2016 Yılında Sigortalılar Ne Kadar Rapor Parası Alacak?Bilindiği üzere sigortalılara hastalık, analık, iş kazası ve ya meslek hastalığından dolayı almış oldukları geçici iş göremezlik raporları diğer adıyla hastalık raporlarından dolayı geçici iş göremezlik ödemesi (rapor parası) yapılmaktadır. 

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalıların raporlu olduğu dönemler için yapılan geçici iş göremezlik ödemelerinde sigortalıların brüt kazançları esas alınmakta ve alınacak ödemede bu kazançlara göre hesaplanmaktadır.

Sigortalılar 2016 yılında en az ne kadar rapor parası alacak? 2016 yılında doğumdan dolayı analık ödemesi ne kadar?2016 Yılı Rapor Parası Hesabı

2016 hastalık iş kazası analık sigortalı rapor parası

2016 hastalık iş kazası analık sigortalı rapor parası

Biz bu hesabı asgari ücretliye göre yapacağız. Brüt kazancı asgari ücretten yüksek olan sigortalılar tabi ki daha yüksek ödeme alacaklardır.

Bilindiği gibi asgari ücretin brüt tutarı 2016 yılının tamamı için 1.647,00 T.L. olarak belirlenmişti. Buna göre asgari ücretli çalışan bir sigortalı için 2016 yılında bir gün için ödenecek rapor parası tutarı:

-Ayakta tedavide: 36,60 T.L.

-Yatarak Tedavide: 27,45 T.L.

2016 Yılında Hastalıktan Dolayı 10 Gün Rapor Alan  Bir Sigortalı İçin Örnek Hesaplama

ssk 10 günlük rapor için örnek hesaplama 2016

ssk 10 günlük rapor için örnek hesaplama 2016

Hastalık raporlarında SGK üçüncü günden başlayarak ödeme yapmakta. Dolayısıyla iki gün ve daha kısa süreli raporlar için Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası ödemez.

10 gün rapor alan ve raporun tamamı ayakta olan bir sigortalıya bu rapor için 8 günlük ödeme yapılır. Sigortalının asgari ücretli çalıştığını varsayarsak bu durumda alınacak ödeme:

-8*36,60=292,80 T.L. olacaktır.

Rapor Parası Nereden Alınır?

Rapor paraları her ayın 8-14 ü arasında Ziraat Bankasından alınmaktaydı. Ancak SGK ile PTT arasındaki sözleşme gereği 20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren sgk geçici iş göremezlik diğer ismi ile rapor parası ödemeleri PTT’den alınabilecek. Detaylar için SGK Rapor paraları PTT’den ödenecek başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 Aşağıdaki bankalardan birinde hesabınızın olması halinde hesabınızı Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek ya da E-devlet sistemi aracılığı ile sisteme tanımlatmanız halinde ayın 8-14 arasını bekleme zorunluluğunuz olmaz ve ödemeniz direk hesabınıza gönderilir. Bu bankalar:

-Ziraat Bankası,

-Halk Bankası,

-Akbank,

-Vakıf Bank.

Rapor Parası Nereden Sorgulanır?

Rapor ödemenizin yapılıp yapılmadığını E-devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz. Bunun için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra:

-E-Hizmetler,

-Sosyal Güvenlik Kurumu,

-Ortak 4a/4b/4c Hizmetler,

4a/4b iş göremezlik ödemesi görme.

Önemli Not:

-Ne kadar rapor parası alacağınızı öğrenmek için yorum kısmına yazabilirsiniz.

-Hesap yapabilmemiz için lütfen rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınız ve son 3 aylık toplam prim gün sayınızı ve raporlu olduğunuz gün sayısını belirtin.-Ayrıca raporlu olduğunuz sürenin ne kadarının yatarak ne kadarının ayaktan tedavi olduğunu da lütfen belirtin.

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***

YORUMUNUZ