0
0

Merhaba, size emekliliğin iptaliyle ilgili bir soru soracaktım. Annem 2015 yılında 5165 prim günü ile SSK’dan emekli oldu.Kendisinin Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK primleri bulunuyor. Maaşının az olduğunu düşünerek tekrar hesaplanması için SGK’ya yaptığı başvuruya aldığı yanıtta kendisine sadece 4924 prim gününe sahip olması sebebiyle emekli maaşı tahsisinin iptal edildiğine dair bir yazı geldi. Yani SGK emekli olmak için 76 gününün eksik olduğunu bildirdi anneme. Biz bu günleri tamamlamak için ivedilikle sigorta girişi yaptırdık ve yakında tekrar emeklilik için SGK’ya başvuracak. Benim öğrenmeyi arzu ettiğim konu şunlar: Annemin emekli maaşı aldığı 15 aylık ücret kendisinden geri istenir mi? Eğer istenecekse bu tutarı ödemeden önce tekrar emekli olması mümkün müdür? Ve en önemlisi, bu hesaplama hatasının SGK ve çalışanları tarafından yapıldığı ve annemin bu hatada bir payı olmadığı gözönüne alınarak tarafımıza rücu edilecek bu tutarla ilgili yapabileceğimiz idari ve hukuki işlemler nelerdir? Yardımınız için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Not: Emeklilik başvurusu yaptığımız tarihte e-devlet üzerindeki SGK kısmında annemin prim günü 5165 olarak görünüyordu, annemin başvurusu üzerine yapılan inceleme sonucu 4924 güne düşürülmüş fakat 4a emekli aylık bilgileri linkinde hala 5165 gün görünüyor. Yani biz SGK’nın ilan ettiği güm sayısına göre emekli işlemlerini başlatmış idik.

  • You must to post comments
0
0

Iptal Edilen Emeklilik

Hatice Hanim iyi günler dileriz.  Sgk ‘ da zaman zaman böyle uygulamalar karşımıza çıkabilmekte. Nedeni ya geriye dönük kontrolde ve sahte işyerinden kaynaklı hizmet silme ya da yanlış hizmet yükleme olabilir. Tabi aldığınız maaşlar yasal faiz uygulamadan alınacak. Dava yoluna gidilebilir. Duruma göre kazanma ihtimaliniz var.

  • You must to post comments
Showing 1 result
Your Answer

Please first to submit.