2018 Kapıcı Maaşı Ne Kadar, Kapıcı Maaş Bordrosu 2018Kapıcı maaşı 2017 başlıklı yazımızda 01 Ocak 2017 tarihi ile 31 Aralık 2017 tarihi arası 2017 kapıcı maaşı konusunda detaylı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise 2018 kapıcı maaş hesaplama , kapıcı sigortası nasıl yapılır gibi konularda bilgi bulabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere kapıcı maaşları hesaplaması yapılırken gelir vergisinden muaf olduklarından asgari geçim indirimi hariç hesaplama yapılır. Kapıcı ücreti için net tutar ise brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. 2018 brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte konut kapıcıları, apartman görevlileri, kalorifer yakıcıları, temizlik görevlisi maaşları şu şekilde olacak. 

Çalışan kapıcı maaşı 2018

Yukarı da bahsettiğimiz üzere kapicilar gelir vergisinden muaf olduklarından kapıcı maaşı hesaplaması yapılırken gelir vergisi kesintisi yapılmaz. Dolayısıyla kapıcı maaşına asgari geçim indirimi ilave edilmez. 2018 kapıcı brüt maaşı ve net 2018 kapıcı maaşı hesaplaması şu şekilde; • 01 Ocak 2018-31 Aralık 2018 arası brüt asgari ücret: 2029,50 T.L.
 • SGK Primi(%14): 284,13 T.L.
 • İşsizlik Primi (%1)20,30 T.L.
 • Gelir vergisi: Muaf olduğu için kesilmez.
 • Damga vergisi: Muaf olduğu için kesilmez.
 • Kesinti toplamı:304,43  T.L.
 • Net maaş:1.725,07 TL

2018 kapıcı maaşları emekli çalışan için ne kadar?

 • 01 Ocak 2018-31 Aralık 2018 arası brüt asgari ücret: 2029,50 T.L.
 • SGK Primi(%7,5): 152,21 T.L.
 • Gelir vergisi: Muaf olduğu için kesilmez.
 • Damga vergisi: Muaf olduğu için kesilmez.
 • Net maaş: 1.877,29 TL

Kapıcı sigorta primi ne kadar, kapıcı maliyeti 2018

01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arası konut kapıcısının işverene maliyet hesabı şu şekilde olacaktır;

 • Brüt kazanç: 2029,50 TL
 • İşveren işsizlik primi (%2): 40,59 T.L.
 • SGK İşveren payı(%20,50) (Teşviksiz):416,04 T.L.
 • İşverene toplam maliyeti: 2.485,52 T.L.

2018 kapıcı ssk primi ne kadar?

Bildiğiniz üzere ödenecek sigorta prim tutarları işverenin ve çalışanın sigorta prim indiriminden yararlanıp yararlanmadığına göre farklılık göstermekte. Buna göre 01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında kapıcıların asgari ücreti üzerinden ödenecek ssk prim tutarları şu şekilde olacaktır;

 • Prim borcu olan, primlerini düzenli ödemeyen ve herhangi bir indirimden yararlanmaması halinde aylık: 761,06 TL
 • Prim borcunu düzenli ödeyen ve 5510 yüzde 5 ‘lik indirimden yararlanan işverenler: 559,58 TL, (asgari ücret desteği ile beraber)
 • Çalışanı 4447/10. madde sigorta prim teşvikinden yararlanan işveren ise 245,01 TL,(asgari ücret desteği ile beraber)

Kapıcının görevleri nelerdir 2017 -2018, Kapıcı kanunu 2017-2018

Konut kapıcı işlemleri Konut Kapıcıları Yönetmeliği kapsamında yürütülmektedir.

Konut kapıcıları yönetmeliği kapsamında konut kapıcılarının görevleri şu şekilde tanımlanmıştır.

 • Yöneticinin talimatı doğrultusunda konutun kaloriferini zamanında yakmak, ısıyı ayarlamak ve söndürmek,
 • Hidrofor ve benzeri araçları çalıştırmak,
 • Konutun yönetim planında belirtilen ortak yerlerini ve tesislerini temiz bulundurmak, demirbaşlarını, araç ve gereçlerini, düzenli, bakımlı ve işler şekilde tutmak,
 • Binanın dış merpenini,yola isabet eden bina önünü kardan ve sudan arındırmak,temiz tutmak,
 • Kendisine ayrılan konutu başka amaçlarla kullanmamak,konutu korumak,kendisi veya ailesinden birisinin konuta vereceği zarar ve hasarları ödemek,
 • Yöneticinin talimatı çerçevesinde konutun güvenliğini sağlayıcı önlemleri almak,
 • Belirlenen saatlerde servis hizmetlerini görmek, çöpleri toplamak, bahçeyi sulamak,
 • Hizmet veya toplu iş sözleşmesinde belirlenen diğer görevleri yerine getirmek.

Kapıcının hakları 2017-2018

 • Kapıcı ile yapılan iş sözleşmesinde; İş sözleşmesinin türü ve çalışma biçimi ile işveren ve işyeri adı ve adresi, kapıcının kimliği, işe başlama tarihi, yapacağı işler, temel ücreti ve varsa ücret ekleri, ücret ödeme şekli ve zamanı, çalışma süresi ve ara dinlenmesi, varsa özel hükümler, düzenleme tarihi ve tarafların imzası hususlarının bulunması gerekir.
 • Çalışma süresi genel olarak haftalık 45 saattir. Bu süre çalışma biçimine göre sözleşme ile azaltılabilir. Ayrıca, İş Kanununun 63 üncü maddesindeki süreyi aksatmamak koşuluyla yoğunlaştırılmış çalışma ilişkisi de kurulabilir. Çalışma süresi, kapıcının işte geçirdiği zamandır. Kapıcı konutu tahsis edilmiş işyerinde çalışma biçimine göre günlük çalışma süresi en çok dörde bölünebilir. Ara dinlenmesi çalışma süresinden sayılmaz.
 • Çalışma saatleri, yaz ve kış saat uygulamaları ve iklim şartları dikkate alınarak düzenlenebilir.
 • Konut kapıcısına İş Kanunu hükümlerine göre ücret ödenir.
 • İş Kanunu ile sözleşme hükümlerine göre hafta tatili verilir.2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda yer alan tatil günlerinde, kapıcının çalıştırılıp çalıştırılamayacağı iş veya toplu iş sözleşmelerinde belirlenir.Bu günlere ilişkin ücretler, İş Kanununun 47 nci maddesine uygun olarak ödenir.
 • Kapıcıya İş Kanunu hükümlerine göre yıllık ücretli izin kullandırılır.Kapıcı yıllık ücretli izin, hastalık izni veya tatil günlerinde görevinden ayrıldığında yerine geçici kapıcı çalıştırılabilir.Geçici kapıcıya asgari ücretin altında ücret ödenemez.

Kapıcıya kalacak yer, konut verilmesi zorunlu mudur?

Konut Kapıcıları Yönetmeliğine göre kapıcılara konut verilmesi zorunlu değildir.

 • Kapıcıya görevi nedeniyle konut verilmişse, konutun 3194 sayılı İmar Kanunu ve Belediye İmar Yönetmelikleri ile öngörülen asgari koşullara uygun olması gerekir
 • Kapıcıya, görevi nedeniyle verilmiş olan konut için iş sözleşmesinin devamı süresince kira istenemez.
 • Kapıcının su, elektrik, ısınma ve sıcak su giderlerine kısmen ya da tamamen katılıp katılmayacağı sözleşme ile belirlenir.
 • Kapıcı konutunun boşaltılmasında, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun Ek 2 nci maddesi hükümleri uygulanır. Bu konuda iş veya toplu iş sözleşmesinden doğan haklar saklıdır

Konut kapıcılarının meslek kodu nedir?

Meslek kodu: 5153.07 dir.

Kapıcı ssk bildirgesi nasıl verilir ?

Konu hakkında detaylı bilgiye sgk işyeri tescil başvurusu nasıl yapılır başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kapıcı maaşı nasıl ödenir, kapıcı maaşı elden ödenir mi ?

Maaşlar elden ya da banka yolu ile ödenebilir.

Kapıcı sigorta primi nasıl yatırılır ?

SGK tarafından verilen 26 haneli işyeri sicil numarası ile “SGK-Online Tahsilatlar-SSK Prim ya da SSK Geçmiş dönem” prim menülerinden yapılabilir.

Kapıcıya bayram ikramiyesi verilir mi ?

Kanunen ikramiye ödenmesi zorunlu değildir. Ancak iş kanununa göre bayramda ve resmi tatil günlerinde çalışanlara çift yövmiye ödenmesi gerekmektedir.Kapıcı agi alabilir mi 2018?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere konut kapıcıları gelir vergisinden muaf olduklarından asgari geçim indiriminden yararlanamazlar.

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***

YORUMUNUZ

 1. İyi akşamlar iki sene özel sitede görev yaptım bir sene tazminat ödediler birde iki sene senelik izinim duruyor bana nekadar ödemeleri lazım

 2. Merhaba aralık 2017 den bu yana bir sitede kapıcı olarak çalışıyorum. Site yeni olduğu için oturum izni alınmadı falan diye sigortamı yapmadılar. Ayrıca kalorifer kazanı yakıyorum kömür. Bunun için de hiç bir yoğurt parası falan ödenmedi. Şimdi ise sürekli beni çıkaracaklarını falan ima ediyorlar , elektrik ve suyu benim ödememi istiyorlar. Sigortamı yapınca da aylığımı 1600 lira vereceklermiş. Herhangi bir işe giriş sözleşmesi falan da yapmadım. Başka bir binanın da sadece kaloriferini yaktığım için de ordan aldığım 150 lirayı da bize vereceksin o zaman diyorlar. Ancak bu iş benim asıl kapıcılık işimi kesinlikle aksatmadı mesaim bitikten sonra yaktım. Şimdi bu durumda ne yapmalıyım şikayet etsem bir şey elde edebilir miyim. Maaşımı da sürekli düzensiz ve elden aldım.

 3. Yoğurt bedeli aylık ne kadar ödenmek zorundadır?

 4. Kapıcıya aidat ödettirilebilinir mi

 5. Merhaba ben temizlik görevlisi olarak çalışıyorum. Eşim özel sektörde çalışmakta, sormak istedigim Agi çoçuk parasını eşim alabilirmi?

 6. Meraba babam 06.06.2006 yılından berı kapıcılık yapıyor. 06.06.2018 emeklıye ayrılacak. Brut ucretı 2100 kusur… Bu zamana kadar elektrik su dogalgaz ve kıra vermedik. Kıdem tazminatı hesaplanırken bunlardan eklenmelımı ama bır sozleşme yok kıra odemedıgımize dair.. ?

 7. Merhabalar ben 19 temmuz 2017 de kapici olarak ise başladım..benden once iki kişi olarak çalışıyormuş fakat bende bir kişiye düşürdüler böylece iki kişinin yaptığı işi ben tek başıma yapıyorum. Bu yüzden maaşim 1750 olarak konuşuldu.suyu ve dogal gazı kendim ödüyorum dogal gazı ödemede yardım edilecekti fakat etmediler. Ocak 2018 asgari ücret 200 TL zam yapıldı benim maasim degismedi. Peki bu durumda ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim tesekurler

  • Merhaba.2018 yılı için kapıcılar için ödenen asgari net maaş 1.725,07 TL’ dir zaten.Usulsüz yapılan bir durum yok sgk açısından.İşveren statüsünde bulunan kişi ile iş sözleşmesi koşullarınızı iyileştirmek için kararlar almanız gerekir .

 8. Merhaba beş yil boyunca kapicilik yapiyorum ücretim asgari olarak veriliyordu busene 200 tl kesinti yapiliyor elektirok su doğalgaz ödemesi diye sozlesmede böyle yazmiyordu sonradan eķ sozlesme diye bir belge imzalattilar mecburen bu 200 tl sonradan tazminat alirken alabilirmiyim saygilar

  • Merhaba.Elektirik su ve doğalgaz ödemeleriniz nasıl tahsil ediliyordu daha önceden?

 9. Merhaba size iki sorum var cevaplarsanız sevinirim ilk sorum ben görev yaptığım binada bu zamana kadar asgari ücret ile çalıştım fakat kapıcı maaşının daha fazla olduğunu bu yıl öğrendim yönetime bildirdiğimde ise benden resmi bir belge istedi acaba kapıcı maaşının 1725 tl olduğuna dair resmi bir belgeyi nereden bulabilirim ikinci sorum ise ben 2013 yılında çalışmaya başladım dediğim gibi hep asgari ücret aldım bu eksik olan maaşlarımın geri dönüşünü alma şansım varmi

  • Merhaba.Kapıcı ücreti Damga Vergisinden ve Gelir Vergisinden muaf tutulduğu için normal asgari ücrete göre daha fazla çıkmaktadır.2018 yılı için 1725 TL dir.KAPICILAR İÇİN GELİR VERGİSİ VE DAMGA VERGİSİ MUAFİYETİ Kapıcı işçilere yapılan ücret ödemeleri; 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 23. maddesi gereğince Gelir Vergisinden, 488 sayılı Damga Vergisi Kanunun (2 Sayılı Tablonun lV. bölümünün (34) numaralı fıkrası gereğince Damga Vergisinden istisna tutulmuştur.

 10. Merhaba ben 2015 ten bu yana kapıcılık yapıyorum ve elden 1000 tl maaş veriyorlar ayrıca ise başladığımdan beri sigortamı yapmadılar ssk ya şikayette bulundum 117 bin tl ceza kestiler mahkemeye verirsem tahmini ne kadar alırım ACİL CEVAP LUTFEN

  • Merhaba.3 senelik tazminatınız başta olmak üzere birçok hakkı kazanacaksınız.Net bir rakam söylenemez mahkeme kararı belirler.

 11. İyi günler kapıcıya nakti yardım yapılmış bu yardımı SGK ya bildirmek gerekirmi ? Gerekiyorsa ödenmemiş zamanlar için nasıl yapılır

  • Merhaba.5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Madde 80 b ve c bendlerine göre;

   “b) Ayni yardımlar ve ölüm, doğum ve evlenme yardımları, görev yollukları, seyyar görev tazminatı, kıdem tazminatı, iş sonu tazminatı veya kıdem tazminatı mahiyetindeki toplu ödeme, keşif ücreti, ihbar ve kasa tazminatları ile Kurumca tutarları yıllar itibarıyla belirlenecek yemek, çocuk ve aile zamları, işverenler tarafından sigortalılar için özel sağlık sigortalarına ve bireysel emeklilik sistemine ödenen ve aylık toplamı asgari ücretin % 30’unu geçmeyen özel sağlık sigortası primi ve bireysel emeklilik katkı payları tutarları, prime esas kazanca tabi tutulmaz.

   c) (b) bendinde belirtilen istisnalar dışında her ne adla yapılırsa yapılsın tüm ödemeler ile ayni yardım yerine geçmek üzere yapılan nakdi ödemeler prime esas kazanca tabi tutulur. Diğer kanunlardaki prime tabi tutulmaması gerektiğine dair muafiyet ve istisnalar bu Kanunun uygulanmasında dikkate alınmaz.” hükmü gereğince prim esas kazancına dahil edilmesi gereken nakdi ödemeyi ücretine dahil edip sgk ya bildirmeniz gerekiyordu.Şimdi geçmişe yönelik verdiğiniz zaman idari para cezası çıkacaktır.

 12. Merhabalar apartman yoneticisiyim apartman görevlisine 1725 maaş + 688 prim ödedim 2413 lira yapiyor googledan bakiyorum kapicinin maliyeti 2384 lira gözüküyor hatami yapiyoruz yoksa normalmi ?

  • Merhaba.Teşviksiz 2.485,52 TL ; teşvikli 2.384,66 TL dir.

 13. Apartman yöneticisiyim. Kapıcımız emekli oldu ancak çalışmaya devam ediyor. Ocak 2018 itibarıyla 1.877,29 TL maaş ödedik. Ödememiz gereken SGK primi ne kadardır. Muhasebecimizin hesapladığı 597,70 TL. Brüt asgari ücret 2.029,50. Kapıcının bize maliyeti 1877,29+597,70=2477,99 TL. Biz bu durumda 2477,99-2029,50=445,49 TL fazladan mı ödemiş oluyoruz. Bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

  • Merhaba. Muhasebecinizin hesabı doğru sanırım. Hatta eksik bile hesaplanmış diyebilirim.

 14. internet üzerinden kapıcı e bildirgesi için maaşı değiştirmek için hangi adımları izlemem gerekir bilgilendirirseniz çok sevinirim selamlar

  • Merhaba. Sgk e bildirge sisteminden giriş yaparak değiştirmeniz gerekir. Bir muhasebeciden yardım alın.

 15. Size bir şey sormak isterim. Bizim kapıcı emekli oldu şimdi tekrar işe alacağız.

  1- Bunun maaş bordrosu nasıl olacak.
  2- SGK da buna ne primi yatırılacak ve bu kaç liradır.
  3- Tekrar SGK girişi yapılacak herhalde.
  Bu konularda beni aydınlata bilir misiniz.

  • Merhaba. Emekli kapıcınızı 02-sosyal güvenlik destekleme primine tabi çalışanlar kapsamında bildirmeniz gerekiyor.emekli çalışan için toplamda brüt asgari ücretin %32.5 i oranında sigorta primi ödersiniz.

 16. kapıcımızı part time çalışacak şekilde temin etmemizde hukuki bir engel varmı? maaş vesgk piriminide çalıştığı süreye göre ayarlamak istiyoruz

  • Merhaba. Çalıştığı toplam saat üzerinden bildirim yaparsanız problem olmaz.

 17. Verdiği para canını yakmış ki buraya bide görev yazmış zındık sen vicdan kriteri koymazsan arada sevgi olmazsa sen onları rüyanda görürsün çalışan sevildiğini bilecek aile gibi hissedecek ki sana kötülük dusunmeyecek kötü gözle bakmaya ak ahmak anladın mı

 18. Asgari ücretle kapıcı nın maaşı aynı oldu aradaki 100 TL yandı gitti

  • Merhaba. Hayır yanlışınız var. Asgari ücret 1603 TL kapıcı maaşı ise 1724 TL oldu.

 19. Geri bildirim: 2017 En Düşük Konut Kapıcısı, Apartman Görevlisi Maaşı Ne Kadar? | | SGK ve Çalışma Rehberi