Hurda Araç Yasası 2018, Hurda Araç Alımı Ne Zaman Başlıyor?


Hurda Araç Yasası 2018, Hurda Araç Alımı Ne Zaman Başlıyor?


2018 hurda araç yasası son başvuru tarihi ne zaman?2018 hurda yasası ?Hurda araçlar nereye veriliyor 2018 ?

Bilindiği üzere daha önce 27 Mayıs 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren torba yasa ile 1997 Model ve altında olan araçların hurdaya ayrılması ve borçlarının silinmesi düzenlemesi getirilmişti.Bu kanunun uygulama hükümleri 31 Aralık 2018 tarihine kadar devam edecek. Yazımızın devamında mevcut hurda yasası konusunda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. 

2018 Hurda araç yasası ÖTV indirimi

27 Mayıs 2017 tarihinde yayımlanan yasanın içeriğinde hurda araçlar için sıfır araç alımında ÖTV indirimi verilmesi düzenlemesi yer almıyordu. 02 Şubat 2018 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilen yeni torba yasa tasarısı ile hurda araçlar için ÖTV indirimi sağlanması düzenlemesi de getirilecek. Ayrıca 16 yaş ve üzeri araçlar sıfır araç alımında ÖTV indirimi için kullanılabilecek. Sıfır araç alımında ÖTV indiriminin en az 10 bin TL olması bekleniyor. Hurda yasa sıfır araç ÖTV indirimi yasasının 2018 Şubat ayı sonuna kadar resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Mevcut hurda yasası konusunda bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Yeni hurda yasası düzenlemesi konusunda tüm gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.27 Mayıs 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanan mevcut hurda yasası ve uygulanma hükümleri

⇓⇓⇓

Hurda araç yasası resmi gazetede yayımlandı. Türkiye Büyük Millet Meclisine gelen ve 27 Mayıs 2017 tarihi itibariyle resmi gazetede yayımlanan yeni kanun ile 1997 Model ve daha eski araçlar ile ilgili hurda araç yasası çıkıyor. Hurda yasası ile ilgili detaylı bilgiye hurda araç yasası 2017 konulu yazımızda ayrıntılı olarak yer vermiştik. 2017 hurda yasası gereği araç başı ne kadar ücret ödenecek? 1997 model altı tüm araçlar hurdaya verilecek mi? Kayıp olan araçlar için araç sahipleri yasadan nasıl yararlanacak? aracımı hurdaya çıkarmak istiyorum ne kadar alırım ?Hurda araç yasası kaç para verilecek?

İşte kanun hakkında merak edilen tüm soruların cevapları;

2017 Hurda araç yasasının uygulanması ile ilgili tebliğ 27 Mayıs 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Detaylar için⇒⇒ 2017 HURDA YASASI TEBLİĞİ

Hurda yasası 2018 kapsamında hurdaya ayrılacak araçların vergi, ceza, icra, banka borçları silinecek mi?

1997/Model altı aracınız varsa ve aracınızdan dolayı ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergi borcunuz, plakaya uygulanan ceza borçları, trafik cezası borçlarınız varsa bu borçlarınızın tamamı hurda yasasi kapsamında silinecek. Aracınızın 31 Aralık 2018 tarihine kadar tahakkuk edecek olan tüm borçları silinecek. Ayrıca 31 Aralık 2016 tarihine kadar plakaya uygulanmış ceza tutarları da tamamen silinecek.

Ayrıca kayıp olan ya da mevcut olmayan 2005 model ve altı araçlarınız için de yeni hurda yasasından yararlanabileceksiniz. Bunun için aracınızın mevcut olmadığı ya da kayıp olduğunu belgelemeniz ve 31 Aralık 2018 tarihine kadar araç ile ilgili borcun 1/4’ünü vergi dairesine ödemeniz gerekiyor. Ödeme işlemini tamamladıktan sonra kayıp olan aracın kalan tüm borçları silinecek ve ödemeyi takiben aracın trafik tescildeki kaydı silinecek.

Hurda araçlar hangi kurumlara teslim edilecek, başvuru nasıl ve nereye ve ne zaman yapılacak, gerekli belgeler neler?

Hurda arac yasası kapsamında başvurular öncelikle trafik tescil şubelerine yapılacak. Mevcut olan araçlar ile mevcut olmayan ya da motorlu taşıtlar olma vasfını yitirmiş aracınız için başvuru işlemleri ve başvuru şekli ayrı ayrı değerlendirilecek. Hurda kanunundan yararlanabilmeniz için takip etmeniz gereken yol ve gerekli belgeler konusunu iki ayrı başlık altında size anlatmaya çalışacağız.

1997 model ve altı mevcut olan araçlar için hurda araç yasasından yararlanma başvuruları nasıl ve nereye yapılacak?

 • Aracınızı teslim edebilmeniz için öncelikle herhangi bir trafik tescil müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekiyor. Trafik tescile başvuru yaparken aracınızı teslim edeceğiniz yere göre başvuru formu değişmektedir.
 • Aracınızı Büyükşehir Belediyesine ya da İl özel İdaresine teslim edecekseniz tebliğ ekinde yer alan Ek/1a iL ÖZEL İDARELERİNE / BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNE
  TESLİM EDİLECEK TAŞITLAR İÇİN formu ile başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru formunu indirmek için TIKLAYINIZ
 • Aracınızı MKEK Müdürlüklerinden birine teslim edecekseniz tebliğ ekinde yer alan Ek: 1b MKEK HURDA MÜDÜRLÜKLERiNE TESLiM EDiLECEK
  TAŞITLAR İÇİN formu ile başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru formunu indirmek için TIKLAYINIZ
 • Trafik tescil şubesine başvuru yaptıktan sonra size şube tarafından kanundan yararlanabileceğinize dair aşağıdaki gibi bir belge verilecektir.
trafik tescilden hurda yasasından yararlanmak için alınan belge örneği
trafik tescilden hurda yasasından yararlanmak için alınan belge örneği
ek 4 hurda araç teslim tutanağı örneği
ek 4 hurda araç teslim tutanağı örneği
 • Aracı teslim edip teslim tutanağını aldıktan sonra tebliğ ekinde yer alan Ek 5 belgesi ve ekleri ile yeniden trafik tescile başvuru yapmanız gerekiyor. Ek 5 belgesini indirmek için TIKLAYINIZ.
 • Ek 5 belgesine ek olarak ayrıca aşağıdaki belgeleri de eklemeniz gerekiyor.

1- Taşıta ait “Motorlu Araç Trafik Belgesi” ile “Motorlu Araç Tescil Belgesi”
2- Taşıt Teslim Tutanağının bir örneği
3- 3 suret “Araç Trafik Tescil Müracaat ve işlem Formu”
4- Taşıtın plakaları
5- Noter Satış Senedi/Kamu Kurum ve Kuruluşlarından Satın Aldığını Gösterir
Belge (Taşıtı kendi adına tescilli olmayan mükellefler için)

Hurda yasasından yararlanabilmeniz için 31 Aralık 2018 tarihe kadar aracınızı teslim etmiş olmanız gerekmektedir

 • Eğer aracınızı MKEK Müdürlüklerine teslim ettiyseniz hurdaya çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra trafik tescilden alınan Hurdaya Çıkarılmıştır şerhli Motorlu Araç Tescil Belgesini ilgili MKEK müdürlüğüne teslim etmeniz gerekiyor.

Trafik tescildeki işlemlerin tamamlanmasının ardından başvuru yaptığınız trafik tescil şubesi hurdaya ayrılma tarihinden itibaren en geç 3 iş günü içerisinde aracınızı hurdaya ayırdığınıza dair belgeleri ve ekleri bağlı bulunduğunuz vergi dairesine bildirecek. Bu süreçte sizin vergi dairesine başvuru yapmanıza gerek yok. 

 • Trafik tescilden gelen yazı üzerine vergi dairesi tarafından araçtan kaynaklı motorlu taşıtlar vergi mükellefiyeti sona erdirilecek. Mükellefiyet silindikten sonra araç adına 31 12 2018 tarihine kadar tahakkuk etmiş ve ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ve gecikme zamları, gecikme faizleri, vergi cezaları ve 31 Aralık 2016 tarihine kadar plakaya kesilmiş olan trafik cezaları  silinecek. Bu borçlar nedeniyle mal varlığınıza konulmuş olan hacizler kaldırılacak ve vergi dairesi tarafından yapılan işlemler tarafınıza yazılı olarak bildirilecek.

Aracınızı aşağıdaki Kurumlar’dan birine teslim edebilirsiniz;

 • İl özel idareleri,
 • Büyükşehir Belediyeleri,
 • Makine ve Kimya Endüstrüsü Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüğü.

Aracı, araç sahibinin teslim etmesi ve yanında kimlik fotokopisi ile araç ruhsatını bulundurması gerekmektedir. Eğer aracın kilosu başına ücret almak istiyorsanız Makine ve Kimya Endüstrüsü Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüğüne teslim etmeniz gerekir. Diğer kurumlara ücretsiz olarak teslim edebilirsiniz.

Mevcut olmayan/kayıp olan/Araç olma vasfını yitirmiş 2005 Model ve Altı Araçlar için başvuru işlemleri nereye ve nasıl yapılacak?

 • Yasa kapsamında 2005 Model ve altı olan, adınıza trafik tescilde kaydı olan ancak kayıp olan ya da motorlu taşıtlar vasfını yitirmiş araç sahipleri de yararlabilecek.
 • Bunun öncelikle için tebliğ ekinde yer alan MEVCUT OLMAYAN TAŞITLAR İÇİN EK: 6 formu  ya da BELGE İBRAZ EDİLEREK MEVCUT OLMADIĞI VEYA MOTORLU
  TAŞIT VASFINI KAYBETTİĞİ İSPATLANAN TAŞITLAR İÇİN EK: 7 ile trafik tescil şubesine başvurmanız gerekiyor. Ek 6 Başvuru formunu indirmek için TIKLAYINIZ.
 • Ek 7 başvuru formunu indirmek için TIKLAYINIZ
 • Başvuru yaptıktan sonra taşıta ait borcun ana para tutarının 1/4’ünü 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödemeniz halinde aracın geri kalan borçları, gecikme zamları ve faizlerin tamamı silinecek.
 • Mevcut olmayan araçlar için trafik tescil şubesine başvuru yapıldığında trafik tescil şubesi başvuru tarihinden 5 yıl önceki takvim yılı 01 Ocak tarihinden itibaren;

1- Taşıta (taşıtın tescil plakasına veya taşıtın sürücüsüne) ait tebliğ edilmemiş trafik idari para cezası karar tutanağı bulunmadığının,
2 – Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) kayıtlarına göre zorunlu mali sorumluluk sigortasının yaptırılmamış olduğunun,
3 – Taşıtın tescil kayıtlarında herhangi bir işlem (teknik değişiklik, renk değişikliği, zayi veya yıpranma nedeniyle belge yenileme, şahsi hal ve adres değişikliği gibi) yapılmamış olduğunun,
4 – Taşıtın ölüm veya yaralanmayla sonuçlanan trafik kazasına karışmadığının,
5 – Taşıtın fenni muayenesinin yaptırılmamış olduğunun,
tespiti halinde taşıtın mevcut olmadığı kabul edilecektir. Taşıtın mevcut olmadığının kabulünde yukarıda yer alan tespitlerin tamamının varlığı aranacaktır.

Eğer yukarıdaki şartlardan birini sağlamıyorsanız mevcut olmayan aracınız için bu yasadan yararlanamayacaksınız.

 • Ancak taşıtın mevcut olmadığını mahkeme kararı ile belgelerseniz, diğer resmi kurum ve ya kuruluşlardan alınan belgeler ile belgelerseniz yukarıdaki şartlar aranmayacak.
 • Mevcut olmayan aracınız için trafik tescile başvuru yaptıktan sonra trafik tescil size Ek 8 ya da Ek 9 belgesini verecek ve siz bu belgeler ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvuracaksınız. Alınacak belge örnekleri aşağıdaki gibidir.

ek 8 mevcut olmayan taşıtlar için

 • Ek 9 belge örneği de aşağıdaki gibidir.

ek 9 belge ibraz edilerek mevcut olmadığı tespit edilen araçlar için form

 • Aracınızın durumuna göre trafik tescilden yukarıdaki belgelerden birisini aldıktan sonra tebliğ ekinde yer alan MEVCUT OLMAYAN VEYA TAŞIT VASFINI KAYBETMİŞ
  TAŞITLAR İÇİN EK: 10 dilekçesi ile bağlı bulunduğunuz vergi dairesine başvuru yapmanız gerekiyor. Ek 10 Başvuru dilekçesini indirmek için TIKLAYINIZ
 • Başvurunuz üzerine vergi dairesi araç adına tahakkuk etmiş olan borçların ana para tutarlarının 1/4’ünü sizden tahsil edecek ve aşağıdaki gibi bir yazı / Ek 11 belgesini düzenleyecektir.
 • Bu yazı vergi dairesi tarafından trafik tescile gönderilecektir. Size elden verilmeyecektir.
 • Gelen yazı üzerine trafik tescil aracın tescil kaydını ödeme tarihi itibariyle silecek ve bunu vergi dairesine bildirecek.
 • 6183 Sayılı Kanun gereği konulan hacizler varsa bildirim beklenmeksizin bu hacizler kaldırılacak.

Hurda araçlara kaç para ödenecek?

Araçlarını Makine ve Kimya Endüstrüsü Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüklerine teslim edenlere aracın kilosu başına hurda parası ödenecek. Aracın kilosu başına ödenecek tutar 26 Aralık 2017 tarihi itibariyle netleşti. Buna göre otobüs, minibüs, kamyonet, traktör, kamyon, tanker, ve çekici türü taşıtlar için bedel ödenecek. 

Ödenecek tutar ise aracın tonu başına 224 TL olacak.  Kısacası otomobiller için hurda bedeli ödenmeyecek.

Trafikte olmayan araçların borcu silinecek mi?

2005 Model ve altında olup trafikte olmayan, kayıp olan ya da araç olma vasfını yitirmiş tüm araçların borçları silinecek.

Kayıp araçlar için hurda parası verilecek mi?

Kayıp olan araçların borçlarının 1/4’ünün 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödenmesi halinde kalan borçlarının tamamı silinecek. Ancak kayıp araçlar için hurda parası ödenmeyecek.

Hurda aracını teslim edip sıfır araç alanlar için ÖTV indirimi sağlanacak mı?

Kanun tasarısında bu yönde bir düzenleme yok.

Çalışır durumda olan ve kullanılan 1997 Model altı araçların hepsini teslim etmek zorunlu mu?

Tabi ki hayır. Böyle bir zorunluluk yok. Aracınızı mevcutta kullanmaya devam edebilirsiniz. 1997 model altında olan tüm araçların teslim edilmesi gibi bir zorunluluk yok.

Hurda araçların muayene ve trafik sigortası borçları silinecek mi?

Evet. Tüm borçları silinecek.

Aracında icra olanlar yararlanacak mı?

Eğer aracınızda vergi borçları, trafik cezası borçları ile ilgili bir icra varsa bu borçlar silineceğinden icra kaldırılacak ve aracı hurdaya ayırabileceksiniz. Ancak başka bir sebepten dolayı ya da başka bir Kurum tarafından ya da banka tarafından konulan haciz varsa bu durumda aracı hurdaya ayıramazsınız. Aracın icra kapsamındaki borçlarını ödemeniz gerekir.

Aracın borcunu yapılandıranlar yasadan yararlanacak mı?

Aracınızın yapılandırılan borçları da silineceğinden yasadan yararlanabileceksiniz.

Hurda Araç kanun metni

Hurda araçlar ile ilgili verilen yasa tasarısı metni şu şekilde;hurda araç yasası 2017
hurda araç yasası 2017

Konu hakkında detaylar için ⇒⇒ 2017 HURDA ARAÇ YASASI

Yasa çıktı mı, ne zaman çıkacak?

 • 11 Mayıs 2017 itibariyle yasanın TBMM’de görüşmeleri devam ediyor.
 • 12 Mayıs 2017 tarihi itibariyle TBMM plan ve bütçe komisyonunda kabul edildi. TBMM Genel Kurulu’na gönderildi.
 • Yasa 27 Mayıs 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.
 • Hurda yasası uygulama tebliği 27 Temmuz 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlandı. Başvurularını yapabilirsiniz.

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

407 Yorum "Hurda Araç Yasası 2018, Hurda Araç Alımı Ne Zaman Başlıyor?"

 1. Pingback: aliağa escort listesi temmuz 2018 | izmir escort - escort izmir - elit escort

 2. mehmet sevgin   26 Mayıs 2018 at 22:25

  selam 1978 model murat 131 aracım vardı hergün bir parçası çalındı bende hurdacıya satdım ama belge almadım elimde pilaka ruhsat ve șase etiketi var bu șekilde verebilirmiyim hurda yasasına birde 550 tl borcu vardı buda silinirmi

  Cevapla
 3. Tahire Altomruk   16 Mayıs 2018 at 23:34

  mevcut olmayan araç hurdaya ayırma işlemlerini tamamlayıp borcun 1/4 ünü 8/5/ 2018 tarihinde ödedim miras yolu ile kaldığı için kardeşimin bankaya olan borcundan dolayı 9/5 2018 tarihinde haciz işlemi yapılmış trafik tescil haciz göründüğü için hurdaya ayrılmıştır kağıdını veremediğini söylüyor ancak kanunda borcun ödendiği tarih itibariyle kaydın silineceği yazıyor bu durumda ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 4. Ahmet Celebi   29 Nisan 2018 at 23:19

  Tek.tarafli.kaza.yaptim.aracim.pert.oldu
  Kazaya.sebep.olan.sehirler.arasi.yolcu.otubusu
  Sol.serite.sehir.halindeyden.sag.seride.sehir.halinde.giden.otubus.aniden.sol.yaparak.beni.sikistirdi.ben.otubuse.carpmamak.icin.bariyerlere.carptim.otubus.kacti.plkasini.bile.alamadim.
  Bende.hurda.yasasindan.faydalanmak.istiyom
  Yasa.bizim.icin.degil.aracimDOGAN.
  SIGORTA.ÖDEME.YAPMIYOR.
  BIZLER.BU.KONUDA.MADURUZ
  ACIKLAMA.BEKLUYORUZ.BARIYER.PARASINI
  ODEDIM.SIGORTA.BEMIM.HASARIMI.ÖDEMIYOR.KAZAYA.SEBEB.OLAN.OTUBUS.KACTI
  NE.YAPMAM.GEREKIYOR

  Cevapla
 5. Halil İnal   22 Nisan 2018 at 14:56

  Çekme belgeli aracı hurdaya çıkarırsak ne kadar para ödenir

  Cevapla
 6. Hüseyin Uğur   18 Nisan 2018 at 19:24

  30-06 2011 Tarihinde aracıma çekme belgesi aldım. araç kazalı olduğu için tamirini yaptıramadım.aracı hurdaya verdim. fakat belgeler elimde yeni yasadan nasıl faydalanabilirim Saygılar.

  Cevapla
 7. harun   17 Nisan 2018 at 13:44

  bende sadece ruhsat ve plaka var arabanında borcu 3075 tl devlete versem plaka ve ruhsatı borcum silinir mi?

  Cevapla
 8. Ergün   17 Nisan 2018 at 00:05

  Aracımızı hurdaya çıkardıktan sonra ücretini nakit olarak nerden alıcaz hangi kurumdan yada sadece sıfır araç aldigimizda incirindenmi yararlanıyoruz

  Cevapla
 9. Yusuf Can Yavuz   15 Nisan 2018 at 15:00

  Hurda araçlarınız değerinde alınır. Tel: 0(537) 213 24 05

  Cevapla
  • ertan karakaşlı   3 Haziran 2018 at 12:51

   1986model brodway var çalışır durumda ne eder tel.0531 381 42 76

   Cevapla
 10. Cenk tekin adam   15 Nisan 2018 at 12:10

  Araç İstanbul Ümraniye’ye kayıtlı oysa araç şunanda Mardin’de ödenmemiş MTV borcu var hangi araç hurda müdürlüğüne vermem gerekiyor

  Cevapla
 11. Bayram gören   11 Nisan 2018 at 11:48

  Hurda indirimi nisanın kacında baslıyı

  Cevapla
 12. Serdar. Akkaya   5 Nisan 2018 at 18:10

  nereye.başvurmamız.gerekiyor.nasıl alınır ve nasıl yapılıryor.benim.aracım 92.model.sokoda nekadar.verilir

  Cevapla
 13. rauf   4 Nisan 2018 at 22:39

  galer

  Cevapla
 14. SuleySül   4 Nisan 2018 at 21:38

  92 model otomobilim var aracımı hurdaya verdiğimde nelerden faydalanabilirim

  Cevapla
 15. yolcu   2 Nisan 2018 at 12:12

  Hurda araçları galericiler de alıyomu? Alıyosa kaç fiyata alıyo?

  Cevapla
 16. rauf   1 Nisan 2018 at 20:39

  hurda eski yatan araçlarınız noter satışla 2500 tl karşılıgı alınır 05334003018

  Cevapla
  • ertan karakaşlı   3 Haziran 2018 at 12:52

   1986 brodway var çalışır ve yürür durumda ne eder 05313814276

   Cevapla
 17. zafer   29 Mart 2018 at 17:01

  makına kımyaya verdıgım araca aldıgım hurda parası 3,500 ton karsılıgı 784 tl 2, el arac alırken 10,000tl den yaralanabılecekmıyım ıy gunler

  Cevapla
 18. LEYLA TÜRE   28 Mart 2018 at 14:06

  HURDA ARAÇ YASASI RESMİ GAZETEDE YAYINLANDIMI ?

  Cevapla
 19. Züleyha çabuk   27 Mart 2018 at 12:24

  Merhaba resmi gazetede ciktimi bilgi verirmisiniz

  Cevapla
 20. ismail   25 Mart 2018 at 16:16

  Hurda.yasasinin.son.gunu.nezaman.bitiyor

  Cevapla
 21. nevzat veli   23 Mart 2018 at 13:44

  otv ındırımınden yararlanmak ıcın aracın kaç yıldır uzerımıze kayıtlı olması gerekıyor yenı alınan bır arabada kanundan yararlanma hakkı varmı

  Cevapla
 22. Gurbuz   23 Mart 2018 at 12:09

  1977 mode trafiktencekilmis borcu morcu yok renostejin aracım var.ilgilenen arkadaşlar var ise 3000 tl ye vercem.ankarada.5318472265

  Cevapla
 23. Mustafa   22 Mart 2018 at 21:17

  Merhaba 1990 model aracım var hurdaya ayırsam kaç TL alabilirim

  Cevapla
 24. MUSTAFA   22 Mart 2018 at 16:16

  3 AY ÖNCE HURDAYA VERDİĞİM ARAÇIM VAR.BU YASADAN YARARLANABİLİRMİYİM

  Cevapla
 25. sefa özbayrak   16 Mart 2018 at 11:11

  96 model kıa prejo panalvan var hurdaya ayırsam ne kadar alırım ikinci el araçta kullanabilirmiyim yoksa sıfır araç icinmi gerekli

  Cevapla
 26. Meral   15 Mart 2018 at 12:02

  Başvurular başladı mı?

  Cevapla
 27. Ramazan   14 Mart 2018 at 13:13

  Merhaba
  Hurda araç yasasından yararlanarak ÖTV indiriminden yararlanmak için araç kişi üzerinde ne kadar zaman içinde bulundurması gerekmektedir

  Cevapla
 28. fatih   14 Mart 2018 at 10:02

  merhaba hurda araçları verip ötv indirimi alabileceğimiz sıfır araç alımında bu yasa çıktımı acaba birde sıfır arac alımında ötv indirimi alabilmemiz için vereceğimiz hurda racın ne zaman üzerimize alındığı önemlimi verceğimiz hurda araçda trafikden çekme belgeli olması ne bilim motoru yoktur trafikden mendir sigortası muaynesi felan yoktur böyle şeylere bakılıyormu bilginiz varmı acaba

  Cevapla
 29. deniz   14 Mart 2018 at 00:44

  merhaba benim üzerime 1997 model bi araç var vergi borcuda var ben bunu hurdaya ayırmak istiyorum fakat nereye vereceğim yardımcı olursanız sevinirim bide herhangı bı ucret ödeniyormu işlemler için

  Cevapla
 30. Ramazan   13 Mart 2018 at 22:29

  1987 model aracı pert etmek için maliye borçları ödenmesi gerekli mi

  Cevapla
 31. Oruç Saltık   13 Mart 2018 at 17:42

  Merhaba,

  Torba yasa yürürlüğe girdi mi acaba? Yahut iletişim kurabileceğim bir devlet dairesi var mı bu konu hakkında ? Aracımı normalde bayiler alıyor ama borçlarını sıfırlamadıkları için devletin almasını bekliyorum. Yardımcı olursanız, sevinirim. Teşekkürler.

  Cevapla
 32. Mehmet   12 Mart 2018 at 23:06

  Otv indirim miktarını nasıl öğrenebilirim

  Cevapla
 33. Özkan   12 Mart 2018 at 22:04

  Merhaba benim 1997 model TOFAŞ Şahin aracım 2005 yılında çalındı ve halen çalıntı durumunda trafikte Halen üzerime tescilli aracımı ötv hurda indiriminden yararlanabilirmiyim ilginize teşekkür ederim

  Cevapla
 34. Koray   12 Mart 2018 at 17:46

  iyi günler,

  kardeşimin eski model arabasını alsam bu kanundan faydalanmam için herhangi bir süre beklemem gerekiyormu. ? Ayrıca alacağım sıfır arabayı nezaman elden çıkartabilirim herhangi bir satış kısıtlaması varmı ?

  kimi şirketlerin kendilerinin verdikleri geç ödemeli kredileri mevcut bunları kullanmamıza engel olurmu, sıfır alacağımız aracın parasının hepsini peşin mi vermemiz gerekecek bu kanun kapsamında.

  ( daha önceki sorulara sıkılmadan verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim bizler için çok bilgilendirici oldu)

  Cevapla
 35. Recep   12 Mart 2018 at 11:44

  Merhaba benim.97 model mazda lantis aracım var yürüründe hic bi sıkintı yok .biraz kaporta masrafları var bu sekilde satamıyorum .2 kez sahibinden .com a koydum .ama yaptiracak durumumda yok.ben bu sekilde hurdaya verip nakit para alabiliyormuyum aracın şu anki değeri 15 – 16 bin civarı

  Cevapla
 36. Meral   11 Mart 2018 at 23:56

  Merhaba, hurda yasa başvurusu başladı mı ?

  Cevapla
 37. mitat   11 Mart 2018 at 15:47

  Slm 1987 model doğan var ama yeni otomobil alacak durumum yok sizce nakit öteveneverecek

  Cevapla
 38. Nesrin Polat   7 Mart 2018 at 23:34

  1969 model aracım kayıp. mtv vergisini nasıl sildirebilirim

  Cevapla
 39. cagri   6 Mart 2018 at 19:02

  benim iki adet 86 87 dogagnim vardi ben bu araclari 2016da hurdaya ayirmistim aracin kasalari yok ben otvden nasil yararlana bilirim

  Cevapla
 40. cemil   6 Mart 2018 at 18:47

  10000+kdv mi yoksa sade 10000tl mi düsülcek kayıp araclarıda evraklar tamamlanırsa ötveden yararlana bilecekmi

  Cevapla
 41. İrfan   6 Mart 2018 at 13:01

  1978 model kayıp araç için işlemleri yaptıdıktan sonra sıfır araç alımında ötv indiriminden faydalanabilirmiyim slm

  Cevapla
 42. Mehmet ilyas   5 Mart 2018 at 22:10

  Merhabalar 2006 model kamyonetim var aftan yararlanabiliyormuyum şuanda çalışmıyor hurda halde. Usül olarak direk trafik tescilemi gitmeliyim çünkü sigorta ve muayne vergi ödemedim 2 yıldır.

  Cevapla
 43. emre   5 Mart 2018 at 22:03

  merhaba 87 model ford taunus aracım var. bu hurda yasasıyla birlikte ötv indirimiyle sıfır araç almam durumunda 10 bin tl’lik ötv indirimden faydalanabilir miyim. şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 44. emre   5 Mart 2018 at 21:59

  merhaba 87 model taunus aracım var sıfır araç alırken ötv indirimi olan 10 bin tl’lik indirim olur mu kesin belli oldu mu böyle bi yasa yürürlüğe girdi mi. şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 45. Uğur   5 Mart 2018 at 19:34

  İnternette bir çok internet sitesinde “Hurdaya verilen aracın yerine alınacak aynı tip araçlardan” ve “Hurdaya verilen aracın yerine alınacak aynı tip araç” şeklinde iki farklı ifadeye rastladım burada söylenmek istenen nedir ? Kamyonet verdiğinizde kamyonet almanızmı gerekiyor, yoksa kanunda belirtilen araçlardan herhangi bir tanesini alabiliyormusunuz ?( bildiğim kadarıyla motorsiklet, traktör kanuna dahil değil) 10000 TL Ötv indirimi yapılması durumunda benim hurdaya vermek istediğim 98 model panelvan bir kamyonetim var. Ancak ben bu aracı verip otomobil satın almak istiyorum. Ben bu kanundan yararlanabiliyormuyum, yararlanamıyormuyum ?

  Cevapla
 46. Mehmet   5 Mart 2018 at 14:22

  Merhabalar 2006 model gazelle kamyonet im var. 2006 olduğu için hurdaya çektiğimde aftan yararlanabiliyorum mu ? İki yıldır herhangi pul muayene sigortasını yatırmadım acaba ne yapmam gerekiyor ? Hurdaya çekmek istiyorum çünkü tamamen çalışmaz halde.

  Cevapla
 47. metin uygun   4 Mart 2018 at 18:52

  slm benim araçım 1990 model pikap çalışır durumda çogu yeni araçtan iyi ben bunu hurdaya verirsem 224 tl mi alacam araçım 1ton

  Cevapla
 48. Tulça   4 Mart 2018 at 13:48

  Sa 90 model aracımı verdiğim zaman 6500 tl indirim olacağını söylüyorlar dogrumudur

  Cevapla
 49. Uğur   4 Mart 2018 at 00:56

  İnternette bir çok internet sitesinde “Hurdaya verilen aracın yerine alınacak aynı tip araçlardan” ve “Hurdaya verilen aracın yerine alınacak aynı tip araç” şeklinde iki farklı ifadeye rastladım burada söylenmek istenen nedir ? Kamyonet verdiğinizde kamyonet almanızmı gerekiyor, yoksa kanunda belirtilen araçlardan herhangi bir tanesini alabiliyormusunuz ?( bildiğim kadarıyla motorsiklet, traktör kanuna dahil değil ) 10000 TL Ötv indirimi yapılması durumunda benim hurdaya vermek istediğim 98 model panelvan bir kamyonetim var. Ancak ben bu aracı verip otomobil satın almak istiyorum. Ben bu kanundan yararlanabiliyormuyum, yararlanamıyormuyum ?

  Cevapla
 50. Mustafa   2 Mart 2018 at 16:43

  Ben ikinci el araç satın alacağım sadece sıfır araç alımlarında mı para veriliyor ?

  Cevapla
 51. selvet yazıcı   28 Şubat 2018 at 18:14

  hakan bey 1985 model suzuki alto arabam var rektefe için motor yaptırdım tamirden çıktığı aynı gün tamircinin hatası yüzünden arabam yandı arabamı tekrar trafiğe çıkartmak için çekme belgeli olarak düşürdüm aracıma kasa bulup tekrar trafiğe çıkartmak için çekme belgeli olarak bekletiyorum aracımın hiçbir borcu bulunmamaktadır yeni çıkan yasaya göre bende bu kanundan faydalanabilirmiyim

  Cevapla
 52. muharrem   28 Şubat 2018 at 17:37

  1989 model kartal taksim var çekme belgelidir yeni araç alımında 10 tl indirim alabilirmiyım

  Cevapla
 53. Fatih şahman   28 Şubat 2018 at 16:01

  Merhaba 1997 model aracım 04.08.2016 tarihinde çalındı bunun için bir yasa sözkonusumu ötv ile ilgili. Teşekkürler

  Cevapla
 54. yurdanur   28 Şubat 2018 at 10:11

  merhabalar babam 87 yasinda yatalak vasisi benim mahkeme karari ile araac 79 model mahkemenden düşürülmesi ile bir karar alinacak mi bize adliyeden söyledilerlütfen bilgi berirmisiniz araç calismiyor hakim gelip görecekmiş 600 tl para yatirin dediler lütfen bana yardimci olurmusunuz tesekkürler

  Cevapla
 55. Alaattin   28 Şubat 2018 at 05:40

  Hurda Yasası çıkmadan 3 ay önce aracımı bedelsiz olarak hurdaya verdim 2018 yılında çıkan hurda indiriminden yararlanabilir miyim

  Cevapla
 56. Özkan   27 Şubat 2018 at 17:11

  Merhaba 1997 model aracım 2005 yılında çalındı bütün tutanakları yapıldı ayrıca vergi dairesinden MTV borcu vardı 2008 yılında sildirdim ve çalıntı beyanı verdim şimdi ben hurda indiriminden yararlanabilirmiyim ilginize teşekkür ederim

  Cevapla
 57. Yaren   27 Şubat 2018 at 14:05

  1987 model şahin 131 var.muayene sigorta ve vergi borcu var ama arac kayıp.hurdaya ayırdıgımız zaman bu bütün borclar silinirmi.ayrıca aracla ilgili ilerde bir sorun cıkarsa beni baglarmı.hurdaya ayırınca bütün yükümlülüğüm düşermi.teşekkür ederim.

  Cevapla
 58. Yılmaz Bako   27 Şubat 2018 at 10:18

  1974 model arabamı 5 sene önce 2012 de hurdaya ayırıp tescil ettirdim araba da halen bahçede duruyor.Kanundan yararlanabilir miyim ?

  Cevapla
 59. Cemal   26 Şubat 2018 at 03:24

  Merhabalar 2 tane aracımız var biri nişanlımın 93 model , diğeri de 86 model benim kullandığım araç. İki aracı da verip sıfır araç alımı yapacak olursak 20.000 tl ötv indiriminden yararlanabilirmiyiz.

  Cevapla
 60. ismail   25 Şubat 2018 at 13:46

  merhablar benim 94 model lada samaram var 10 yıldır bende cürüğü var ama çalışır durumda hiçbir şekilde borcum yok ötv inidirimi alabilirmiyim birde araçsınırlaması varmı illa şu odel araba alınacak gibi

  Cevapla
 61. mehmet   24 Şubat 2018 at 21:35

  merhabalar 20 yaş ve üzeri araçları hurdaya ayırmak istediğimizde sadece yeni araç alınması durumunda mı devlet ücretlendirme tahsilat ediyor, yoksa yeni araç alınmadan belirli kriterler içersinde ücretlendirme yapılıyor mu ?? teşekkürler

  Cevapla
 62. Mehmet   23 Şubat 2018 at 09:18

  ötv indirimi için hangi tarih esas alınacak ?

  Cevapla
 63. dündar   22 Şubat 2018 at 21:04

  yani hurdaya ayrılacak aracın devrini almam gerekiyor mu?

  Cevapla
 64. dündar   22 Şubat 2018 at 21:03

  merhabalar. yorumlarınızı okudum ve çok faydalı bir iş yapıyorsunuz. bunun için teşekkür ediyorum. arkadaşımın 1996 model ford escort aracı var. ben ise sıfır opel astra almayı düşünüyorum. bu aracın vergi indirimi net 10.000 TL midir? ayrıca benim yasadan yararlanmak için aracın devrini mi almam gerekiyor. teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 65. mithat   22 Şubat 2018 at 10:48

  Merhaba. örnek veriyorum. aracımı bugün hurdaya çıkarsam. 2 gün sonra yasa meclisten geçerse, yeni araç alımında 10bin tl ye kadar olan ötv indiriminden faydalanabilir miyim ?

  Cevapla
 66. ahmet   16 Şubat 2018 at 12:33

  slm, daha önce çıkan hurda yasası dahilinde tüm borçlar silinince bu yeni yasa ile sıfır araç için ötv indirimi olacakmı tşkler.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   17 Şubat 2018 at 22:11

   Merhaba. Mevcut yasada hurda affından yararlanırsanız arabayı teslim etmeniz gerekiyor. Bu durumda yeni yasadan yararlanmanız mümkün olmaz.

   Cevapla
 67. seval yüksel   15 Şubat 2018 at 15:27

  selam 1987 model mitsubishi otomobilim var.1. sorum şu bu aracı hurdaya verdiğim zaman her hangi bir ödeme ala biliyormuyum. arac yürür vaziyette. 2.aracı değiştirmek istersem devlet her hangi bir kolaylık yani peşinet sayıp kredi cekmek gibi bir yaptırımı olabilirmi. teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   15 Şubat 2018 at 21:35

   Merhaba. Hayır herhangi bir ödeme alamazsınız. Sıfır araç alımında 10 bin TL ye kadar ötv indiriminden yararlanırsınız

   Cevapla
 68. ADEM   12 Şubat 2018 at 13:07

  MERHABALAR,
  92 MODEL ARACIMI,HURDAYA ÇIKARDIĞIMDA,HGS VE OGS BORÇLARIDA SİLİNMİŞ OLURMU,ŞU AN NAKİL VASITASI ALACAKLARINDA GÖZÜKÜYOR.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   12 Şubat 2018 at 21:55

   Merhaba. O borçlar silinmiyor diye biliyorum.

   Cevapla
 69. TAHİRE ALTOMRUK   10 Şubat 2018 at 11:34

  İyi günler
  Babam 2002 yılında vefat etti Bizim haberimiz olmayan 1976 model bir araç üzerine kayıtlı imiş bize 2015 yılında gelen mtv borcu ile haberimiz oldu veraset işlemlerini halledip trafik tescile gittik .üzerinde vergi dairesinin haczi olduğunu hurda yasası çıkacağını beklememizin doğru olacağını söylediler
  Şimdi mevcut olmayan araç yasasından faydalanmak için trafik tescile gittik işlemleri başlattık fakat biz varisler olduğumuz için önce intikal yapmaları gerektiğini ama vergi dairesi haczi olduğu için şistemin kabul etmediğini işlem yapamadıklarını söylediler ve vergi dairesine haczi kaldırmalarını bildiren bir yazı yazdılar vergi dairesi de cevap olarak haczi kaldıramayacaklarını intikal yapmadan kayıp çalıntı araçtan girerek trafik tescilin kaldırabileceğini yazıyor trafik tescil bu şekilde işlem yaparsa 7020 ye girmeyeceğini hurdaya ayıramayacaklarını söylüyorlar.
  Sizden ricam içine düştüğümüz bu çıkmazdan nasıl kurtulabilriz Bir yol gösterirseniz sevinirm

  Cevapla
  • Hakan KAYA   11 Şubat 2018 at 19:54

   Merhaba. Gerçekten bilemiyorum. Trafik tescilin yardımcı olması gerekir aslında ama dediğim gibi ne yapmanız gerekir gerçekten bilmiyorum.

   Cevapla
 70. rıza   8 Şubat 2018 at 23:02

  slm 90 model şahinim var çalışır durumda hurda ucretı ne kadar alırım
  tafık tescılden dustukten sonra hurdaya vermek zorunlumu

  Cevapla
  • Hakan KAYA   9 Şubat 2018 at 22:15

   Merhaba. Otomobil için hurda parası ödenmiyor. Yeni yasa ile sıfır araç alımında 10 bin TL ye kadar ötv indiriminden yararlanırsınız

   Cevapla
 71. ali atik   6 Şubat 2018 at 11:53

  mevcut olmayan araç ile ilgili 2004 yılından trafik cezası mevcut fakat affa uğramış bir ceza hurdaya ayırmak için müracaat ettik vergi dairesi affa uğramış diyor yinede hurdaya ayırırken 1/4 ünü ödeyecekmiyiz

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Şubat 2018 at 21:33

   Merhaba. Affa uğramış ise ödemenize gerek yok

   Cevapla
 72. gökhan   5 Şubat 2018 at 15:36

  Merhaba hakan bey . Benim 1997 model corsa aracım var şuan faal durumda . Faal durumda ve satış rakamı yaklaşık 15/ 16.000 tl civarı. Sizce ötv yasası bu haliyle yasalşırsa hurdaya ayırmak mantıklımıdır?İyi çalışmalar.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Şubat 2018 at 12:16

   Merhaba. tabi ki mantıklı değil. Satıp sıfır araç almak daha mantıklı. Hurda yasasında maksimum 10 bin TL ÖTV indirimi olacak.

   Cevapla
 73. misafir   5 Şubat 2018 at 13:34

  Merhaba,
  çekme belgeli, kazalı otomobil almıştım. toplayabilmek için harcama yaptım, fakat düzen tutmayınca parçalarını tek tek sattım. araç halen çekme belgeli, parçaları eksik. hurda yasasına göre çekme belgeli, parçaları eksik(koltuklar, şanzıman,sunroof, farlar yok) araçda nasıl uygulama yapılacak.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Şubat 2018 at 12:14

   Merhaba. Bunu trafik tescile bir sorun lütfen. Tam bilemiyorum.

   Cevapla
 74. orhan öztürk   4 Şubat 2018 at 19:38

  merhaba benım 2001model aracımı hurdaya cıkarıp sıfır arac almak ıstıyorum yasa tam olarak ne zaman cıkıcak 2017 araclarından yararlkanamazmıyız ?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   4 Şubat 2018 at 22:35

   Merhaba. Yasa bu ay sonuna kadar çıkmış olur.

   Cevapla
 75. Şadan ipektel   2 Şubat 2018 at 14:48

  Merhaba çekme belgeli 1994 model şahin marka aracımı hurdaya çıkarıp 0 km bir aracı ötv sini ödeemeden alabilirmiyim yoksa belli bir rakama kadarmı ötv indirimden faydalanabilirim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   2 Şubat 2018 at 19:38

   Merhaba. Ötv indirimi sıfır araç alımında 10 bin TL olacak.

   Cevapla
 76. onur   2 Şubat 2018 at 03:38

  kolay gelsin bir araçım var murat 131 hurdaya ayırmak isiyorum işlemi okudum anladım fakat kiloğram başına ne kadar veriliyor ve araçın motoru felan iyi 1987 model

  Cevapla
  • Hakan KAYA   2 Şubat 2018 at 16:38

   Merhaba. Otomobil sınıfındaki araçlar için hurda parası ödemesi yapılmıyor.

   Cevapla
 77. Sedat   22 Ocak 2018 at 16:42

  öncelikle merhabalar 94 model bir araç için ortalama 6750 tl gibi söylenen haberler var yalan habermi kaile almayalımmı

  Cevapla
  • SGKeditor   22 Ocak 2018 at 16:52

   Merhaba. Dikkate almayın yalan. Yönetmelikle belirlenen araçlar için (otomobiller hariç) ton başı 224 TL ödeniyor.

   Cevapla
 78. NİHAL   17 Ocak 2018 at 14:09

  MERHABA 1983 MODEL AUSTIN METRO SALOON BINEK ARACIM VAR NE KADAR ALIRIM ACABA

  Cevapla
  • Hakan KAYA   17 Ocak 2018 at 16:42

   Merhaba. Otomobil ise alamazsınız. Otomobiller için ödeme yapılmıyor

   Cevapla
 79. ALİ YOLUN   11 Ocak 2018 at 16:13

  MERHABA 1996 MODEL KİA MÜNÜBÜS ÜM VAR HURDA ARAÇ ALIMI BAŞLADIMI TÜM VERGİ BORÇLARI SİLİNİYORMU TEŞEKÜRLER

  Cevapla
  • Hakan KAYA   11 Ocak 2018 at 20:05

   Merhaba. Evet yasa devam ediyor. Aracı verebilirsiniz.

   Cevapla
 80. BURAK   10 Ocak 2018 at 16:01

  MERHABA 1987 MODEL FOR MARKA ARACIM VAR 1060 KG AĞIRLIĞI VAR VERGİ BORCU YOK NEKADAR PARA ALABİLİRİM

  Cevapla
  • Hakan KAYA   11 Ocak 2018 at 15:54

   Merhaba. Yaklaşık 250 TL ödeme alırsınız.

   Cevapla
 81. Zekeriya   8 Ocak 2018 at 11:38

  Yasa Hala gecerlimi acaba?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   8 Ocak 2018 at 14:11

   Merhaba. Evet hala geçerli. 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvuru yapabilirsiniz.

   Cevapla
 82. kamil yerli   3 Ocak 2018 at 14:54

  87 doğan aracım var. çalışmıyor. isteyen varsa çekiciyle alsın meclisin önünde yaksın. yer ankara

  Cevapla
 83. barış   29 Aralık 2017 at 21:44

  Hocam 224 tl tonu esnafı batırdılar yapılandırma taksit ödemeleri yapamıyorum araba satış yapamıyorum siyasete bak ödenek yok diyor ne yapalım araçları maliyenin önünde yakalım

  Cevapla
 84. Ozan   28 Aralık 2017 at 11:13

  evet hocam yayınlanmış bende dün telden ulaştım banada aynı şeyi söylediler bu nasıl bi iş hocam bu fiyata alım mi olur bizler bunun için mi bekledik aracı yakarım daha iyi

  Cevapla
  • Hakan KAYA   28 Aralık 2017 at 21:21

   Zaten otomobiller için yok. Kamyonet , otobüs çekici v.s için var.

   Cevapla
 85. Umit   27 Aralık 2017 at 18:32

  Hocam mke sitesinde 224 tl ton yazıyor basladı galiba ama tam bir hayal kırıklıgı

  Cevapla
  • Hakan KAYA   28 Aralık 2017 at 10:26

   Merhaba. Sayfayı açamadım. Nereden baktınız? Duyuru metnini paylaşabilir misiniz?

   Cevapla
   • umit   28 Aralık 2017 at 10:33

    http://mkek.gov.tr/tr/notice.aspx?nid=1174&menu=2

    Cevapla
    • Hakan KAYA   28 Aralık 2017 at 14:28

     Evet belli olmuş. Ancak sadece otobüs, minibüs, kamyonet, traktör, kamyon, tanker, ve çekici türü taşıtlar için hurda bedeli ton başına 224 TL olarak ödenecek.

     Cevapla
 86. Ozan   27 Aralık 2017 at 15:43

  hocam merhabalar 2018 yılında bedelli alım başlar mi sizce var mi bu konuda bi gelisme

  Cevapla
  • Hakan KAYA   27 Aralık 2017 at 15:55

   Merhaba. Başlamasını bekliyoruz. Şu an bir gelişme yok ama.

   Cevapla
 87. doğan   20 Aralık 2017 at 16:22

  22 ekim hurda araç 2017 yazın ali çeti
  nkayanın yazısı çıkıyo orada var açıklama

  Cevapla
  • Hakan KAYA   20 Aralık 2017 at 20:46

   Bilmiyorum hocam.

   Cevapla
 88. doğan   20 Aralık 2017 at 16:20

  işte bende size soruyorum

  Cevapla
 89. doğan   20 Aralık 2017 at 12:00

  mke 22 ekimde bildiri yayınlamış bilgınz varmı hakan bey

  Cevapla
  • Hakan KAYA   20 Aralık 2017 at 12:23

   Merhaba. Ne bildirisi yayımlanmış?

   Cevapla
 90. Izzet eyturk   14 Aralık 2017 at 01:58

  Merhaba hurdalık ne zaman açılacak

  Cevapla
  • Hakan KAYA   14 Aralık 2017 at 13:40

   Merhaba. Yasa çıktı. Aracı bedelsiz olarak teslim edebilirsiniz.

   Cevapla
 91. Ozan   13 Aralık 2017 at 13:15

  Devlet bu araçlara para ödeyecek mı ulaştırma bakanlığı yönetmelik çıkaracak mi hakan bey bizler bunu soruyoruz siz ulaşıp siz görüşüp bilgilendirseniz artik bizi 6 Ay oldu yasa cikali bu nasıl iş bu konuyu lütfen aydınlatın artik yorumlariniz hep aynı şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   13 Aralık 2017 at 20:35

   Merhaba. Maalesef ses seda yok. Bu gidişle zor gibi.

   Cevapla
 92. inan   11 Aralık 2017 at 16:12

  Arabanın üzerinde herhangi bir haciz işlemi yoktur.e-devleten sorgulayıp baktım.
  sadece araba sokakta çürür iken belediye arabayı kaldırıp yediemine teslim etmiş.
  teşekkür ederim.

  Cevapla
 93. inan   11 Aralık 2017 at 16:10

  merhaba,
  Babamın 1993 model minibüsü yaklaşık olarak 6 yıldır yediemin otoparkında. bütün vergi borçlarını odedim. hurdaya çıkarabilirmiyim.
  Not. elimde sadece ruhsat var. plakalar arabamın ustunde. beni masıl bir süreç izlemem gerekli.teşeür ederim.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   11 Aralık 2017 at 21:32

   Merhaba. Yedi emin otopark ücretini ödemeniz gerekiyor sanırım. Trafik tescil ile bir görüşün konuyu.

   Cevapla
 94. İlker   11 Aralık 2017 at 09:31

  Merhaba. 79 model mevcut olmayan bir aracı düşürmeye çalışıyoruz. Ne zaman gitsek trafik şube “sistem açılmıyor vs..” diyerek işimizi yapmıyor. Son ödeme 2018 ama son başvuru tarihi ne zaman.. 2017 bitmeden işlermleri başlatmak zorundamıyız ?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   11 Aralık 2017 at 14:32

   Merhaba. 31 Aralık 2018 tarihine kadar süre var. Başka bir trafik tescil şubeden de başvuru yapabilirsiniz.

   Cevapla
   • İlker   11 Aralık 2017 at 15:46

    Anladım tesekkur ederim. Araç babamın üzerine, vekalet aldım bu işler için. Ancak vekaletle yapmadıklarını söylediler. Sürekli problem çıkarıyorlar. Randevusuz gidiyorum randevu al diyorlar, randevu alıyorum sistem kapalı diyorlar. Tekrar gidiyorum, o işi yapan arkadaş izinde pazartesi gel diyorlar. Babam da çalışıyor ben de… İzin alamıyoruz, tek gitse yaşlı olduğu için halledemiyor. Tam bir rezillik… Neden vekaletle olmuyor onu da anlamadım…

    Cevapla
    • Hakan KAYA   11 Aralık 2017 at 16:21

     Vekalet aldıysanız vekalet ile yapabilirsiniz. Eğer o trafik tescil şubede sıkıntı varsa başka bir şube ile görüşeceksiniz.

     Cevapla
     • İlker   11 Aralık 2017 at 17:23

      “Mevcut olmayan araçlar” vekalet ile yapılmıyormus. Sonunda araç ortaya çıkarsa hapis cezası var, o sebepten ruhsat sahibi olması gerekiyor, dediler.

     • Hakan KAYA   11 Aralık 2017 at 21:39

      Doğrudur hocam.

 95. Gökhn   7 Aralık 2017 at 21:29

  İyi günler aracımı buhafta hurdaya çıkartmayı düşünüyorum. Daha sonra çıkacak bi durumda para alabilirmiyim.suan ucretsiz alıyorlar.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   7 Aralık 2017 at 23:08

   Merhaba. Hayır sonra alamazsınız

   Cevapla
 96. doğan   6 Aralık 2017 at 12:45

  hocam artık hayırlı haberlerınızı beklıyorum söyleyın şu ulaştırma bakanlığı fiyat açıklamasını saygılarrrr……

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Aralık 2017 at 13:45

   Merhaba. Henüz açıklanmadı maalesef.

   Cevapla
 97. Emre   2 Aralık 2017 at 23:58

  Selamünaleyküm 1990 model kartalla ben bi arkadaş in arabasıyla kaza yaptım arabada hasar cok yaptırmak yerine hurdaya vermek istiyoruz anlaştık ne yapmamız lazım. Arkadaş ugrasamam dedi ben hallederim bilşrmiyim nasıl. Teşekkürler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   3 Aralık 2017 at 22:14

   Merhaba. Devlet şu an hurda araçlar için herhangi bir ödeme yapmıyor. Eğer onu soruyorsanız. Ancak yasadan yararlanarak aracın tescil kaydını sildirebilirsiniz

   Cevapla
 98. Ziya   2 Aralık 2017 at 18:36

  Merhaba hocam ben trafiğe sordum herhangi bir Bilgi vermediler araç kilo fiyatı ile ama yıl başına kadar belli olur dediler yıl başına kadar belli olma olasılığı varmı acaba şimdilik aracını beklet dediler bana ve kilo fiyatı belli oldu mu buradan yayinliyacakmisiniz hocam

  Cevapla
  • Hakan KAYA   2 Aralık 2017 at 22:09

   Merhaba. Şu an belli birşey yok. Ne zaman belli olur bilemiyorum. Belli olduğunda tabi ki yayımlarız

   Cevapla
 99. doğan   1 Aralık 2017 at 15:15

  hocam merhabalar bu ulaştırma bakanlığı bu yönetmeliği çıkarmayacak anlaşılan bellı oldu artık.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   1 Aralık 2017 at 16:02

   Merhaba. Valla bilemiyorum. Hiç bir gelişme yok maalesef.

   Cevapla
 100. Hayrettin   30 Kasım 2017 at 17:41

  Merba ustam bende 94 model tipo var yürür vaziyette arabanın 6bin lira trafik cezası var ,araç verildiğinde tüm borçları silinecekmi?birde elime ne kadar geçecek

  Birde elimde 87 model ford kapalı kasa çekme belgeli yürür durumda buna ne verirler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   1 Aralık 2017 at 16:03

   Merhaba. Ceza aracın plakasına kesildiyse tüm borçlar silinir. Araçlar için şu an herhangi bir bedel ödenmiyor.

   Cevapla
 101. Ziya   28 Kasım 2017 at 21:54

  Merhaba hocam makina kimya hurda araç almaya basladimi ve kilo fiyatı belli olduğunu nasıl nereden öğrenebiliriz bu konuda bir bilginiz varmı saygılar sunarım hocam

  Cevapla
  • Hakan KAYA   29 Kasım 2017 at 16:49

   Merhaba. Şu an araçlar bedelsiz olarak alınıyor. Araç başı ödenecek bedel belli değil.

   Cevapla
 102. Abdullah   26 Kasım 2017 at 20:37

  Hurda yasasında gelirler vergisi ve banka hacizi olan araçlar yararlana biliyor mu?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   27 Kasım 2017 at 08:59

   Merhaba. Araçla ilgili tahakkuk eden vergi borçları ve plakaya uygulanan cezalar af kapsamında. Banka hacizi olan araç için yasadan yararlanamazsınız.

   Cevapla
 103. doğan   26 Kasım 2017 at 12:56

  valla hocam bir an önce hayırlı haberlerinizi beklıyoruz sizden hakkımızda hayırlısı

  Cevapla
 104. doğan   25 Kasım 2017 at 15:41

  tamam teşekkürler ederim cvplarınız için en azından tahmınen bişey söyleyebılırmısınz hocam

  Cevapla
  • Hakan KAYA   25 Kasım 2017 at 22:22

   Yönetmelikte bedel karşılığı MKE müdürlüklerine bedel karşılığı teslim edilir diyor. Yani araçlar bedel karşılığı alınacak. Bekleyin biraz.

   Cevapla
 105. doğan   24 Kasım 2017 at 11:59

  hocam sıze bu maili atmadan önce kırıkkale mke hurda müdürlüğünü aradım il özel idareleri ile büyükşehirlere gtürün aracınızı ücretli alım söz konusu değil internete aldanmayın 2013 yasasından bahsedıyor denıldı ücretli alım olmaycak dıye söyledıler hocam bu konu netleşecekmi bizler sağa sola bakınmaktan şaşırdık artıkbenxın döküp çalıp kibriti yakalımmı bu aracı anlamadım gitti teşekkürler sızede şimdiden

  Cevapla
  • Hakan KAYA   24 Kasım 2017 at 16:54

   Merhaba. Yönetmelik bekleniyor. Nasılsa daha süre var bekleyin derim.

   Cevapla
 106. doğan   20 Kasım 2017 at 11:45

  hocam merhaba saygılar.bu yasa mayıs ayında meclısten geçtı temmuz ayında malıye bakanlığı yönetmelıği çıkardı fakat hala ulaştırma bakanlığını beklemekteyı ücret ödemesi için sizce bu kadar uzun sürmesi normal mı yoksa bı yerde bişeyler olumsuz mu ilerliyor çok uzun sürmedimi sizcede bu olay umudumuzu yitirmeye başladık artık ne zaman çıkarılacağı konusunda bi açıklama beklıyoruz şimdiden teşekkürlerrrr

  Cevapla
  • Hakan KAYA   20 Kasım 2017 at 11:54

   Merhaba. Evet maalesef uzun sürdü ama beklemekten başka yapabilecek bir şey yok.

   Cevapla
 107. asya   17 Kasım 2017 at 10:16

  Merhaba, araçlara ödeme konusu henüz netleşmedi mi ? Kesin ödeme olacağı belli mi , bilgi vermenizi rica ederim.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   17 Kasım 2017 at 11:34

   Merhaba. Henüz netleşmiş değil. Ödeme olacak ancak kaç kg ye kadar olan araçlar için ödeme yapılacak ya da ne kadar ödeme yapılacak o belli değil.

   Cevapla
 108. Yakup   11 Kasım 2017 at 22:48

  Hocam mrb benim 87 model bir sercem var 2011den buyana ne muayene ne sigorta nede taşıt pulu borcunu ödedim aftan bende faydalanma bilirim veya ceza maaliyeti ne kadar öderim beni aydinlatirmisiniz

  Cevapla
  • Hakan KAYA   16 Kasım 2017 at 10:44

   Merhaba. Tabi ki yararlanabilirsiniz. Tüm borçları silinir

   Cevapla
 109. doğan   6 Kasım 2017 at 11:49

  hocam çıktığı zaman paylaşacakmısınız sayfanızdan yada bizler ne zaman nasıl öğreneceğiz bunu

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Kasım 2017 at 13:50

   Çıktığı zaman sayfamızda paylaşılır. Bizi takipte kalın.

   Cevapla
 110. doğan   6 Kasım 2017 at 11:48

  hocam ulaştırma bakanlığı ücret yönetmeliğini sormak istemiştim bununla ilgili bi bilgıniz varmı ben öyle zannedıyorum 2018 yılında başlayacak ücretli alımlar şimdiden tşkler hocam

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Kasım 2017 at 11:48

   Evet daha çıkmadı yönetmelik. Bekliyoruz biz de bakalım.

   Cevapla
 111. doğan   6 Kasım 2017 at 11:25

  hocam uygulama tabliği hakkında bi gelişme varmı sabırsızlıkla beklıyoruz tşkler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Kasım 2017 at 11:33

   Merhaba. Uygulama tebliği çıktı. Ancak Bakanlık yönetmeliği bekleniyor ödenecek ücret için.

   Cevapla
 112. ali   3 Kasım 2017 at 12:47

  merhaba bende yeni kasa şahin var şu an garaşda yatmak ta tırafiğe 3 4 bin tl borcu var bn bu borcu kapatıp aracı yaptırıp faliyete gecir cem herşey normal şekilde binek araç olcak daha sonra 2018 de pilakalara 7.500 gibi para öden cek eski araç lara denil di ddoğrumu mnasıl dır acaba

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Kasım 2017 at 10:33

   Merhaba. Plakalara 7500 TL ödenmesi gibi bir durum yok.

   Cevapla
 113. zeynep   1 Kasım 2017 at 22:02

  Arac teslim edilirken plakalarla ruhsatta gereklimi

  Cevapla
  • Hakan KAYA   2 Kasım 2017 at 08:35

   Merhaba. Evet tabi ki gerekli.

   Cevapla
 114. Volkan   31 Ekim 2017 at 21:19

  Hakan bey son yorumlarınızın birinde Kırıkkale ve İzmirdeki Mke müdürlüklerine teslimi halinde hurda bedeli alırsınız demişsiniz. Benim 84 model tofaş marka aracım var Kendim Ankaradayım Kırıkaleye götürsem ücret ala bilecekmiyim şimdi ? Birde Ulaştırma bakanlığının uygulama tebliği çıktımı ?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   1 Kasım 2017 at 10:02

   Merhaba. Hangi araçlara ne kadar bedel ödeneceği konusunda henüz yönetmelik çıkmadı. Bekleyip göreceğiz ?

   Cevapla
 115. doğan   31 Ekim 2017 at 18:21

  hakan bey seymen hurda müdürlüğüne nıye teslım edemıyoruz hem ayrıca izmirde kırıkkalede kı insanlar o zaman daha şanslı bizler naklıye bedelı ödeyeceğiz kaldıkı aracımız için ne kadar ücret alacağımızda bellı değil mayıs ayından berı beklemekteyız sizce bu ücretlendırme nezaman bellı olur hayal kırıklığı yaşamayalım sonra beklentılerımız boşa çıkmasın şimdidden tşklerrrrrrr

  Cevapla
  • Hakan KAYA   1 Kasım 2017 at 09:59

   Merhaba. Valla biz de ne zaman belli olacağını bilemiyoruz maalesef.

   Cevapla
 116. Kaan   31 Ekim 2017 at 14:52

  Cevap için teşekkürler, anlaşılan bu yasa sadece aracı kayıp olup borçlu olanlara yarar birtek, eski model arabası olan insan zaten gelir düzeyi bellidir , bi kazanç olamadıktan sonra vergiyi borcu silip aracı elinden alırsan ne anlamı var, ki elinden de almıyor vatandaş gidip teslim ediyor , insanlar onca ümit kurdu, izmir ve kırıkkale ‘deki vatandaşlar hakkıyla kilo başına bedel alabilseler bari. Sokaklarda çürümeye yüz tutan araçları görmeye devam edelim.

  Cevapla
 117. Kaan   30 Ekim 2017 at 16:36

  Merhaba, hurda bedeli almak için aracı yalnızca makine kimya hurda müdürlüklerine teslim edilsin denilmiş, adreslere baktığımda istanbul göremedim, hurda bedeli almak için aracı başka ile mi götürmemiz gerekecek, istanbul’da nasıl olacak, teşekkürler.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   31 Ekim 2017 at 10:13

   Merhaba. Sadece Kırıkkale ve İzmir’deki MKE müdürlüklerine teslimi halinde hurda bedeli ödenebiliyor.

   Cevapla
 118. alpay   30 Ekim 2017 at 13:18

  Merhaba 1976 model arabamız var idi. 2015 yılında çalındı emniyete bildirdik bildirim tarihinden 1 ay sonra tescilden düsürdük. 2016 ve 2017 yılında vergi işlemedi… 1 hafta önce emniyete gittim çalıntı araçlar hurda yasasından faydalanamaz dedi memur, ben yasada olduğunu söylediğim halde kestirip attı. Acaba tescilden düstüğü için mi fayadalanamıyorum ?böyle küçük bir nüans mı var… yada sadece çalıntı ihbarı yapıp tescilden düsürmememiz mi lazımdı… (bu sefer eğer tescilden düşürmeseydik her yıla mtv eklenecekti.) yeğenbey vergi dairesinede gittip emniyetetten yazı alabilirsen faydalanırsınız dedi.bize bir yol göstermeniz mümkün mi .. şimdiden teşekkür derim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   30 Ekim 2017 at 16:22

   Merhaba. Kayıp ve çalıntı olup 2005 model altında olan araçlar da hurda yasasından yararlanabilmekte. Memur arkadaş size yanlış bilgi vermiş. Başka bir trafik tescil şubeden başvuru yapabilirsiniz.

   Cevapla
 119. yaşar   29 Ekim 2017 at 21:11

  meraba hakan bey yasayla ilgili bi gelişme varmı ve bu sene çıkar mı cevap yazarsanız seviniriz teşekürler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   30 Ekim 2017 at 13:40

   Merhaba. Yasa çıktı. Ama hangi araçlar için ne kadar bedel ödeneceği hususu henüt netleşmiş değil maalesef. Ücretsiz olarak yararlanacaksanız başvuru yapabilirsiniz.

   Cevapla
 120. süleyman   17 Ekim 2017 at 14:29

  merhaba,
  14 ekim de 2001 model renault clio aracımla kaza yaptım. araç komple yanarak motorlu araç olma vasfını kaybetti. şu anda hurda halinde.
  hurda yasası kapsamında ne yapılabilir?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   19 Ekim 2017 at 09:25

   Merhaba. Araç için hurda yasasından yararlanabilirsiniz. Öncelikle trafik tescile başvurun.

   Cevapla
 121. altan   11 Ekim 2017 at 18:06

  merhabalar

  92 model flahs arabam var.arac kaza yaptı şu an için otoparkda bunu hurdaya çıkarmam için neler yapmalım.kaçlira alabilirim.aracın üzerinde herhangi ceza ve borç yoktur.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   12 Ekim 2017 at 12:18

   Merhaba. Araç için herhangi bir ödeme alamazsınız. Hurda yasası başvurusu için trafik tescilden başlayabilirsiniz.

   Cevapla
 122. Gökalp   10 Ekim 2017 at 20:27

  1968 model aracım 2004 te kayboldu.Noter satışı ile satın almıştım.Üzerime tescilli değildi.Kayıp başvurusu yapmadım.13 yıllık mtv tahakkuk etmiş durumda.7020 no’ lu Kanun’a göre anaparanın 1/4 ünü ödemem gerekiyormuş.Bu parayı ödememenin bir yolu yok mu veya yapılandırabilirmiyim?
  Teşekkürler, saygılar.

  Cevapla
  • Hakan KAYA   11 Ekim 2017 at 10:16

   Merhaba. Yasadan yararlanabilmeniz için borcun anapara tutarının 1/4’ünü ödemeniz gerekiyor. Aksi halde yararlanmanız mümkün değil.

   Cevapla
 123. Tunay   10 Ekim 2017 at 17:09

  Hayırlı günler 84 model aracimiz var ne yapmamiz gerekiyor acaba hurda yasasindan faydalanmamiz icin

  Cevapla
  • Hakan KAYA   11 Ekim 2017 at 10:06

   Merhaba. Ne yapmanız gerektiği yazımızda ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Önce trafik tescilden başlayın başvuruya.

   Cevapla
 124. Serhat   9 Ekim 2017 at 17:50

  Yoksa bir tek 2016da alınmış trafik cezaları mı siliniyor

  Cevapla
 125. Serhat   9 Ekim 2017 at 17:48

  Arabam 97 model üzerinde mart 2017 de alınmış trafik cezaları var hurda kapsamına girer mi

  Cevapla
  • Hakan KAYA   10 Ekim 2017 at 09:41

   Merhaba. 31.12.2016 tarihinden sonra uygulanan para cezaları silinmiyor maalesef

   Cevapla
 126. mustafa onder   8 Ekim 2017 at 17:29

  mrb benim 2000 model kango aracım var ama kullanamıyorum kazalı halde beklıyor bunun için hurdaya ayırma yada vergi ve cezalardan kurtulmam için neler yapmalıyım sigortası var ama vergi ve cezaları var aracı kazalı olarak vermek istiyorum bilği için şimiden tş ederim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   9 Ekim 2017 at 09:52

   Merhaba. Önce trafik tescile uğrayın. Onlar ne yapacağınız konusunda sizi yönlendirecektir.

   Cevapla
 127. Ali   8 Ekim 2017 at 16:36

  Merhaba aracimin uzerinden parcalar eksik ama halen trafikte gozukuyor muayne sigorta yok ve vergi borclari var bu sekilde parcalari eksikken araci hurdaya cikarip borclari sildirebilirmiyim arac 86 model ve 8.000 tl borcu var

  Cevapla
  • Hakan KAYA   9 Ekim 2017 at 09:45

   Merhaba. Evet ayırabilirsiniz. Sıkıntı olmaz.

   Cevapla
 128. Ahmet Terzi   4 Ekim 2017 at 09:27

  93 model aracım 8 yıldır çalışmıyor. 3 icra dairesi üzerine haciz koydu. Bir icra dairesi ne gittim. Dilekçe ile haczi kaldırıp aracı hurdaya çıkarabilirsin dedi. İkincisine gittim kesinlikle olmaz ama sen dilekçe yaz masanın üzerine bırak dedi. Bu yasadan nasıl yararlanacağım

  Cevapla
  • Hakan KAYA   4 Ekim 2017 at 10:12

   Merhaba. Konulan haciz Kamu kurumu tarafından ise yasadan yararlanabilirsiniz. Eğer şahıs tarafından konulduysa haciz kaldırılamaz

   Cevapla
 129. Ahmet   2 Ekim 2017 at 15:59

  Meraba mke kırıkkale hurda müdürlüğü alıma başlamadık, üst yazı ve emir gelmesi lazım dedi. emniyet tescile şu an başvuru yapmama gerek var mı mke alımı ne zaman başlıycak acaba. Bi de vergi dairesi borca istinaden e haciz koyar mı hurdaya ayırana kadar. Vergi dairesine ayrı başvuruya gerek var mı hurdaya ayıracam borcu silinecek bekletin haciz koymayın falan gibisinden

  Cevapla
  • Hakan KAYA   2 Ekim 2017 at 16:07

   Merhaba. Ulaştırma Bakanlığı’nın yönetmeliği çıktıktan sonra alıma başlayacak sanırım MKE. İcra takibi başlatılır. Şu an bir bildirim yapmanız gerekmez.

   Cevapla
   • Ahmet   2 Ekim 2017 at 16:36

    tşkrler emniyete başvuru yapmaya da gerek yok o zaman demi alımın başlamasını bekliyez

    Cevapla
    • Hakan KAYA   3 Ekim 2017 at 10:56

     Evet bu durumda beklemekten başka yapacak bir şey yok.

     Cevapla
 130. abdurrahman   30 Eylül 2017 at 22:40

  kiliste halen yazı gelmemiş diyolar

  Cevapla
  • SGKuzmani   2 Ekim 2017 at 09:14

   Merhaba. Trafik tescil şubeleri başvuruları alıyor.

   Cevapla
 131. Ebru   26 Eylül 2017 at 22:36

  Merhaba.Ben 1980 model bettle almayi düşünüyordum.Klasik araba diye de 15 bin den veriyorlar. Bunlar hurdaya çıkacak sa almamalimiyim

  Cevapla
  • SGKuzmani   27 Eylül 2017 at 08:47

   Merhaba. Hayır hurdaya çıkarılması zorunlu değil. alabilirsiniz.

   Cevapla
 132. Sadik Akyol   19 Eylül 2017 at 00:29

  Tekrar mrb Ücret oduyorlarmi

  Cevapla
  • SGKuzmani   19 Eylül 2017 at 08:27

   Merhaba. Ücret ödenme hususu ile ilgili Bakanlık yönetmeliği bekleniyor.

   Cevapla
 133. Sadik Akyol   16 Eylül 2017 at 11:50

  Mrb tahmini aşagi yukarı ne zaman çıkar bu yasa

  Cevapla
  • SGKuzmani   18 Eylül 2017 at 15:33

   Merhaba. Yasa çıktı. Trafik tescil de alıyor başvuruları.

   Cevapla
 134. Sezai evsen   15 Eylül 2017 at 14:36

  Ben aydinda yasiyorum..88 model aracimi hurdaya ayirmak icin trafik tescilden belgemi aldim ve bana buyuk.sehir belediyesine bedelsiz teslim et sana.verecekleri belge ile gel dediler..buyuk sehir belediyesine gittim ,,cevap ,,,bize bir tebligat gelmedi dediler 20 gundur tebligat bekliyoruz.. bir gun belediye ikmal dairesini diger gun de aliaga hurda teslim birimini ariyorum..ben artik aramaktan biktin,onlarda hergun ayni cevabi vermekten bikti..dun ulastirma bakanligini aradim cevaplari ,,bizim böyle bir calismamiz yok maliye bakanligini arayin dediler…şaşdim kaldim…ne olacak halimiz

  Cevapla
  • SGKuzmani   18 Eylül 2017 at 15:30

   Merhaba. Kurumlar arasındaki sıkıntıyı maalesef vatandaş çekiyor. Bir yasa çıktı ama uygulanması maalesef aylar alıyor. Biraz daha beklemekten başka yapılacak bir şey yok.

   Cevapla
 135. efe   14 Eylül 2017 at 00:18

  kardeşim bi zahmet yaz artık nereye ilk başvuru olcak minibüslere para ödenecekmi makina kimyayamı verelim yoksa belediye mi il özel idaremi alımlar başladımı borçlar aracı teslim etmeden silinirmi haciz var üstünde aracın vergi dairesinden bi zahmet tek tek söyle iyiakşamlar araç 91 model

  Cevapla
  • SGKuzmani   18 Eylül 2017 at 12:20

   Merhaba. Başvuruya trafik tescilden başlayacaksınız. daha sonraki süreç konusunda yazımızda zaten detaylı bilgi verildi. Bir zahmet okuyun lütfen.

   Cevapla
 136. Rifat   6 Eylül 2017 at 23:19

  Merhaba 98 model cekicim var kazali yakin zamana kadar calisiyordum bu yasadan yararlanabilirmiyim birde hgs cezalarinida kapsiyomu bu yasa

  Cevapla
  • SGKuzmani   7 Eylül 2017 at 08:28

   Merhaba. 1997 model ve altı araçlar yararlanabiliyor. Yararlanamazsınız.

   Cevapla
 137. mustafa   31 Ağustos 2017 at 16:55

  mrb kırıkkale makina kimya ne zaman başlıyor hurda araç alımı

  Cevapla
  • SGKuzmani   5 Eylül 2017 at 08:18

   Merhaba. Şu an belli bir takvim yok maalesef.

   Cevapla
 138. Serkan   28 Ağustos 2017 at 17:23

  92 model flaş marka aracın var bunu çalışır vaziyet de sadece vizesi geçmiş durum da hurdaya arıyorsan para alabilirmiyim alırsam ne kadar alırım

  Cevapla
  • SGKuzmani   31 Ağustos 2017 at 08:33

   Merhaba. Taksiler için ücret ödenebileceğini pek sanmıyorum. Bu konuda çıkacak yönetmeliği bekleyip görmek lazım.

   Cevapla
 139. cengiz   26 Ağustos 2017 at 14:48

  meraba 2 adet 1992 model doç kamyonetim var hiç bir borçu yok makina kim ya nekadar ödeme yapar şuanda araç alımı yapılıyormu

  Cevapla
  • SGKuzmani   28 Ağustos 2017 at 09:27

   Merhaba. Araç alımı şu an yapılmıyor. Ne kadar ödeme yapılacağı hususu net değil.

   Cevapla
 140. hakan   26 Ağustos 2017 at 11:33

  bunlar bu yönetmeliği 2018 in sonuna kadar çıkaramaz bence yasa gereği 2018’in sonunda zorla ücretsiz hurdaya ayırırız.bu kadar basiretsiz devlet yönetimi olamaz hiçbir kurumun birbiriyle organize çalışması yok kimsenin bir şeyden haberi yok.memur maaşını alıp yatıyor aşağı.şimdi bekle yönetmelik çıksın 5 sayfa yönetmelik bile çıkaramıyor beceriksizler yazıklar olsun

  Cevapla
  • cem   28 Ağustos 2017 at 17:44

   adam haklı atını imzalarım.

   Cevapla
 141. sayit özçelik.   25 Ağustos 2017 at 18:43

  92 model 65.9 ivekom var.ruhsatta 3340 kg mky ücret ödermi.

  Cevapla
  • SGKuzmani   28 Ağustos 2017 at 08:30

   Merhaba. Ücret ödenmesi konusunda henüz bir netlik yok. Bekleyip görelim.

   Cevapla
 142. Alaattin   23 Ağustos 2017 at 00:14

  97 model kamyonum var. Yasadan yararlanip hurdaya ayirmak istiyorum. Mke henuz bir bilgi iletilmedigini soyluyor. Yoksa ucret alamayacakmiyiz.

  Cevapla
  • SGKuzmani   23 Ağustos 2017 at 09:03

   Merhaba. Ödenecek ücretler ile ilgili yönetmelik çıkmadı henüz. Hangi araçlar için ne kadar ücret ödeneceği hususu net değil..

   Cevapla
 143. Çınar kartal   17 Ağustos 2017 at 10:08

  94 model binek aracım ile 10 gün önce kaza yaptım arabanın her şeyini söküp almışlar sadece iskeleti kalmış bu şekilde de teslim edilebilir mi vergi borçlarını İptal ederler mi

  Cevapla
  • SGKuzmani   17 Ağustos 2017 at 10:11

   Merhaba. Motorlu taşıt olma vasfını yitirmiş araç olarak hurda yasasından yararlanırsınız.

   Cevapla
 144. Deniz   16 Ağustos 2017 at 01:33

  Merhaba benim 91 model kartalım var hiç bi borcu yok iki senedir çekme belgeli yaptım buna nekadar ödeme alırım bi aydınlatırmısın teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   16 Ağustos 2017 at 15:21

   Merhaba. Ödeme yapılmayacak büyük bir ihtimalle. Ama hurda yasasından yararlanarak aracı hurdaya çıkarabilirsiniz.

   Cevapla
 145. Erdal   15 Ağustos 2017 at 21:01

  91 model kamyonetim var. sigortam biteli 5 gün oldu arabayı bağladılar.sigorta yaptirmadan hurdaya ayirsam cezalarını öder miyim.birde 1750 kg ağırlığı var ne kadar ödeme yapılır acaba net olarak nerede ne zaman öğrenebiliriz..tşkler

  Cevapla
  • SGKuzmani   16 Ağustos 2017 at 15:19

   Merhaba. Sigorta yaptırmadan hurda yasasından yararlanırsınız. Ne kadar ödeme yapılacağı belli değil.

   Cevapla
 146. Derya Deniz   15 Ağustos 2017 at 11:17

  eski model aracımız 5 veya 6 yıl önce trafik cezası nedeniyle parka çekilmişti. Parktan çıkartmadık ve o günden beride unuttuk. Ancak vergi borcunun olduğunu öğrendik. Borcu yapılandırma yaptık. Şimdi Aracın akibeti nedir bilmiyoruz. Bu aracı kayıp olarak bildirip tescil kaydını sildirebilir miyiz?

  Cevapla
  • SGKuzmani   15 Ağustos 2017 at 12:06

   Merhaba. Kayıp olarak bildiremezsiniz. Parkta çünkü araç.

   Cevapla
   • Derya Deniz   22 Ağustos 2017 at 08:15

    teşekkürlerler. peki bu araçtan kurtulmak için ne yapmalıyız. hurdaya çıkartabilirmiyiz? Bilgilendirirseniz sevinirim.

    Cevapla
    • SGKuzmani   22 Ağustos 2017 at 09:05

     Eğer 3. kişiler tarafından konulan bir haciz yoksa yani sadece devlet tarafından haciz konulduysa hurda yasasından yararlanırsınız. Yediemin ücretini ödemeniz gerekiyor diye biliyorum ama.

     Cevapla
 147. Cengiz   10 Ağustos 2017 at 13:28

  Trafik tescil işleme başladı mı?Bilginiz varmı acaba teşekkürler.

  Cevapla
  • SGKuzmani   10 Ağustos 2017 at 13:45

   Merhaba. Normalde kanunen başvuruları almaya başlamaları gerekiyor. En yakın trafik tescil şubeden bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 148. Arif   10 Ağustos 2017 at 01:37

  Merhaba Araç 98 model kamyon ancak 1997 trafiğe çıkışlı. Hurdaya verebilir miyiz

  Cevapla
  • SGKuzmani   10 Ağustos 2017 at 08:54

   Merhaba. 1997 Model ve altı olması gerekir. Trafiğe çıkış tarihine göre sanırım değerlendirme yapılır. Trafik tescilden konu hakkında net bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 149. nıhal   9 Ağustos 2017 at 16:21

  merhaba 1983 model austın metro salon bınek aracım var hıc calısmıyor kılo 760 kg ne kadar ucret alırım acaba? ayrıca kılo mıktarını ruhsatta yazılan mı baz alınıyor yoksa araba tartılıyormu ?saygılarımla

  Cevapla
  • SGKuzmani   9 Ağustos 2017 at 16:35

   Merhaba. Araba tartılır da. Hangi araçlar için ödeme yapılacağı hususu net değil.

   Cevapla
 150. hakan   3 Ağustos 2017 at 16:22

  Trafik şubelerine hala gelen bir yazı yok

  Cevapla
 151. mustafa   3 Ağustos 2017 at 11:21

  slm arkadaşım böle bir saçmalık olurmu devlet şahsen milletin kanını emiyor adam 97 model aracını neden kiloya versin versede 1.100 civarında tutuyor devlet fakirden beslenmemin başka yolunu bulsun bu şekil olursa kimse bişey vermez çıkardığı torba yasasınıda torbasında bıraksın hiç gerek yok kimse 1milyarın ölüsü deyil yazık

  Cevapla
  • cenk   3 Ağustos 2017 at 21:37

   1100 verse hemen gidip verecegim 84 model hurda aracımı ancak onu bile verecek ekonomik güc yok bu devlette

   Cevapla
 152. ilknur   2 Ağustos 2017 at 13:33

  Merhaba,
  araç kayıp hurdaya çıkaracağız, resmi gazete de yayınlandı, başvurular başladı mı?

  Cevapla
  • SGKuzmani   2 Ağustos 2017 at 13:35

   Merhaba. Yasa ve tebliği resmi gazetede yayımlandı. Ancak sanırım trafik tescil daha başvuruları almıyor. En yakın trafik tescil şubeden bilgi alabilirsiniz konu hakkında.

   Cevapla
  • Sinan   6 Ağustos 2017 at 09:27

   İlknur hanım gidişat iyi değil.biran önce trafik tescil şubesine gidip işlemlerinizi yaptırın.ve araçtan kurtulun.bakarsinız yasa iptal olur.elinizi çabuk tutun

   Cevapla
 153. serkan   31 Temmuz 2017 at 12:54

  tşk edrm ama vergi borcuda ıspartada kaytlı yani tüm işlemleri istanbulda yapabilirim

  Cevapla
  • SGKuzmani   31 Temmuz 2017 at 15:56

   Zaten trafik tescil işlem tamamlandıktan sonra bağlı bulunduğunuz vergi dairesine yazı gönderiyor. Sizin bir şey yapmanıza gerek kalmıyor.

   Cevapla
 154. serkan   31 Temmuz 2017 at 11:52

  mrb aracım ısparta plakası hurda yasasndan yararlnmk istiyorm istanbulda hikamet ediyorm ıspartayamı gitmem mi gerekiyor

  Cevapla
  • SGKuzmani   31 Temmuz 2017 at 11:57

   Merhaba. Hayır İstanbul’da herhangi bir trafik tescil şubeden başvuru yapabilirsiniz.

   Cevapla
 155. Mehmet   29 Temmuz 2017 at 14:07

  90 model şahin var ücret ödenirmi

  Cevapla
  • SGKuzmani   31 Temmuz 2017 at 08:24

   Merhaba. Ücret ödenip ödenmeyeceği Ulaştırma Bakanlığı yönetmeliğinden sonra netleşecek.

   Cevapla
 156. Ali   29 Temmuz 2017 at 12:37

  Verasetli araçlar için hurda yasası geçerli mi. Yani verasetçilerden birinin başvurması yeterli mi nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.

  Cevapla
  • SGKuzmani   31 Temmuz 2017 at 08:23

   Merhaba. Veraset ilamı çıkartılması gerekir. Sadece varislerden birisi başvuramıyor.

   Cevapla
 157. kaya   28 Temmuz 2017 at 18:28

  tebliğde yayınlandı mkek alım takvimi ve ücret belli oldumu

  Cevapla
  • SGKuzmani   31 Temmuz 2017 at 08:14

   Merhaba. Alım takvimi belli de ödenecek ücret konusu kesin değil. Onun için de Ulaştırma Bakanlığı yönetmeliği bekleniyor.

   Cevapla
 158. ferudun   28 Temmuz 2017 at 15:49

  1983 model golf 1 aracım var 8 ay önce çekme belgeli yaptırtim yani plaka yok ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   28 Temmuz 2017 at 16:41

   Merhaba. Yazımızda belirtildiği gibi başvuru işlemine trafik tescilden başlayabilirsiniz.

   Cevapla
 159. mustafa kaya   27 Temmuz 2017 at 20:05

  slm.Bedava alımlar için tebliği neden uzun süre sonra yayınladı.Bundan sonra bir bedel ödeme ile ilgili değişiklik olurmu..Bedava kimse vermez diye düşünüyorum.tşkler.

  Cevapla
  • SGKuzmani   28 Temmuz 2017 at 09:13

   Merhaba. Ulaştırma Bakanlığının tebliği bekleniyor bedel konusunda ayrıntılar için. Zaten belli kg üzerindeki araçlara ödeme yapılacak büyük bir ihtimalle.

   Cevapla
 160. cenk   27 Temmuz 2017 at 12:46

  7020 sayılı Kanunun Geçici 1 inci maddesinin birinci fıkrasında belirlenen mükelleflerin söz konusu düzenlemeden yararlanabilmeleri için trafik sicilinde adlarına kayıt ve tescilli bulunan model yılı 1997 veya daha eski motorlu taşıtlarını, 31/12/2018 tarihine kadar (bu tarih dahil) il özel idarelerine veya büyükşehir belediyelerine bedelsiz olarak teslim etmeleri veya 655 sayılı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 21 inci maddesinin (4) numaralı fıkrasında düzenlenen uygulama çerçevesinde Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda İşletmesi Müdürlüğü hurda müdürlüklerinden (Kırıkkale ve İzmir-Aliağa MKEK hurda müdürlükleri) yetkilendirilen birine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirlenecek esaslar çerçevesinde teslim etmeleri gerekmektedir.

  şimdi sanırım Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yeni yönetmeliğini bekleyeceğiz bedava vermek istemiyorsak…

  Cevapla
  • SGKuzmani   27 Temmuz 2017 at 13:40

   Merhaba. Aynen doğru anlamışsınız. Ücretli teslim etmek istiyorsanız yönetmeliği bekleyin.

   Cevapla
   • cenk   27 Temmuz 2017 at 14:14

    teşekkür ederim sevgili admin takipteyiz.esaslar belli olursa burada bilgilendirme yapacağım..

    Cevapla
    • SGKuzmani   27 Temmuz 2017 at 14:41

     Ben teşekkür ederim cenk kardeşim.

     Cevapla
 161. Önder   27 Temmuz 2017 at 12:08

  Merhaba babama ait1984 model araç bulunmaktadır babam rahmetli oldu aracı nasıl hurdaya cikarabilirim

  Cevapla
  • SGKuzmani   27 Temmuz 2017 at 13:37

   Merhaba. Kanuni veraselerin başvuru yapması gerekir.

   Cevapla
 162. Kemal   27 Temmuz 2017 at 10:57

  Internette dolasan söylentilere gore sayin bakanımızın aciklamasi arac yasina gore hurdaya cikan arac plakasina 4500_6000ve 7500 lira para verilecegi dogrumudur acaba

  Cevapla
  • SGKuzmani   27 Temmuz 2017 at 11:21

   Merhaba. Hayır doğru değil. Öyle bir ödeme yok.

   Cevapla
 163. Pingback: Hurda Araç Yasası Uygulama Tebliği Resmi Gazetede Yayımlandı, Başvurular Başladı | | SGK ve Çalışma Rehberi

 164. zeki sade   26 Temmuz 2017 at 12:57

  merhaba. 2009 yılında elden çıkardığım bir motorum vardı. ancak devir işlemlerini o dönem yapamamıştım. sonrada sattığım kişiye bi türlü ulaşıp devrini veremedim. bu zamana kadar hiç bir mtv sini yatırmamış. üstüne üstelik birde gişe cezası geldi. bugünde bakarken şuan kullandığım araca bile haciz konduğunu farkettim. içinde bulunduğum bu durumdan nasıl kurtulabilirim bi çare söyleyin lütfen bana…

  Cevapla
  • zeki sade   26 Temmuz 2017 at 12:59

   bu arada motorum 2006 model…

   Cevapla
  • SGKuzmani   26 Temmuz 2017 at 13:33

   Merhaba.2005/Model altı olsaydı kayıp diye beyan vererek yararlanabilirdiniz. Ancak sizin çalıntı ihbarı yapmanız bence daha mantıklı olacaktır. Trafik tescil ile görüşmeniz faydanıza olacaktır.

   Cevapla
 165. AYÇA KAYCI   25 Temmuz 2017 at 14:23

  merhaba, yasa mayıs ayında yürürlüğe girdi ama trafik tescil şubelerine tebliğ ulaşmamış. Hangisine sorduysak bize bilgi gelmedi diyorlar.
  konu ne zaman tam olarak aktif olacak. e-haciz konulduğunda çok sorun teşkil eder mi?
  maaş haczi gibi bir durum söz konusu olur mu?

  Cevapla
  • SGKuzmani   26 Temmuz 2017 at 10:31

   Merhaba. Uygulama tebliği resmi gazetede yayımlanınca alınacak başvurular. Hurda araç yasasından yararlanmada haciz sorun olmuyor diye biliyorum. Yine de trafik tescilden net bilgi alırsınız.

   Cevapla
 166. Kaya   20 Temmuz 2017 at 11:17

  Merhabalar aracın 1 yıllık yediemin otopark borcunu siliniyormu tesekkurler

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 15:47

   Merhaba. Bu konuda net bir bilgi yok maalesef.

   Cevapla
 167. Tekgül yiğit   19 Temmuz 2017 at 12:08

  Merhaba 84 model şahin arabayi eşim satti alan kisi satişi vermeden başkasina satmiş arabayi bulamiyoruz adliyeye dilekce verdim takipsizlik karari geldi gecenyil vergisini de verdim hurdaya cikarmak istiyorum ne yapmaliyim

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 15:09

   Merhaba. Yazımızda nereye ve nasıl başvuru yapacağınız konusunda detaylı bilgi verilmiştir.

   Cevapla
 168. Bülent ATASOY   17 Temmuz 2017 at 20:13

  1990 model binek aracim var.MKE verirsem hurda parası alabilir miyim

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 13:47

   Merhaba. Net olmamakla birlikte 3500 KG üzeri araçlar için ödeme yapılması bekleniyor.

   Cevapla
 169. Onur   17 Temmuz 2017 at 11:14

  Tebliğ için bi gelişme varmı acaba bugün itibariyle

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 13:38

   Merhaba. Henüz yayımlanmadı.

   Cevapla
 170. Dogan   13 Temmuz 2017 at 22:01

  Haciz borcundan dolayi yediemin otoparka çekilen aracın haciz borcu kaldiriltiktan sonra otopark borcu siliniyormu tesekkurler

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 09:51

   Merhaba. Otopark borçları konusunda bir bilgi yok.

   Cevapla
 171. Kaya   13 Temmuz 2017 at 16:30

  1991 model doğan marka aracın ruhsatı yok 1500 tl bağlı olduğu otopark borcu 3000 e yakında sigorta vergi ve trafik cezası borcu var başa baş cijabilirmiyim bu işten çok sagolun

  Cevapla
 172. Dogan   13 Temmuz 2017 at 16:01

  Iyı günler 1991 model doğan marka aracı hurdaya çıkarırsam sigorta borçları ve yakalanmadan dolayı bağlı bulunduğu otopark borçları silinecekmi

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 09:47

   Merhaba. Vergi borçları siliniyor. Otopark borçları konusunda bir bilgi yok.

   Cevapla
 173. Süleyman Yıldız   11 Temmuz 2017 at 11:39

  1994 model arabanın trafik ceza paraları silindikten sonra yinede arabanın burda değeri olan parayı veriyorlarmı yoksa ceza miktarını kesiyorlarmı

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 08:47

   Merhaba. Hayır borçlar siliniyor zaten. Hurda araç için alınacak para ile ilgisi yok bu durumun.

   Cevapla
 174. hasan   11 Temmuz 2017 at 00:15

  Hurdaya vereceğimiz araca biz trafikte hiçbir ödeme yapacakmıyız.ayrıca 3500 kilonun altındaki araçlara ödeme yapılmayacak mı?

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 08:43

   Merhaba. Trafikte herhangi bir ödeme yapılmayacak. Net değil ama sanırım sadece 3500 kilo üzerine ödeme yapılacak.

   Cevapla
 175. Osman   9 Temmuz 2017 at 16:01

  S.a 1995 model aracım şuan bağlı 7eminli otoparkta yatmakta aracını hurdaya çıkarmak istiyorum nasıl biryol izlemeliyim…? Yapmam gerekenler neler..?

  Cevapla
  • SGKuzmani   24 Temmuz 2017 at 15:09

   Merhaba. Yazımızda başvuru şekli ve gerekli belgeler konusunda ayrıntılı bilgi verilmiştir. Yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

   Cevapla
 176. mustafa   7 Temmuz 2017 at 21:59

  Tebliğ ne zaman yayinlanir acaba

  Cevapla
  • SGKuzmani   10 Temmuz 2017 at 11:29

   Merhaba. Bu ay sonuna kadar yayımlanmasını bekliyoruz.

   Cevapla
 177. Eyup1   7 Temmuz 2017 at 19:59

  Merhaba;tebliği tahmini ne zaman resmi gaztede yayımlanır…

  Cevapla
  • SGKuzmani   10 Temmuz 2017 at 11:28

   Merhaba. Bu ay sonuna kadar yayımlanmasını bekliyoruz.

   Cevapla
 178. alpay   6 Temmuz 2017 at 16:34

  Merhaba 1976 model aracımız 1993 den berı kayıpmış annemın uzerıne kayıtlı imiş. vergi borcu gelince fark ettik arabanın hala annemin üzerınde oldugunu. 2015 yılında çalıntı ihbari yaptık ve bir ay sonra kayıttan düştü. 2015 den sonra ki yıllarda motorlu taşıtlar vergisi işlemiyor artık. 2015 aralık ayında emniyetten yazı aldık vergi dairesine verdik. borç bayağı yüklü motoru büyük olduğu için. .

  Sanırım uygulama tebliği çıkması lazımmış vergi dairesini aradım ilk önce emniyete gidilecekmiş
  yukarıda bahsettiğiniz hangi ek formu doldurmamız lazım? birde elimizde emniyetten aldığımız yazı( vergi işlemiyor artık) olduğu halde gitmemiz gerekiyor mu emniyete? yoksa direk vergi dairesine gitmemiz yeterlimi? 3- uygulama tebliği çıktımı? nasıl bir yol izlemeliyiz. şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
  • SGKuzmani   7 Temmuz 2017 at 08:42

   Merhaba. Uygulama tebliği henüz resmi gazetede yayımlanmadı. Yayımlandıktan sonra başvuru işlemine başlayabilirsiniz. Araç kayıttan düştüyse yeniden trafik tescile başvuru yapmanız gerekmez sanırım. Uygulama tebliği yayımlandıktan sonra siz yine de bir trafik tescile uğrayın. Yeni bir belge verilmesi gerekebilir.

   Cevapla
 179. uğur   5 Temmuz 2017 at 01:34

  merhaba araç üzerinde sgk prim borcundan dolayı haciz var bu yasadan yararlanabilirmiyiz.

  Cevapla
  • SGKuzmani   5 Temmuz 2017 at 08:45

   Merhaba. Evet yararlanabilirsiniz.

   Cevapla
 180. Murat   4 Temmuz 2017 at 13:35

  Merhaba babamın üzerine 1990 model kamyon var ve bu kamyon yaklaşık on yıldır yerinde duruyo e devletten plaka sorgulandigi zaman toplamda 34 tane haciz ve yakalama var bunların içinde şahıs borclarida var ama çoğu aynı dosya sürekli yenilenmiş ayrıca vergi borçlarını yapilandrdik ödüyoruz acaba bu yasadan yararlanabilirmiyiz.birde 3500kg üzeri alınacak olan paradan yararlanmak için aracı illaki makina kimyayami teslim etmek gerekiyor il özel idareye teslim edildiği zaman hurda parası alamiyormuyuz

  Cevapla
  • SGKuzmani   4 Temmuz 2017 at 14:19

   Merhaba. Tabi ki yasadan yararlanabilirsiniz. Aracın yapılandırmadaki borcu da dahil olmak üzere tüm geçmiş dönem vergi ve plaka cezalarının tamamı silinir. Eğer hurda parası almak istiyorsanız aracı MKEK Müdürlüklerine teslim etmeniz gerekiyor.

   Cevapla
 181. ugur   1 Temmuz 2017 at 19:48

  peki ben 1993 peugeout aracım var plaka ya ayrı ücret ödenecek mi? yoksa sadece kilo parasımı

  Cevapla
  • SGKuzmani   3 Temmuz 2017 at 08:59

   Merhaba. Plakaya ayrıca ücret ödenmeyecek. Sadece belirtilen şartları sağlayan araçlar için ödeme yapılacak.

   Cevapla
 182. ALİ ÜNAL   1 Temmuz 2017 at 16:46

  Merhabalar kolay gelsin 1990 model kartalım var benim üzerime kayıtlı değil bu ay alacağım üzerime 2 yıldır araç bende hurda yasasından yararlanabilirmiyim.

  Cevapla
  • SGKuzmani   3 Temmuz 2017 at 08:58

   Merhaba. Evet yararlanabilirsiniz. Aracı 31 Aralık 2018 tarihine kadar üzerinize almanız gerekir. Diğer süreç için TIKLAYINIZ

   Cevapla
 183. ALİ ÜNAL   29 Haziran 2017 at 16:23

  1990 model kartalım var hurda yasasından yararlanmak istiyorumne yapmam ve nereye başvurmam gerekir.Kolay gelsin

  Cevapla
  • SGKuzmani   30 Haziran 2017 at 08:47

   Merhaba. Başvuru yeri ve başvuru şekli konusunda detaylar için TIKLAYINIZ

   Cevapla
 184. Pingback: Hurda Yasasının Uygulanması ile İlgili Tebliğ Hazırlandı, Başvurular Nasıl Yapılacak? | | SGK ve Çalışma Rehberi

 185. hasan   28 Haziran 2017 at 00:16

  Hurda aracımızı ne zaman teslim edecez.yasa kesinleştimi acaba

  Cevapla
  • SGKuzmani   28 Haziran 2017 at 09:19

   Merhaba. Tebliği resmi gazetede yayımlandıktan sonra başvuru yapılabilecek.

   Cevapla
 186. mustafa   22 Haziran 2017 at 15:07

  Merhaba uygulama tebliği kesin çıkacakmı

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Haziran 2017 at 16:36

   Merhaba. Tabi ki çıkacak. Kanunun uygulanması tebliğin çıkmasına bağlı.

   Cevapla
 187. Ercan   22 Haziran 2017 at 00:00

  Merhaba benim aracım 90 model ve hiç bi borcu ve cezası yok bunu hurdaya verip nekakar bi ödeme alabilirim plakaya ayrı bi ücret ödeniyormu

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Haziran 2017 at 09:03

   Merhaba. Henüz hangi araçlar için ne kadarlık bir ödeme yapılacağı konusu netleşmiş değil. Tebliğ çıktıktan sonra bu sorularınızın cevabını net olarak verebiliriz.

   Cevapla
 188. SEZGİN YELLİ   21 Haziran 2017 at 03:15

  hurdaya ayrılacak araçların evraklarını teslim edip tescilden silinsenormal hurdacıya veya parçalarını değerlendisek olurmu

  Cevapla
  • SGKuzmani   21 Haziran 2017 at 09:27

   Merhaba. Hayır. Hurda yasasından yararlanmak için aracı teslim etme zorunluluğu var. Ancak mevcut olmayan araçlarda teslim zorunluluğu yok.

   Cevapla
 189. Baran   20 Haziran 2017 at 15:16

  Hocam vergi dairesine gittim ve sordum kendi adıma yedigim trafik cezası ortadan kalkmaz dediler dogrumudur sadece plakaya yazılan para cezası kalkar dediler

  Cevapla
  • SGKuzmani   20 Haziran 2017 at 16:02

   Merhaba. Evet plakaya yazılan cezalar kapsamda. Ama sizin adınıza yazılanlar değil.

   Cevapla
 190. Baran çelik   19 Haziran 2017 at 17:14

  Hocam öncelikle merhaba benim 1980 model aracım var aracı hurdaya vericem yalnız ben bu aracın borçlarını yapılandırdım bu cezalar silinirmi ödememe gerek varmı ayritten ben bu araçla kendi adıma bi ceza yedim 2013 senesinde bu cezada ortadan kalkarmı yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
  • SGKuzmani   20 Haziran 2017 at 08:29

   Merhaba. Borçların ve cezaların tamamı silinir. Aracı hurdaya ayırabilirsiniz.

   Cevapla
 191. Abdurrahman BUDAK   18 Haziran 2017 at 22:55

  merhaba.
  1993 model bir p 100 tipi vefat eden babamın üzerine noterden satışı yapılmış fakat ruhsat değişikliği yapılmayan bir aracımız bulunmaktadır.Babam vefat ettikten sonra veraset ilanı çıkardım.Arazi varislere dağıtıldı.Fakat bu araç ortada kaldı.Araç hurda yürümez durumdadır.Ben bu aracı nasıl teslim edebilirim.toplamda da 12000 tl cıvarı borcu bulunmaktadır.Ne yapmam gerekiyor.

  Cevapla
  • SGKuzmani   19 Haziran 2017 at 09:23

   Merhaba. Henüz uygulama tebliği çıkmadı. Çıkınca detaylı bilgi vereceğiz. Bizi takipte kalın lütfen.

   Cevapla
 192. Ali   18 Haziran 2017 at 10:22

  Merhaba hocam şirketimize ait 83 model açık kasa kamyonumuz var. Hurdaya vermek istiyoruz ne yapmamız gerekiyor izliyeceğimiz yolları söyleyebilirmisimiz teşekkür ederim ??

  Cevapla
  • SGKuzmani   19 Haziran 2017 at 09:02

   Merhaba. Henüz yasa ile ilgili uygulama tebliği çıkmadığı için tam olarak nasıl bir yol izleneceği net değil. Tebliği çıkınca izlenecek yol konusunda detaylı bilgi sunulacaktır.

   Cevapla
 193. murat   14 Haziran 2017 at 16:19

  basvurular başladımı hocam

  Cevapla
  • SGKuzmani   14 Haziran 2017 at 16:36

   merhaba. Hayır henüz başlamadı.

   Cevapla
   • mısın mısın mısın   30 Haziran 2017 at 15:52

    Ben. Veli 92model şahin aracım var vergi ve ceza borcum var aracım hurda yasadan yararlanabilirmiyim yasa nezaman çıkar

    Cevapla
    • SGKuzmani   30 Haziran 2017 at 16:08

     Merhaba. Tebliğ yayımlandıktan sonra başvurular başlayacak. Yasadan yararlanabilirsiniz.

     Cevapla
 194. olyar   14 Haziran 2017 at 01:16

  Mevcut olmayan motorlu taşıtların tescilinin silinmesi ve vergi borcunun ödenmesi ile ilgili işlemlerin yürütülmesinde takip edilecek yol nasıl olacaktır. ve birde müracaat tarihi ne dir.Bilgi verirseniz mutlu olurum.

  Cevapla
  • SGKuzmani   14 Haziran 2017 at 08:19

   Merhaba. 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvuru süresi var. Mevcut olmayan araçlar için önce trafik tescile başvuru yapmanız gerekiyor. Yasanın uygulanması ile ilgili tebliğ yayımlanınca konu hakkında daha detaylı bilgi vereceğiz.

   Cevapla
 195. mustafa   13 Haziran 2017 at 13:59

  başvurular 30 hazirana kadarmı

  Cevapla
  • SGKuzmani   13 Haziran 2017 at 16:55

   Merhaba. Hayır o borç yapılandırması için geçerli. Hurda araçlar için son tarih 31 Aralık 2018.

   Cevapla
 196. Serdal   12 Haziran 2017 at 15:26

  Merhaba
  Biz araçı hurdaya çıkartcaz ama başvurular nezaman başlıyo

  Cevapla
  • SGKuzmani   12 Haziran 2017 at 16:09

   Merhaba. Uygulama için tebliğ bekleniyor.

   Cevapla
 197. mustafa   12 Haziran 2017 at 15:15

  Tebliğ ne zaman yayinlanir acaba

  Cevapla
  • SGKuzmani   12 Haziran 2017 at 16:08

   Merhaba. biz de bekliyoruz. Net bir bilgi yok.

   Cevapla
 198. celik   11 Haziran 2017 at 00:10

  merhaba 75 model reno var hazırda kullanıyorum trafik sigorta borcu var hurdaya çıkarsam silinirmi ve ne kadar para alabilirim ?

  Cevapla
  • SGKuzmani   12 Haziran 2017 at 09:22

   Merhaba. Evet silinir. Borçları da silinir.

   Cevapla
 199. erhan aydemir   7 Haziran 2017 at 16:13

  merhaba
  benim 97 model olan bir aracım çalındı.çalınmadan önceki vergi borçlarını yapılandırdım ve 2 taksitini ödedim bu yasadan faydalanabilir miyim geriye kalan borçlar silnir mi ? ve lk baş vuruyu nereye yapmamız gerekiyor teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   8 Haziran 2017 at 09:16

   Merhaba. Evet borçların tamamı silinecek. Tebliğ yayımlanınca detaylı bilgi sunacağız.

   Cevapla
 200. sabri yılmaz   3 Haziran 2017 at 17:52

  1994 model lada samara 2 senedir muyine yok ve sigorta yok kulanmıyorum hurda fiyatı ne kadar olur avantaj sağlarmı yoksa toplatıp muyine yaptırıp satmakmı avantaj

  Cevapla
  • SGKuzmani   5 Haziran 2017 at 08:29

   Merhaba. Araç başı ne kadar ödeme yapılacağı net değil. Belli kilonun üstündeki arabalara ödeme yapılacak sanırım. Bekleyelim biraz daha.

   Cevapla
 201. erdogan   2 Haziran 2017 at 22:37

  Merhaba 81 model eski kasa murat 131 sahin bir arac var aracin motorunu söksem bu sekilde hurda mkmuhendisler odasinda araca para verirlermi

  Cevapla
  • SGKuzmani   5 Haziran 2017 at 08:22

   Merhaba. Kaç kiloya kadar olan araçlar için ödeme yapılacağı net değil henüz. Bekleyelim lütfen biraz.

   Cevapla
 202. Serkan tunç   1 Haziran 2017 at 23:49

  Tebliğ ne zaman yayinlanir acaba

  Cevapla
  • SGKuzmani   2 Haziran 2017 at 10:12

   Merhaba. En geç 1 hafta içinde yayımlanır sanırım.

   Cevapla
 203. halil   1 Haziran 2017 at 15:29

  Merhaba.aracım 83 model 8 teker ford kamyon.borcu olmaksısız çekme belgeli yaptım.hurdaya verip ücretini almak istiyorum sadece makine kimyaya mı götürmem gerekiyor rizede yasıyorum.hurdaya verip ücretini almak için ne yapmalıyım.

  Cevapla
  • SGKuzmani   1 Haziran 2017 at 16:00

   Merhaba. Hurda ücreti alabilmeniz için aracı makine kimyaya teslim etmeniz gerekiyor. Kanunun uygulanması ile ilgili tebliğ çıkınca yeniden değerlendirelim durumunuzu.

   Cevapla
 204. necmi   31 Mayıs 2017 at 11:03

  Merhaba 1/4 ini yapılandırma yapabiliyor muyuz

  Cevapla
  • SGKuzmani   31 Mayıs 2017 at 15:19

   1/4’ünü 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödemeniz gerekiyor. Yapılandırılamıyor.

   Cevapla
 205. olcay   30 Mayıs 2017 at 19:29

  bu yasanın müracaat başlangıç tarihi ne zaman kimse buna değinmemiş maliyeye ruhsatla başvurduktan sonra trafik tescil müdürlüğüyle bi işimiz varmı yoksa burdan mke kurumuna gideceğiz doğrumu bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • SGKuzmani   31 Mayıs 2017 at 08:56

   Merhaba. Vergi dairesi yasanın uygulanması ile ilgili tebliğ çıkartacak. Başvurular ondan sonra başlayacak. Bu tebliğ ile zaten netleşmiş olur başvuru süresi ve şekli. Bizi takipte kalın. Tebliğ yayımlandıktan sonra daha detaylı bir yazı yayımlayacağız konu ile ilgili.

   Cevapla
 206. Toprak AK   30 Mayıs 2017 at 13:26

  Merhaba, eşimin 1995 model aracı tarfik kazasından dolayı hurdaya çıktı .Maliye borcundan dolayı aracı hurdasını sattırdı.vergi borcu ve trafik cezaları var oldukça .yasadan sitifade edebilecekmiyiz.

  Cevapla
  • SGKuzmani   30 Mayıs 2017 at 13:28

   Merhaba. Evet tabi ki yararlanabilirsiniz. Borçlarınız silinir. Aracı da hurdaya ayırabilirsiniz.

   Cevapla
   • Toprak AK   31 Mayıs 2017 at 11:22

    cevabınız için teşekkür edrim. Yalnız bir hususta daha fikir verebilirseniz çokmutlu olucam.Şuanda 6736 sayılı yasa ile yapılandırdığımız bu borcu ödemeye çalışıyoruz.O halde 31 mayıs taksitini ödemeden beklemem ve bu yasaya başvurmam sizce nasıl olur.Birde bu araçla ilgili yapılandırma taksitini ödemessem diğer borçlarımla ilgili yaplandırmalarım bozulurmu acaba .teşekkürler

    Cevapla
    • SGKuzmani   31 Mayıs 2017 at 15:30

     Merhaba. 31 Mayıs 2017 tarihine yani bugün sonuna kadar yapılandırma birinci ve ikinci taksidi ödemezseniz yapılandırma bozuluyor. 1997/Model ve altı araçların vergi borçlarının tamamı silineceğinden yapılandırma bozulsa bile bu borçları sildirebileceksiniz.

     Cevapla
 207. Soner sevim   29 Mayıs 2017 at 16:30

  Benim 1991 model 17 t 1 otobüs var vergi borcu 7 bin trafik ceza 1000lira kg 2100 kg ilk yapmam gereken başvuru neresi acaba zaten 8 yıldır sigorta ve vize yok hurda gibi yatıyor kullanılmıyor ne yapabilirim uzman kardeş

  Cevapla
  • SGKuzmani   29 Mayıs 2017 at 16:34

   Merhaba. Kaç kiloya kadar olan araçlar için ödeme yapılacağı net değil. Ancak borçların tamamı silinir ve aracınız için söz konusu yasadan yararlanabilirsiniz.

   Cevapla
 208. Yasemin Biçer   26 Mayıs 2017 at 23:34

  84model aracımız var yürür durumda değil vergi borcu var ve muayenesi yok hurdaya ayırmak istiyoruz hangi yolu izliycez ve ücret alırmıyız şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   29 Mayıs 2017 at 08:21

   Merhaba. Öncelikle trafik tescile giderek işlemleri başlatmanız gerekir. Trafik tescildeki işlemlerin ardından vergi dairesine başvurun. Onlar sizi yönlendirir.

   Cevapla
 209. Remzi   26 Mayıs 2017 at 21:08

  Çekme belgeli 1972 model kamyonetinm var bu aracı hurdaya ayırırken teslim etmek zorundamıyım (borcu yok)

  Cevapla
  • SGKuzmani   29 Mayıs 2017 at 08:19

   Merhaba. Çekme belgeli olduğunu belgelemeniz gerekir. Teslim etmeniz gerekir mi tam olarak bilemiyorum. Onu trafik tescile sorabilirsiniz.

   Cevapla
 210. özgür ekildi   26 Mayıs 2017 at 19:35

  mke den ödeme hemen mi yapılacak yoksa belirli bir zamanı varmı

  Cevapla
  • SGKuzmani   29 Mayıs 2017 at 08:17

   Merhaba. Bu konuda kesin bir bilgi yok. Yasanın uygulanması hakkındaki tebliği bekleyelim lütfen.

   Cevapla
 211. halip tunç   26 Mayıs 2017 at 18:05

  1993 model aracım var 6000 tl ye aldıydım şimdi trafikten çekme belgeli şayet teslim edersem kaç lira elime geçer

  Cevapla
  • SGKuzmani   29 Mayıs 2017 at 08:16

   Merhaba. Hangi araçlar için ne kadar ödeneceği henüz net değil. Tebliğ yayımlandıktan sonra netleşir.

   Cevapla
 212. senol   26 Mayıs 2017 at 13:49

  Mrb bizim 70 model bi kamyonetimiz vardı yurur durumdaydı bunu bahcemizde oldu yrde ufaktefek parcalandı ve daha sonra parcaları calındı kaportası motoru duruyor sadece ne yapmalıyız tesekkurler

  Cevapla
  • SGKuzmani   29 Mayıs 2017 at 08:07

   Merhaba. Aracın motorlu taşıtlar vasfını yitirdiğini beyan ederek trafik tescilde işlemini başlatabilirsiniz. Trafik tescildeki kaydı silinir. Borcu varsa tüm borçları da silinir

   Cevapla
 213. kadir   22 Mayıs 2017 at 15:59

  merhaba. benim işyerimden dolayı vergi dairesi ve sgk ya olan borçlarım için araca sgk ve vergi dairesinden haciz konmuş. bu hacizler aracı hurdaya ayırmaya engel mi?

  Cevapla
  • kadir   22 Mayıs 2017 at 16:00

   ve bu borçlar yapılandırıldı ve düzenli ödeniyor.

   Cevapla
  • SGKuzmani   22 Mayıs 2017 at 16:24

   Merhaba. Aracın vergisel borçları engel değil. Ancak SGK prim borçları engel olabilir.

   Cevapla
 214. haşim   22 Mayıs 2017 at 14:51

  90 model kamyonun var hatay icra dayresi kacak mazottan 5 sene şer koydu 3 sene oldu verebilirmiyim ne yapmam lazim

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Mayıs 2017 at 16:22

   Merhaba. Bununla ilgili vergi dairesinden bilgi alın lütfen.

   Cevapla
 215. Gürbüz   22 Mayıs 2017 at 12:21

  Mrb 1977 model bir cekici tırım var 2009 dan bu yana calışmıyor ne yapmam gerekli yasadan yararlanmak için makina limyaya verirsem ne ödenek ala bilirim tşk kolay gelsin

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Mayıs 2017 at 14:28

   Merhaba. Aracın kilosu başına ortalama 1,2 TL gibi bir şey ödenir.

   Cevapla
 216. izzettin demir   22 Mayıs 2017 at 02:31

  selam.benim binek aracım 1993 model.1300 kg makina kimya müdürlüğüne 500 tl çekici ile götürmem gerekli.beni kurtarırmı.çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Mayıs 2017 at 09:08

   Merhaba. Kurtarır tabi ki. Ortalama 1,2 TL ödediklerini düşünürsek 1600 TL ye yakın ödeme alırsınız.

   Cevapla
 217. ali özdog   22 Mayıs 2017 at 02:18

  Merhaba.Hurda bedeli ne kadar verilecek. para almak için aracı il özel idarelerine teslim etsek olur mu 1350 kg yazıyor ruhsatta ne kadar alırım .çok tşkler.

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Mayıs 2017 at 09:09

   Merhaba. Para almak için aracı MKE müdürlüklerine teslim etmeniz gerekir. MKE Hurda Müdürlük Listesi konulu yazımızdan aracı teslim edebileceğiniz Müdürlükleri öğrenebilirsiniz. Aracın kilosu başına ortalama 1,2 TL gibi bir rakam ödenecek sanırım.

   Cevapla
 218. bozo   21 Mayıs 2017 at 21:09

  94 model şahin sigorta muayenesi var araç çalışır durumda kullanıyorum fakat ben hurdaya çıkarmak istiyorum curuk cariklari var yeni bi araç alıcam fakat elindekini satmam lazım nasıl yaparım bunu

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Mayıs 2017 at 09:06

   Merhaba. Kendi imkanlarınız ile satacaksınız. Hurdaya ayırsanız çok az bir ödeme alırsınız ve zarar edersiniz.

   Cevapla
 219. Naim   21 Mayıs 2017 at 12:24

  87 model aracım var muayene yok 2012 den buyana vergi borcunu ödemedim yaptırmaya kalksam 2500 tl civarında masrafım olucak hurdaya ayırırsam ne kadar alırım aracıma

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Mayıs 2017 at 09:02

   Merhaba. Öncelikle tüm borçları silinir. Aracın kilosu başına da 1-1,5 TL arasında ödeme alabilirsiniz.

   Cevapla
 220. halil   21 Mayıs 2017 at 09:13

  93 kamyon ivoko var bunu mke kimyay götururken evrak gotureceyizmi nasil teslim ederiz

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Mayıs 2017 at 09:01

   Merhaba. Öncelikle vergi dairesine başvurup borçlarını sildireceksiniz. Daha sonra MKE süreci başlayacak.

   Cevapla
 221. corsa   20 Mayıs 2017 at 12:43

  1997 model opel corsa var aracın piyasası 18500 tl hurda araç yasasından nasıl etkilenirim sıfır araçlarda ötv indirimi olmayacağını söylüyorsunuz durum böyle olursa benim aradaki zararımı kim karşılayacak

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Mayıs 2017 at 08:40

   Merhaba. Aracınızı kullanmaya devam edebilir ya da satabilirsiniz. Bu yasa sizin için avantajlı görünmüyor.

   Cevapla
 222. mustafa   20 Mayıs 2017 at 12:22

  borcu harcı olmayan araçlar sadece kilo ilemi alınacak yoksa parası verilecek mi bide kaç modele kaç para verecek devlet

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Mayıs 2017 at 08:38

   Merhaba. Aracın kilosu başına 1-1,5 TL arasında bir ödeme yapılacak. 1997 model ve altı araçlar için yasadan yararlanabileceksiniz.

   Cevapla
 223. Arif   19 Mayıs 2017 at 20:28

  Aracim 94model çalışır ve hiç bir borcu yok muayenesi yapılı bunu vermek istedigimizde buna bir bedel biciyormusunuz yoksa bunuda kilo olarak mı alınıyor

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Mayıs 2017 at 08:19

   Merhaba. Kilosu başına ödeme yapılıyor. Kullanılabilir durumdaysa kullanmaya devam edin. Hurdaya ayırmanın bir anlamı yok sizin için.

   Cevapla
 224. kadir   19 Mayıs 2017 at 16:11

  aracın üzerinde sgk ve vergi borcumdan dolayı hem sgk dan hemde vergi dairesinden haciz var. ben faydalanabilecekmiyim? bu arada tüm borçları yapılandırdım ve düzenli ödüyorum.

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Mayıs 2017 at 08:14

   Merhaba. SGK borcu varsa bunu ödemeniz gerekir. Sadece vergi borçları silinecek.

   Cevapla
 225. Isa ortakci   18 Mayıs 2017 at 17:18

  .Cekme belgeli araclar ocin de gecerli mi
  .Arac cinsi fark ediyor mu oto kamyonet vs…
  .Cekme belgeli anadol kamyonetim var toplam agirlik 1 ton baz alirsak toplam ne kadar hurda odenegi olur
  .aracin sadece evragini teslim edip araci vermesek oluyor mu.

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Mayıs 2017 at 08:08

   Merhaba. Çekme belgeli araçlar için de geçerli. Aracın cinsi farketmiyor. 1997 model ve altı olması yeterli. Aracı da vermeniz gerekiyor. Ortalama 1000 ile 1500 TL arasında bir hurda parası alabilirsiniz.

   Cevapla
 226. Serpil gök   17 Mayıs 2017 at 18:24

  Merhaba, 1986 yılında babamın vefatı sonrası kardeşi arabayı alıp gitmiş. Şimdi vergi borcu geldi. Araba ortada yok. Yeni yasayla borcu silinir mi? Ne yapmamız lazım.

  Cevapla
  • SGKuzmani   18 Mayıs 2017 at 08:29

   Merhaba. Evet silinir. Arabanın mevcut olmadığını belgeleyerek 31 Aralık 2018 tarihine kadar borcunun anapara tutarının 1/4’ünü ödemeniz halinde aracın trafik tescil kaydı silinebilecek.

   Cevapla
 227. unal   13 Mayıs 2017 at 22:45

  1983 model Kartal marka aracım 21 yıldır kayıp.Araç benim üzerimde göründüğünden dolayı birikmiş borçları tarafıma gelmekteydi.Borçları yapılandırdım ve ödemeye devam ediyorum.Söz konusu araçtan nasıl kurtulabilirim?

  Cevapla
  • SGKuzmani   15 Mayıs 2017 at 08:35

   Merhaba. Aracın kayıp olduğunu belgeleyip önce vergi dairesine 31 Aralık 2018 tarihine kadar aracın biriken borcunun anaparasının 1/4’ünü yatırmanız gerekiyor. Parayı yatırdıktan sonra aracın trafik tescildeki kaydı silinecek.

   Cevapla
 228. Pingback: Hurda Araç Yasası Çıktı mı, Mevcut Olmayan Araçlar İçin Yasa Nasıl Uygulanacak? | SGK ve Çalışma Rehberi

 229. özkan öz   10 Mayıs 2017 at 23:48

  1994 mod kartal oto ne kadar alacahlm
  Öhrenmek istiyorum

  Cevapla
  • özkan öz   10 Mayıs 2017 at 23:51

   Hurdaya çlkarmak istiyorum sonuç

   Cevapla
  • SGKuzmani   11 Mayıs 2017 at 08:25

   Merhaba. Aracın kilosu başına ortalama 1,2 TL ödeme yapılacak.

   Cevapla
   • Sahin memis   3 Ağustos 2017 at 11:24

    87 model isuzi kamyonumuz var hurda ya çıkarmak istiyoruz kg basinami ucret aliriz yada ne kadar aliriz

    Cevapla
    • SGKuzmani   3 Ağustos 2017 at 11:51

     Merhaba. Aracın kilosu başına ödeme yapılacak.

     Cevapla
     • Sahin memis   3 Ağustos 2017 at 12:26

      Kg kac tl

     • SGKuzmani   3 Ağustos 2017 at 13:42

      1,5 TL civarında ödenmesi bekleniyor.