Sigortalı Çalışmaya Başlayanlar Kendilerini SGK’ya Bildirebilir mi?

Bilindiği üzere 4/a eski adıyla SSK kapsamında işe başlayan sigortalıların bildirimlerinin işveren tarafından en geç sigortalı çalışmaya başlanan güne kadar işveren tarafından elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi gerekmektedir. İşe başlayan sigortalılar dilerlerse kendileri de sigorta bildirimlerini bildirim formu ile SGK’ya yapabilmektedirler. Peki sigortalı işe başlayan kendisini SGK’ya nasıl bildirebilir? Gerekli evraklar nelerdir? 

İşe Giren Sigortalı İşe Giriş Bildirimini SGK’ya Nasıl Yapar?

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 8. maddesinde konuyla ilgili şu hüküm yer almaktadır:

Sigortalılar, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç bir ay içinde, sigortalı olarak çalışmaya başladıklarını Kuruma bildirirler. Ancak, sigortalının kendini bildirmemesi, sigortalı aleyhine delil teşkil etmez.”

Yukarıdaki hükümden de anlaşılacağı üzere sigortalılar işe giriş tarihinden itibaren en geç bir ay içerisinde sigorta başlangıcını kendileri Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirebilmektedirler. Ancak sigortalılar bunu yapmak zorunda değildirler. Hükümden de anlaşılacağı üzere kendileri adına bildirim yapmamaları sonucunda sigortalılar hakkında herhangi bir idari para cezası uygulanmamaktadır.

Sigorta Bildirim Belgesi İndirme ve Doldurma

Sigorta Bildirim Belgesini indirmek için TIKLAYINIZ

Bildirim belgesini indirdikten sonra nasıl dolduracağınız konusunda lütfen aşağıdaki açıklamaları okuyunuz;



  • Sosyal Güvenlik Sicil Numarası” hanesine T.C. Kimlik numaranızı yazınız.(Yabancı uyruklu sigortalılar için Nüfus Müdürlüğü tarafından verilen numaranın yazılması gerekmektedir.)
  • “Sigortalının Kimlik Bilgileri” kısmının nüfustaki bilgilerle uyumlu olması ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir.
  • “BEYAN VE TAAHÜTLER” bölümünde işverenin unvanı, adresi, gibi bilgilerin eksiksiz doldurulması yararlı olacaktır.

Sigorta Bildirim Belgesi Nereye Verilir?

Sigorta bildirim belgesinin işverenin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yoluyla bildirilmesi gerekmektedir. Bildirim formunun ekine kimlik fotokopisi eklemeyi unutmayın.

İşe Başlayan Sigortalı Kaç Gün Sonra Sağlıktan/Hastaneden/İlaçtan Faydalanır?

  • İşe başladığı tarihten önce eşi, çocukları, anne ya da babası üzerinden sağlık güvencesi bulunan kişiler sigortalı çalışmaya başladıkları günden itibaren sağlıktan faydalanabilirler.
  • İşe başladığı tarihten önceki son bir yıl içerisinde en az 30 günü bulunan sigortalılar yine işe başladığı gün sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirler.
  • İşe başladığı tarihten önce eşi, çocukları, anne ya da babası üzerinden sağlık güvencesi bulunmayan ve işe başladığı tarihten önceki son bir yıl içinde en az 30 gün SGK primi olmayan kişilerin sigortadan faydalanabilmeleri için en az 30 gün beklemeleri gerekmektedir.

*****KONU İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ******

Related Posts

Yorumunuzu Yazınız..