur prim ödemelerin tekrar borç olarak mı katlanıcak cevaplarsanız sevinirim kolay gelsin

  Cevapla
  • SGKuzmani   29 Haziran 2017 at 08:08

   /Merhaba. 2017/Mart ayından önceki borcu yapılandırıp taksitlendirebilirsiniz. 2017/04 dönemi sonrası borcu ödemeniz ve yapılandırma ilk taksidi de ödemeniz halinde sağlıktan yararlanmaya başlarsınız.

   Cevapla
 4. Cuma Kınalıgil   22 Haziran 2017 at 17:05

  106 aylik bakur pirumi ödiyecem ne kadar olur

  Cevapla
  • SGKuzmani   23 Haziran 2017 at 08:08

   Merhaba. Tarım bağkuru ise 51940,00 TL, esnaf bağkuru ise 65 bin tl.

   Cevapla
 5. Lutfi   20 Haziran 2017 at 20:43

  Yapılandırma harici guncel bağkur primini ödemez isek yapılandırma. Bozuluyor mu ?

  Cevapla
  • SGKuzmani   21 Haziran 2017 at 09:27

   Merhaba evet. Yapılandırma ilk taksit son ödeme tarihinden sonraki cari primlerden ikiden fazlasını geç ödemeniz halinde yapılandırma bozulur.

   Cevapla
 6. Pingback: Bağkur Borcu Yapılandırma Başvuruları Başladı mı, Başvurular Nereye ve Nasıl Yapılacak? | | SGK ve Çalışma Rehberi

 7. turan şen   9 Ocak 2017 at 12:05

  arkadaş hala sistem yok ne yapacaz yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 8. Pingback: İnternetten Bağkur Yapılandırma Planı ve Kalan Borç Sorgulama | SGK, SSK, EMEKLİ SANDIĞI, BAĞ-KUR VE ÇALIŞMA HAYATI İLE İLGİLİ GÜNCEL BİLGİLER | SGK, SSK, EMEKLİ SANDIĞI, BAĞ-KUR VE ÇALIŞMA HAYATI İLE İLGİLİ GÜNCEL BİLGİLER

 9. Pingback: SGK SSK YAPILANDIRMA SON BAŞVURU TARİHİ | SGK, SSK, EMEKLİ SANDIĞI, BAĞ-KUR VE ÇALIŞMA HAYATI İLE İLGİLİ GÜNCEL BİLGİLER | SGK, SSK, EMEKLİ SANDIĞI, BAĞ-KUR VE ÇALIŞMA HAYATI İLE İLGİLİ GÜNCEL BİLGİLER