2018 SGK Ölüm Parası Ne Kadar ?


2018 SGK Ölüm Parası Ne Kadar ?


Ölüm parası ne kadar 2017 başlıklı yazımızda 01 Ocak 2017 tarihi ile 31 Aralık 2017 tarihleri  arası vefat edenlerin hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Güvenlik Kurumu tarafından ödenen ölüm parası  tutarı ve ölüm yardımı alma şartları konusunda detaylı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise 4a SSK ve 4b Bağkur kapsamında iken vefat eden emekli ya da çalışanların hak sahiplerine ödenecek 2018 sgk olum yardimi tutarları ve 2018 olum parasi şartları konusunda bilgi bulabilirsiniz. 

SGK ölüm parası nedir ?

Vefat eden emekli ya da çalışanın hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olarak yapılan yardımdır.

Ölüm parası nasıl alınır, sgk olum parasi şartları nelerdir?

Vefat eden kişi için sigorta ölüm parasından yararlanabilmek için kişinin;  • SGK’dan aylık ya da gelir alıyor olması (Dul ya da yetim aylığı alanların vefatı halinde emekli ölüm yardımı ödenmez)
  •  Vefat eden kişinin en az 360 gün 4a ssk ya da 4b bağkur hizmetinin olması ve bağkur borcunun olmaması gerekir.

Detaylı bilgi ve başvuru formu için: ölüm parası nasıl alınıyor 

SGK ölüm yardımı ne kadar 2017

ssk ölüm parası ve bağkur ölüm parası 01 Ocak 2017 tarihi ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında vefat edenler için bir defaya mahsus olmak üzere 531,00 TL olarak ödenmektedir.

Sgk cenaze yardımı ne kadar 2018

01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında vefat edenlerin hak sahiplerine ödenecek olum yardimi tutarı 595 TL dir. ölüm parası sgk tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenir.

SGK ölüm parası sorgulama, olum parasi nereden alinir ?

sgk ölüm yardımının ödenip ödenmediğini ve ödemenin ne durumda olduğunu E devlet sistemi ile kolayca sorgulamak mümkün. www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ana menüsünde yer alan şahıs ödeme durumu görüntüleme menüsünden ödemenin yapılıp yapılmadığını sorgulayabilirsiniz.

Bağkur, ssk ölüm yardımına kimler başvurabilir?

Ölüm yardımı vefat eden kişinin;  • Eşine,
  • Eşi yoksa çocuklarından birisine,
  • Çocuklar da yoksa anne, baba ya da kardeşlerine,
  • Onlar da yoksa masrafları karşıladığını belgeleyen üçüncü kişilere ödenebilmekte.

Ölüm parasi başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?

Başvuru için;

  • SGK cenaze yardımı talep formu. (Formu doldurup muhtara onaylatmanız gerekiyor. İndirmek için tıklayınız: ⇒sgk ölüm parası başvuru formu
  • Ölüm belgesi,
  • Cenaze yardımına başvuran kişiye ait kimlik fotokopisi,

***KONU HAKKINDAKİ SORULARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ