2016 Yılı Asgari Geçim İndirimi Tutarları
Asgari geçim indirimi kişinin durumuna göre maaşından kesilen gelir vergisinden yapılan indirimdir. Gelir vergisinden yapılan bu indirimin maaşla birlikte sigortalıya ödenmesidir. Dolayısıyla asgari geçim indirimi sigortalılar için büyük önem arz etmektedir.

Asgari geçim indirimi kişinin bekar, evli ya da çocuklu olma durumuna göre değişiklik göstermektedir. 

ssklı sigortalı 2016 agi asgari geçim indirimi tablosu
ssklı sigortalı 2016 agi asgari geçim indirimi tablosu

2016 Yılı asgari ücret tutarlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenmesinin ardından sigortalılara 2016 yılında uygulanacak asgari geçim indirimi tutarları da netleşmiş oldu. Buna göre 2016 yılında kişinin  durumuna göre gelir vergisinden yapılacak asgari geçim indirim tutarları şu şekilde:2016 Asgari Geçim İndirim Tablosu

2016 yılında gelir vergisine uygulanacak asgari geçim indirim tutarlarını gösteren tablo şu şekilde:

2016 evli bekar çocuklu sigortalı asgari geçim indirim tablosu
2016 evli bekar çocuklu sigortalı asgari geçim indirim tablosu

Asgari Geçim İndirimini Kim Öder?

Sigortalıların asgari geçim indirimi ile ilgili en çok merak ettikleri soruların başında asgari geçim indirimin kim tarafından ödeneceği sorusu gelir. Asgari geçim indirimini işveren maaşla birlikte sigortalıya ödemek zorundadır. İşveren gelir vergisinden aldığı indirimi sigortalıya ödemelidir. Alınan bu indirim de yukarıda bahsettiğimiz üzere asgari geçim indirimidir.Özetle indirimi devlet işverene uygulamakta işveren de bu tutarı sigortalıya ödemektedir. Burada işveren aracı konumundadır.

SOSYAL GÜVENLİK İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZYORUMUNUZ