2016 İsteğe Bağlı SSK (Ek/5 Tarım Sigortası) Primleri
Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenen primler asgari ücretin brüt tutarları üzerinden hesaplanmakta. Asgari ücret yükseldikçe Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenen prim tutarları da aynı orantıda yükselmektedir. 

5510 Sayılı Kanuna 2011 yılında eklenen Ek/5 inci madde ile tarımda süreksiz olarak çalışanlar halk dilindeki ismiyle süresi belli olmadan gündelikçi, yövmiyeci, mevsimlik işçiler v.s. gibi işlerde çalışanlar isteğe bağlı olarak ek 5 tarım sigorta kapsamında prim ödeyebilmektedirler. Bu kapsamda ödenen primler 4/a yani eski adıyla SSK kapsamında sayıldığından sigortalıları ekstra bu kapsamda prim ödemeye teşvik etmektedir. Zira SSK kapsamında emeklilik şartları biraz daha hafif.

Gelelim 2016 yılı Ek 5 tarım sigortası prim tutarlarına. Asgari ücretin brüt tutarı 2016 yılının tamamı için 1.647,00 T.L. olarak belirlendi .Bu tutar tüm yıl boyunca uygulanacak.

2016 Ek/5 Tarım SSK En Düşük ve En Yüksek Primler

 • 2016 ek beş iste bağlı primleri
  2016 ek beş iste bağlı primleri

  01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arası en düşük Ek/5 isteğe bağlı tarım ssk prim tutarı: 435,63 T.L.,

 • 01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arası en yüksek Ek/5 isteğe bağlı tarım ssk prim tutarı: 2.831,60 T.L.

 

 

Tarımda Çalışmayanlar Ek/5 Sigortalısı Olabilir mi?

tarım ek 5 ssk 2016Yazımın başında da ifade ettiğim üzere Ek/5 sigorta isteğe bağlı ssk olarak ödenebilen tek sigorta kolu olduğu için tarımla hiç alakası olmayan, şehirde oturanlar bile bu kapsamda prim ödemek istiyor. Ödeyebilir mi?Pek tabi ödeyebilir. Ama ilgili kurumlardan belgeyi imzalatması ve tarımla uğraştığını kanıtlaması gerekir. Ancak yarın bir denetim olduğunda ve kişinin tarımla hiç alakası olmadığı anlaşıldığında sigorta iptal edilebilir. Lütfen buna dikkat diyelim. İlerleyen zamanlarda Ek/5 tarım sigortası ile ilgili ayrıntılı bir yazı paylaşacağım sizlerle. Bu yazımızda Ek/5 sigorta hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz.

SOSYAL GÜVENLİK İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZYORUMUNUZ

5 Yorum "2016 İsteğe Bağlı SSK (Ek/5 Tarım Sigortası) Primleri"

 1. Cigdem yuksel   30 Ocak 2017 at 21:01

  Merhaba…bende arkadas gibi ek5 tarim sigortasi yaptirdim…ve iki yil boyunca kesintisiz odedim…sgk ya gittigimde…ayni sekilde karsima bir belge konuldu…durumun sahtekarliga kadar varacagi yaziyor…devleti dolandirmisim gibi birsey cikiyor ortaya…haliyle dondurdum dediginiz gibi…peki sormak istiyorum…beni bu sigortaya dahil skg memurunun…o skg memurlarina bu yetkiyi veren devlet veya kurulus….ne oluyor? benim gelecegim icin yapmis oldugum yatirimima….parama el koyan devletin cozumu bumuymus…bu sigortaya dahil olurken…benden hic bir belge istemeyen sgk kurulusu veya gorevlisi ne is yapar? Ben devletin yanlis politikalari yuzunden…elime tutusturduklari o belgeye gore sahtekar damgasi yemek zorunda miyim…cevap versinler cevap…

  Cevapla
 2. Rasim Karakaya   20 Ocak 2017 at 00:15

  Tarım işçisi olmadığım için Ek-5’ten çıkmamı tavsiye etmişsiniz.Bazen basından bağkur ve SSK nın emeklilik şartları ve maaş yönünden eşitleneceği konusunda haberler okuyoruz, ki sanırım daha 3-4 ay önce bir haber daha yapılmıştı. Bu tip haberler insanların ümitlerini sömürerek okunma saıyısını, tıklanma ve tiraj sayısını artırmak için mi yapılıyor, yoksa gerçekten (komisyonlara ve meclise gelmese bile) çalışma bakanlığı bünyesinde bu eşitlenmenin yapılması için bir çalışma var mı?

  Cevapla
  • SGKuzmani   20 Ocak 2017 at 11:05

   Merhaba. Maalesef sırf okunmak için yapılan haberler bunlar. Bu yönde bir çalışma yok.

   Cevapla
 3. Rasim Karakaya   11 Ocak 2017 at 20:49

  Ek-5 Tarım sigortalısım Emekli maşşımda düşüş olmaması için primimi 613.24 TL’ye yükseltmek için bu gün SGK’ya gittim. Önüme bir form koydular. Bu formda eğer tarım işçisi değilsek sigortamızın iptal edileceği, sigortalılık süremizi kaybedeceğimiz gibi ödediğimiz primlerin de geri iade edilmeyeceği, ayrıca hakkımıza sacvılığa suç duyruusnda bulunulacağı gibi bir sürü şeyler yazılmış. En sonunda okudum anladım mahiyetinde imzamız istendi.

  İşin doğrusu ben tarım işçisi değilim. Ama aynı SGK şubesinden bir ünde onlarca kişiye Ek-5 formlarını sebil gibi dağıttıklarını gözlerimle gördüm, şimdi de gerçekten tarım işçisi değilseniz başınız yanar haaa diye uyarıyorlar. Sizce ne yapalım? Kulağınıza hiç EK-5 denetimleri yapıldığına, mahalle muhtarı, konu komşu araştırıldığına dair somut olaylar geldi mi? Denetimlerden ötürü başı derde giren Ek-5’lilere şahit oldunuz mu?

  Cevapla
  • SGKuzmani   12 Ocak 2017 at 09:36

   Merhaba. Ek5 tarım sigortalıları ile ilgili bir denetim süreci var evet. Özellikle büyükşehirlerde oturan ve tarımla ilgisi olmayan buna rağmen ek5 kapsamında prim ödeyenler hakkında bir denetim süreci başlıyor. Bu süreçte bence siz sigortanızı durdurmak için dilekçe verin.

   Cevapla