SSK SGK İşten Ayrılış Bildirgeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ssk işten ayrılış bildirgesi kaç gün içinde verilir? SGK işten ayrılış bildirgesi iptal edilebilir mi? SGK işten ayrılış kodları ne anlama gelir? Güncel SGK işten ayrılış kodları…

4/a-SSK kapsamında çalışan sigortalıların işten ayrılırken işverenleri tarafından elektronik ortamda işten ayrılış bildirgelerinin verilmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu işten ayrılış bildirgeleri ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İşten Ayrılan Sigortalı İçin SGK İşten Ayrılış Bildirgesi Kaç Gün İçinde Verilmeli?

İşten ayrılan sigortalı için sigortalı işten ayrılış bildirgesinin sigortalının işten ayrıldığı tarihten itibaren en geç 10 gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda bildirilmesi gerekmektedir.

İşten Ayrılış Bildirgesinin Verilmesi Gereken Son Gün Resmi Tatil ise Bildirgenin Veriliş Tarihi Ertelenir mi?

İşten Ayrılış Bildirgesinin Verilmesi Gereken Son Gün Resmi Tatil ise bildirgenin son veriliş tarihi resmi tatili takip eden iş günü olarak uygunalır.

Mali Tatilde İşten Ayrılış Bildirgelerinin Verilmesi

Bilindiği üzere her yılın 01.07 ile 20.07 tarihleri arası Mali Tatil uygulanmaktadır. İşten ayrılış bildirgesinin verilmesi gereken son gün mali tatile denk geliyorsa bu durumda işten ayrılış bildirgesinin mali tatilin bitimini takip eden 7 inci güne kadar verilmesi halinde bildirge yasal süresi içerisinde verilmiş sayılacak ve herhangi bir idari para cezası uygulanmayacaktır.

İşten Ayrılış Bildirgesi Düzeltilebilir ya da İptal Edilebilir mi?

Sigortalının işten ayrılış tarihini takip eden 10 gün içinde işten ayrılış bildirgesindeki kazanç bilgileri, meslek adı ve kodu, işten ayrılış tarihi ve işten ayrılış nedeni, bir önceki aya ait kazanç bilgileri güncellenebilmekte ayrıca tamamen iptal da edilebilmekte. Bu durumda herhangi bir idari para cezası uygulanmamakta.

10 gün geçtikten sonra artık sistemden düzeltme ya da iptal işlemi yapılamayacağı için SGK’ya yazılı olarak başvuru yapılması ve düzeltme işleminin SGK tarafından yapılması gerekmektedir.

Süresinde Verilmeyen İşten Ayrılış Bildirgeleri İçin Ne Kadar Ceza Uygulanır?

Fiil tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında idari para cezası uygulanır.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi Süresi Dışında Elektronik Ortamda Verilebilir mi?

İşten ayrılış tarihinden itibaren 12 aylık süre geçmeyen sigortalılara ait işten ayrılış bildirgelerinin elektronik ortamda verilebilmesi mümkün. Ancak 12 aylık süreyi geçenler sistemden verilememekte. Bu durumda işten ayrılış bildirgesi formunun manuel doldurularak elden bağlı bulunulan SGK’ya verilmesi gerekmektedir. İşten ayrılış bildirgesi formu indirmek için TIKLAYINIZ 

İşten Ayrılış Bildirgesi Nasıl Düzenlenir?

İşten ayrılış bildirgesinde yer alan işten ayrılış nedeni, prime esas kazanç tutarları ve gün sayısı ay içinde işten ayrılan sigortalıların emeklilik hesabı ve işsizlik maaşı için büyük bir önem arz etmektedir. Dolayısıyla bu bilgiler girilirken dikkatli olunmalıdır.

1/8/2009 tarihinden itibaren işten ayrılan sigortalılar için sigortalı işten ayrılış bildirgesi aşağıdaki açıklamalara göre doldurulacaktır.Buna göre;

– “Sosyal Güvenlik Sicil Numarası” alanına Türk vatandaşları için T.C. kimlik numarası, yabancı uyruklular içinse Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce verilen numara, “A- Sigortalının Kimlik/Adres Bilgileri” bölümünün 1 ila 12 numaralı alanlarına sigortalı tarafından beyan edilen nüfus cüzdanı ve ikamet adresi bilgileri,

– “B- Sigortalının Sosyal Güvenlik Bilgileri” bölümünün 13 numaralı alanına 2008 yılı Mayıs ayından önce SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve 506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesine tabi sandıklarda çalışanlar için sicil, iştirakçi veya sandık numarası,

yazılacaktır.

14 numaralı “Meslek adı ve kodu” alanına Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine tabi çalışan sigortalılar için fiilen yaptıkları mesleklerinin adı ve kodu işaretlenecek, İŞKUR tarafından belirlenen “Meslek adı ve kodu” bilgileri ise “www.sgk.gov.tr” internet adresinde görüntülenecektir.

– “C- Sigortalının Hizmet Bilgileri” bölümünün 15 numaralı İşten Ayrılış Nedeni, 16 numaralı Eksik Gün Nedeni ve 17 numaralı Ücret (yüzde usulü) alanları aşağıda açıklandığı şekilde doldurulacaktır.

Nakil Yoluyla Aynı İşverenin Başka Bir İşyerine Nakledilen Sigortalılar İçin İşten Ayrılış Bildirgesi Verilir mi?

Hizmeti kesintiye uğramadan aynı işverenin başka bir işyerine nakledilen sigortalı için işten ayrılış bildirgesi ve işe giriş bildirgesi düzenlenmesi gerekir. Ancak nakil sebebiyle işten ayrılışın ve işe giriş bildirgesinin verilmemesi halinde herhangi bir idari para cezası uygulanmaz (SGK/2013-11 Sayılı Genelge)

Güncel SGK İşten Ayrılış Kodları 

Aşağıdaki tabloda 16.11.2016 tarihi itibariyle güncel işten ayrılış kodları belirtilmektedir.

sgk-ssk-guncel-isten-ayrilis-kodlari

isten-ayrilis-kodlari-tablosu

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***

Related Posts

2 Yorum

  1. İsmail ARISOY
    20 Kasım 2016
    • SGKuzmani
      21 Kasım 2016

Yorumunuzu Yazınız..