Sgk Soru Sor, Sgk Uzmanı Soru Sor  


Sgk Soru Sor, Sgk Uzmanı Soru Sor  


Bağkur ile ilgili soru sor! SSK ile ilgili soru sor! Ne zaman emekli olabilirim SGK uzmanına sor!sgk soru sormak istiyorum!sgk ya sor!sgk soru sorma !sosyal güvenlik uzmanına soru sor 

Size vermiş olduğumuz hizmetlere bir yenisini daha ekledik. Sgk uzmanı SGK ve çalışma hayatı ile ilgili tüm sorularızı yanıtlıyor  Sgk uzmanına soru sormak için aşağıdaki yorum bölümünden sorunuzu iletebilirsiniz. Uzmanlarımız sorularınızı en kısa sürede yanıtlayacaktır. Sgk uzmanlarımız sorularınızı mümkün olan en kısa sürede cevaplayacaklardır. Sgk uzmanimıza sayfamızdan aşağıdaki konular ve yazamadığımız SGK ve çalışma hayatı konularında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilirsiniz;

 • SSK, Bağkur, emekli sandığı emeklilik hesaplama,
 • Bağ-Kur işlemleri,
 • 4a ssk işlemleri,
 • 4c emekli sandığı işlemleri,
 • İşsizlik maaşı,
 • Kıdem tazminatı,
 • 4a işveren ssk işlemleri,
 • İhbar tazminatı,
 • Genel Sağlık Sigortası,
 • Ek 5 tarım sigortası,
 • Ek 9 Ev hizmetlerinde sigortalı çalışanlar,
 • Asgari ücret,
 • Asgari geçim indirimi,
 • Emekli maaşları ve emekli maaşlarındaki kesintinin sebepleri,
 • SGK Rapor parası, doğum parası, doğum yardımı, emzirme yardımı hakkında merak ettikleriniz,
 • Yurt dışı hizmet borçlanma işlemleri ve SGK borçlanma işlemleri

En çok sorulan bazı soruların cevabı ise şu şekilde;Ayrıldığınız işe tekrar dönerseniz kıdem tazminat hakkınız

Kıdem tazminatınızı alıp tekrar aynı işe dönmeniz ve çalışmaya devam etmeniz halinde kıdem tazminatı hakkınız yeniden işe başladığınız tarihten itibaren hesaplanır.

Emekli maasimi almanyadan cekebilirmiyim ?

Emekli maaşları Türkiye’de şubesi bulunan anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödenmektedir. Yurt dışına gönderilmesi mümkün değildir. Ancak Türkiye’deki bankalardan yurt dışında şubesi olan bir bankaya otomatik eft talimatı vererek maaşınızın yurt dışına gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Emeklilikle ilgili soru sormak istiyorum

Aşağıdaki yorum bölümünden ssk uzmanimıza emeklilik hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

annemi sigortama almak istiyorum 2017-20183

Eğer anne ya da babanızın aktif sosyal güvencesi yoksa anne ve babanızın gelir testi başvurusu olması koşulu ile SGK’ya sağlık talep formu ile başvurarak anne ya da babanızın sağlığınızdan yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

sgk telefonla soru sorma

Sgk soru sorma telefonu Alo-170’tir. Alo-170 hattını arayarak SGK ile ilgili tüm sorularınızı telefon ile sorabilirsiniz.

isten cikmama ragmen ssk aktif gözüküyor ?

İşten ayrıldığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta varsa ayrılış tarihinden itibaren 99 gün daha sağlıktan yararlanırsınız. Eğer 90 gün yoksa 9 gün sonra sigorta sona erer. Yukarıda belirtilen sürelerden sonra eğer hala sağlık provizyon aktif olarak görünüyorsa işten ayrılış bildirgenizin verilip verilmediğinin kontrolü için SGK’ya uğramanız gerekir. Zira işten ayrılış bildirgesi verilmezse sağlıktan yersiz olarak yararlanırsınız. Sonradan SGK size borç çıkartır.

askerlik borçlanmasını ödedim nasıl görebilirim ?

Askerlik borçlanmasını ödedikten sonra SGK’nın daha doğrusu SGK’daki memurun onu sistemde görerek işlemesi gerekir .Genelde yatırma tarihinden itibaren en geç 1 hafta içerisinde SGK hizmet dökümünde “askerlik hizmeti” kısmını görmeniz gerekir. Bu işlendiği anlamına gelir. eğer bunu göremezseniz SGK’ya başvurmanız gerekir.

primi dolup yaşı bekleyenler son dakika 2017 -2018

Emeklikte prim ve sigortalılık süresini tamamlamış ancak yaş şartını sağlamamış olanlar yani emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili 2017 ve 2018 torba yasalarla bir düzenleme yapılmasını beklemiyoruz.

paramı faize yatırsam ne kadar kazanırım ?

bu bankanızın günlük, aylık ve yıllık faiz oranlarına bağlı. Bankanızdan hesaplatabilirsiniz.

iş kazası geçirdim işten çıkarıldım

İş kazası geçirme ya da rapor alma halinde işveren sizi işten çıkaramaz. Bu haksız sözleşme feshine girer. İşe iade davası açabilirsiniz.

Antidepresan kullanmak memurluğa engel mi ?

Hayır değil. Ancak memurluğu yapacak sağlık durumunun var olması gerekir. Eğer rahatsızlık varsa ve memuriyete engel teşkil ediyorsa Kurum daha sonra malulen emekliliğe sevk edebilir.

almanyadan emekli olan babanın maaşını dul kızı alabilirmi ?

Evet alabilir. Bu Almanya emeklilik yasaları çerçevesinde mümkün. Bunun için SGK aracılığı ile dul  maaşı başvurusu yapabilirsiniz.

askerlik borçlanması emekli ikramiyesine yansırmı ?

İkramiye fiili çalışma süreleri üzerinden hesaplanır. Askerlik borçlanması ikramiye hesabında dikkate alınmaz.

çeyiz parası ne zaman elime geçer 2017-2018

Genelde başvuru tarihinden itibaren ortalama 2-3 ay sürer.işsizlik maaşı kaç gün içinde çekilmeli 2017-2018

Bunun için belirlenmiş bir süre yoktur.

Özetle Sosyal Güvenlik ve Çalışma Hayatı konusundaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bize sorabilirsiniz. YORUMUNUZ

2.152 Yorum "Sgk Soru Sor, Sgk Uzmanı Soru Sor  "

 1. Melek dogru   9 Haziran 2018 at 05:08

  Merhabalar
  23.09.2017 sigorta giris tarihi ile antalyada satis elemani olarak işe girdim. 3 ay calistim ve saglik sorunu yuzunden mersine ailemin yanina geldim. Antalyadaki calistigim sirket cikisimi vermemis 8 gunluk bir giris var. Suan saglik durumumdan dolayi calisamiyorum. Is yeri cikisimi yapmadigi icin devletin vermis oldugu genel saglik sigortasindan da yararlanamiyorum. Sgk’ya gittim bana is yeriyle gorusup cikisini verdirdikten sonra genel saglik sigortasina basvurabilirsin dendi. Antalyada olmadigim ve gidemedigim icin sirkete ulasamiyorum. Hicbir muhattab bulamadim. Tedavimi ozel olarak karsilamam mumkun degil. Is yerinden cikisimi nasil verdirecegim.Ne yapmaliyim.

  Cevapla
 2. Rasim Sonmez   8 Haziran 2018 at 19:41

  Merhabalar,

  Bagkur ve SSk hizmetleri birlestirilince 7200 gunden fazla prim odemis oluyorum.
  3600 gunle emekli olabilirmiyim.
  ssk ise giris: 15/07/1975 2082 gun prim
  bagkur baslangicim: 20/04/1982 – 31/12/1996 arasi 14 yil 11 ay 20 gun .
  Bagkur 31/12/1996 tarihinde borclarim silindi ve donduruldu.
  Emekli olabilmek nasil bir yol izlemeliyim.
  Tesekkurler

  Cevapla
 3. Nesrin   8 Haziran 2018 at 18:57

  Iyi günler almanya’dan dul ayligi almaktayım.. Almanya’da doğum yapan annelere emekli maaşı bağlıyorlarmis. Bende almanya’da 3 çocuk doğum yaptım, başvuru yaparsam, dul ayligim kesintiye uğrar mı

  Cevapla
 4. Emre   8 Haziran 2018 at 03:13

  Iyi günler. Resmi Gazete’de yayımlanan 7103 sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile getirilen önemli bir değişiklik de anne veya babasından yetim aylığı alan, eğitimine devam eden ve 25 yaşını doldurmamış kız ve erkek çocukların sigortalı olarak çalışmaya başlamaları durumunda artık yetim aylıklarının kesilmeyecek olması.
  Bununla ilgili genelge hala çıkmadı mı? 3. Aya girecegiz çıkalı. Basvurum iptal olmustu genelge cikmadigi için…

  Cevapla
 5. haydar   7 Haziran 2018 at 22:33

  2018 05 29 emeklilik dilekçesini verdim bayram ikramiyesinden faydalana biliyormuyum yakşamlar

  Cevapla
 6. süleyman kılıç   7 Haziran 2018 at 12:11

  25/08/1967 doğumluyum 21/11/1988 ssk girişm var 12 yıl 4 ay bağkur ve son 14 yıl ssk çalışmaktayım brüt ücret 3400 tl almaktayım ne zaman emekli olurum ve ne kadar maaş bağlanır teşekkür ederim

  Cevapla
 7. necat   6 Haziran 2018 at 16:29

  meraba.2 ay kıbrısta çalışacağım ve sigortam işlenecek. bu sigorta türkiye de geçerli olur mu yani buradaki günlerimden düşer mi?

  Cevapla
 8. Emek   6 Haziran 2018 at 14:34

  İyi günler; annem 1995 ssk girişli yaşını doldurdu, zorunlu hizmet yılını da tabii. Ancak prim gün eksiği var. Annem 3 çocuk sahibi, ancak doğum borçlanması yapamayacağı ve kalan günleri borçlanarak emekli olamayacağı söylendi bize “2 yıl önce sormuştuk unkapanı’ nda”. Şimdi yeni çıkan maddelere dayanarak acaba annem borçlanarak emekli olabilir mi? Bir yol gösterir misiniz lütfen 🙁

  Cevapla
 9. semih   6 Haziran 2018 at 14:24

  İşyerinde çalışmakta olan çalışan aybaşından 01 mayıstan itibaren işe gelimiyor. İşveren gelmediği günler için tutanak tutup 03 mayısta noterden ihtarname çekiyor. İhtarname 29 mayısta işçiye ulaşıyor. 3 gün dönüş süresi beklenip işçi 01 haziranda gelmediği günler için 15 devamsızlık kodu ve işten çıkış sebebi de 29 işçi ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı kodu ile çıkış yapılıyor. Ancak işçi sgk dan 03.05.2018 tarihli bir yazı ile 04.05.2018 tarihli bir dilekçe ile 15 yıllık süresini ve gününü doldurduğunu belirten bir dilekçeyi işverene taahhütlü olarak gönderiyor. Bu durumda işten çıkış tarihi ve işten çıkış kodu ne olmalıdır?

  Cevapla
 10. Salih   6 Haziran 2018 at 13:23

  Merhaba Hocam,

  Doğum tarihim: 31.12.1969
  Askerlik yedek subay okulu günlerim: Başlangıç tarihi 11.12.1994 – Bitiş tarihi 31.03.1995 (3 ay)
  SSK sigortalı işe başlama tarihim (SGK kayıtlarında gözüken): 13.12.1996
  Türkiyedeki en son işten çıkış tarihim (SGK kayıtlarında gözüken): 31.05.2002
  Türkiyedeki çalıştığım toplam sigortalılık günlerim (SGK kayıtlarında gözüken): 1573 gün

  2002 de yurt dışına (Singapur) gittim ve belgelendirebileceğim 14 yıllık yurt dışı çalışma sürem var.

  SORU 1: Yurt dışı borçlanma ile emeklilik için başvurmadan önce, ilk olarak Askerlik borçlanması ile borçlanıp hem “Sigorta Başlangıç Tarihini” önceye çekmeyi düşünüyorum, ondan sonra eksik kalan günlerimi Yurtdışı Borçlanması ile kapatmayı düşünüyorum, doğru mudur ? Emekli maaşı için bu şekilde yapılması daha yararlı mıdır ?

  SORU 2: İlk işe giris tarihimde askeri ücretten primler ödenmişti, Askerlik borçlanması yaparken neden en alt primden borçlanmayı tavsiye ediyorsunuz (Bu forumdaki diğer arkadaşların sorularına verdiğiniz cevaplar o şekilde) ? Emekli maaşını yükseltmek için daha üst primden Askerlik Borçlanması yapmak neden etkili olmaz mı maaş yükseltmek için ?

  SORU 3: Askerlik borçlanması için sadece yukarıda belirttiğim 3 aylık yedek subay okulu günlerimi mi borçlanabilirim ? Bunun haricinde ilk sigortalı olana kadar 1 yıl 8 ay süre var çünkü (Yedek subay ikenki ve diğer günler).

  SORU4: Yukarıda belirttiğim 3 aylık yedek subay okulu günlerim 110 gün yapıyor, bunun için kalan günlerimi tamamlamak için kaç günlük Yurtdışı borçlanması yapmam gerekir ? Gerektiğinden fazla gün borçlanmam emekli maaşı için yararlı olur mu ?

  SORU 5: SGK’nın Yurtdışı borçlanma formundaki “Borçlanmak istediğiniz süre” kısmında, hangi tarih aralığı yazılırsa emekli maaşı için daha yararlı olur ?

  SORU 6: SGK’nın Yurtdışı borçlanma formundaki prim ödeme miktarını askari miktarın ne kadar üzerinde tutarsam daha karlı olur ? Başka bir değişle, ve duyduğum kadarı ile, kişinin durumuna göre çok yüksekten ödense bile emekli maaşına fazla etki etmeyebiliyormuş, örneğin günlük askari primin 3 katını ödeyen ile 6 katını ödeyen arasındaki maaş farklı ciddi olmaya biliyormuş. Bu durumda, benim durumuma göre maaş artışına ciddi etki edebilecek günlük prim ödeme bazı ne olabilir ?

  SORU 7: 3600 günle emeklilik şansım var mı ? Eğer varsa, ve borçlanarak ödemeyi 3600 günün üzerinde olacak şekilde ödersem emekli maaşına etkisi olur mu ? Ve en fazla ne kadar gün borçlanabilirim ?

  Şimdiden çok teşekkürler.

  Cevapla
 11. omer   6 Haziran 2018 at 01:39

  merhabalar 4a sigortada 4851 gunum var 4b istege baglı sıgortada ise 538 gunum var bu gune kadar … sorum es tayını ıle ogretmen olan esım bu sartlarda bulundugum yere tayın olurmu … yada benım istege bsglı oldugum sıgortayı gerıye yonelik oluyorsa bagkurluyum ama 4b olarak bır yerde calısıyor olarak gosterebılırmıyım yada nasıl bır yol ızlemem gerekır 4b tescıl kayıtım mevcut …tesekkurler

  Cevapla
 12. Ismail   5 Haziran 2018 at 23:44

  18 03 1994 sigorta girişim var 1965 doğumluyum 3255 gün primim var askerliği saydirirsam ne zaman emekli olurum

  Cevapla
 13. Ercan Koloğlu   5 Haziran 2018 at 22:50

  merhaba. 01.01.1954 doğumluyum, 3800 ssk’dan prim günüm var. ilk işe giriş tarihim 01.01.2006, en yakın ne zaman, nasıl, ne şekilde emekli olabilirim? ayrıca 1995 – 2004 yılları arasında vergi kaydım var fakat bağkur kaydım yok, 18 ay askerlik yaptım bunların olumlu bir etkisi olabilir mi? Teşekkürler.

  Cevapla
 14. Havva   5 Haziran 2018 at 16:45

  Merhaba,
  Annem 2012 yılından itibaren ssk’lı.1 Mayıs 1960 doğumlu.Sağlık nedeni ile işten ayrılacak.Ve emekli olma şansı da yok.Yatırılan prim günlerinin iadesini talep edebilirmiyiz.?

  Cevapla
 15. Volkan Kurtuluş Bıyık   4 Haziran 2018 at 17:07

  Merhaba; 1997 yılında başlayıp 2002 yılında sona eren bağkur borçlanmam var bu süre içerisinde icra takibinden dolayı sadece 100 tl ödeme yaptım.Şuan 4c ye bağlı 4156 günüm var , bu durumda bağkur borcunu yapılandırıp ödersem emeklilik yaşıma katkı sağlar mı? Teşekkürler.

  Cevapla
 16. muzaffer taş   4 Haziran 2018 at 16:14

  07.10.1970 doğumuyum.540 gün askerlik yaptım.1987 sigorta giriliyim.hangi şartlarda emekli olabiirim

  Cevapla
 17. yalçın   4 Haziran 2018 at 13:41

  merhaba,
  ben 04.09.2013 tarihinden beri şu anda çalıştığım iş yerinde çalışmaktayım.benim sgk meslek kodumu yanlış girmişler. bunun için işverenimle görüştüm. tamam düzeltiriz dediler. benim iş yerinde yaptığım işe göre sck melsek kodlarında 2 adet karşılığı var. bunlardan bir tanesi: 3119.43 “Bilgisayar Destekli Tasarım-İmalat Elemanı (Cad_cam)” diğeri de: 3115.57 “CNC Programcısı” dır. ben şimdi düzeltme isterken belirtilen her iki meslek kodunu da girilmesini talep edebilir miyim?

  Cevapla
 18. niyazi topcu   3 Haziran 2018 at 23:30

  merhaba;
  1974 dogumluyum.1993 den ssk girişim var ama hiç prim gözükmüyor.
  1994/kasım-1996//mayıs yıllarında askerligi yaptım.
  ssk başlangıç tarihinden nasıl prim günüm olur?
  yada askerligi borçlansam ne kadar borçlanayım,tamamınımı yoksa bir kısmını

  teşekkür ederim

  Cevapla
 19. Doğukan   3 Haziran 2018 at 14:33

  BEN 10-15 YIL ÖNCE BAĞKUR GÜNLERİMİ DİLEKÇE VERİP KENDİM SİLDİRTMİŞTİM BU YENİ YASAYLA BUNLARI YENİDEN ALABİLİR MİYİM?

  Cevapla
 20. Abdullah   2 Haziran 2018 at 13:53

  Merhaba HOCAM! 01.01.1967 Doğumlu olup 05/11/1991— 31/05/1992 tarihleri arasında vekil öğretmenlik yaptım. 21/02/1994 tarihinden beri kamuda memurum. hizmet birleştirmesi ile askerlik borçlanması yaptığım taktirde ne zaman emekli olabilirim.
  Teşekkürler HOCAM!

  Cevapla
 21. Aşkın GÜNGÖR   2 Haziran 2018 at 13:17

  Merhaba
  SGK li olarak 6700 günüm var. SGK başlangıcım 1996 . 48 yaşındayım ve yaş olarak 56 yaşında emekli olabiliyorum.
  Şimdi bir iş yeri açmak istiyorum. SGK li olarak açabilyormuyum. Bağkur lu olarak açsam bir kaybım olurmu. Emeklilik yaşında veya maaşında ne tür kayıplar yaşarım.
  Teşekkürler

  Cevapla
 22. Rasim   1 Haziran 2018 at 14:47

  Merhaba, 1984 tarım kredi kooperatifine giriş kaydı olan birisinin emekli olma şansı varmıdır ? Teşekkürler.

  Cevapla
 23. A gamsız   1 Haziran 2018 at 02:52

  Dedem ssk emeklisi vefat 1980 babam 4b emeklisi gözüküyo vefat 2018 annem sigortası yok çalışmıyo 2 maaş alabilirmi ..

  Cevapla
 24. cuneyt   31 Mayıs 2018 at 17:37

  merhabalar.ben 1967 dogumluyum.01.04.1989 tarihli sigortalıyım.askerligimi sigortalıgımdan once yaptım.toplam sigortalılık surem 283 gun.15 senedir yurt dısındayım.ne zaman ve nasıl emekli olabilirim

  Cevapla
 25. Osman   31 Mayıs 2018 at 16:28

  Merhaba ben edevletten bktigimda yatan gün pirim miktari görünüyo ama işveren pirim yatirmiyor borçlanıyorsa bunun zarari bnaolurmu

  Cevapla
 26. ömer dal   30 Mayıs 2018 at 18:50

  merhabalar toplamda 4851 gun 4a – 4b ise 510 gun istege baglı sgortalıyım mevcut. 4b prim ödemelerını tam aylık olarak yatırkmataym 2017 den gunumuze kadar yatıyor, bulundugum ılde kendı evım ve uzerıme kaytlı tasınmaz var durumum bu .şimdi sorum ise evlenmek istediğim kişi ögretmen kendisi çalışmıs oldugu ilden izmire tayin olurmu tesekkurler…

  Cevapla
 27. Burak   28 Mayıs 2018 at 10:08

  Merhabalar,
  Babamın vefatı üzerine annem, kardeşim ve ben ölüm aylığı alıyoruz. Annem 2018 Mayıs’ta emekliye ayrıldı, daha aylığı bağlanmadı. Sorum şöyle;
  Annem emekli olduğunda babamdan aldığı maaşın yarısını alabilecek. Kesilen tutarı bizim almamız gibi bir durum söz konusu mu? Çünkü zamanın babam primini yatırmış, o bizim hakkımız neden kesiyorlar diye düşünüyorum?
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler.

  Cevapla
 28. özlem   28 Mayıs 2018 at 09:44

  günaydın ben 2017-2018 teşviklerine nereden ulaşabilirim. pdf olarak çıkarmak istiyorum. ve kanunları

  Cevapla
 29. cemal   27 Mayıs 2018 at 23:46

  05/05/1967 doğumluyum 01/09/1993 4 a ssk lı olarak işe başldım 6365 gün prim var 24/09/2013 4 c devlet memuru oldum şu an 1698 iş günü var ne zaman emekli olurum devlet memurluğundan

  Cevapla
 30. Başak   27 Mayıs 2018 at 01:42

  1991 -2010 yılları arasında kamuda çalıştım .. istifadan sonra emekli sandığı isteğe bağlı iştirakçi olmak için başvurdum fakat o dönem eşimin iş yeri kapanınca 6 ay ödeme yapamadım ve iştirakçiliğim sona erdi . Emekli sandığı haricinde sgk veya bağkur hizmetim yok. Şu an için 600 gün prim eksiğim ve 6 ay ücretsiz doğum iznim var.Gittiğim sgm lerde yanıt veremiyorlar bağkurdan 3.5 sene öde bağkurlu emekli ol diyorlar sadece. Son çıkan torba yasada yararlanabileceğim bir paragraf mevcutmudur teşekkür ederim.

  Cevapla
 31. döndü gönüllü   26 Mayıs 2018 at 23:35

  merhaba.ben 13.01.1970 doğumluyum sigorta girişim aralık 1989 buna göre 5375 sigorta prim günümü doldurdum,30 ocak 2018 de emeklilik başvurumu yaptım,4 ay olmasına rağmen sonuçlanmadı,sgk ya sorduğum da ödemiş olduğum 11 aylık , evde el işi yapıp satan ,ev hanımlarının yararlandığı,bağkur primi ödedim.bununla ilgili denetmenler inceleme yapacakmış,ne zaman sonuçlanacağı hakkında kimseden bilgi alamadım,bu konuda bilgi almak istiyorum,ne yapmam grekir yardımcı olursanız sevinirim,teşekkürler

  Cevapla
 32. ayşe   26 Mayıs 2018 at 10:35

  merhaba hocam.20/03/1963 doğumluyum.01/01/1994 yılında 371 gün ödediğim isteğe bağlı tarım sigorta kaydım var.sonrasında 2010(başlangıç)-2017(terk) arası ödemiş bulunduğum 2326 gün sayısınca zorunlu sigortam mevcut.bu zaman aralıklarından başka bi ödemem olmadı.herhangi bi borç kaydımda yok.doğum tarihim 20/03/1963.acaba en erken ne zaman emekli olabilirim?yeni torba yasadan faydalanıp toplu ödeme yapıp prim boşluklarımı kapatabilir miyim?sigorta öncesi olan doğan çoçuklarım ile ilgili bi borçlanma yapmam mümkün mü ?

  Cevapla
 33. Muzaffer solmaz   25 Mayıs 2018 at 15:03

  3600 ek gösterge
  öğretmene verilirse emekli olan öğretmen yararlanırmı

  Cevapla
 34. Ali   25 Mayıs 2018 at 10:06

  Merhaba Babam şuan 10.02.1964 (54 yaşında)dogumlu 05.03.1995 tarihinde sigorta başlangıcı var ama önemsemediği için farklı tarihlerde bugüne kadar toplam 260 gün primi var babanı nasıl emekli yapabiliriz toplam kaç gün olması gerekiyor ve bagkur girişide bulunuyor ona da 10 bin tl borcu var bir yol gösterirseniz ona gore hareket edelim.Tesekkurler.

  Cevapla
 35. KEMAL ŞAKAR   24 Mayıs 2018 at 17:52

  SLM 2008 YILI İTİBARİ İLE 2014 YILINA KADAR SİRKET ORTAKLIĞIM VAR SİRKET 2014 YILINDA TERK EDİLDİ AMA HALA MALİYE KAYIDI VAR . 2008 YILINDAN İTİBAREN 2018 YILINA KADAR BAĞKUR GÜNLERİMİ KULLANABİLİRMİYİM YOKSA 2014 TERKE KADAR OLAN KISMINIMI BANA HİZMET SÜRESİ OLARAK VERİLİR 2014 YILINDAN BERİ AKTİF SIGORTALIYIM 2014 2018 YILLARI ARASI HEM SSK DAN HEM SİRKET ORTAKLIĞINDAN BAĞKUR YARALANANMA İNKANIM VARMI KISACASI 2014 YILINDAN 2018 YILINA KADAR BİR KİŞİ HEM BAĞKURLU HEM SSK LI OLUR 2 KURUMDANDA HİZMET İÇİN GÜN ALABİLİRMİ ?

  Cevapla
 36. ozan   24 Mayıs 2018 at 15:50

  a

  Cevapla
 37. oktay   24 Mayıs 2018 at 12:58

  eşim 02/03/2018tarihinde analık çalışabilir raporu aldı ( 32. 37. haftalar arası ) 04/06/2018 tarihinde çaışamaz raporu aldı.dogum sonrası rapor bitiş tarihi 26/07/2018 herşey buraya kadar dogru.. muhasebeci,mart ayını önce 30 günlük sigorta primini yatırmış..daha sonra bu 30 günlük prim i iptal edip,analık öncesi çalışabilir raporunu ,sistemde çalışamaz olarak işlemiş.kafamıza takılan da tam burası.çalışabilir raporu alınınca,muhasebecinin 02/03/2018 ile 04/06/2018 tarihleri arasını prim olarak yatıramsı gerekmiyor mu ??biz bunu farkedince,sgk müdürlüğüne gittik,bigi aldık..evet,sizin dediğiniz gibi çalışabilir raporu alınca,prim yatar dedi..fakat,muhasebeci 02/03/2018 tarihini dogum öncesi giriş yaptıgı için,tekrar ek bildige düzenleyemez,cünkü 30 günlük prim i iptal edip,ek bildirge yapmış dedi…kafamıza takılan ise,02/03/2018 ile 06/04/2018tarihleri arasında kalan prim olayını nasıl çözücez??muhasebeci,sistem otomatik olarak 02/03/2018ile 26/07/2018 arasını raporlu gösteriyor diyor…böyle olunca,5 ay raporlu gözüküyor..ama sgk 16 hafta iş göremezlik ödenegi veriyor…bizi aydınlatırsanız seviniriz..iyi günler

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Haziran 2018 at 11:57

   Merhaba. sizinde dediğiniz gibi çalışır raporu alındığında bu tarihlere ilişkin adınıza prim yatırılmalı. muhasebeciniz raporu yanlış yorumlayıp yanlış işlem yapmış. raporları alıp işyerinin mali müşaviri ile de bir görüşmenizi tavsiye ederim ya da SGK prim tahakkuk servisiyle de bir görüşün. çalışır rapor süresi boyunca yatırılması gereken primler sizin hakkınız.

   Cevapla
 38. MÜRSEL   24 Mayıs 2018 at 12:47

  Merhaba hizmet birleştirme ve emeklilik işlemelerini bütün illerden yapabilirmiyiz .sgk il müdürlüklerine gittigimizde ılgili şehirden yapmam gerektigini söylüyor

  Cevapla
 39. Filiz   24 Mayıs 2018 at 08:34

  Merhaba sayin yetkili benim annemin ise başlaymış tarihi 2008 yılı 2012 ye kadar prim ödendi işyeri ardı kendının sonra 2017 ye kadar ödeyemedi kapattı şimdi 60 yaşında biz ara boşlüğu ödeyerek onu emekli ettirmek istiyoruz.bize nasıl bir yol önerirsiniz.

  Cevapla
 40. tarkan   24 Mayıs 2018 at 01:28

  SELAM HOCAM BEN 01.12.2015 TARİHİNDE %54 ENGELLİ VE VERGİ İNDİRİMİ İLE EMEKLİ OLDUM EMEKLİLİGİM SÜREKLİ İDİ ŞİMDİ İSE KONTROL MUYANESİ İSTENİYOR.AMA BEN GİTMEYECEM ÇÜNKÜ UGRAŞMAK İSTEMİYORUM.BU ARADA 2017 TEMMUZ 30 DA NORMAL EMEKLİLİM GELDİ 6982 GÜN PRİMİN VAR . ŞİMDİ NORMAL EMEKLİ OLABİİLİRMİYİM NE YAPAMAM GEREKİYOR.BİLGİLENDİRMENİZİ RİCA EDERİM

  Cevapla
 41. nuray   23 Mayıs 2018 at 11:17

  SAYIN HOCAM BEN 25.10.1962 DOĞUMLU BAYANIM SİGORTA GİRİŞİM 01.11.1995( 2200) GÜNÜM VAR ÇOCUKLARIM SİGORTA SONRASI YANİ YENİ ÇIKAN YASADAN YARARLANAMADIM HALEN ÇALIŞIYORUM BENİM İÇİN EMEKLİLİK HAYALMİ BENİM SORUMADA CEVAP YAZARMISINIZ İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM SAYGILARIMLA

  Cevapla
 42. Seyithan ALIŞ   23 Mayıs 2018 at 09:25

  Mrb kolay gelsin. bizim kullandığımız programdan kaynaklanan bir hatadan dolayı görevden uzaklaştırılmış birinin uzun bir süre keseneklerini gönderemedik ve kişi Sgk tescil sisteminde resen pasif duruma gelmiş ve daha sonra program düzeldikten sonra geriye dönük tüm keseneklerini göndermeme rağmen kişi hala pasif gözükmektedir aktif olması için ne yapmamız gerekir. Teşekkürler

  Cevapla
 43. beyza   22 Mayıs 2018 at 14:56

  mrb eşimin 4300 pirim günü var son 9 aydır sigortası kesintisiz yaıyot işten çıkaracaklar işsizlik maaşı alabılrmı

  Cevapla
 44. Can   22 Mayıs 2018 at 12:04

  Merhabalar,babamın 1982 Bağkur girişi var fakat hiç prim yatırılmamış 1 gün bile.2008 yılına kadar ihya yapmak istediğimizde 4428 günü çıkıyor yatırması gereken.2008-2012 yılları arasında da 1140 gün bağkurunu yapılandırıp taksitlerini ödüyoruz.2012 yılından şuan hala aktif olaraktan 1630 gün sigortalı olarak çalışmakta.Yeni çıkan ihya torba yasası Ne zaman başvurular başlayacak?Birde borcu ortalama Ne kadar çıkar?En son 2014 yılında ihya yapmak istediğimizde 23.500 lira çıkmıştı geçen 3 ay içerisinde hesaplattığımda ise 90 küsür bindi bugünün şartlarında.

  Cevapla
 45. recep   21 Mayıs 2018 at 22:10

  merhaba ben recep 1994 esnaf bağkurum ben bunu 2000 de sildirdim şimdi geri ala bilirmiyim

  Cevapla
 46. osman   21 Mayıs 2018 at 14:14

  Merhaba,
  sgk ve işsizlik mevzuatı yönünden teşvikler nelerdir? bilgi verirseniz çok sevinirim.

  Cevapla
 47. burak yaglıglu   21 Mayıs 2018 at 13:45

  İyi çalışmalar.. Ben bir ilçe belediyesinde taşeronda iş güvenliği uzmanlığı yapıyordum ve taşerona kadro sürecinde geçiş hakkı şahsımda doğdu . Bu süreçte askerlik hizmetimi yapmakta olduğum için hakkımı gelince kullandım. Şu anda geçiş süreci işliyor fakat ben kamuda iş güvenliği uzmanı olarak nasıl kadro alacağım? Bu süreçte ne yapmam gerekir? Ücret konusunda nasıl bir yol izlenecek diğer işçiler gibi bana da asgari ücret mi verir devlet ?

  Cevapla
 48. Mustafa   21 Mayıs 2018 at 12:36

  Merhaba ben 1971 dogumluyum 1986 sigorta girisliyim. 49 yasinda emekli olucagim cikiyor internetten. Ama gun sayim 1300 yani primim cok az. Emekli olupta kalan prim borclarim emekli maasimdan kesilse oluyormu…49 yasima girdigimde tabii..adim mustafa ay

  Cevapla
 49. Salih Karataş   21 Mayıs 2018 at 11:34

  dccaczxcczxczxczxcxzczxc

  Cevapla
 50. hakan   19 Mayıs 2018 at 21:10

  merhaba ben 24.10.2000 sigorta girişim 07.07.1982 doğum tarihim %44 engelli raporumvar ve vergi indirimim 2015 de aldım vergi indirimini ne zaman emekli olabilirim ve tekrardan rapor isterlermi kaç para maaş alabilirim.

  Cevapla
 51. Mustafa   19 Mayıs 2018 at 19:09

  Ben kanser hastasıyım kök hücre nakli oldum şuanda çalışamıyorum gelirim yok sgk 1374 günüm var sgk dan herhangi bir ödeme alınırmı

  Cevapla
 52. Burak Bey   19 Mayıs 2018 at 11:02

  İYİ günler işbaşı eğitimini tamamlamış bir personelimiz var bu personelin sgk bildirgesinide bu teşvikten keseceğiz fakat e bildirge ekranında bulunan iş başı teşvik yötemi kısmında tanımlama yaparken personelin TC sini giriyoruz bilgileri çıkıyo ama kaydet dediğimizde “SGK Sistemde Hata Meydana Geldi.İşlemleriniz Sistem Tarafından Sonlandırıldı.” hatasını veriyor bildirgeyi kesmemize son 4 gün kaldı yardımcı olursanız sevinirim

  Cevapla
 53. resul   18 Mayıs 2018 at 17:24

  Selamlar 16.12.1996 – 22.12.2011 arası esnaf bağkuru 23.12.2011 den bugüne tarım bağkurluyum. Pancardan 1994, 1995, 1998-2000-2006-2007-2008,2012 yıllarında tevkifat kesintisi vardır. ben 2004 yılında 1994,1995-1998 yılının tevkifat kesintilerini esnaf bağkur borcumdan düşülmesi için dilekçe vermişim.
  01.04.1995-16.12.1996 arasını kesintiden dolayı almak istedim bugün bana sen 2004 de tevkifat kesintimin esnfa bağkura sayılması için dilekçe vermişsin o yüzden hizmet alamazssın dediler. acaba bir çıkış yolu varmıdır.Teşekkürler

  Cevapla
 54. hilal   17 Mayıs 2018 at 15:14

  Merhaba asgari ücretle çişe girdim. işveren sgk priminde sadece işveren payını ödeyip işçi payını ödemem diyebilirmi? Böyle bir hakkı varmi

  Cevapla
 55. tuğba coşar   17 Mayıs 2018 at 11:40

  Merhaba, 17.09.1978 doğumluyum 01.05.1997 işe giriş tarihinde işe girdim ve 4412 sgk günüm var.
  2005 yılından bugüne tip 1 diyabet hastasıyım.erken emekli olabilme ve emeklilikten sonra emekli olarak çalışma hakkım olduğunu duydum bu konuda emekli olabilme ve maaş konusunda bilgi almak istiyorum.iyi günler

  Cevapla
 56. H.Güzel   17 Mayıs 2018 at 10:22

  Eşim 1995 tariinde isteğe bağlı bagkurlu oldu. 2 yıla yakın pirim yatırdı sonra hiç yatırmadı. Bu gün itibariyle geçmişe dönük borçlana bilir mi? Yeni çıkan torba yasada onlarla ilğili bir gelişme var mı?

  Cevapla
 57. Salih   16 Mayıs 2018 at 15:19

  Selam ben 04.05.1999 tarihinde ise giriş yaptim 31.12.1999 tarihinde işten çıkış yapmıştım toplamda 117 gün prim sayısı gözüküyor ilk prim yatan günümü nasil bileceğim

  Cevapla
 58. muratk   16 Mayıs 2018 at 11:58

  merhaba 15.05.1970 doğumluyum. 06.11.1983 ilk işe giriş tarihim. fakat 1984 yılında uzun vadeli sigorta prim ödemelerim var.SGK dan aldığım uzun vadeli sigorta tescil dökümünde ve e devletimde gözüküyor.emeklilik yaşım 48 oluyor fakat bana ilk işe girişimde çırak olduğumu öne sürüp aynı iş yerinde devam ettiğim için 14 yaşımı tamamlasamda 48yaşında emekli olamayabilirsin deyip arşivi inceleyeceğiz dediler.benim çıraklık belgem yok çırak olarakta gitmedim.ilkokulu bitirip gittim. sizce emekli olma hakkım var mı?

  Cevapla
 59. Mehmet Oğuz   15 Mayıs 2018 at 23:32

  Merhaba eşim 01/02/1999 da ssk başlangıcı var 10/10/1963 doğumlu 3600 günü 2016 da tamamlad.ne zaman emekli olur ne kadar maaş alır .teşekkür ederimı

  Cevapla
 60. hüseyin kasap   15 Mayıs 2018 at 17:30

  SAYIN YETKİLİ
  ANNEMİN BABAMDAN KALAN EMEKLİ MAAŞININ BİR KISMINI ABLAM DUL KALDIĞI İÇİN ALIYORDU AMA ABLAM TEMMUZ AYINDA VEFAT ETTİ VE ÖDEMELER KESİLDİ ŞUAN ANNEM 780 TL ALIYOR TEKRARDAN ABLAM İÇİN KESİLEN TUTAR ANNEMİN EMEKLİ MAAŞINA EKLENİRMİ

  Cevapla
 61. Nazan Tunel   15 Mayıs 2018 at 13:47

  merhaba bu sizlere 3 kez yazışım fakat halen cevap alamadım.

  Cevapla
 62. serhat   15 Mayıs 2018 at 10:09

  Merhabalar,
  Mart 1968 doğumluyum.Ocak 1991 yılında öğretmenliğe başladım.1999 Şubat ayına kadar görev yaptım. 1999 Şubat ayı ile 2000 yılı Aralık ayı arasında yaklaşık 22 ay istifa ettiğim için görev yapmadım.
  2000 yılının Aralık ayında tekrar öğretmenliğe başladım.

  Ödediğim prim gün sayısı yaklaşık olarak 8000 iş günü.
  Bu şartlarda acaba kaç yaşında emekli olabilirim?
  Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  Iyi çalışmalar dileklerimle…

  Cevapla
 63. Sultan   14 Mayıs 2018 at 15:01

  Merhaba. Ben 05/01/1955 doğumluyum bayanım 2001 yılının 5 aynda şeker fabrıkasından bagkur kesıntım var 2002 ve 2004 dede var ayrıca 2002 yılında toprak mahsullerı ofısındede BAĞKUR kesıntısı var ama Zıraat odaları kaydım cıkmıyor emekli olabılırmıyım.tşk

  Cevapla
 64. Can   14 Mayıs 2018 at 14:28

  Merhaba,

  İş arama izni ile ilgili soru sormak istiyorum. Çalışanımız istifa etti ve ihbar süresi 8 hafta. İş arama iznini toplu kullanmak istediğini belirten bir dilekçe yazdı ancak ayrılışının ailevi nedenlerden olması nedeniyle işvereni olarak iyi niyetli yaklaşıyoruz. 8 hafta yerine sadece 1 hafta iş devretmesi için ihbar kullandıracağız.

  Bu durumda iş arama iznini yine de kullandırmak durumunda mıyız? Yani 1 haftalık ihbar süresi sonrasında iş arama izni devreye girer mi bitince mi çıkışını yapmak durumundayız? Yoksa tam ihbar süresi kullandırtmadığımız için iş arama izni sayılmaz mı? Biz iyi niyetli yaklaşsak da çalışanımız pek iyi niyetli olmadığı için sonrasında dava açabilir mi?

  Cevapla
 65. MURAT   14 Mayıs 2018 at 14:02

  MERHABALAR YOLLDIM AMA DÖNÜŞ OLMUYOR

  Cevapla
 66. İhsan   14 Mayıs 2018 at 12:33

  Merhaba, Almanya da 3 çocuğum ile ikametgah etmekteyiz . 2017 senesinin sonunda 22 yaşındaki ve 2018 de 19 yaşındaki çocuklarımın Türk SGK güvenlik altına aldığını ve bu borcun ödenmesini talep ediyor. Çocuklarım ve ben hala Almanya da ikametgah etmekteyiz ve buranın Muhtarlıgında 1999 senesinden bu yana adres degişikligi olmamıştır. Hatay /Kırıkhan
  SGK “bu borcu ödeyeceksin başka çaren yok” diyor.
  Kırıkhan Nüfus dairesi “Konsolosluk halleder ” diyor.
  Konsolosluk “Almanya da ikametgah belgesini türkce tercüme ettir biz onaylıyalım ve onaylanan ikametgah ı nüfus dairesine götürün halkederler” diyor.
  Konsoloslugun dediği belgeleri tasdikletip Kırıkhan Nüfus dairesine yolladım. Cevap : Bunu konsolosluk halleder bizimle alakası yok.
  Üç devlet üçgeninde daire çizer oldum.
  Vereceğiniz çözüm için şimdiden Teşekkür ederim

  Cevapla
 67. hüseyin   14 Mayıs 2018 at 11:20

  merhaba 1.11.1960 dogumluyum 26.11.1997 bagkur girişim var 2008 6 ayına kadar hiç yatırmadım 2008 6 ayından sonra hep yatırdım ne zaman emekli olurum tşk

  Cevapla
 68. mustafa   11 Mayıs 2018 at 12:32

  çalışan emeklinin yasal hakları nelerdir 12 yıldır çalışıyorum

  Cevapla
 69. nevzat   11 Mayıs 2018 at 10:29

  11.08.1964 doğum tarihim 01.04.1985 sigorta girişim 7337 prim ödeme günüm var 2000 yılı öncesine ait 1589 gün yurt dışı borçlanma hakkımı günlük 3,5 dolar üzerinden daha öce yaptım bu borçlanmamı ödemem ilerde alacağım emekli maaşıma olumlu katkı sağlarmı cevap verirseniz sevinirim saygılarımla

  Cevapla
 70. Omer Aker   11 Mayıs 2018 at 01:52

  Merhaba , Ben kanada da 1987,1988,1989,1990,1991,1992 ve 5 yil bosluk var. Tekrar 1998,1999,2000,2001,2002,2003,2004,2005,2006,2007,2008,2009,2010,2011,2012,2013 yillari arasinda calistim subat 03 1964 dogumluyum.Yurtdisi borclanmasi yaparak ne kadar maas alirim. Turkiye de mart ve nisan arasinda 2018 de 30 gun sigortam var,Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim,saygilar

  Cevapla
 71. Belgin   11 Mayıs 2018 at 00:41

  8

  Cevapla
 72. Zeynep   10 Mayıs 2018 at 16:44

  Merhaba, özel hastanede doğum düşünüyorum hastaneden aldığım normal doğum fiyatı 2.600tl. Sgk sayfasından bu hastaneye baktığımda devlet katkısı normal doğum için 154,44tl, alınabilecek en fazla ilave ücret 308.88tl, en fazla ilave oranı %200 olarak görünüyor. Bu durumda bu hastanede doğum fiyatımın en fazla 617,76tl olması mı gerekiyor yoksa bu ilave ücret hesaplamasını yanlış mı yorumluyorum yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler..

  Cevapla
 73. mehmet   10 Mayıs 2018 at 13:05

  merhabalar ben 1987 7.ayında 1ay sigortalı oldum o tarihte 01.04.1970 doğumluydum.1987nin10.ayında yaş tashihi yaptım 01.04.1968 doğum tarihli oldum1988yılı 3.ayda askere gittim daha sonra askerlik borçlanmamı yatırdım.1989 da tekrar sigorta girişim var.şu anda toplam 9700 günüm var acaba ne zaman emekli olablirim.ayrıca şu anda diyaliz hastasıyım vergi indiriminden mi emekli olayım ne tavsiye edersiniz yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler kolay gelsin

  Cevapla
 74. mehmet   10 Mayıs 2018 at 12:48

  merhaba

  Cevapla
 75. sami ömür   10 Mayıs 2018 at 12:16

  BAĞKUR BORCUMU ARALIK 2017 DE 6183 İLE TAKSİTLENDİRDİM. PRİMLERİMİ SİLDİREBİLİRMİYİM? 4 AY DÜZENLİ ÖDEME YAPTIM. ÖDEMELERİ GERİ ALABİLİRMİYİM?
  İYİ ÇALIŞMALAR.

  Cevapla
 76. okan   10 Mayıs 2018 at 12:08

  merhaba.
  30.08.1994 tarihinde emekli sandığına kesenek yatırılmaya başlandı. 30.08.1999 tarihinden aralık 2012 tarihine kadar fiilen TSK de çalıştım. aralık 2012 tarihinde istifa ederek 15.02.2013 tarihinde dilekçeyle “isteğe bağlı emeklilik” pirimlerimi ödemeye başladım. 3/2 ve 2200 ek göst. ile pirimlerimi ödemeye başladım. son olarak da 01.05.2018 tarihinde 1/1 2200 ek göst. ve 13 yıl kıdem ile pirimimi ödedim. Pirim ödemeye ne kadar daha devam etmem benim için avantajlı olur? Ne zaman emekli aylığı bağlanır

  Cevapla
 77. Mehmet   10 Mayıs 2018 at 10:22

  Merhaba 2010 yılında memur oldum.İstifa etmeyi düşünüyorum ünüversitede gecen eğitim süremi borçlanma hakkım var.Bu borçlanma 4 yıllık eğitim süresinin ne kadarı borçlanılanilabiliyor.Yani 48 ay a tekabül ediyor mu.Birde bu borçlanmanın bundan sonra ssk lı çalışacağım düşünülürse emeklilikte faydası olur mu.Ayrıca 2007 9.ayda 1 günlük sigorta girişim var.Borçlanma yapmayı tavsiye edermisiniz teşekkürler.

  Cevapla
 78. nazan   10 Mayıs 2018 at 00:08

  merhaba 7 mayısta size yazmıştım halen yanıt beklemekteyim

  Cevapla
 79. filiz   9 Mayıs 2018 at 23:50

  merhaba. 1973 doğumlu bir bayanım. 1989 yılı temmuz ayı itibarıyle sigorta başlangıcım ve toplam 1215 iş günü pirimim var. 1998 yılından beri de emekli sandığına bağlı olarak çalışıyorum. iki hizmet süremin birleştirmesini yaptım. emeklilik yaş hesabım ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim. teşekkürler

  Cevapla
 80. ünal bekteş   8 Mayıs 2018 at 23:39

  işe giriş 10 10 1987 7223 pirimim var 30 04 1972 dogumluyum nekadar emekli aışi alabilirim

  Cevapla
 81. ELMAS AYDIN   8 Mayıs 2018 at 15:25

  ben ELMAS AYDIN; SİGORTADA HALA KIZLIK SOYADIM :KANDOĞMUŞ OLARAK ÇIKIYOR,DEĞİŞTİRMEK İÇİN NE YAPMALIYIM?

  Cevapla
 82. Cengiz Yoloğlu   8 Mayıs 2018 at 08:13

  Bir şirkette 10 yıl 4 aydır çalışmaktayım bu süre içerisinde bir kereye mahsus giriş çıkış yapıldı ve tazminatım verildi.2012 ‘den beri bugüne dek aralıksız çalışmaktayım.Kendi isteğimle istifamı vermem durumumda haklarımın tamamını alabilirmiyim.2008 ilk giriş,2012 çıkıp tekrar işe devam ettim.Içerde birikmiş 50 günün üzerinde senelik izin hakkım var.Toplam prim ödemem 6500 üzeri,yaşım 39.Tşkler

  Cevapla
 83. nazan   7 Mayıs 2018 at 19:31

  merhaba 23 mayıs 1969 doğumluyum. 5278 günüm doldu. 01.08.1991 girişliyim. yaş haddi doldu fakatyaklaşık 8 ay kaldı. kasım 2017 de kalp krizi geçirdim 2 stend takıldı işten ayrılmak zorunda kaldım. kalan 8 ayı kredi ile kapatıp emekli olabilirmiyim. bekarım çocuk yok

  Cevapla
 84. tuncer tahir   7 Mayıs 2018 at 18:57

  merhaba . ben memurum eşim geçici ücretli kuran kursu öğreticisi. doğum yaptı. geçmiş bir yıl içinde 90 gün sigortası var 32 hafta ve 37. hafta raporlarını doğum raporlarını kurumuna verdim. çalışma şekli ücretli olduğundan doğum sonrası hemen sigortasını durdurdular ve çıkış işlemi yaptılar. doğum 02/05/2018 . genel olarak hangi ödemeleri alabileceğiz. izlememiz gereken yol varmı. teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Haziran 2018 at 11:59

   Merhaba. işten çıkışı yapılan sigortalılara, raporun çıkış tarihine kadar olan kısmı ödenir , devamı ödenmez. bir de doğumdan önceki son 1 yılda 120 günü varsa 149 TL lik emzirme ödemesini de alabilir. SGK da bunların dışında herhangi bir ödeme yoktur.

   Cevapla
 85. kdrtn23@gmail.com   7 Mayıs 2018 at 12:03

  Babam 25 eylül 1962 doğumlu 23.02.1994 4b sigorta girişli burdan 6548 gün (18 yıl 2 ay 8 gün) 4a da 17.11.2014 girişli 1197 günü var. Babamın askerlik yatırması gerekir mi emekli olmak için yardımcı olursanız çok seviniriz sgk ya gittiğimizde 1 memur askerlik yatıracaksınız diyor 2 tanesi yaşınız ve gününüz yeterli yatırmanız gerekmiyor diyor konuyla ilgili desteğinizi bekliyoruz teşekkürler iyi çalışmalar

  Cevapla
 86. Yasevil Tatlici   6 Mayıs 2018 at 23:45

  Merhaba 1994 ise giriş yılım.Özel banka sandığına bağlıyız.7500 gün olmuş primim.%40engelli oranından rapor alma durumum var emekli maaşını hesaplayamadıgim için avantaj mi dezavantaj mi bilemiyorum.1973 doğumluyum.Primlerim tavandan yatıyor.4000 tl civarında net maaşım.Bilgilerinizi rica ederim

  Cevapla
 87. mert   5 Mayıs 2018 at 14:20

  merhaba babamın sigortasını çiftçilik bağkuru olarak yatırıyorduk çiftçilik bağkurunu kapattırmadan ek-5 yatırmaya başladık 3-4 sene boyunca ek-5 yatırdık şimdi ek-5 den normal sigortaya geçtik bu sigortayı durdurunca 500 tl gibi borç geldi ne borcu olduğunu öğrenmek için sigortaya gittik dedilerki bağkurunuzu kapatmamıssınız bu onun borcu tm dedik ve yatırdık bir deyişiklik olduğunu söylediler ek-5 sigortasını tamamını silip çiftçilik bağkuruna dönüştüreceklerini söylediler ve bir dilekçe yazdırdılar 3-4 gün sonra e devletten baktım şimdi yarısını geçirmişler 3800 günümüz vardı şuanda 3200 gün var ve 13.800 tl borcumuz gözüküyor biz zaten ek-5 i yatırdık ek-5 bağkurdan ücreti daha fazla. dedilerki o yatırdığınız ek-5 in ücretinin üstündeki parayı diyerleine dağıtacağız tmm dağıttılar diyelim bu 13 tl lik borç neden sizce

  Cevapla
 88. Mert Kafkas   4 Mayıs 2018 at 18:57

  Merhabalar 2007 yılında eşimden ayrıldım, 2013 yılında Vakıflar Bankasından emekli oldum ve 2016 yılında ise SSK emeklisi babam vefat etti. Hem kendi maaşımı hemde babamın maaşını alabilir miyim? Teşekkürler İyi çalışmalar.

  Cevapla
 89. çetin   4 Mayıs 2018 at 17:12

  eşim sağlık bakanlığına mayıs 2016 da 4/B sözleşmeli çalışan olarak atandı. düşük tehlikesinden dolayı 02.05.2018 tarihinde 45 günlük heyet raporu aldık. bu ay kurum mutameti maaş ödemesi sabit ödemesi ve döner sermaye ödemesi alamayacağını söyledi. acaba bir yanlışlık yok mu? rica etsem cevaplar mısınız?

  Cevapla
 90. serife   4 Mayıs 2018 at 11:28

  merhaba, 2005 eylül ayında iş yeri açtım 2011 temmuz ayında kapanış yaptım. bagkur prim ödemedim. fakat vergi borcu ve çalışan sgk borcu ödedim.
  gecen yıl bagkur borcumu ödemek istediğimde borcumun olmadığını sadece 2008-2011 arası dondurulmuş borcumun olduğunu ,ihya yapılandırmasını beklememi tavsiye ettiler.
  ben 2005 2011 arası tamamını borçalnmak istiyorum. fakat mümkün olmadığını 2008 öncesinin silindiğini söylüyorlar. bu 2008 öncesinide işleme koydurabilme hakkım varmı.
  toplamda ne kadar bağkur borcu öderim.
  iyi günler dilerim.
  saygılarımla

  Cevapla
 91. Buse   3 Mayıs 2018 at 22:27

  Yeni çıkacak torba yasasında genç girişimcilere 1 yıl bağkur desteği var.Ben 24 yaşındayım.Kasım 2017 de şirketi açtım.Daha bağkur primlerimi yatırmadım.Yeni çıkacak yasadan yararlanıyor muyum,Borçlarım silinecek mi yada daha 1 yılımı doldurmadığım için gelecek aylarda bağkur primimi devlet mi ödeyecek

  Cevapla
 92. ali   3 Mayıs 2018 at 14:42

  Merhaba,
  Eşim yaklaşık 6 aydır çalışmakta ve işten ayrıldı, 90 günlük SGK devamından yararlanmak istemiyoruz. çünkü kendim bir bankada çalışıyorum ve özel sigortamız var ve 90 gün sonra benden faydalanabiliyor.
  90 günlük süreçten yararlanmamız mümkün müdür ?
  İyi Çalışmalar…

  Cevapla
 93. yasin   3 Mayıs 2018 at 11:16

  Bu çıkacak olan torba yasada bağkur borc yapılandırmada var.. kısmi ödeme yapıp emekli olma ihtimali bu sefer olabilirmi ?

  Cevapla
 94. Berrin   2 Mayıs 2018 at 18:22

  Merhaba, 26 Nisan tarihli aşağıdaki yazıma cevap almam mümkün mü acaba… teşekkürler…

  Cevapla
 95. Can   2 Mayıs 2018 at 16:31

  Gss 53 TL prim ödeyerek sağlık hizmeti alma sistemi bitti mi.Bu yasa yürürlük’den kalktı mı sağlık sigortası primini taksit nasıl yaptırabiliriz.Bu gün kardeşimin primini ödemeye gittiğim’de.Bu sistemin bittiğini söylediler.

  Cevapla
 96. serdar   2 Mayıs 2018 at 15:48

  merhaba ben serdar verdiğiniz hizmet için teşekkürler.
  ben 10.10.2004 sigorta girişli 3. derece vergi indirimi olan %40 raporla çalışmaya devam eden biriryim. 2014 yılına kadar bosluklarla beraber asgari ücretten sigortam yattı. 2014 yılından sonra 3800 tl üzerinden sigortam yatmaya basladı ve aralıksız olarak devam etmekte. toplamda 3250 gün primim var. bunun 1150 günü 3800 tl digerleri asgari ücret. böyle bir durumda ben ne zaman emekliliği hak ediyorum ve bu yatan primimle emekli olursam ne kadar maaş alırım. teşekkür ederim iyi çalışmalar

  Cevapla
 97. haluk   2 Mayıs 2018 at 13:09

  selamlar sitenizdeki sgk ile emekli maaşı bağlanma oranlarını okur iken dikkatimi çeken bir yazı gördüm 2000 yılı öncesi aylık bağlanma oranı 80 olarak yazmışınız ben emekliyim kendi aylık bağlanma oranlarıma baktığımda 2000 öncesi 60 olarak bağlanmış sizce bir hata varmıdır. 4650 günüm 2000 öncesi 370 günüm 2000 sonrası . 2000 sonrası oranımda 41 olarak gözüküyor intibaktan da faydalanmadım 2006 yılında emekli oldum bilgilendirirseniz çok sevinirim iyi çalışmalar dilerim

  Cevapla
 98. Yüksel   2 Mayıs 2018 at 12:51

  Merhaba şu tarihten itibaren 02.0.5.2018
  Hastaneden sağlıktan yararlanamıyorum
  Borçlu Dönem Sayısı, 10
  Toplam Ana Borç Tutar, 477.16
  Toplam H. Faiz Tutar, 92.37
  Toplamda bu kadar borç cıkıyor: 569.53
  Seçim nedeniyle Başbakanın yeni kararnamesine göre borçlarda indirim yada düşüş olacak mı ?
  Ve hastaneden yararlanmam icin ne yapmalıyım..

  Cevapla
 99. esin   2 Mayıs 2018 at 11:26

  Emekliye ayrıldıktan sonra 17 gün önce tarafıma SGK dan mektup geldi , maaşımın nekadar olduğu ve Garanti Bankasına yatırıldığı şubesiyle birlikte belirtiliyor (emeklilik dilekçemde maaşımı Garanti Bankasından almak istediğimi yazmıştım).Emekli ikramiyemin mktarı da yazılmış ancak hangi banka belirtilmemişçO da Garanti Bankasına mı yatar yoksa başka bankaya mı, başka bankaysa hangi banka nasıl ögrenebilirim. Mektup elime geçtikten itibaren 17 gün geçti.Maaşım yatmadı.Garanti Bankası ile görüştüm ikramiyenin onlarda olmadığı ,hiçbir zaman ikramiyelerin onlara yatmadığını söylediler.İkramiyemin hangi bankaya yatıığını nasıl ögrenebilirim.Teşekkürler.Saygılarımla.

  Cevapla
 100. hakan   2 Mayıs 2018 at 09:27

  merhaba ben 06.05.1991 yılı sigorta başlangıcı bulunan ve bu güne kadar da 6.600 gün pirim ödemesi yapılmıştır benim sorum şu 01.02.2006 yılından bu yana 12 yıl 3 ay dır aynı iş yerinde çalışmaktayım toplamda 25 yıl sigortalılık süresi ve pirim gün sayısı şartlarım tamamlanmış durumdayım fakat artık çalışmak istememekteyim kendi isteğimle işten ayrıldığımda tazminat alabilir miyim.

  Cevapla
 101. Murat   1 Mayıs 2018 at 21:52

  Emekli olduktan sonra, 2011 de tekrar bi şirkette sgdp li olarak iş başi yaptim, halan aynı şirkette çalışmaktayım işten çikmam, veya çikartılmam durumunda kıdem tazminati alabilirmiyim, teşekkur ederim

  Cevapla
 102. siirtsondakikailhan yiğit   1 Mayıs 2018 at 17:45

  1981 ocak doğumluyum. Ben haziran 1995 yılında işe başladım ama sigortamı aralık 1998 de çıraklık eğitimi diye başlatmışlar ve 2001 yılına kadar belli aralıklarla çıraklık diye yatırmışlar. Ben 1995 te 3 ay 1996 da 3 ay 1997 de3 ay 1998 -2002 arası 45 ay aynı işyerinde çalışmama rağmen hiç asıl sigorta yatırılmamış sadece 2007 de belli birzaman yatırılmış. Bu konu hakkında ne gibi prosödür uygulayabilirim nasıl bir yolizleyebilirim yardımcı olur musunuz.

  Cevapla
 103. Nazan   1 Mayıs 2018 at 17:07

  Yaşa takılıp primi dolduğu halde yeni kanun nedeni ile emekli olamayanlar hakkında bir gelişme var mı?

  Cevapla
 104. cematakan   1 Mayıs 2018 at 11:29

  hocam, merhabalar.Dogum tarihim 04.08.1962,sigorta başlangıcı 1.1.1988,1988-2000 yılları arasında suudi arabistanda işci olarak calıstım..2012 ocak ayına kadar olan surede sadece 20 gun primim var..2012-2018 arası 2150 gün primim var..yurt dısında calıstıgım surelerı borclanırsam nezaman emekli olurum..yurt dısındakı borclandıgım sureler ne kadar tutar ve tahmini emekli maaşım ne olur ..kolaygelsin..teşekkürler

  Cevapla
 105. Oktay   30 Nisan 2018 at 20:56

  Mrb benim iskazasindan dolayı yuzde53 raporum var iş kazası maaşı alıyorum bayramlarda yapılacak bin TL ikramiyeden bende yararlanabilirmiyim

  Cevapla
 106. Batuhan5555   30 Nisan 2018 at 09:26

  Selam 2008 yili oncesi emekli sandigindan babam emekli… ben egitim kosulu aranmaksizin 25 yasina kadar babadan yararlanmiyor muyum ? Gss prim borclarim 2012 senesinden hesaplanmis ve 89 dogumluyum . cevaplarsaniz memnun kalirim.

  Cevapla
 107. ercan   29 Nisan 2018 at 14:14

  toplamda 3860 günüm var %40 raporum var ilk tescil tarihim 2006 2006 2010 arası 1273 2011 2014 arası 1440 2015 2018 1147 gün prim yattı toplma 3860 4500 doldurduğum da böyle devam ederse nekedar maaş alırım son 12 yılım askeri ücretin üstünde yattı bürütüm 2400

  Cevapla
 108. yusuf   28 Nisan 2018 at 22:03

  merhabalar,doğum tarihini yazmayı unuttuk,16.08.1973.Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler,iyi çalışmalar.

  Cevapla
 109. yusuf   28 Nisan 2018 at 21:47

  merhabalar,27.05.1994 tarihinde polis olarak işe başladım.14.11.2011 tarihinde meslekten çıkarıldım.1992 yılı ocak ve mayıs aylarında 5 aylı vekil öğretmenlik yaptım,bu süreyi de mesleğe dahil ettirdim.Emniyetten dilekçe ile meslekte geçen süre 21 yıl 1 ay 19 gün olarak geldi.(5 aylık vekil öğretmenlik ve 3 yıl 10 ay yıpranma dahil.Askerliği meslek içinde 18 ay yaptım ve ödemesini yaparak dahil ettim.) 02.04.2016 tarihi ile 27.04 2018 tarihine kadar ssk lı olarak çalıştım.Mayıs ayı itibarı ile isteğe bağlı sigorta ödemesi yapacağım.Polnet sisteminde çalışırken emeklilik tarihim 17.09.2019 yazıyordu,o zaman vekil öğretmenliği saydırmamıştım.Siz den ricam 2 yıl daha isteğe bağlı bağkur ödemesi yaptığım takdir de emekli sandığından emekli olabilirmiyim,olursam kaç yılın da yani emniyet sistemine göre mi olur.İyi çalışmalar.

  Cevapla
 110. GAMZE İNAK   28 Nisan 2018 at 00:18

  Merhaba,Sigortadan aldığım hizmet cetvelimde,emeklik koşulu 47 yaş -5450 gün -hiz.yılı 20 yazıyor.Benim mevcut durumum yaş 49 -5013 gün-hiz yılı 27.437 gün prim ödemem gerektiği söylendi.Sorum 437 günü eksik primimi borçlanarak ödeme şansım varmı.bunu için ne yapmam gerek?,

  Cevapla
 111. gurkan sumer   27 Nisan 2018 at 20:39

  merhaba malulen emeklı olmayı dusunuyorum uzun yıllardan berı epilepsi hastasıyım 1998 yılından kendımce prımımı verırdım 2016 yılında işe gırdım ve halen calısıyorum toplam gun sayımda 6562 dur budurumda malulen emeklı olursam nekadar maas alabılırım sızce

  Cevapla
 112. arife kara   27 Nisan 2018 at 16:41

  merhaba, annem 1948 doğumlu ve 20.10.2004 tarihinden bu yana çalışıyor. toplam prim günü 4.842 … 4.500 günden emeklilik için yaş ve prim günü tutuyor ama ssk yıl tutmuyor. bunun için herhangi bir düzenleme yapılabilir mi? yada 5.400 günü doldurursa emekli olabilir mi hemen .. ille de ssk 25 yıllık düzenlemesini tamamlaması gerekiyor mu ?

  Cevapla
 113. Recep akın   27 Nisan 2018 at 12:58

  YaA Bir Cep yazın 2 gun oldu

  Cevapla
 114. gülşen   27 Nisan 2018 at 10:47

  merhaba ben aile hekimliğinde sözleşmeli(4a) lı olarak görev yapmaktayım(hemşire).01.09.1998 işe girişim 6 yıldır aile hekimliği’ndeyim.emekli olduğumda (prim günümü doldurduğumda) ayrılmak istiyorum.fakat yeni aldığım bir bilgiye göre kıdem tazminatı alamıyormuşuz bunun doğruluğu varmıdır varsa almak için ne yapmam gerekir.teşekkürler.prim gün sayım 5501.

  Cevapla
 115. MURAT   27 Nisan 2018 at 10:37

  HOCAM MERHABALAR 15/04/1986 SSK GİRİŞLİYİM 1970 DOĞUMLUYUM 100/55 ENGELLİ İNDİRİRİMİM VAR SSK ÖDEME TAPLOM ŞOYLE 2000 Öncesi 3850 GÜN
  2000-2008/10 Aras 3150 GÜN
  2008/10 Sonrası 1324 GÜN ENGELLİ OLARAK EMEKLİLİĞE BAŞ VURSAM NE KADAR MAAAŞ ALIRIM.

  Cevapla
 116. hamdi   27 Nisan 2018 at 09:27

  merhaba,yaşım 57 emeklilik için 900 gün prim açığım var .son çalıştığım firmayı mahkemeye verdim ve bildirim yapılmayan günlerimin tazminatını iş mahkemesi kanalı ile kazandım.bu günleri eksik günlerime nasıl saydırabilirim. saygılar teşekkürler.

  Cevapla
 117. Murat   27 Nisan 2018 at 03:45

  Çalıştığım işyerinde Temmuz 2017 de patron sırra kadem bastı. Muhasebe bürosuna ne olacağını sormaya gittim. Onlarda bana 2016 yılı sonundan sonra defteri kendilerinin tutmadığını söylediler. Hemen internetten sgk ya baktım ve en son 2016 sonunda prim yatmış ve 2017 ye ait primleri yatırmamış olduğunu ,Durumumun aktif olduğunu ve çıkış yapılmadığını gördüm.
  İşyerine ihtarname çektim.
  Sonra sgk ya giderek çıkış yapmak istedim. Bana 2016 sonu itibariyle çıkış yapabileceklerini söylediler.
  O zaman hem işsizlik maaşı alamayacağım hemde tarafıma gss borcu çıkacak.

  İhtarname elimde, alo170 e yaptığım başvuru (sonuçlandı yazıyor ama sgk ya gidince sonuçlanmadığı söyleniyor ve bide fırça atılıyor) önümde 1 sene geçti.
  Ben şimdi ne yapabilirim? Yeni bir işe başlasam sgk durumum hala aktif göründüğü için bir problem olur mu?

  Kafam karmakarışık. Sgk dan işi bilipte bana net bir yol gösteren kimse olmadı.

  Cevapla
 118. mustafa   26 Nisan 2018 at 19:23

  01,03,2000 tarihli işe girişim var.5200 günüm var şu an.ne zaman emekli olabilirim?teşekkürler

  Cevapla
 119. Alim Cemaloğlu   26 Nisan 2018 at 18:15

  İyigünler,

  27.Nisan.2018 tarihinde çalıştığım işyerinden istifa etmeyi planlıyorum.
  İstifamda “22 Mayıs 2018” tarihinde ilişiğimin kesilerek ayrılmak istediğimi belirteceğim.
  Bu iş yerinde 2 sene 8 aydır çalışıyorum. Dolayısı ile normalde 6 hafta (42 gün) ihbar süresi var.
  Fakat ben ihbar süresinin 25. gününde 6 haftayı tamamlamadan ayrılmak istiyorum. Şirket 22 mayıs
  tarihinde ihbar süresi dolmadan ayrılmamı kabul etmezse ama ben yinede 22 mayısta ayrılırsam,
  nekadar tazminat öderim.
  Normal şartlarda maaşım 12.000 brut x 12 ay. Ayrıca senede 15.000 brut ikramiye var.

  Cevapla
 120. önder   26 Nisan 2018 at 11:18

  mrh. ben devlet oklunda ücretli öğretmenlik yapıyorum.şimdi de bir şirket ortağı olacağım. burada da sorumlu olup ssk yatırılacak.. bu durumda ücretli öğretmenlik yapmaya devam edebilirmiyim..ücretli öğretmenlik şartlarında herhangi bir sgk kurumunda çaışmamak maddesi var.

  Cevapla
 121. Berrin   26 Nisan 2018 at 02:12

  Merhaba…
  ablam Halen belediyede devlet memuru olarak görev yapmakta ve bekar… .. babam Bağkur emeklisiydi yıllar önce vefat etti ve onun maaşını alan hiç kimse yok şu anda…. ablam müracaat etse babamdan da maaş alabilirimi(farklı kurumlar olduğu için)
  Ya da ablam çalışırken yani şu anda alamıyorsa emekli olunca
  Hem kendi maaşını hemde babamın maaşını alabilir mi… alabilecekse nasıl bir yol izlememiz gerekiyor….
  bu konuda yardımcı olursanız çok seviniriz…
  teşekkürler. … saygılar….

  Cevapla
 122. Recep akın   25 Nisan 2018 at 13:31

  Merhaba 3600 gunden tazminatini alıp işten istifa ettim.%8 sürekli iskelet sistemi problemim adıyla saglik kurulu raporun var.49 yaşındayım.yasimi bekliyorum.emekliligine 3 yil var.bu rapor doğrultusunda issizlik parası alirmiyim saygilarimla

  Cevapla
 123. mehmet özyavuz   25 Nisan 2018 at 13:24

  merhaba, 4a sigortalı olarak çalışıyorum. ilk sigorta başlangıcım 12.07.1984.(23 günlük) 12.10.1987 tarihinden itibaren fiilen çalışıyorum. 31.03.1986 – 31.07.1987 arası 16 ay uzun dönem yedek subay olarak askerliğimi yaptım. okul dönemi (4 ay-120) borçlanmamı yaptım ve sisteme işlendiği… Bu noktada sorum şu; 12 ay rütbeli (asteğmen ) olarak geçen 360 günlük hizmetimin ne kadarı 4a hizmetim ile birleşecek. ve emekli sandığına yapılan kesintilerim 4a hizmetime aktarılacak mı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 124. Hakan Siyer   25 Nisan 2018 at 11:34

  01.10.1995 yılında sigortam başladı şu anki prim gün sayım 873 gün daha kaç sene çalışmam gerek emekli olmam için

  Cevapla
 125. hakan baysal   25 Nisan 2018 at 09:29

  selamun aleyküm sayın uzman artık sorulara cevap yazmıyormusunuz bu uygulama kalktımı yada başka birsiteden mi soruları yanıtlıyorsunuz öyleyse o siteyi yazarmısınız.

  Cevapla
 126. ahmet gül   25 Nisan 2018 at 09:24

  merhaba. dün bu yoruma soru yazmıştım ama silinmiş herhalde.
  ben 1976 doğumluyum meslek lisesi mezunuyum fakat sıtajla ilgili bir belge yada sigorta girişi yok sade diploma var.askerliğimi 1996 da 18 ay yaptım. ilk sigorta girişim 24.02.2000 şu anda 6460 pirim var hala çalışmaktayım.bu koşullarda 540 gün sonra pirim doluyo ama 60 yaşında emekli olabiliyorum.meslek lisesiyle alakalı bir borçlanma olabilirmi ve olabilirse askerlikle birlikte borçlanırsam kaç yaşında maaşı bağlanmış şekilde emekli olurum?
  çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • ahmet gül   2 Mayıs 2018 at 16:02

   uzmanım merhaba. benim yazım görünmüyormu acaba? cok uzun zaman oldu cevap alamadım. teşekkürler.

   Cevapla
 127. ömer   25 Nisan 2018 at 05:11

  merhabalar ben mayısta 21 yaşında olacağım ve yurtdışındayım şuan liseyi yurtdışında bitirdim sgkya borcum var mı türkiyede sigortam yok e devlette borçlu gözük müyorum bu konulara yeni hakim olmaya çalışıyorum bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  Cevapla
 128. muharrem   24 Nisan 2018 at 20:02

  Merhaba,
  ben 10.05.1971 dogumluyum askerliğimi 92-94 yılları arasında 19 ay yaptım.sigorta girişim 15.11.1995 askerliğimi borclanırsam ne zaman emekli olurum?tesekkurler

  Cevapla
 129. Mutlu   24 Nisan 2018 at 17:58

  Tsk da gorev yapiyorum.( 10 yilimi doldurdum,sgk ve bagkur odemem olmadi) rahatsizligimdan dmolayi 2018 yili icinde sgk onayli adi malul oldum.fakat yakin zamanda aciga alindim.malul hakkim saklimidir.nasil bir yol izlemem gerekir? Tesekkurler

  Cevapla
 130. Robin   24 Nisan 2018 at 13:29

  Merhabalar,ben bu sene üniversiteden yeni mezun oldum ve bu(sgk,prim vs) mevzuatlara pek hakim değilim.Sorum şu,Bir firmayla görüştüm bana yıl sonuna kadar aylık 2 bin lira teklif ettiler ve yıl sonuna kadar çalışırsam,Çalıştığım ay kadar prim alacağım söylendi.Tam olarak ne anlam ifade ediyor,Bilgilendirirseniz sevinirim.

  Cevapla
 131. hakan baysal   24 Nisan 2018 at 09:13

  Sayın uzman daha yorumunuzu göremiyorum ilgilenirseniz sevinirim.

  Cevapla
 132. Vedat   24 Nisan 2018 at 08:20

  Merhaba, Tam olarak sormak istediğim 5 çocuk olması halinde 1., 3., 5. çocuk için borçlanma yapılamıyor mu. Yapıldığında 2. çocuğun ve 4. çocuğun doğumuna kadar mı borçlanılabiliyor.

  Cevapla
 133. Vedat   24 Nisan 2018 at 07:59

  Merhaba,
  Doğum borçlanmasında; Peş peşe yapılan iki çocuk için borçlanma yapıldığında ilk çocuğun borçlanması ikinci çocuğun doğumuna kadar olup ikinci çocuk borçlanması yine iki yıldır, deniliyor. Yani ilk çocuğun borçlanması iki yıllık süre içinde örneğin bir yıl sonra çocuk doğmuşsa borçlanma bitiyor mu?

  Cevapla
 134. Webteam   23 Nisan 2018 at 10:22

  Merhaba İyi Çalışmalar,

  evlilik dolayısıyla işten ayrılan bir işçinin işsizlik parası alma gibi bir şansı varmıdır.

  Cevapla
 135. İbrahim Yıldız   23 Nisan 2018 at 00:49

  Merhaba efendim babam gırtlakta kanseri hastalığı atlattı her ay tedavi oluyor ses telleri zarar gördü sesi çok kısık çıkıyor ben babam ve annem birlikte yaşıyoruz ailenin gelir kaynağı yok. Babamın sigorta kaydı olmadığı için emekli olamadı size sorum acaba malulen emeklilik için heyete başvursak emeklilik çıkarmı yada maddi destek için nereye başvurmamız gerekiyor

  Cevapla
 136. Seda   21 Nisan 2018 at 17:37

  Merhaba esim tv vatandaşı fakat kktc de sigortalı calisiyor agustosta nikahimiz var bende diyabet hastasiyim turkiyeden raporlu ilac aliyorum agustosta sigortam esime gececegi icin ben turkiyeden ilac alabilirmiyim veya almak icin ne yapmaliyim burda ilaclarimin yarisindan fazlasini devlet karsiliyordu esimin sigortasindan yararlandigimda degisirmi

  Cevapla
 137. AHMET ÇIBUK   21 Nisan 2018 at 10:21

  merhaba hocam ben %58 engelli raporum var 2001 2016 arası 15 yıl bağkur yatırdım şimdi ise tyçp meb de çalışıyorum 9 aydır ben engelli emekli olmam için 3.5 yıl 4a lı olmam gerekiyormuş ilk işe başlama tarihi 03 06 2001 1992 yılında 19 ay askerlik yaptım doğum tarihim 10-12-1971

  Cevapla
 138. fuat akşit   20 Nisan 2018 at 17:46

  çalışmış olduğum ltd şirketi 2016 nisanda anonim şirket oldu ve bı tarih itibarı ile ortak ve yönetim kurulu üyesi yaptı. 2016 nisan tarihi itibarı ile bağkur ödemem gerekiyormu. bunun cezası varmı. sskdan emekli olmak için başka bir şirkette ssk lı olup aynı zamanda bağmur primide mi ödemeliyim? teşekkürler

  Cevapla
 139. Nermin   20 Nisan 2018 at 10:38

  Merhaba garanti bankası emekli sandığından yetim maaşı alıyorum biz bu maaşı taşımak istiyoruz ama taşıma işlemi yapılamıyor maaş e devlet üzerinde ve SGK da gözükmemektedir emekli sandığına başvurduğumuz da maaşı tasiyamazsiniz emekli sandığı maaşları taşınamaz diyorlar SGK ya dilekçe verdik bize devlet memur başkanlığına dilekce verin diyorlar biz bu maaşı nasıl taşıyabilirsiniz promosyon kredi falan kullanılmadı.

  Cevapla
 140. hakan baysal   20 Nisan 2018 at 10:05

  Selamunaleyküm hayırlı cumalar sorularıma daha yanıt alamdım ilgilenirseniz sevinirim.

  Cevapla
 141. Muzaffer   19 Nisan 2018 at 21:13

  merhaba 1983 de ışe başladım 2000senesine kadar çalıştım. Sigorta girişimi 1992 de giriş yapıldı. Bu sgk girişimi öne çekmek için ne yapmam gerek

  Cevapla
 142. birol emiroğlu   19 Nisan 2018 at 14:54

  efendim iyi günler dilerim.cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.son işyerime işe başlama tarihim.15/11/1996 son brüt ücretim.7461 tl emekli olmak istiyorum emekli ikramiye ne kadar alabilirim.tşk

  Cevapla
 143. hakan baysal   19 Nisan 2018 at 13:05

  telekomdan ayrıldığım da kıdem tazminatı almadım.

  Cevapla
 144. hakan baysal   19 Nisan 2018 at 11:40

  Askerlikte geçen günlerde memuriyetten sayıldı bilginize.

  Cevapla
 145. hakan baysal   19 Nisan 2018 at 11:39

  VERGİ İNDİRİMİ DE ALDIM

  Cevapla
 146. hakan baysal   19 Nisan 2018 at 11:18

  Merhaba 11/03/1993 tarihinde özel sektörde işe başladım 400 gün ssk pirimi ödenmiş 1996 -1997 tarihleri arasında askerlik görevimi yaptım 31/12/1998 tarihinde türk telekom aş de işe başladım 2296 gün ssk lı olarak çalıştım 2006 yılında özelleştirme sonucu orman genel müdürlüğünde 657 tabi olarak çalışmaya başladım 20 yıl 9 ay memuriyetim var halen çalışıyorum kadro derecem 5/2 si emekliliğe esas derecem 5/3 % 93 engeli raporum var ( kby diyaliz ) hastasıyım emekli olmak istiyorum nekadar maaş bağlanır ik ramiyem nekadar olur ssk lı çalışmışlık larım maaşımın yükselmesinde etkili olurmu saygılarımla Hakan BAYSAL.

  Cevapla
 147. gökay aral   18 Nisan 2018 at 19:35

  omırılık amelıyatı boyun fıtıgı bel fıtıgı yakını görememe işitme azlıgı omuz yırtılması nasıl maas alabılırım
  gökay aral

  Cevapla
 148. Yasin   18 Nisan 2018 at 18:11

  Merhaba , 1980 doğumluyum ve 4a sigorta girişim 01.08.1998
  6000₺ brüt den 5900 prim gün sayımı doldurdum. 25 yıllık hizmet süreme kadar yüksek primden devam edebileceğimi düşünüyorum. Fakat hizmet sürem bittiğinde yaşım 43, 8000 de prim gün sayım olacak yüksek brüt üzerinden. Sorum şunlar ;
  1) 57 yaşına kadar kalan 14 yılımda brütüm düşük olursa,
  2) yüksek olursa,
  3) hiç olmazsa ,
  Emekli maaşım nasıl etkilenir?

  Cevapla
 149. Yılmaz   18 Nisan 2018 at 01:22

  Doğum tarihim 12.12.1972. 4a başlangıç 15.12.1989 5 gün. 4b hizmet sürem ise 4080 gün. 4a ‘ya ne zaman geçmeliyim ve hangi şartlarda emekli olabilirim.

  Cevapla
 150. Hamza   17 Nisan 2018 at 23:47

  Meraba girisim10 11 1998 farkli sektorlerde calistim primim 4200 gun su an calitigim yerde 3 yildir calisiyorum ayrilirsam kdem tazminati alabilirmiyim ne kadar alirim teşekurler

  Cevapla
 151. MEHMET ÖNLER   17 Nisan 2018 at 14:24

  IYI GUNLER .. ANNEM 1949 DOGUMLU 1993 TARIHINDE 4A- 2925 TARIM SIGTA SI KAYITLARI VAR FAKAT HIC ODEME YAPILMAMIS.. 4B BAGKUR HIZMETI 2031 GUN SAYISI VAR SUAN AKTIF OLARAK 4A 09-12-2015 TESCIL BASLANGIC OLARAK DEVAM EDIYOR. GERIYE DONUK BORCLANMA YAPABILIYORMUYUZ.. EMEKLILIK ICIN NE YAPMAMIZ GEREKLI..2 YIL ONCE 2019 TEMUZ EMEKLILIK OLARAK SOYLENDI KURUMDAN.. SAYGILAR..

  Cevapla
 152. osman   17 Nisan 2018 at 14:08

  Pisyatris hasdası olan somotüsyon bozuklugu olan bir hasdanın vergiden muaffık bir yıl olarak verilmişdir ikinçi dönemde bir yılmı verilir iki Yılmı verilir çalışmış oldugum 23 yıl devlet memuruyum ben bununda emekli olabilirmiyim aydınlatırmısınız arkadaşlar

  Cevapla
 153. celal   17 Nisan 2018 at 11:12

  Merhabalar, oğlum için bir sorum olucaktı. Kendisi 1997 doğumlu 21 yaşında üniversite 2. sınıf öğrencisidir. Bu güne kadar sigortalı çalışması olmadı, sgk kaydı yoktur.Amcasının işyerinde birkaç günlük sgk girişini yaptırmanın avantajı yada dezavantajı olurmu ?

  Merhabalar, oğlum için bir sorum olucaktı. Kendisi 1997 doğumlu 21 yaşında üniversite 2. sınıf öğrencisidir. Bu güne kadar sigortalı çalışması olmadı, sgk kaydı yoktur.Amcasının işyerinde birkaç günlük sgk girişini yaptırmanın avantajı yada dezavantajı olur mu ?

  Cevapla
 154. mustafa ipşir   16 Nisan 2018 at 16:41

  2003 mayısında sigorta girişim şu ana kadar 3300 gün pirimim var şimdi çıkan yeni genelgeyle doğumum sigorta girişinden önce 30.01.1988-22.12.1988 de iki çoçuk sahibi oldum.doğum borçlanmasını iki çoçuk için yatırısam dört yıl öne çekilmiş olurmu yaşım 52 ne zaman emekli olurum

  Cevapla
 155. Yeşim şeker   16 Nisan 2018 at 15:09

  Merhabaaba 2017 senesinde hic çalışmadım şuan 2018 ocak ayinin 17 sinden beri çalışıyorum şuan nisan 15 isten ayrıldım doğum parası alabilir miyim ?

  Cevapla
 156. Recep   16 Nisan 2018 at 07:08

  Emeklilikten önce yapılan ameliyat emekli olunca dusermi

  Cevapla
 157. Nuh   15 Nisan 2018 at 00:12

  Merhaba.2003 de sigorta girişim var.yaklasik 10 yıl bi işyerinde çalıştım ancak takip etmediğim için ya tam yatırmamış prim günlerimi.yada giriş çıkış yapmış. Bundan dolayı bi hak talep edebiliyor muyum.su anda 3800 lerde gün toplamı.ne kadar daha çalışmam gerekiyor

  Cevapla
  • SgkUzman   15 Nisan 2018 at 14:59

   Merhaba.7000 prim gününüzü doldurmanız gerekiyor.Eksik yatırılan prim günleriniz için de hizmet tespit davası açabilirsiniz İş mahkemesine.

   Cevapla
 158. Kübra   14 Nisan 2018 at 19:44

  Merhaba benim yüzde 30 raporum var tek bacağım işlev görmüyor iş bulamıyorum emekli olma şansım varmı ne yapmalıyım

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Nisan 2018 at 21:45

   Merhaba.En az % 40 raporunuzun olması gerekiyor emeklilik talebinde bulunmanız için.

   Cevapla
 159. AHMET ÇIBUK   14 Nisan 2018 at 19:29

  merhaba hocam ben %58 engelli raporum var 2001 2016 arası 15 yıl bağkur yatırdım şimdi ise tyçp meb de çalışıyorum 9 aydır ben engelli emekli olmam için 3.5 yıl 4a lı olmam gerekiyormuş ilk işe başlama tarihi 03 06 2001 1992 yılında 19 ay askerlik yaptım

  Cevapla
 160. erdal   14 Nisan 2018 at 13:29

  merhaba eşim %45 engelli raporu aldı öncesinde 2009 girişli olup engelli raporu öncesinde 1870 günü var ssk da, bu günden sonra ne zaman emekli olur erken emeklilik olabilirmi. konu hakkında yardımcı olur musunuz teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Nisan 2018 at 14:40

   Merhaba.Eşinizin ilk işe giriş tarihini yazar mısınız gün ay yıl belirtecek şekilde?

   Cevapla
   • erdal   15 Nisan 2018 at 13:58

    01.05.2009

    Cevapla
    • SgkUzman   15 Nisan 2018 at 15:17

     18 yıllık sigortalılık süresi ve 4200 prim gününü doldurduğunda emekli olabilir.

     Cevapla
     • erdal   16 Nisan 2018 at 09:23

      İnsanlara yardımcı olmanız ve bunu bu kadar hızlı bir şekilde dönüş yaparak yaptığınız için teşekkür ederim

 161. ibrahim   14 Nisan 2018 at 10:14

  İyi günler,
  Benim sorum isteğe bağlı sigorta(bağkur) hakkında olacak. 2009 yılında isteğe bağlı primi yatırmaya başladım 5yıl 10 ay prim yatırdım.iki yıldır özel sektörde ssk’lı olarak çalışıyorum benim ssk girişim aralık 1998 Toplam ssk primim 850 gün.
  bu durumda ilerde SSK’dan emekli olabilmem için ne yapabilirim?
  iyi çalişmalar

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Nisan 2018 at 14:38

   Merhaba.Son 3,5 yılınızı yani 1261 gününüzü 4/a(ssk) dan yatırdığınız sürece 4/a dan emekli olursunuz.

   Cevapla
 162. mehmet   14 Nisan 2018 at 01:02

  hocam, merhabalar. 1993 3. ay sigorta başlangıcı, 2000 yılına kadar 1800 günüm ve 17 aylık yedeksubaylık var, 2000-2008 arası tam çalışmam var 2008 den sonra 2013 yılıda dahil tam çalışmam var, yatan primler asgari ücretten fazlaydı genelde 2 veya 2 buçuk katı diyeyim emeklilik yaşım ne olur ve tahmini emekli maaşım ne olur..kolaygelsin..teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Nisan 2018 at 14:37

   Merhaba.54 yaş 5675 prim gününüze tabisiniz.Askerliğiniz 1993 yılından önce ise 53 yaş 5600 güne tabisiniz.Belirttiğiniz duruma göre 1800-2000 TL arasında emekli aylığı alabilirsiniz.

   Cevapla
   • mehmet   14 Nisan 2018 at 18:28

    hocam maaş hesaplayabilmek benim durumda zor gibi bir çok ay primlerden dolayı asgari ücretin nerdeyse 10 katına kadar prime esas kazanç gözüküyor, bu çok değişkenlik gösterebilir değilmi alacağım maaş açısından? ben size prime esas kazançları gönderecektim ama 90 lı ve 2000 li yıllarda milyon rakamları vardı onlardan altı sıfır falan silinecek heralde..oradan daha net maaş tahmini olabilirmi bilmiyorum..hocam ben son 13 yılı özel bir bankada çalışarak geçirdim muhtemelen banka sandığından emekli olacağım.. bu sgk ile fark yaratırmı? banka sandığı yetkililerindende tam maaş bilgisi alamıyoruz kırk dereden su getiriyorlar..ben şu ana bireysel yatırıyorumda alabileceğim maaşa göre yatırayım diyordum…teşekkürler hocam

    Cevapla
    • SgkUzman   14 Nisan 2018 at 21:48

     10 katı da olsa tavan ücretin üzeri hesaba katılmaz.Banka sandığı sgk ile bir fark yaratmaz.

     Cevapla
     • mehmet   19 Nisan 2018 at 22:30

      hocam peki yatan prime esas kazanç asgari ücretin ortalama 4-5 katı ise maaş ne kadar farkeder. önemli bir fark olurmu 2-2.5 katı ile

 163. Tamer   13 Nisan 2018 at 20:48

  Merheba benim 1986 7.ay 15. Gün sigorta başlangıcım var fakat sgk 1989 yılındaki girişimi baz alıyor edevletime baktığımda sgk başlangıcım 1986 olarak görünüyor bana 1986 başlangıcım yapılmış fakat 1 gün dahi olsa pirim ödenmediği için 1989 girişimin esas alındığı söyleniyor bende girişimi yapıp primi ödemezlerse bu benim sucummu dedim malesef yapacak birşey yok diyorlar mevcut günün 6803 yaşın 50 10 11 1968 doğumluyum yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Nisan 2018 at 14:34

   Merhaba.İlk işe girişte önemli olan 1 gün dahi olsa yatırılması gereken uzun vade kolları primidir.Eğer yatırılmadı ise sadece size hizmet tespit davası açmak düşüyor bu durumda.Onun dışında izleyeceğiniz bir yol yok maalesef.

   Cevapla
 164. Didem   13 Nisan 2018 at 12:17

  Merhaba. SGK prim ve çalışma gün sayılarımı çoktan doldurdum ve emeklilik yaşımı doldurmaya 2 yılım var(13.03.1970 doğumluyum). SGK girişim 1993 ve 25 yıldır da primlerim hep tavandan ödendi. Önümüzdeki ay işten ayrılıyorum ve prim ödemelerim de kesilecek. Sizden öğrenmek istediğim eğer yaşıma kadar kalan süreyi 1-aynı şartlarda çalışmaya devam ederek tamamlasaydım emekli maaşım ne olurdu? 2-çalışmadan beklersem emekli maaşım nasıl etkilenir? 3-kendi şirketimi kurarsam ne kadar prim ödemem gerekir? Aydınlatabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler,

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Nisan 2018 at 14:31

   Merhaba.Eğer tavandan ödenmeye devam edilirse hiçbir sorun olmaz.Çalışmadan beklerseniz de aynı hesaba gelir.Kendi şirketinizi kurarsanız 4/b li olmak zorundasınız.O primlerinizi de tavandan ödediğiniz sürece bağlanacak emekli aylığınızı olumsuz etkileyen hiçbir durum oluşmaz.

   Cevapla
 165. Belgin   13 Nisan 2018 at 10:43

  Merhaba iyi çalışmalar,
  3201 sayılı Kanuna göre 25.12.2017 de borçlanma talebinde bulundum. 08.11.1966 doğumluyum.
  İşe giriş tarihi Alman Sosyal Güvenlik Kurumundan (Deutsche Rentenversicherung) 17.05.1986 olarak geçiyor ve 2016 yılına kadar olan bilgiler listede yer alıyor. SGK dan gelen Cevapta (3201 Sayılı Kanuna göre düzenlenen Cetvelde) 01.07.1986 dan 31.05.1997 ye kadar 3240 gün olarak bana günderildi. Benim Sorum bu şekilde bir düzenleme doğru ve yeterlimidir? Ne kadar emeklilik maaşı alabilirim?

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Nisan 2018 at 14:28

   Merhaba.Almanya’daki ilk işe girişiniz 17.05.1986 ise Türkiye’deki ilk giriş olarak sayılıp o tarihten borçlanma yapılması gerekir.Bir de 3240 gün mü borçlanma talebinde bulundunuz?

   Cevapla
 166. Hasan   13 Nisan 2018 at 01:57

  Merhaba iyi çalışmalar. Ben khk ile yürürlüğe giren taşeron yasasından yararlanıp 4D’li olarak kamu işçisi oldum. Çalıştığım kurumda güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Üniversite mezunuyum. Çalıştığım kurumda taşeron olarak antrenör, temizlik gibi işlerde çalışanlar da 4D’li olarak kadroya geçti. Benim basketbol antrenörü belgem de var. İlerleyen zamanlarda kurum içinde kadro geçişi gibi bir imkan bize de verilir mi ? Yahut şuan öyle bir imkan bize de tanınıyor mu ? Teşekkürler.

  Cevapla
  • SgkUzman   13 Nisan 2018 at 06:56

   Merhaba.Şu an çalıştığınız kamu kurumunun insiyatifinde olan bir durum.Kadro geçişi değildir bu durum mesleki unvan değişikliğidir.

   Cevapla
 167. Seda   12 Nisan 2018 at 23:06

  Merhaba2012 yılı aralık ayında başladığım işimden 2014 yılı 10 Ağustos tarihinde üniversite okumak dolayısıyla ayrıldım.Kendi isteğimle ayrıldığım için kıdem tazminatı alınmıyor fakat ben fazla mesai ücretlerim resmi tatil ücretleri ödenmemesi sebebiyle iş yerinden kıdem tazminatı talep ettim.Ne kadar alabilirim miktar olarak bu konuda yardımcı olabilir misiniz?Ayrıca en son brüt ücretim 1.134,00 2014 yılındaki.Teşekkürler şimdiden

  Cevapla
  • SgkUzman   13 Nisan 2018 at 06:54

   Merhaba.Fazla mesai ücretleri resmi tatil ücretlerinizi çalıştığınız dönem içinde verilmesi gereken ücretlerdir.Kıdem tazminat hesabına ayrı olarak katılarak hesaplanır.Yine kendi isteğinizle ayrıldığınız için bu ücretler içinde işvereniniz size tazminat vermeyebilir.

   Cevapla
 168. Mehmet Aktürk   12 Nisan 2018 at 21:09

  Merhaba,
  01.09.1995 tarihinden beri aynı iş yerinde Bahçıvan olarak aralıksız çalışmaktayım.Kendi isteğimle istifa dilekçesi verdim.Fakat işveren dilekçemi kabul etmedi.işe devam etmeniz uygun görülmüştür diye mail gönderdi.
  –İstifamın işleme konması için ne yapmalıyım.Noterden göndersem olur mu?
  –Kendim istifa ettiğim için Kıdem Tazminatımı alabilir miyim?.
  –2018 ücretli iznimi kullanmadım.İznimin parasını alabilir miyim?
  –2018 Yıllık ücretli iznimi ne zaman hakketmiş oluyorum?
  –Kıdem Tazminatımı toplu olarak almak için ne yapmam gerekir.İşverenin Parça parça verme hakkı var mı ?
  Biraz fazla soru sordum.Hakkınızı Helal ediniz.Cevaplarınızı merakla bekliyorum.
  Teşekkürler.Kolay Gelsin.

  Cevapla
  • SgkUzman   13 Nisan 2018 at 06:51

   Merhaba.Noter aracılığı ile göndereceksiniz.Sgk dan kıdem tazminat yazısını alıp onu da noter aracılığı ile gönderiniz işvereniniz kabul etmez ise.Parça parça verme hakkı yoktur.Her yılın başında izin hakkınız doğar.

   Cevapla
 169. hasan arslan   12 Nisan 2018 at 18:27

  merhabalar 1998 yılında sigorta girişim var 10 gün 2002 yılında bagkura başladım aralıksız olarak yatırdım halen yatırıyorum eşimede istege baglı bagkur ödüyorm bagkur gün sayım 5650 gün olmuş dükkanı eşime devredip onun üzerinden saglıktan yararlanıp kendime prim yatırmasam olurmu ama son 4 yılda sigortalı olsam emeklilik yaşım muhtemelen 58 falan diye düşünüyorum muhasebecim prim fazla ödendikçe maaş düşer dedi nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   13 Nisan 2018 at 06:49

   Merhaba.24.11.1998 den önce ise ilk işe girişiniz 57 yaş , sonra ise 58 yaşına tabisiniz.Eşinizin üzerine devredip yararlanabilirsiniz.Asgari olarak ödeniyor ise doldurulan primden sonra ödenen her prim maaşınıza düşürücü etki yapar.

   Cevapla
 170. AHMET ÇIBUK   12 Nisan 2018 at 18:20

  merhaba hocam ben %58 engelli raporum var 2001 2016 arası 15 yıl bağkur yatırdım şimdi ise tyçp meb de çalışıyorum 9 aydır ben engelli emekli olmam için 3.5 yıl 4a lı olmam gerekiyormuş doğrumu

  Cevapla
  • SgkUzman   13 Nisan 2018 at 06:46

   Merhaba.İlk işe giriş tarihinizi öğrenebilir miyim?

   Cevapla
   • Ahmet çıbuk   13 Nisan 2018 at 09:23

    merhaba hocam ben %58 engelli raporum var 2001 2016 arası 15 yıl bağkur yatırdım şimdi ise tyçp meb de çalışıyorum 9 aydır ben engelli emekli olmam için 3.5 yıl 4a lı olmam gerekiyormuş ilk işe başlama tarihi 03 06 2001 1992 yılında 19 ay askerlik yaptım

    Cevapla
   • AHMET ÇIBUK   13 Nisan 2018 at 16:32

    2001 ilk işe giriş öncede 1992 19 ay askerlik yaptım

    Cevapla
 171. Ercan   12 Nisan 2018 at 16:55

  Şubat 1975 doğumluyum.. Aralık 1995 polis oldum.. 1 Eylül 2016 vda ihraç oldum… kaç yaşa tabiyim. nezaman emekli olurum.

  Cevapla
  • SgkUzman   13 Nisan 2018 at 06:46

   Merhaba.08.09.1999 tarihinden önce göreve başlayan polislerin yaş şartı yoktur.Erkeklerde 25 yıllık hizmet süresini tamamlaması yeterlidir.Yıpranma payı ile 20 seneye düşer 2015 aralıkta doldurmuşsunuz talebinizi verebilirsiniz.

   Cevapla
 172. Yildirim   12 Nisan 2018 at 16:02

  Dogumtarihi 13.11.1972,
  4634 is günü borclanildi, 2013 de ödendi. Ne zaman emeklilik baslar, ve miktari ne kadar olur?

  Cevapla
  • SgkUzman   13 Nisan 2018 at 06:36

   Merhaba.İlk işe giriş tarihinizi ve 31.12.1999 öncesi çalışmalar için ayrı, 1.1.2000 ile 30.09.2008 arası ayrı, 1.10.2008 sonrası dönem için ayrı olacak şekilde prim gün sayılarınızı yazar mısınız?

   Cevapla
 173. ŞAHİN MEHMET   12 Nisan 2018 at 14:30

  DOGUM TARIHI 05/01/1967
  İLK İŞE GİRİŞ 28.12.1989 –
  2130 GUN YURT DIŞI BORÇLANMASI 1989-1997 ARASI
  540 GUN ASKERLIK 1987-1988 ARASI
  BU BORÇLANMALAR NORMAL ASGARİ ODENMESİ GEREKEN PRİMLERİN 3 ÜÇ KATI OLARAK ÖDENDİ.
  750 BAGKUR PRIMI-1997-1999 ARASI ASGARI PRIM YATTI
  2000 YILINDAN BU YANA SSK LI OLARAK ÇALISIYORUM YATIRILAN PRİMLER ASGARİ ÜCRETİN 2,5 KATI ŞU ANA KADAR 6357 GUN PRİMİM VAR GENEL
  TOPLAM PRIM GUN SAYIM SU AN ITIBARIYLA 9777 GUN NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM VE TAHMINEN NE KADAR EMEKLİ MAAAŞI ALIRIM
  . SAYGILARIMLA

  Cevapla
  • SgkUzman   13 Nisan 2018 at 06:35

   Merhaba.Yaş ve prim gün sayınızı 05.01.2018 tarihinde doldurmuşsunuz başvuru yaptığınız takdirde emekli olabilirsiniz.2200-2500 TL arasında emekli maaşı alabilirsiniz.

   Cevapla
 174. soner1903   12 Nisan 2018 at 11:47

  Merhaba. Benim sigorta başlangıcım 2003. Sigorta gün sayım ise 4600 gün. Kendi isteğimle ayrılıp tazminatımı alabilir miyim?

  Cevapla
  • SgkUzman   13 Nisan 2018 at 06:31

   Merhaba.7000 prim gününüzü doldurmadan kendi isteğinizle ayrılıp tazminat alamazsınız.

   Cevapla
 175. Nedim yılmaz   12 Nisan 2018 at 11:23

  benim nüfusda yaşım 01/10/1971 doğumlu olarak 01/08/1985 yılında SSK ‘lı olarak işe başladım fakat 1988 yılında aynı okula gittiğim arkadaşlarımın askerlık muayenesi çıktı benim çıkmayınca yaşımın küçük yazıldıgını anladım askere gitmek için yaşımı büyütmek üzere dava açtım yozgat devlet hastanesinde kemik,diş muayenesine girdim kantahlıllerimle beraber doktor heyetinin 1969 doğumludur yazısı ile hakim yaşımı büyüttü davanın sonucunda askere gittim şuan çalışıyorum ve10418 gün pirimim var fakat ssk beni 1971 doğumlu olarak sayıyor bueda haksızlık yokmu hem yaş maduruyum hemde kanundan kaynaklanan asıl yaşımda emekli olamıyorum bunun için dava açsam kazanma şansım varmıdır beni aydınlatırsanız sevinirim saygılarımla nedim yılmaz

  Cevapla
  • SgkUzman   13 Nisan 2018 at 06:30

   Merhaba.Kanuna göre İlk işe giriş tarihinizden sonra yapılan yaş tahsislerinde yani yaş düzeltmelerinde ilk doğum tarihiniz kabul edilir.Bu yüzden dava açsanız da kazanamazsınız.

   Cevapla
 176. mehmet selçuk   12 Nisan 2018 at 00:48

  merhabalar,
  biri reisen terk iki şirket ortağıyım(aynı zamanda diğer ortaklarımla beraber mesül müdürüm),şu an ssk lı olarak çalışıyorum,emeklilikle alakalı gün sayımı doldurdum,54 yaşı bekliyorum,vergi borçlarımdan dolayı şirketlerimi devredemiyorum,bu şartlarda ssk lı olarak çalıştığım iş yerinden ayrılsam bağkur borcum oluşur mu,yoksa gün sayımı doldurduğum için otomatik olarak donar mı

  Cevapla
  • SgkUzman   12 Nisan 2018 at 06:22

   Merhaba.Şirket ortaklığınız devam ettiği sürece ve emeklilik talebi vermediğiniz sürece bağkur borcunuz çıkar.

   Cevapla
 177. Naci Günesen   11 Nisan 2018 at 20:18

  Apartmanımızın asgari ücretle çalışan kapıcısı için devlet desteği geçen ay yatırılmadı. Geçen yılda bir ay yatırılmamıştı. Nedeni konusunda nasıl bilgi alabiliriz?

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Nisan 2018 at 22:52

   Merhaba.Devlet desteğinden bahsettiğiniz asgari ücret desteği ise henüz uygulamaya geçmedi torba yasadan geçmesine rağmen.

   Cevapla
 178. mehmet mesut yılmaz   11 Nisan 2018 at 18:24

  Merhaba ,
  2 işçi çalıştırıyorum şubat ayı primlerini 16 martta banka üzerinden 5510dan faydalanarak indirimli bir şekilde ödedim. muhasebeden aradılar borcum olduğunu bu yüzden mart ayı primlerini düzenleyemediklerini söylediler. Sgk ya gittigimde 18 martta 5510 indiriminin geri alındıgı 199.7 tl borc yansıtıldığı bu borctan dolayı zamanında tahsilat olmaması hasebiyle diğer indirimlerin de yandığı faiziyle birlikte 660.7 tl borcum olduğu gözlemlenmiş . sistemin kurbanı olmuş durumdayım. bu süreçte ne yapabilirim zira kimse konuya vakıf değil resmen erken ödeme yaptığımdan cezalandırıldım

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Nisan 2018 at 18:45

   Merhaba.Öncelikle 5510 teşviğinin neden geri alındığını öğrendiniz mi? idari para cezası mı kesildi?

   Cevapla
 179. Tuncay   11 Nisan 2018 at 14:39

  Merhabalar, benim dedem 94 yaşında ve halen hayatta. Kendisinin 1970 yılında 215 gün sigorta girişi var. Bu kadar gün ile emekli olamayacağını öğrendik. Ancak, sgk ya başvurup 215 günlük prim parasını geri alabilir mi? ve alabiliyorsa bu prim parası şu an ki asgari ücret priminden mi hesaplanır yoksa 1970 yılında yatan paradan mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Nisan 2018 at 18:39

   Merhaba.Sgkya başvurarak prim iadesi toptan ödeme altında alabilir.Toptan ödemeye esas hizmet sürelerinin Kanunun yürürlük tarihinden önce (2008/Ekim (hariç)) olması halinde, bu Kanunla bazı maddeleri yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümlerine göre bu Kanunun yürürlük tarihi itibarıyla hesaplanarak, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih ile toptan ödemenin yapılmasına ilişkin yazılı istek tarihine kadar geçen yıllar için her yılın güncelleme katsayısı ile çarpılarak bulunan tutarı toptan ödeme altında size verilir.

   Cevapla
 180. Vedat Dinçhan   11 Nisan 2018 at 13:54

  Merhaba,
  Doğum tarihim: 1954
  1972 – 1980 Almanya: 3212
  1996 – 1997 Bağkur: 390 gün
  Toplam: 3602 prim günüm var.

  1980’de Türkiye’ye döndüm. Prim iademi aldım.
  Yukarıda belirttiğim 390 gün Bağkur dışında Sgk vs primim yok.

  Yurtdışı ve Bağkurdan elde ettiğim 3602 günle Sgk’dan emekli olabilir miyim?

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Nisan 2018 at 18:36

   Merhaba.5400 prim gününüze tamamlarsanız emekli olabilirsiniz bağkurdan.

   Cevapla
 181. hatice koc   11 Nisan 2018 at 00:12

  Merhaba ,
  Fazla vaktinizi almadan kısa bir soru sormak istiyoruz.Bizler öğretmen olarak çalışıyoruz.Benim eşim, ek-5 tarım sigortası ödemeye başladı.okulumuzda maaş işlerine bakan memur eş yardımınız kesilebilir dedi.Malmüdürlüğüne sordum,kesin birşey söylemediler, bazıları eş yardımı alabilirsin ,bazıları alamazsın diyor.
  Mümkünse bize yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.
  saygılarımla….

  Adem Başer
  adembaser@hotmail.com

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Nisan 2018 at 06:48

   Merhaba.Adem Bey bu durumla ilgili net bir kanun hükmü yok.Ancak Ek-5 tarım sigortası tarım ve orman işlerinde süreksiz çalışan işçiler için uygulamaya konmuş bir sigortalılık türüdür.Şu an aylık sigorta prim ödemesi 2018 yılı için asgari 583,48 TL’ dir. Bu nedenle böyle bir prim borcunu yatırabilmek için de kazancı yüksek bir işte çalıştığı kabul edilip eş yardımınız kesilebilir.

   Cevapla
 182. Mesut   10 Nisan 2018 at 09:35

  Hocam iyi günler üzerime olan ticari taksimi farklı bir işe gireceğim için babama devretmek istiyorum ancak 10 bin tl civarında Bağkur borcum var devir işlemleri için Bağkur borcu engel olurmu

  Cevapla
  • SgkUzman   11 Nisan 2018 at 06:42

   Merhaba.Bağkur borcunuz engel olmaz devir edebilirsiniz.Bağkurunuzun durdurulması için de devir etmeniz şart değil işe giriş tarihinizden bir gün öncesine bağkur terkiniz yapılır.

   Cevapla
 183. ramazan   9 Nisan 2018 at 17:10

  cvp yokmu

  Cevapla
 184. ramazan   9 Nisan 2018 at 17:07

  slm

  Cevapla
 185. Dilek Demir   9 Nisan 2018 at 13:33

  Nisan 1993 sgk girişim var, 1998 bir doğum var yaşayan, bir de 2006 da 1 hafta yaşamış bir kayıp bebeğim oldu. Bu gün itibariyle toplam 3065 gün gün sayım var, çalışıyorum.normal şartlarda ne zaman , 3600 günden ne zaman emekli olurum. İlginize şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • SgkUzman   9 Nisan 2018 at 19:26

   Merhaba.3600 prim gününüzü ve 58 yaş şartını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 186. BİLAL ŞİRİN   9 Nisan 2018 at 12:51

  10 mart 2018 tarihinde almış olduğum 100/42 engelli indirim raporum var.fakat ben bu raporu işyerine verdim .şu anda engelli statüsünde çalışıyorum. benim yılım ve günüm doldu.emekli olmak istiyorum.ben almış olduğum bu raporla emeklilik başvurusu yapalilirmiyim.yada emekli olmak için beni tekrar heyete sokarlarmı…..ben rapor alırken işyerine vereceğimi söylemiştim daha önce….emekli olmak için rapor isteyenlerin ,raporlarının ANKARAYA gittiğini onaylanıp gelirse emekli olabileceğini söylediler….yani emekli olabilmek için benim tekrar heyete girmeme gerek varmı…………BAŞINIZI AĞRITTIM KUSURA BAKMAYIN……….SAYGILAR SUNUYORUM

  Cevapla
  • SgkUzman   9 Nisan 2018 at 19:25

   Merhaba.Aldığınız rapor ile maliyeye veya deftardarlığa başvurarak vergi indirim belgesi alın.Raporunuz vergi indirim belgeniz ve askerlik durumunuzu gösterir belge ile son çalıştığınız işyerinin bağlı olduğu sgkya engelli emekliliği için başvurunuzu yapın.Heyete girip girmeyeceğinize sgk karar verir.

   Cevapla
 187. Ercan   9 Nisan 2018 at 12:38

  Ben Ercan hocam 1995 Ekim 22 sgk başlangıç şuan 6150 gün prim var SGK bürüt yatan prim 3800tl emeklilik için prim galiba doldu yaşı beklerken şuanki yatan prim emekli olduğumda maaşımın düşmesine sebep olurmu ne yapmam lazım teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   9 Nisan 2018 at 19:22

   Merhaba.Primleriniz genel olarak asgari ücret üzerinden yatırıldı ise aynı şekilde yatırılmaya devam ederseniz düşürücü etki yapar.

   Cevapla
   • Ercan   9 Nisan 2018 at 23:56

    Genel olarak asgari ücretin iki katı kadar prim yattı aynı şekilde yatırılması mı yoksa daha yüksek yatırılması mı gerekiyor teşekkürler

    Cevapla
    • SgkUzman   10 Nisan 2018 at 06:29

     Genel olarak asgari ücretin 2 katı gibi yatırıldı ise o tutarın altına düşmeyecek şekilde devam ederseniz çalışmaya düşürücü etki yapmaz bağlanacak maaşınızda.

     Cevapla
 188. Kamuran   8 Nisan 2018 at 22:29

  Merhabalar,

  13.02.2018 tarihine kadar GSS primi ödüyordum. Bu tarihten sonra sigortalı olarak çalışmaya başlamama rağmen mart ve nisan aylarında GSS borcum çıktı. Bu durumda ne yapmam gereklidir, yorumlarınız için teşekkür ederim.

  Cevapla
  • SgkUzman   9 Nisan 2018 at 06:47

   Merhaba.Sgkyı arayarak durum ile ilgili düzelttirme işlemi yaptırabilirsiniz.Kısmi çalışmalarınız olmadı ise sistem kaynaklı sorundan dolayı çıkarılmıştır borcunuz hemen silinir.

   Cevapla
 189. Yesim   8 Nisan 2018 at 19:49

  2000 oncesi gun 50 2000 2008 arasi gun 804 2008 sonrasi gun 3054

  Cevapla
  • SgkUzman   8 Nisan 2018 at 19:54

   800-1000 TL arasında maaş alabilirsiniz.2008 sonrası prim gün sayınızın fazla olmasından dolayı.

   Cevapla
 190. yeşim   8 Nisan 2018 at 13:41

  %64 engelli raporuyla emekli oldum 3908 prim ödeme günüm var sigorta başlangıcım ocak 1998 ne kadar emekli maaşı bağlanır acaba iyi günler

  Cevapla
  • SgkUzman   8 Nisan 2018 at 14:13

   Merhaba.31.12.1999 öncesi çalışmalar için ayrı, 1.1.2000 ile 30.09.2008 arası ayrı, 1.10.2008 sonrası dönem için ayrı olacak şekilde prim gün sayılarınızı yazar mısınız?

   Cevapla
 191. ilkay sezer   7 Nisan 2018 at 18:41

  Merhaba
  Ben 10/08/1963 dogumluyum subart 1981 de almanyaya geldim 07.02..1983 yilinda sikortali olarak ise basladim hala calismaktayim 60 yasinda türkiyeden emekli olmak istiyorum ne kadar ödemem lazim ne kadar emekli paradi alirim
  Tesekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   8 Nisan 2018 at 14:06

   Merhaba.3600 prim gününü 4/a da n borçlanırsanız emekli olabilirsiniz.2018 yılı için asgari günlük ödeme ile borçlandığınızda ödeyeceğiniz tutar 77.932,8 TL’ dir. 1650-1750 TL arasında maaş alabilirsiniz.

   Cevapla
 192. Talha Balcıoğlu   7 Nisan 2018 at 13:14

  Merhaba Benim Babam 1984 senesinde tam 5 yıllık Çalıştıktan Sonra vefat etti. Mağlulen Emekli olamadan öldü. Ölünce 2 oğlan kardeşim okuyorlar diye para aldılar , Bende o zamanlar 16 yaşındaydım bana toplu 25 lira kadar para verdiler annem ve bana aylık bağlanmadı Şuanda ben Bekarım Müraccat etsem babamın aylığını ben alabilir miyim? O zamanlar 10 yıllık olursa karısı ve kızına aylık bağlanıyormuş ve duydum ki şuan 5 yıl yeterliymiş. Ben şuan Müracat etsem Babamın aylığını Alabilirmiyim .Şimdiden Teşekkür ederim. Saygılarımla..

  Cevapla
  • Talha Balcıoğlu   7 Nisan 2018 at 13:20

   Hocam soruyu annem soruyor dedem emekli sandığında çalışırken Vefat etmiş.

   Cevapla
   • SgkUzman   8 Nisan 2018 at 14:04

    Merhaba.2008 yılında uygulamaya giren Sosyal Güvenlik Reformu ile 900 günlük sürenin borçlanma harici olması şartı getirildi. Reformdan önce 900 günlük süre, askerlik ve yurtdışı gibi borçlanma ile tamamlanabiliyordu. Bu durumda 1 veya birkaç günlük gün bile sigortası olan kişi, vefat ettiğinde yakınları borçlanma yoluyla 900 günü tamamlayıp maaş alıyordu.Talep ettiğiniz takdirde yetim aylığı alabilirsiniz.

    Cevapla
  • SgkUzman   8 Nisan 2018 at 14:03

   Merhaba.2008 yılında uygulamaya giren Sosyal Güvenlik Reformu ile 900 günlük sürenin borçlanma harici olması şartı getirildi. Reformdan önce 900 günlük süre, askerlik ve yurtdışı gibi borçlanma ile tamamlanabiliyordu. Bu durumda 1 veya birkaç günlük gün bile sigortası olan kişi, vefat ettiğinde yakınları borçlanma yoluyla 900 günü tamamlayıp maaş alıyordu.Talep ettiğiniz takdirde yetim aylığı alabilirsiniz.

   Cevapla
 193. Ali ipek   7 Nisan 2018 at 10:52

  Merhaba 4A olarak saniyelerde calısıyom 2012 yılında tarım başvuru oldum ıkı ay sonra tekrar saniyeye gittim 2015 sonunda ıssızlık maaşı aldım5 ay bu gune kadar ara ara ıssızlık maaşı aldım 2018 Mart ayında tekrar ıssızlik masasına başvurdum bag kurun işliyor dıye işsizlik maaşı verilmez bag kuru durdur dendi bag kuru durdurdum bana 9000 tl borc geldi işsizlik maaşı na başvurdum sana fazla odeme yapilmis 4500 lira borçlusun dendi bag kur Istersen neden bana ıssız lik maaşı odediniz benı uyarsaydınız bu borçlar olmazdı dedım gormemısız dendi sımdı ben napabılırım 4A gunun tamam bag kur gunun ıhtıyacm yok bag kuru odeme K zorunda mıyım

  Cevapla
  • SgkUzman   8 Nisan 2018 at 13:59

   Merhaba.Tarım bağkurunuz var ise sigortalı işe giriş çıkışınıza göre güncellendikten sonra kalan tutarı ödemek zorundasınız.

   Cevapla
 194. Sema   7 Nisan 2018 at 00:29

  Merhabalar
  Annem 1999 senesinde kuaför dükkanı açmış vergi kaydı ve esnaf sanatkarlar kuaförler derneğine kaydı yapılmış ancak sigorta(bağkur) girişi yok .emekli olma durumu var mıdır ve de neler yapmamız gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • SgkUzman   7 Nisan 2018 at 09:41

   Merhaba.Bağkura tescil kaydı yok ise yasal düzenleme çıkmadan bir şey yapamazsınız.

   Cevapla
 195. yusuf   6 Nisan 2018 at 19:13

  Merhaba;
  Ben 30 yıl çalıştıktan sonra Emekli Sandığından emekli olacağım, ancak hemen Özel Sektörde SGK lı olarak tekrar çalışacağım. Emekli Sandığından alacağım emekli maaşı bildiğiniz üzere düşüktür (2.900TL). Emeklilikten olduktan sonra Özel Sektörde SGK lı olarak çalışırsam 10.000TL Brüt maaş alacağım ve yaklaşık 5 yıl çalışacağım. Bu durumda emekli maaşını almayarak Tüm İşkollarına uygu olarak çalışırsam, 5 yıl sonra işi bıraktığımda emekli sandığından alacağım maaşımda bir artış olur mu? Yoksa emekli maaşımı almaya devam edip, Sosyal Güvenlik Desyek Primi ödeyerek mi çalışayım.

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 21:45

   Merhaba.Emekli maaşınızı alıp sgdpli olarak çalışmaya devam etmeniz daha yararınıza olur.Tüm sigorta kollarına tabi çalışıp 5 yıl sonra emekli sandığından emekli olamazsınız 4/a dan olursunuz çünkü.

   Cevapla
 196. seyfettin uncular   6 Nisan 2018 at 18:27

  merhaba,
  Çalışma ve ikamet izni olan ve skg’ya da kayıtlı ev hizmetlerinde çalışan yabancı ,bizden ayrılıp başka bir evde yine aynı koşullarla çalışmaya gidebilir mi? Yani bir nevi devir olabilir mi? Ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 21:41

   Merhaba.Başak bir işveren tarafından çalıştırılacak ise o işveren üzerinden çalışma izni alınması gerekir.Aksi takdirde kayıtdışı çalışmış olur.

   Cevapla
 197. Serdar   6 Nisan 2018 at 17:24

  Merhabalar özel bir okulda çalışmakta ilken 2 aralık cumartesi 2017 de hakkımda Fetöden gözaltı uygulandı ve 4 aralık pazartesi 2017 de daha 36 saat geçmeden iş yeri tarafından 37 kodu ile çıkışım verildi.ancak ben işyerine bu kodun khk ile kamu kurumundan çıkarılanlar olarak belirtildiğini beni ancak 27 kodu zorunlu haller ve tutukluluk olarak çıkış verebileceğini ifade ettim kabul etmediler.arabulucudanda anlaşma çıkmadı .mahkemeye gitmemde fayda var mıdır?Ayrıca bu kodu özel şirketler kullanabilirler mi? Düzeltme yapıldığı taktirde hangi haklarımı alabilirim?Nasıl bir yol izlemeliyim.. Teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 21:40

   Merhaba.Özel sektörde ohal kapsamında kapanan bir işyeri değilse, işçi bu suça iştigal etmişse iş kanununun 25. maddesine göre çıkışının haklı fesihle yapılması gerekecektir.37 kodu ile kamu görevinden çıkarılma için kullanılır.

   Cevapla
 198. Ali   6 Nisan 2018 at 14:50

  Hocam merhabalar. Annem 01.01.1961 doğumlu 17.10.1988 tarihi sigorta girişli. Kendisine son 3 buçuk yıl Ek-5 Tarım Sigortası yatırdık. 01.01.2019 da 58 yaşında emekli olabileceği söylendi. Prim gün sayısı 3628 gün. Emeklilik maaşı miktarı ne kadar olur bu konu hakkında sizden bilgi alabilir miyim ? Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 20:59

   Merhaba.31.12.1999 öncesi çalışmalar için ayrı, 1.1.2000 ile 30.09.2008 arası ayrı, 1.10.2008 sonrası dönem için ayrı prim gün sayılarını yazar mısınız?

   Cevapla
 199. Mehmet   6 Nisan 2018 at 09:19

  4d kadroya geçişlerde örneğin temizlikte çalışan bir kişi bulunduğu kurumda teknik servise geçiş yapabilirmi yer değiştirebilirmi yoksa aynı işi yapmaya devammı eder.

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 19:39

   Merhaba.İdare talep ettiği yerde görevlendirme yapabilir.Ancak teknik kadrolarda tahsil istenir.Örneğin teknikerlik diploması veya sertifikası.

   Cevapla
 200. Halil AKKAR   5 Nisan 2018 at 23:47

  Sayın Uzmanım.1981 yılında eşim ile evlendim.37 yıllık evliyiz.Benim çalışma şartlarımın ağır olması nedeniyle malesef hanımım hiç çalışamadı ve SGK kaydı olmadı.
  Yeni çıkması planlanan yasa da 25 yıl evli olan ev hanımına emeklilik ile ilgili yasada hanımımızın T.C Devletimize hayırlı evlat yetiştirmesi ve topluma kazandırması ulvi bir hizmet olarak görülüp ilk doğum u itibariyle SGK sayılarak ve kalan günlerini borçlanarak emekli olma yolu açılması çok yerinde bir karar olabileceğini mantıklı bulmaktayım.
  Bu konu hakkın da görüşlerini zi almak isterim.Selam ve saygılarımla

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 07:11

   Merhaba.Bu konu ile ilgili bir çalışma yapılmadı sadece kanun teklifi verildi. kadınların yurtdışında ev hanımları olarak geçirdikleri günleri borçlanma hakkı olup ülkemizdeki fedakar annelerimizin böyle bir hakkının şu ana kadar olmaması üzücü bir durumdur.

   Cevapla
 201. murat güler   5 Nisan 2018 at 14:06

  merhaba;

  Bir çok kişinin olduğu gibi meslek lisesi mağdurlarındanım. Durumum özetle şu şekilde.

  Sigorta başlangıç tarihim 1994 fakat sigorta ödeme başlangıç tarihim 2002 nisan. aslında 2000 öncesi askere gidene kadar bir kaç firmada çalıştım fakat maalesef hiçbirisi sigortalarımı ödememiş. Bu firmaları mahkemeye vermek istedim ama 10 yılı geçtiği için mahkemeye veremiyormuşum.
  bu yüzden önceki çalışmalarımı gösteremiyorum. ayrıca askerliği ödersen olur ne zaman gittin dediler. askerlik başlangıç tarihim de maalesef 1999 kasım onuda iki ayla kaçırıyorum.

  Şu an 5800 gün ödenmiş primim mevcut.

  bu durumumla ilgili 3 sorum var.

  1. gerçekten 2000 öncesi çalıştığım bu firmaları mahkemeye veremiyormuyum.
  2. askerliği ödememin herhangi bir avantajı olurmu. askerlikle birlikte başka ödeyebileceğim bir durum varmıdır. çünkü sanırım 2 ay beni kurtarıyor.
  3. Bu koşulların hepsi göz önüne alındığında tam emeklilik tarihim ve yaşım nedir acaba.

  şimdiden çok teşekkürler.

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 07:07

   Merhaba.Eğer işe giriş çalıştığınız işyerinden verilmiş ve sadece prim yatırılmamış ise zaman aşımı yoktur mahkemeye verebilirsiniz.Ancak işe giriş dahi yok ise 5 yıllık zaman aşımı olup dolduğunda hak iddia edemezsiniz.Askerlik borçlanması ise yaptığınız tarihi borçlanmaz.İlk yatırılan priminize ait ilk işe giriş tarihinden borçlandığınız gün kadar girişinizi geriye götürür.7000 prim günü 60 yaş şartına tabisiniz.

   Cevapla
   • murat güler   6 Nisan 2018 at 14:16

    Hızlı dönüşünüz ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

    peki bahsi geçen firmaların işe giriş verip vermediklerini nereden öğrenebilirim acaba.

    Cevapla
    • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 19:41

     Merhaba.Sms başvuruşu yapıp giriş ayrılış yapıldığında cep telefonunuza bildirim geliyor.Bu şekilde öğrenebilirsiniz.Başvuruyu e-devletten yapabilirsiniz.

     Cevapla
 202. Mehmet ASLAN   5 Nisan 2018 at 12:24

  merhaba kolay gelsin babam 1966 d.lu 1984 ssk girişli an itibariyle 1556 gün sigorta primi ve 2000 yılından girişli 1000 gün bağkuru bulunmakta. ayrıca 1900 gün ihya borçlanması var benim sorum ihya borçlanmasına yapılandırma olur mu? ihya borçlanmasını ödediğimiz takdirde yukarıda belirttiğim durumlar göz önüne alarak babam ne zaman emekli olabilir? cevap verebilirseniz sevinirim. iyi günler

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 07:02

   Merhaba.İhya borçlanmasında yapılandırma şu an için söz konusu değil.5400 prim gününü bağkurdan doldurur ise 4 sene içinde 56 yaşında emekli olabilir.

   Cevapla
 203. Erdem   5 Nisan 2018 at 12:02

  15.6.1973 doğumluyum 15.6.1991 de 4b girişim var
  12.1999 öncesi 256 gün 4a ve 900 gün 4b günüm
  01.01.2000 – 30.09.2008 arası 2981 4a günüm
  01.10.2008 sonrası 1918 4a günüm var
  yuzde40 vergi indirimi ile emekli olabilirmiyim olursam ne kadar maaş alırım.?
  tşkler..

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 06:57

   Merhaba.% 40 vergi indirim belgeniz ile emekli olabilirsiniz.1000-1200 TL arasında maaş alabilirsiniz.

   Cevapla
 204. Hasan Gül   5 Nisan 2018 at 11:09

  Evet, öğretmen emeklisiyim

  Cevapla
  • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 06:53

   Eğer kurum hatası ile alamadı iseniz ikramiyenizi alabilirsiniz.

   Cevapla
 205. ercan   4 Nisan 2018 at 16:21

  MERHABA,BENİM EMEKLİLİK SÜREM 28.12.2018 TARİHİNDE DOLUYOR.ACABA 2018 YILI İÇİNDEMİ YOKSA 2019 BAŞINDAMI DİLEKÇE VERMEM AVANTAJLI OLUR.(MAAŞ VE KIDEM TAZMİNATLARI İÇİN)

  Cevapla
  • SgkUzman   4 Nisan 2018 at 21:21

   Merhaba.Yılbaşlarında verilmesi daha avantajlı olur.

   Cevapla
 206. hakan   4 Nisan 2018 at 11:53

  merhaba 1990 ssk-4186 gun pirimim 2012 de 335 gunistege baglı odemem var askerlik 540 gun ve 390 gun daha istege baglı ödesem son 7.yıl hesbında sskdan emekli olabilirmiyim yoksa bagkurlumu olurum durumum ne olur sormak istedim teşekkurler

  Cevapla
  • SgkUzman   4 Nisan 2018 at 21:20

   Merhaba.Askerlik borçlanmasını son 7 yıl hesabında kullanamazsınız.Son 7 yıl içinde 1261 gün hangi sigortalılık türünden yatırıldı ise oradan emekli maaşı alabilirsiniz.

   Cevapla
 207. Hasan Gül   4 Nisan 2018 at 11:28

  2017 yılında emekli oldum. 75 gün askerlik borçlanması yaptım ve halen taksitlerini ödemekteyim. Yanlış hesaplamadan dolayı emekli ikramiyenin bir yılını alamadım. Yeniden 14 gün askerlik borçlanması yapıp 1 yıĺlık ikramiyemi alabilirmiyim?

  Cevapla
  • SgkUzman   4 Nisan 2018 at 21:19

   Merhaba.Memur emeklisi misiniz?

   Cevapla
 208. selim pek   4 Nisan 2018 at 11:16

  Merhaba. Daha önce Belediyeye iş yapan taşeron firmada çalışıyor ve aynı zamanda hafta sonları ya da akşamları kendi adıma açmış olduğum ofisimde bağımsız iş yapıyordum. Vergi kaydım/levham vardı. Şimdi Ofisimi kapatıp, Belediye iktisadi teşebbüsüne (Taşeron firmadan belediye şirketine) geçtim. Tekrar ofisimi açıp bağımsız çalışabilir miyim? aynı anda hem belediye şirketinde çalışıp hem de vergi levham olabilir mi? Teşekkür ederim

  Cevapla
  • SgkUzman   4 Nisan 2018 at 21:18

   Merhaba.Eğer 657 ye tabi olduysanız ;hüküm açıktır : Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir
   faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit
   şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz.
   – Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim, denetim ve disiplin kurulları üyelikleri ile özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır.

   Cevapla
   • Selim pek   5 Nisan 2018 at 08:27

    işte ben de bunu öğrenmek istedim. son khk ya göre taşeronlar belediye şirketine geçti. belediye şirketine geçmek 657 ye tabi olmak mıdır? bunu öğrenmek istiyorum

    Cevapla
    • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 06:52

     Yine 4/a üzerinden bildirilirsiniz.

     Cevapla
 209. Mehmet   3 Nisan 2018 at 23:04

  Babam 1985 tarihinde esnaflık yapmış ve vergi mukellefi ancak sigorta başlangıcı yok 1999 yılında ise tarım bagkuru ile günümüze kadar prim ödüyor dava yolu ile emekli olabilir mi?

  Cevapla
  • SgkUzman   4 Nisan 2018 at 21:03

   Merhaba.Dava yolu ile emeklilikten bahsettiğiniz 1985 yılına tescilinin geri çekilmesi ile ilgili sanıyorum.Yasal düzenleme çıkmadan herhangi bir işlem yaptıramazsınız.Vergi kaydı olup sgkya başvurmayan mükellefler dava da açsa genel itibari ile başvurusu bulunmadığından ret kararı ile karşı karşıya kalıyorlar.Yine de karar size ait dava hakkınızı kullanabilirsiniz.

   Cevapla
   • Mehmet   6 Nisan 2018 at 17:16

    Yargıtay ise açılan bir davada, 2000 yılından önceki dönemlerin sigortalılığa sayılması yönünde emsal niteliğinde karar verdi. Yargıtayım kararı 1985’te çıkan ‘3165 sayılı Kanun’a dayanıyor.

    Bu kanun, “Gelir Vergisi mükellefi olanlar, esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı bulunanlar veya kanunla kurulu meslek kuruluşlarına kayıtlı bulunanların kayıtlı oldukları tarihten itibaren kendiliğinden (otomatikman) sigortalı sayılacağma” hükmediyor.

    Bağ-Kur kaydı olmayan 100 binlerce esnafı heyecanlandırdı. Karara göre; 2000’den önce vergi, sicil ve oda kaydı olup da sigortasını yaptıramayanlar geçmişe dönük borçlanma yapabilecek. Ama dava açmak gerekiyor!

    Diye bir yazı buldum yeniçağ gazetesi 2016 tarihinde yayınlama yapmış.
    Şimdiden teşekkür ediyorum.

    Cevapla
    • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 21:24

     Merhaba.Bu bağlamda kısaca belirtecek olursak; Bağ-Kur sigortalısı olmanızı gerektirecek biçimde çalışmanız olmasına rağmen sigortalı olmak amacıyla 4956 sayılı Kanun gereği tescil için son başvuru tarihi olan 02.02.2004 tarihine kadar yazılı başvurunuzun yahut prim ödemenizin yapılmış veyahut giriş bildirgenizin verilmiş olması. Yani 1985-2000 yılları arasında tescil edilmemiş vergi mükellefiyet sürenizin veya meslek odası kaydınızın veyahut esnaf sicil kaydınızın olması bu davayı açmakla kazanacak bir hakkınızın olacağını göstermiyor. 04.10.2000 itibariyle yapılmış normal tescilin yapıldığı tarih de önemli.

     Cevapla
     • Mehmet   6 Nisan 2018 at 23:03

      Hocam bilginiz için teşekkür ederim Allah razı olsun gerçekten teknoloji yardımı ile yardımınız takdire şayandır. Ancak son yazdığınız yazıda 2000 itibariyle tescilin yapıldığı tarih de önemli cümlesini anlayamadım. Bilginiz için tekrar teşekkür ederim.

     • SgkUzman   7 Nisan 2018 at 08:35

      Rica ederim.Yani 04.10.2000 tarihinden sonra bağkura tescil tarihine göre durumlar değişiyor.yani illaki bir tesciliniz olması lazım 04.10.2000 ile 02.02.2004 arası.

 210. Cemil   3 Nisan 2018 at 21:26

  öncelikle iyi akşamlar ben öğrenciyim çalışmıyorum geçen gün gss yaptığım zaman g0 çıkması gerekirken g1 çıktı ne yapmalıyım.ayrıca ikamet ettiğim evde sigortalı çalışan yok.

  Cevapla
  • SgkUzman   3 Nisan 2018 at 21:28

   Merhaba.Sadece çalışanın olması gerekmiyor hane halkı başına bir gelir elde edilen durum var ise o baz alınmıştır.Öyle bir durumda yok ise yeniden gelir tespiti talebinde bulunun.

   Cevapla
 211. şerif tatlı   3 Nisan 2018 at 20:12

  2002/2 işe giriş ne zaman emekli olabilirim münkünse bilgilendirir misiniž

  Cevapla
  • SgkUzman   3 Nisan 2018 at 21:00

   Merhaba. 4500 gün 25 yıl sigortalılık süresi ve 60 yaşınızı doldurduğunuzda ya da 7000 prim günü 60 yaş şartınızı sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 212. tuğba   3 Nisan 2018 at 09:35

  18,04,2007 tarihinde işe giriş yaptım 08,04,2018 de emekli olacağım asgari ücret üzerinden ne kadar tazminat alırım

  Cevapla
  • SgkUzman   3 Nisan 2018 at 20:59

   Merhaba.22,103.10 – 22.500 TL arasında tazminat alabilirsiniz.

   Cevapla
 213. Anıl K.   3 Nisan 2018 at 09:14

  Merhaba,
  Bundan yaklaşık 5 sene önce SGK prim borcum vardı,SGK gişesinden borcumu yatırırken çalışan kişiye bu borçlar silinirse ne olacak diye sorduğumda bana cevabı net bir şekilde bu borçlar asla silinmez oldu,ama şuan milyonlarca kişinin prim borcu silindi ve o zaman prim borcumu ödedim.Yatırdığım borcu sildirip ödediğim parayı geri alabilme ihtimalim var mı?Var ise başvuruyu nereye yapacağım?Teşekkürler.

  Cevapla
  • SgkUzman   3 Nisan 2018 at 20:58

   Merhaba.Prim borcunuzdan bahsettiğiniz genel sağlık sigortası prim borcunuz ise geri alamazsınız.Tahsil edilen tutarların iade edilmeyeceği kanunen düzenlendi.

   Cevapla
 214. emre   2 Nisan 2018 at 23:17

  merhaba babam 2013 te vefat etti ssk dan emekli olmuştu 19 yaşındaydım ve açıktan lise okuyordum. maaşı birkaç ay aldım fakat daha sonra kesildi. şimdi 23 yaşındayım. üniversiteye kayıt yaptırıcam aöf yada normal üniversite. tekrardan maaşımı alabilir miyim? birde geçmişe dönük kesilen maaşlarıda alma ihtimalım varmı ?

  Cevapla
  • SgkUzman   3 Nisan 2018 at 06:30

   Merhaba.Tekrardan başvuru yaptığınızda maaşını 25 yaşınıza kadar alabilirsiniz.

   Cevapla
   • Mehmet   6 Nisan 2018 at 17:08

    Nisan 6, 2018, 5:09 pm
    Yargıtay ise açılan bir davada, 2000 yılından önceki dönemlerin sigortalılığa sayılması yönünde emsal niteliğinde karar verdi. Yargıtayım kararı 1985’te çıkan ‘3165 sayılı Kanun’a dayanıyor.

    Bu kanun, “Gelir Vergisi mükellefi olanlar, esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı bulunanlar veya kanunla kurulu meslek kuruluşlarına kayıtlı bulunanların kayıtlı oldukları tarihten itibaren kendiliğinden (otomatikman) sigortalı sayılacağma” hükmediyor.

    Bağ-Kur kaydı olmayan 100 binlerce esnafı heyecanlandırdı. Karara göre; 2000’den önce vergi, sicil ve oda kaydı olup da sigortasını yaptıramayanlar geçmişe dönük borçlanma yapabilecek. Ama dava açmak gerekiyor!

    Diye bir yazı buldum yeniçağ gazetesi 2016 tarihinde yayınlama yapmış.
    Şimdiden teşekkür ediyorum.

    Cevapla
    • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 21:24

     Merhaba.Bu bağlamda kısaca belirtecek olursak; Bağ-Kur sigortalısı olmanızı gerektirecek biçimde çalışmanız olmasına rağmen sigortalı olmak amacıyla 4956 sayılı Kanun gereği tescil için son başvuru tarihi olan 02.02.2004 tarihine kadar yazılı başvurunuzun yahut prim ödemenizin yapılmış veyahut giriş bildirgenizin verilmiş olması. Yani 1985-2000 yılları arasında tescil edilmemiş vergi mükellefiyet sürenizin veya meslek odası kaydınızın veyahut esnaf sicil kaydınızın olması bu davayı açmakla kazanacak bir hakkınızın olacağını göstermiyor. 04.10.2000 itibariyle yapılmış normal tescilin yapıldığı tarih de önemli.

     Cevapla
 215. guler   2 Nisan 2018 at 18:17

  babam 1981 de vefat etti. o zamandan beri annem dul yetim maasi aliyor bugun ogrendigime gore ayrica olum ayligi da alabilir diye ogrendim. olum ayligi ile dul yetin maaskari farklimidir yoksam aynimidir

  Cevapla
  • SgkUzman   3 Nisan 2018 at 06:29

   Merhaba.ikisi de aynı şeylerdir.Ölüm yada dul aylığı eşten alınır.Yetim aylığı babadan alınır.

   Cevapla
 216. MERT SAYGINER   2 Nisan 2018 at 15:38

  MERHABA. İYİ ÇALIŞMALAR.
  01/03/1993 BAĞ-KUR girisim var.
  BAĞ-KUR’dan 4500 gün prim günüm var.
  Sigortadan devam ediyorum 1000 prim günüm var.
  20/12/1968 DOĞUMLUYUM.
  Kesintisiz sigortam devam eder ise kaç yaşında emekli olurum?
  Sigortadan kaç prim günüm daha olması gerek?
  Askerlikten kaç gün yatırmam gerekir ki emeklilik yaşımı daha erkene alsın?
  BU SORULARIMA CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  Cevapla
  • SgkUzman   3 Nisan 2018 at 06:28

   Merhaba.54 yaş 5675 prim şartına tabisiniz.5 ay askerlik borçlanması yaparsanız 53 yaş 5600 prim gününe tabi olursunuz.

   Cevapla
 217. veysi   2 Nisan 2018 at 12:30

  merhaba ben paramedik (ilk ve acil yardım) öğrencisiyim. bu yaz devlet hastanesinde veya 112 istasyonunda zorunlu yaz stajım var. herhangi bir maaş alma hakkım var mı? varsa nasıl alabilirim.(not: 3-4 gün içerisinde evraklarımı teslim etmem gerek)

  Cevapla
  • SgkUzman   2 Nisan 2018 at 18:51

   Merhaba.Staj boyunca ücret alacaksınız.Stajyer maaşları ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

   Cevapla
 218. MERT SAYGINERLER   1 Nisan 2018 at 23:25

  MERHABA. İYİ ÇALIŞMALAR.
  01/03/1993 BAĞ-KUR girisim var.
  BAĞ-KUR’dan 4500 gün prim günüm var.
  Sigortadan devam ediyorum 1000 prim günüm var.
  20/12/1968 DOĞUMLUYUM.
  Kesintisiz sigortam devam eder ise kaç yaşında emekli olurum?
  Sigortadan kaç prim günüm daha olması gerek?
  BU SORULARIMA CEVAP VERİRSENİZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  Cevapla
  • SgkUzman   2 Nisan 2018 at 06:51

   Merhaba.54 yaş 5675 prim gününü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 219. Mehmet   1 Nisan 2018 at 19:08

  Emeklilik şartlarının hepsi tamam olup emekliliği yıllar önce dolan kişi ihraç edilip emekli olmaz ve yıllarca işe iade edileceği günü bekler, ancak işine iade olmazsa, bu kişi de yıllar sonra emekli olmak isterse emekliliği hangi tarihten itibaren başlar? Emeklilik dilekçesini verdiği tarih mi, yoksa ihraç edildiği tarih mi?

  Cevapla
  • SgkUzman   2 Nisan 2018 at 06:49

   Merhaba.Her zaman emeklilik talep tarihi esas alınır.

   Cevapla
 220. sabiha   1 Nisan 2018 at 07:32

  merhaba. Ben haftada 5 gün evimde bir bayanı çalıştırmak istiyorum. Ancak bu bayan 2018 mart ayında başka bir evde sigortalı çalışırken istifa etmiş olup işveren de teşvik alıyormuş. Bu durumda sigorta primi ve maaşı nekadar vermeliyim ve teşvik alırmıyım.

  Cevapla
  • SgkUzman   1 Nisan 2018 at 11:52

   Merhaba.Teşvikten yararlandı ise siz yararlanamazsınız.1150,05 TL net ücret vereceksiniz 20 günlük çalışma için.480 TL civarında da Prim ödemeniz çıkacaktır.

   Cevapla
 221. Burak   1 Nisan 2018 at 04:45

  Merhaba.27 yaşındayım. Evli değilim. İsten 7 ay once ayrıldım. Gss icin Daha önceden babam gelir testi yaptırdı. G1 kapsaminda cikmisti. Kuruma gittigimde ben hala babamin üzerinden faydalandigimi ve her ay 60 tl odemem gerektigini soyledi. Ben 27 yasinda olduğum halde hala babamın üzerine neden gozukuyorum. Babam bu prim borcunu odemek istemiyor. Bende işsiz oldugum için odeme durumum yok. Benden herhangi bi gelir testi istemediler. Ailemle yasadigim icinmi bilmiyorum. Buzamana kadar hic yaptirmadim. Üzerime kayitli hic mal varlığım yok. Yan yana yapilmis yeni evimiz var. Kendimi ayri evde gostererek bu borctan kurtulmam mumkunmu. Neler yapilmasi gerekiyor. Herhangi belge lazimmi ayri evde oldugum zaman. Hic bisey bilmiyorum. Yardimci olursanız cok sevinirim

  Cevapla
  • SgkUzman   1 Nisan 2018 at 11:55

   Merhaba.Erkekler 25 yaşına kadar üniversite öğrenciliği süresince ailesi üzerinden sağlıktan yararlanır.25 yaş üzeri gss ye tabidir öğrenciliği devam etse bile.Sistemsel olark babanızın üzerinden düşüm yapılmamıştır. O yüzden hala yararlanıyor gibi görünmüştür.Farklı bir ikametgahta görünüp asgari ücretin üçte birinden az bir gelir hane halkı başına düşerse sağlıktan ücretsiz faydalanırsınız.

   Cevapla
 222. murat   1 Nisan 2018 at 04:12

  Selam,ben esnafım bagkur borcumdan dolayı saglık hizmetlerinden faydalanamıyorum.Eşim 5 ay önce sigortalı olarak işe başladı,benim bagkur borcu olmama ragmen eşimin sigortasından saglıktan faydalanabilirmiyim?Teşekkürler.

  Cevapla
  • SgkUzman   1 Nisan 2018 at 12:41

   Merhaba.Borcunuz olduğu sürece faydalanamazsınız Murat Bey.

   Cevapla
 223. cemile   31 Mart 2018 at 19:24

  Merhaba ,Ben 30.01.1958 doğumlu 59 yaşını doldurmuş bayanım .ocak 1982 sgk girişim ve 76 günlük primim var. biri 9 ekim 1982 doğumlu ,diğeri 30 .08 .1987doğumlu iki cocuğum var. siz 3600 günle emekli olabileceğimi söylemiştiniz, fakat sgk gittiğimde prim gününüz az deyip işlem yapmadılar.ne yapabilirim? şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 19:57

   Cemile Hanım 76 gün priminiz var 2 çocuk borçlanması yaparsanız toplam 1516 prim gününüz olur.3600 güne tamamlamanız için 2084 gün eksiğiniz kalıyor bunu da tamamladığınızda 3600 günden emekli olmuş olacaksınız.Siz yeter ki ödemek isteyin işlem yapmamazlık diye bir durum söz konusu olamaz.

   Cevapla
 224. Ö.Faruk GÜLSOY   31 Mart 2018 at 15:31

  Kayınpederim memur emeklisidir. 29 yaşında engelli bir oğlu var. % 85 kalıcı devamlı malüllüğü var. Şimdiye kadar kayınpederim ve kayınvalidem bakıyor. Son zamanlarda kayınpederim bana birşey olursa diye engelli oğlu için engelli maaşı bağlatmak istiyor. Bununla ilgili birçok soru aklımıza geliyor. Bilen de bilmeyen de konuşuyor. Bende en sağlam size sorayım dedim. Şöyle ki;
  – Engelli maaşı almak için ne yapmamız gerekiyor. Ne tür belgeler istiyorlar ?
  – Engelli kişi halen babanın SGK ndan istifade ediyor. Ona ayrı maaş bağlatırsak engelli çocuğun durumu sosyal güvenlik açısından, özellikle sağlık yardımları, özel hastanelerde tedavi ve ödenecek tedavi ve ilaç giderleri açısından babasının SGK sına göre zararı olabilir mi ? Bazıları sakın girmeyin zararı olur diyor ? Ne dersiniz ?
  – Bu engelli kişiye anne baba artık yaşlandığı ve bakmada zorlandığı için bakıcı tutabilir miyiz ? Tutsak devlet bakıcı maaşını veriyor mu ? Bakıcılar yakınlardan olabilir mi ? Olursa hangi yakınlar olur ?
  – Alınacak maaş ne kadardır ? Bu engelli adına alınacak araç, taşınır ve taşınmazlarda vergi ve harçlar açısından ne gibi avantajlar vardır ? Bu avantajlardan kimler yararlanabilir ? Yakınları da yararlanabilir mi ?

  Yukarıdaki sorularımı cevaplayabilirseniz inanın çok makbule geçecek.. Şimdiden teşekkür ederim.

  Ö.Faruk GÜLSOY

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 19:35

   Merhaba.Engelli aylığı alabilmek için çalışmamak dışında bir de gelir sınırı var. Engelli aylığı bağlanacak kişinin yaşadığı hanedeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Bu şartı sağlıyorsanız zaten sağlık yönünden ücretsiz faydalanır hanedeki kişiler.Bakım parasını için Engellinin bulunduğu hanede yaşayan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Bakıcı olarak gösterilen kişi, bakıma muhtaç kişiyle akraba olmak ve aynı evde yaşamak zorundadır. Ayrı evde yaşayan bakıcı, bakıma muhtaç kişinin bakımını aksatacağı gerekçesiyle kabul edilmez.

   Cevapla
 225. Huriye sezer   31 Mart 2018 at 15:09

  Merhaba ben huriye sezer 01.03.1978 dogumluyum 1996 yilinda almanyaya geldim ev hanimi olarak 04.02.1998 yilinda bir cocugum oldu ilk sikortali calismam Mayis 2010 da n beri calisiyorum kasim 2016 da ikinci cocugum oldu hala sikortaliyim kac yasinda emekli olabilirim ne kadar borclanmam gerekir
  Tesekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 19:11

   Merhaba.İlk Almanya’ ya geliş tarihinizi ve işe başlangıç tarihlerinizi gün belirtir şekilde yazar mısınız?

   Cevapla
   • Huriye sezer   31 Mart 2018 at 22:22

    Huriye sezer
    23.11.1996 almanyaya ilk gelis tarihi
    Ilk ise baslama tarihi 24.12.1997

    Cevapla
    • SgkUzman   1 Nisan 2018 at 11:57

     Merhaba.Ev hanımlığı döneminizi borçlandığınızda 53 yaş 5900 Prim gün şartalrınızı doldurduğunuzda 4/a (ssk) dan Türkiye’den emekli olabilirsiniz.

     Cevapla
 226. Guşan Erpek   30 Mart 2018 at 22:10

  Merhaba, 21 yaşında, üniversite öğrencisiyim. 2015 yılında babam vefat etti. SSK’dan emekliydi. Sigortalı işe girme durumum var, bu durumda aylığım kesilir mi? Alo 170 i aradığımda kesileceğini söylediler. Fakat bugün televizyonda bir avukatın aylığın kesilmeyeceğini, yeni yasada bu durumun belirtildiğine dair demeçlerini dinledim. Bu yasa yürürlüğe girdi mi acaba? Sigortalı iş durumunda aylığım kesilir mi?

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 18:55

   Merhaba.Kız çocuklarının;

   Sosyal güvenlik kapsamında sigortalı olarak işe başladıklarında
   Evlendiklerinde
   Boşandıkları eşleriyle birlikte yaşamaya devam etmeleri durumunda yetim maaşı kesilir.

   Cevapla
 227. aydın   30 Mart 2018 at 18:50

  çalışmış oldugum firmada sgk primlerimiz düşük yatırılmıştı bununla ilgili dava açtık fakat dava uzun sürer ise emkeli dilekçesini verdiğim de emekli olursam bu dava% 100 kesin kazanırız diyor avukatım prim farklarından dolayı maaş degişikliği taleb edebilirmiyiz yada nasıl bir yol izleriz bilgi verirseniz şimdiden teşekürler

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 18:52

   Yeniden incelenip maaşınıza yansıması için talep edebilirsiniz.

   Cevapla
 228. aydın   30 Mart 2018 at 18:46

  hizmet başlangıcım 14.09.1987 dir

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 18:52

   Merhaba.50 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 229. aydın   30 Mart 2018 at 18:44

  01.09.1969 dogumluyum.6331 gün primim var
  primlerim de aşagıdaki gibi
  2427 gün 90 gün fiili hizmet süreli(32 A dan yattı)
  3884 gün norma 4a dan yattı
  buna göre nezaman emekli olurum

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 18:51

   Merhaba.50 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 230. yüksel doğan   30 Mart 2018 at 17:13

  11.10.1969 doğumluyum.ilk ssk girişim18.07.1986.186 gün ödemem var,sonrası askerlik ve 08.12.1992 bağ-kur girişim ve hala bağkurlu esnafım,en yakın nasıl emekli olurum? daha önce 4 a ya geçmelimiydim? şimdi geçersem nasıl olur? ne yapmalıyım?

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 18:46

   Merhaba.Bir önceki sorunuzda cevabınız yazılı.

   Cevapla
 231. ali   29 Mart 2018 at 17:48

  Mehrabalar ismim Ali 01.07.1964 dogumluyum 01.04.1996`da bagkur odemeye basladim 19 yil 9 ay 20 gun (7130 gün) odedim. 25.03.2016 da ek5 tarim sigortasina gecis yaptim. 697 gun odemem gozukuyor. hizmet birlestirme yapmadim ne zaman yapmam gerekiyor askerlik borclanmasi da yapmadim yapsam emeklilige faydasi olurmu ne zaman emekli olurum?

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 18:43

   Merhaba.Hizmet birleştirme işlemini emekliliğine 1 yıl kala yapabilirsiniz.Askerlik borçlanmanız hem gün olarak hem yaşınızın 1 yıl geri çekilmesine hem de maaşınıza yapacağı artı etki ile fayda sağlar .55 yaş 5750 prim gününe tabi olacaksınız askerlik borçlanması yaptığınızda.Ancak son 7 yıl içinde 3,5 sene de 4/a (ssk) hizmetinizin de bulunması şartını sağlamanız gerekli.

   Cevapla
 232. İpek Demirel   29 Mart 2018 at 07:37

  Merhaba 33.haftalık gebeyim 2nisan da Doğum iznini başlatırsam Ocak subat Mart olarak 16700 gibi bir brütüm oluyor. 29mart yani bugün başlattıgımda martı dahil etmezlerse aralık Ocak subat olarak 18800 tl gibi bir brütüm olacak. Nette gördüğüm ama kimseden teyit alamadığım bilgi rapor alınan tarih ödemeleri baz alınmaz yönünde. Siz yardımcı olabilir misiniz? Nekadar rapor ücreti alırım ve son 3aydan kasıt nedir?

  Cevapla
  • SgkUzman   29 Mart 2018 at 19:55

   Merhaba. Rapor aldığınız aydan önceki 3 aylık kazançlarınız üzerinden iş göremezlik ödemesi hesaplanır. yani rapor mart ayı içerisinde başlıyorsa şubat-ocak-aralık kazançlarınız üzerinden ödemeniz hesaplanacaktır. 3 ayın günleri toplamının 90 olduğunu varsayarsak ve raporunuzu 29 martta başlatmışsanız tahmini 15.000-15.500 arası ödeme alırsınız.

   Cevapla
 233. Orhan Bingöl   29 Mart 2018 at 05:44

  Merhaba,yaşım 26 son sınıf klinik staj yapmaktayım.gss testi yaptırdım ve yeşil kart çıkmadı.Biriken borcu ödeyip sigortamı açtırmak istedim lakin ödesem bile belge kodu 22 olduğundan açılmayacağını ve okuldan düzelttirmem gerektiği söylendi sgk tarafından.Okulun öğrenci işlerine bu durumu bildirdim fakat sorunun bk ile alakası olmadığı söylendi ve asıl sorunun sgk da olduğu tarzında bir şeyler söylediler.Ne yapacağımı bilemiyorum.Saygılar..

  Cevapla
  • Orhan Bingöl   29 Mart 2018 at 23:31

   Yorumun sonuna acaba bu aşamada ne yapabilirim diye sormadım diye mi cevab alamadım.Benden sonraki yorumu cevablamissiniz da..okulun dekanligina bk kodunu duzeltmiyolar diye sikayet mi etsem sorun kimde anlamadim .sgk ,sosyal yrdmlasma,üniversite başima bermuda seytan ucgeni kesildiler hepsi birbirine topu atiyor..para odesem olmuyor odemesem olmuyor vatandasliktan ciksam daha rahat saglik hizmeti alirdim galiba!

   Cevapla
   • SgkUzman   31 Mart 2018 at 18:38

    Merhaba.Meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler ile 2547 sayılı Kanun uyarınca üniversitelerde kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden bakmakla yükümlü olunanlar için 22 nolu belge türü, bakmakla yükümlü olunmayanlar için 43 nolu belge türü ile bildirilirler.Siz 25 yaşınızı doldurduğunuz için bakmakla yükümlü olunmayan kısmına giriyorsunuz ve okulunuz 25 yaşınızı doldurduğunuz tarihten sonraki belge türünü 43 olarak düzelttirmesi ve bundan sonra 43 olarak yatırması gerekmektedir.Okulunuz ilgili işlemler için sgkya başvurması gerekiyor.

    Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 18:38

   Merhaba.Meslek liselerinde okumakta iken veya yüksek öğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrenciler ile 2547 sayılı Kanun uyarınca üniversitelerde kısmi zamanlı çalıştırılan öğrencilerden bakmakla yükümlü olunanlar için 22 nolu belge türü, bakmakla yükümlü olunmayanlar için 43 nolu belge türü ile bildirilirler.Siz 25 yaşınızı doldurduğunuz için bakmakla yükümlü olunmayan kısmına giriyorsunuz ve okulunuz 25 yaşınızı doldurduğunuz tarihten sonraki belge türünü 43 olarak düzelttirmesi ve bundan sonra 43 olarak yatırması gerekmektedir.Okulunuz ilgili işlemler için sgkya başvurması gerekiyor.

   Cevapla
   • Orhan Bingöl   1 Nisan 2018 at 10:34

    Merhaba.Bu durumdan haberdarım zaten.Sorun okulun kabul etmemesi sgkdan böyle söylendiği ni iletmeme rağmen.Acaba büyük bir para cezası var diye mi kabul etmediler.Ben nereye şikayet etmeliyim.

    Cevapla
    • SgkUzman   1 Nisan 2018 at 11:49

     Okul o yüzden kabul etmemiş olabilir.Siz dilekçe ile sgkya bildireceksiniz.Belge kodunuzun değişikliği için okulunuza ilettiğinizi fakat okulunuzun kabul etmediğini.Sgk resmi yazı ile okulunuzdan isteyecek 2 kurum arasında resmi yazışma ile çözülecek durum.

     Cevapla
 234. Ali Taş   28 Mart 2018 at 20:04

  Merhaba
  1993 sigorta girişim var.
  2009 yılında 3600 günü tamamladım.
  58 yaşımı doldurdum. 3600 gün 15 yıl şartı ile emekli olmak istiyorum bu mümkün müdür acaba ?

  Cevapla
  • SgkUzman   28 Mart 2018 at 20:07

   Merhaba.24.05.2008-23.05.2011 tarihleri arasında doldurduğunuz için 58 yaşınızda emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
   • Ali Taş   29 Mart 2018 at 01:01

    Ancak böyle bir başvuru isteğinde bulundum sgkya ve 3600 günden 60 yaşında emekli olabileceğimi söylediler. 1976 yılı öncesi sigorta girişi olması gerektiğini belirttiler. Mağdur kaldım.Ne yapmam gerekir ?

    Cevapla
    • SgkUzman   31 Mart 2018 at 18:01

     2009 yılında 3 şartı tamamladığınızda 58 yaşında olabilirsiniz.15 yıllık sigortalılık süresi 55 yaş ve 3600 prim günü.Yaşınızı tamamlamadığınız için 60 Yaşınızı beklemek zorundasınız mecburen.

     Cevapla
 235. Tüncer Altun   28 Mart 2018 at 16:56

  1997 yılında emekli sandığından emekli oldum. Aynı yıl özel öğretim kurumlarına bağlı bir kurumda halen kadrolu olarak (kurum müdürü) çalışmaktayım. ayrılırken çalıştığım kurumdan ikramiye alabilir miyim.

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 18:00

   Merhaba.4/c ye mi yoksa 4/a ya mı tabi olarak çalışıyorsunuz?

   Cevapla
 236. ahmet   28 Mart 2018 at 11:48

  28/04/1977 doğumluyum. 01/06/1995 ila 01/09/1995 arası ssk kaydım var. 01/02/2001 yılından itbaren memur olarak görev yapıyorum, emeklili yaşım ne olur? 60 yaşıda emekli olacaksın diyorlar.

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 17:57

   Merhaba.08.09.1999 yılından sonra kamuda göreve başlayan memurların yaş şartı erkeklerde 60′ tır.

   Cevapla
 237. Yüksel Özgç   28 Mart 2018 at 11:44

  Merhaba

  03.11.1971 tarihinde doğdum. 01.10.2000 tariinde ilk kez işe başladım. 7000 gün prim gün sayısısnın dolmasına 819 gün kaldı. En son çalıştığım işyerinde 17 yıldır çalışıyorum. Kurum beni işten çıkarsa kalan 819 prim gününü başka bir yerde tamamlasam, sonra da çalışmasam 60 yaşına geldiğimde beni işten çıkaran işyerinden emekli maaşı alabilir miyim?

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 17:56

   Merhaba.17 yıllık çalıştığınız işyeri sizi işten çıkaracak ise kıdem tazminatı ödemek zorundadır.Emekli maaşınızı işyeri değil sgk bağlar ve öder.

   Cevapla
 238. receps   28 Mart 2018 at 11:29

  merhaba sizinde söylediğiniz üzere askerlik ödemesi yaptım tekrar dan sgk ya gidip herhangi bir işlem yapmama gerek var mıdır tescil gibi yoksa sistem kendiliğinden işliyormu

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 17:54

   Merhaba.Ödediğinize dair dekontu saklayın ve ilgili sgkya telefonla bilgilendirin.Dosyanıza konulması gerekiyor ise dekontunuzun bir nüshasını dosyanıza takılmak üzere ilgili arkadaşa veriniz.

   Cevapla
 239. Özgül   28 Mart 2018 at 10:12

  Merhaba,
  2005 yılı sigorta başlangıcım, 1998 yılında şeker hastası oldum 1981 doğumluyum ve %40 engelliyim sigorta başlangıç tarihinden önce şeker hastalığım olduğu için erken emekli hakkım yok mu::( aşağıdaki yazınızı oluduğumda bunu anladım ama teyit etmek isterim

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 17:52

   Merhaba.Malulen emeklilik hakkınız yok.Ancak engelli emekliliği hakkınız var.20 yıl sigortalılık sürenizi ve 4400 prim gününüzü doldurduğunuzda vergi indirim belgesi alarak maliyeden sgk ya emekli başvurusu yaptığınız takdirde emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 240. Bircan   28 Mart 2018 at 00:04

  Merhaba Babam 01.01.1965 doğumlu aşk girişi 23.08.1982 3100 gün sayısı var askerlik yatirsa ne zaman 3600 den emekli olur lütfen mesajım cevap yazın

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 17:51

   Merhaba.Askerliğini borçlanırsa 3600 prim gününü tamamlayıp 60 yaşını doldurduğunda emekli olabilir.

   Cevapla
 241. Bircan   27 Mart 2018 at 23:58

  Merhaba babam 01.01.1965 doğumlu 23.08.1982 SSK girişi ve 3100 gün sayısı var askerlik yatirsa ne zaman emekli olur?

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 17:50

   Merhaba.Askerliğini borçlanırsa 3600 prim gününü tamamlayıp 60 yaşını doldurduğunda emekli olabilir.

   Cevapla
 242. emrah   27 Mart 2018 at 22:55

  2016 yılında gelir testi yaptırdım. 60/g-1 denmiş ama şuan o parayıda ödeyecek gücüm yok. bazı rahatsızlıklarımdan dolayıda tedavi olmalıyım ama. prim borclarımdan dolayı tedavi olamıyorum ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz. annem ve kardeşimle yaşıyorum. yeniden gelir testimi yaptırmak durumundayım yada ne gibi bir yol izlemeliyim

  Cevapla
  • SgkUzman   27 Mart 2018 at 23:26

   Merhaba.İlk olarak bağlı olduğunuz sgkya bir an önce başvurunuzu yapın 02.04.2018 tarihi yapılandırmanız için son tarih.

   Cevapla
 243. bahar   27 Mart 2018 at 15:10

  merhaba,
  ihbar surem dolduktan sonra işten ayrılıp yenı ıse girecegım ve orda deneme surem olacak eger deneme suresı sonunda işten çıkarılırsam ıssızlık maaşı alabılır mıyım? yoksa 120 dun aynı ısyerınde mı prım ödenmesı gerekiyor?

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 17:49

   Merhaba.İlk çıktığınız işyerinden işsizlik maaşına hak kazanıp bir işe girip tekrar çıktığınızda başvurduğunuz takdirde işsizlik maaşına kaldığınız yerden almaya devam edebilirsiniz.

   Cevapla
 244. yüksel doğan   27 Mart 2018 at 13:33

  11.10.1969 doğumluyum.ilk ssk girişim18.07.1986.486 gün ödemem var,sonrası askerlik ve 08.12.1992 bağ-kur girişim ve hala bağkurlu esnafım,en yakın nasıl emekli olurum? daha önce 4 a ya geçmelimiydim? şimdi geçsem mi?sizden beni aydınlatmanızı rica ediyorum.

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 17:47

   Merhaba.49 yaş 5300 prim gününü doldurduğunuzda 4/a(ssk) dan emekli olabilirsiniz.Son 3,5 senenizi ssk kapsamında yatırdığınız takdirde 4/a da nemekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 245. pelinsu   27 Mart 2018 at 12:29

  Merhaba 28.01.2015 te işe başladım 22.06.2019 da işten ayrılmak istiyorum brüt şuan 2029,50 TL tazminat tutarım ne kadar olur?

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 17:34

   Merhaba.8,865.70 -9.000 TL arasında tazminat alabilirsiniz.

   Cevapla
 246. pelinsu   27 Mart 2018 at 12:16

  Merhaba 28.01.2015 te işe başladım 15.06.2018 de işten ayrılmak istiyorum brüt şuan 2029,50 TL tazminat tutarım ne kadar olur?

  Cevapla
  • SgkUzman   28 Mart 2018 at 21:10

   Merhaba.6,812.98 – 7.000 TL arasında tazminat alabilirsiniz.

   Cevapla
 247. BUKET   27 Mart 2018 at 11:55

  Merhabalar… Annemin 294 gün sigortası var. Sigorta başlangıcı 1986. Emekli edebilmek için en kısa yol hangisidir. Ne kadar prim ödemek gerekir vs.?

  Cevapla
  • SgkUzman   28 Mart 2018 at 21:05

   Merhaba.3600 gün 58 yaş şartlarını sağladığında emekli olabilir.

   Cevapla
   • BUKET   5 Nisan 2018 at 11:35

    Peki, bu 3600 gün paraya çevrilerek ödenebilir mi?

    Cevapla
    • SgkUzman   6 Nisan 2018 at 06:55

     Ödenemez.Doğum borçlanma veya yurtdışı borçlanma yapma hakkına sahipseniz borçlanıp ödeme hakkınız var sadece.Bunların dışında fiili olarak ay ay yatırılarak doldurmanız gerekmektedir.

     Cevapla
 248. NAİL   27 Mart 2018 at 11:40

  MERHABALAR;

  01.12.1988 yılında sgk girişim oldu ve 6200 gün ssk günüm mevcut daha sonra  01.10.2008 tarihinde bağkura geçtim ve şuan halen bağkurluyum (9 yıl 5 ay 27 gün)  1966 nisan dogumluyum.bağkurdan emekli olmak istesem ne zaman emekli olurum

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 17:38

   Merhaba.53 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.Bağkurdan emekli olacaksanız şimdiden hizmet birleştirme dilekçenizi veriniz.

   Cevapla
 249. Halzenk   27 Mart 2018 at 08:14

  Merhaba ben özel bir sektörde 2013 yılından beri çalışıyorum . 2017 aralık 31 de işten ayrıldım ocak 15 de aynı iş yerine tekrar başladım ama sorunlar bitmiyor işten ayrıldıgım zaman işsizlik maaşı alabilirmiyim ?

  Cevapla
  • SgkUzman   28 Mart 2018 at 20:57

   Merhaba.Eski işsizlik maaşınızı almaya devam edebilirsiniz.Başvurmanız halinde.

   Cevapla
 250. Msf Karademir   27 Mart 2018 at 03:02

  İşkur typ işçisi olarak 9 aylık çalışma süresiyle çalıştım 2.grup olarak başladım ve 7.5 ay çalıştım ve mart ayında sözleşmem bitti bekleme sürem ne kadar 1.5 aymı yoksa 3 aymı diğer grupla işe başlaya bilirsin dediler yararlanma hakkın var dediler

  Cevapla
  • SgkUzman   28 Mart 2018 at 20:54

   Merhaba.TYP kapsamındaki bir programdan yararlanmaya başlama tarihi üzerinden değerlendirilir. Katılımcıların programa başladığı tarihten on iki ay sonra yeniden yararlanma hakkı doğar.

   Cevapla
 251. Ulaş   25 Mart 2018 at 20:03

  işlerimden dolayı ptt’den işsizlik ödeneğimi almaya vakitim olmuyor. benim yerime ailemden biri benim kimliğim ile gidip işsizlik ödeneğimi alabilir mi?

  Cevapla
  • SgkUzman   27 Mart 2018 at 22:48

   Merhaba. Banka yalnızca kimlik sahibine ödeme yapacağından sizin dışınızdaki bireyler ödemenizi alamaz.

   Cevapla
 252. Hikmet   25 Mart 2018 at 12:43

  Merhaba annemin işe giriş tarihi 01.07.1983
  1.çocuk Doğum tarihi:05.03.1992
  2.çocuk Doğum tarihi:15.03.1993 bu doğum borçlanmaları bize kaç gün kazandırır.

  Cevapla
  • SgkUzman   28 Mart 2018 at 20:42

   Merhaba.1089 gün kazandırır.

   Cevapla
 253. Ali gungor   24 Mart 2018 at 14:08

  Emekli olan kişi özel sektörde çalıştığında tazminat hakkı var mıdır?

  Cevapla
  • SgkUzman   28 Mart 2018 at 20:41

   Merhaba.En az 1 yıl çalışmanız olduğunda ve işvereniniz tarafından ya da mücbir sebep ile işten çıktığınızda tazminat hakkınız bulunmaktadır.

   Cevapla
 254. Vedat Dinçhan   23 Mart 2018 at 16:06

  Merhaba,
  01.01.1954 doğumluyum.
  1972 – 1980 arası Almanya
  1996 – 1997 Bağkur 390 gün
  Toplamda 3602 hizmet gün sayım var.
  1980’de Türkiye’ye döndüm.
  SGK’dan emekli olabilir miyim?

  Cevapla
  • SgkUzman   28 Mart 2018 at 20:38

   Merhaba.Yurtdışı borçlanmasını yaptınız mı? o günleriniz ile mi 3602 gün yapıyor.

   Cevapla
   • Vedat Dinçhan   2 Nisan 2018 at 15:16

    Merhaba.
    Evet yurtdışı borçlanmam var. O günlerle birlikte 3602 gün ediyor.

    Cevapla
    • SgkUzman   3 Nisan 2018 at 06:25

     Merhaba.Yurtdışı borçlanmanızı 4/a(ssk) dan yaptıysanız emekli olabilirsiniz.Bağkurdan yaptıysanız 5400 prim gününü tamamlamanız gerekir.

     Cevapla
 255. Zeynep   23 Mart 2018 at 10:40

  Merhaba soeuma cevb vermediniz ben evleneli 3 sene oldu. Babam 10 sene önce vefat etti. Ceyiz parasi alindigindan yebi haberim oldi . Evleneli 3 sene oldu simdi basvuru yapsam ceyiz parasi alabilirmiyim lutfen cvblayin cok merak ediyorum . Alma sansim varsa hemn basvuru yapicam

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 17:32

   Merhaba.Sorunuz cevaplandı Zeynep Hanım 5 yıllık zaman aşımınız dolmadan müracaatınızı yapınız.

   Cevapla
 256. Hüseyin Şahin   22 Mart 2018 at 22:56

  Merhabalar,
  02.02.1960 doğumluyum.
  01.06.1995 sigorta girişim var.
  600 gün askerlik borçlanması ödedim.
  3600 günden emekli olmak istiyorum.
  Eğer bu 600 günü eklersem 2009 tarihinde 3600 günü doldurmuş oluyorum. Ancak bu 600 günlük askerlik borçlanmasını prim gününe ekleyebiliyor muyum? Eklersem ne zaman emekli olurum?
  Normal şartlarda 5800 günüm tamamlandı.

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 23:38

   Merhaba.600 günlük askerlik borçlanması prim gününüze ekleniyor.Şu an kaç prim gününüz var?

   Cevapla
   • Hüseyin Şahin   23 Mart 2018 at 00:22

    600 gün ile birlikte 3600 gün 2009’da bitiyor.
    toplamda 2015te 5800 günüm var.

    Cevapla
    • SgkUzman   31 Mart 2018 at 16:55

     2009 da dolduruyorsanız 58 yaşında emekli olabilirsiniz 3600 gün üzerinden.

     Cevapla
 257. Receps   22 Mart 2018 at 19:19

  1978 doğumluyum askerlik öncesi sigortam yok 04 10 2000 bağkur girişim var hala ödemekteyim emeklilik yaşı 60 görülüyor 58 e düşmesi için kaç günlük askerlik ödemesi yapmam gerekir mümkünse gün sayisi olarak söylerseniz sevinirim

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 19:31

   Merhaba.385-390 gün arası öderseniz yaş şartınız 58 e düşer.

   Cevapla
 258. ugur   22 Mart 2018 at 18:11

  iyi ğünler 07 puantaj kaydı ile ayda 10 ğün çalısıyorum eksik ğünlerimi ilerde ssk dan borclanabilirmiyim

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 18:24

   Merhaba.07(puantaj) kodu ile bildirimlere borçlanma hakkı yoktur. 06 – 17 ibraz edilmesi halinde ise 12 ve 13 kodları ile bildirilen eksik günler borçlanılabilir.

   Cevapla
 259. özlem   22 Mart 2018 at 10:54

  Günaydın ben size bir işçinin işe giriş veya işten çıkış işlemlerini nasıl yaparım hangi evraklar gerekli onları öğrenmek istiyorum. Bu arada ben bir mali müşavirin yanında çalışıyorum.

  Cevapla
 260. cemile   22 Mart 2018 at 00:35

  Ben 30.01.1958 doğumlu bayanım aşağıda sorduğum soruya istinaden yazıyorum( gün, ay) yazmadığım için aşağıdaki soruyla birleştirip cevap verirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 22:04

   Merhaba.3600 gün 58 yaş şartını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 261. cemile   21 Mart 2018 at 23:25

  Ben 1958 Doğumlu bayanım,1982 ocak sgk girişim var 76 gün, 1982 ekim ve 1987 doğumlu iki çocuğum var .kaç günlük primlerimi yatırırsam ve doğumları toplatırsam kaç günlük primle emekli olabilirim?,olursam nekadar maaş alabilirİm?prim olarak ayda ne kadar yatırmam gerekir? ,prim ödemem bitince hemen emekli olabilirmiyim?,eşimin üzerinden sağlık yardımı alıyorum .emekli olunca bu yardımı yine alabilirmiyim?, .birde bekar kızım var eşim emekli sandığından emekli, bende ssk dan emekli olunca bizim vefatımızdan sonra her iki maaşıda alabilir mi?birde evde elişi yapıyorum bunun emekliliğe bir faydası olur mu? prim yönünden.
  .

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 22:09

   Merhaba.3600 gün 58 yaş şartını sağladığınızda emekli olabilirsiniz.Emekli olunca kendi sağlık provizyonunuzdan yararlanacaksınız.İkinizin vefatı durumunda kızınız her 2 aylığa da hak kazanır.

   Cevapla
 262. Gülsün   21 Mart 2018 at 17:38

  Merhaba

  Halen aktif çalışıyorum ve ödenmiş gün sayım 2978 gün ,
  Daha öncede İsteğe bağlı ödemem var. İsteğe bağlı ödeme gün sayım 2340 gün
  Toplamda 5318 gün yapıyor.

  1970 doğumluyum-Bayan
  işe giriş tarihim 1986 emekli olma şartım nedir? Ne zaman emekli olabilirim?
  Teşekkür ederim

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 22:30

   Merhaba.1986 yılının hangi ayı ve günü ilk işe giriş tarihiniz?

   Cevapla
 263. eren   21 Mart 2018 at 15:12

  merhaba annem MS hastası 2200 gün ssk primi var işi giriş tarihi 2011 herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmadık malülen emeklilik hakkında bilginiz varmı acaba ?

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 22:12

   Merhaba.Malulen emekli olabilmesi için 1800 gün şartı ve 10 yıllık sigortalılık süresini doldurması gerekir.Başka birinin bakımına muhtaçlık durumu var ise sgkya bunu gösterir rapor ile bildirip emeklilik başvurusu yapabilirsiniz yok ise 2021 i sigortalılık sürenizin dolması için beklemelisiniz.

   Cevapla
 264. Halime buse   21 Mart 2018 at 11:36

  Merhaba
  Annem 1955 dogumlu
  ilk sigorta girisi tarim sigortasi 1994 yilinda yapildi
  Toplam 1200 gun tarim sigortasinda primi yatti
  2000 yilindan bu yana herhangi bir prim yatmadi
  Suan 63 yasinda nasil emekli olabilir

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 22:12

   Merhaba.3600 prim gününüzü doldurduğunuz gün emeklisiniz.

   Cevapla
 265. Orhan Gurbuz   20 Mart 2018 at 22:42

  1976 dogumluyum. 2003 yili sigorta girisliyim. 1996/97 yillarinda ingiltere de dil egitimi aldim ve part time calistim. Sigorta baslangicimi bu tarihe aldirabilir miyim ve kaldigim sureyi geriye donuk olarak borclanabilir miyim? Emeklilik yasim nedir?

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 16:50

   Merhaba.1416 sayılı Kanuna tabi olarak yani mecburi hizmet karşılığı yurtdışına gönderilmedi iseniz öğrencilik dönemlerinizi borçlanamazsınız ancak çalıştığınız günleri borçlanabilirsiniz.

   Cevapla
 266. Sevim   20 Mart 2018 at 22:06

  Babam 1984 yılında vefat etti.SSK’dan ölüm aylığı bağlandı ve annem alıyordu. O da 2018 ocak ayinda vefat etti. Ben halen devlet memuru olarak çalışıyorum. Kız kardeşim de ssk’lı ve ikimiz de bekarız.babamdan kalan ölüm aylığını alabilir miyiz?

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 23:10

   Merhaba.Sigortalı olarak çalıştığınız sürece evlenmeseniz bile yetim aylığı alamazsınız.

   Cevapla
 267. Mehmet Aktürk   20 Mart 2018 at 20:10

  16.Mart 2018’de sorduğum soruya cevap almam mümkünmü acaba?Olumsuz ise sebebini öğrenebilirmiyim.Teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 23:28

   Merhaba. Tabiki cevaplandıralım.Sitemizde yaptığımız çalışmalardan dolayı 1 aylık bir aksama söz konusu oldu.14 ay askerlik borçlanması yaptığınızda 52 yaş 5525 güne tabi olacaksınız.

   Cevapla
 268. fatih yerlikaya   20 Mart 2018 at 18:17

  ben yeni isteğe bağlı sigorta yaptırdım ilk ay ödemem 930.tl görünüyor neden acaba ben 649.tl olarak biliyordum. bilgilendirirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 23:10

   Merhaba.Hangi tarihte başvuru yapmıştınız?

   Cevapla
   • fatih yerlikaya   26 Mart 2018 at 16:10

    15 02 2018

    Cevapla
    • SgkUzman   28 Mart 2018 at 20:52

     Şubat ayının 15 günlük prim borcu ile Mart ayının 1 aylık borcu yansımış sisteme o yüzden çıkan borcunuz.

     Cevapla
 269. Halime demir   20 Mart 2018 at 16:14

  Merhaba
  1994 tarim sigoirta girisim var
  1200 gun ptim yatti
  63 yasinda bayanim
  Nasil emekli olabilirim

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 23:16

   Merhaba.3600 prim gününüzü doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 270. Hasan KARAKAş   20 Mart 2018 at 13:59

  15/10/1987 Tarihinde sigorta başlangıcım .var 1990 yılı dahil 615 gün prim ödemem var.25/02/1991-25/08/1992 tarihleri arasında askerliğimi yaptım ve emekli sandığına borçlanarak ödedim. 01/05/1995-19/12/2000 Tarihleri arasında 2038 gün bağkur ödedim 20/12/2000 tarihinden bu güne kadar devlet memuru olarak çalışmaktayım. Ne zaman emekli olabilirim

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 23:40

   Merhaba.Doğum tarihinizi gün ay yıl şeklinde yazar mısınız?

   Cevapla
   • Hasan KARAKAş   23 Mart 2018 at 09:22

    04/05/1968 doğumluyum

    Cevapla
    • Hasan KARAKAş   26 Mart 2018 at 14:48

     15/10/1987 Tarihinde sigorta başlangıcım .var 1990 yılı dahil 615 gün prim ödemem var.25/02/1991-25/08/1992 tarihleri arasında askerliğimi yaptım ve emekli sandığına borçlanarak ödedim. 01/05/1995-19/12/2000 Tarihleri arasında 2038 gün bağkur ödedim 20/12/2000 tarihinden bu güne kadar devlet memuru olarak çalışmaktayım. Ne zaman emekli olabilirim 04/05/1968 doğumluyum

     Cevapla
     • SgkUzman   28 Mart 2018 at 20:49

      Merhaba.60 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

    • SgkUzman   31 Mart 2018 at 17:31

     Devlet memurlarının 8.9.1999 tarihinden önce bir sigortalılık hallerinin bulunması ve bu sürelerde ilgili mevzuata göre prim ödeyerek hizmetlerinin olması halinde, 2829 sayılı Kanunun 3 üncü maddesinde yer alan hükme göre, 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emekli olacakları yaşın ortaya çıkmasında 5434 sayılı Kanunun geçici 205 inci maddenin dikkate alınması gerektiği ortaya çıkmaktadır.Bununla ilgili hizmet birleştirme yapıp yaptıktan sonra Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı’ na dilekçe ile resmi bir cevap isteyebilirsiniz.

     Cevapla
 271. Fırat Dodak   20 Mart 2018 at 10:21

  Merhaba çok önemli benim için lütfen cevaplayın ben 2017/9 ayda işe girdim ve sigortam o aydan beri var 2018/4. ayda işten çıkarılma gibi bir durumum var tazminat alırmıyım ve alırsam nekadar alırım lütfen cevaplarmısınız ????

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 23:17

   Merhaba.Bir işyerinde en az 1 yıl çalıştığınız takdirde kıdem tazminatı alabilirsiniz.

   Cevapla
 272. Zeynep   20 Mart 2018 at 10:02

  Birsey daha sormak istiyorum babam bagkurdan emekliydi ve 10 sene once öldü. Biz 3 kardesiz 1 erkek 2 kiz . Ve annem. Babamin maasini hepimize ayri birsekilde bölundu ve herkesin ismine 4 tane kart vardi anneme 400 bize 200 lira yatiyordu. Ben 2015 senesinde evlendim maasim evlenince kesildi ve ceyiz parasindan yararlanabiliyormuyim. Babamin maasindan aliorduk yani maas. Yetim maasi olarak degil sanirim yararlanabilirmiyim ve alabilirmiyim ceyiz parasi.

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 16:38

   Merhaba.Yararlanabilirsiniz.Evlendiğiniz tarihten itibaren 5 yıl içerisinde bu ödeneğe başvurmazsanız, hakkınızı kaybedersiniz.İlgili sgkya giderek evlenme(çeyiz) yardım ödeneği başvurusunda bulunun.

   Cevapla
 273. Dilay   19 Mart 2018 at 20:26

  Merhabalar ben annemi 1 yıl önce kaybettim ablam annemden maaş alıyordu 2 ay önce evlendi çeyiz yardımı için dilekçe verdi sorum şu eşimden ayrılalı 1 ay oldu bana annemden maaş bağlanırmı nekadar bağlanır ablamın aldığı çeyiz yardımı maaşımı etkilermi teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 23:19

   Merhaba.SGk ya başvurarak yetim aylığı alabilirsiniz.Çeyiz yardımı etkiler ona göre maaş bağlanır.Süresi bittiğinde tek hak sahibi olarak yeniden dilekçe ile başvurduğunuz da tek hak sahibi olarak maaşınız artırılır.

   Cevapla
 274. Ibrahim   19 Mart 2018 at 15:45

  2015 yilinda 6552 yapılandırmasına dahil oldum ve 7 senelik prim borcuma karlışık 6600 tl çıktı ve 6 taksite böldüm
  ilk 3 taksiti ödedim ve daha sonra maddi durumdan dolayı geri kalan 3 taksiti ödeyemedim
  ödediğim 3030 tl sistemde görünüyor ama bana yansayan gün veya herhangi bişe görünmüyor
  burda bana kaç yıllık gün yansıması lazımdı.
  borcun yarısını ödedğim için 3,5 sene yansıması gerekmiyormuydu

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 23:21

   Merhaba.Borcunuzun tamamını ödemediğiniz sürece yansımaz sisteme.Dosyanızın bağlı olduğu sgkya başvurarak yapılandırmanızın bozulup bozulmadığını öğrenebilirsiniz.

   Cevapla
 275. Yusuf KARTALCİ   19 Mart 2018 at 13:29

  selam 01.01.1973 doğumluyum 1996 yılında sigorta girişim var.Ancak 1993 yılında aynı yerde çalışmaya başladım sigortam 1996 da yapıldı.aynı yerde beraber işe başladığım arkadaşlarımın sigortası 1993 yılında yapıldı.Ama burada iş yerini suçlamadan dava açsam beraber çalıştığım arkadaşlarımı şahit gösterip sadece 1993 yılında sigorta başlangıcı yapılabilir mi. ne gibi bir yol izleyebilirim. teşekkürler.

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mart 2018 at 23:05

   Merhaba.Eğer 1993 yılına ait ilk işe giriş bildirgeniz mevcutsa hizmet tespit davası ile kazanabilirsiniz.Davayı işyerine açmak zorundasınız.İşyeriniz bildirim yapmış olasa ve sgk kayıt altına almasa o zaman sadece sgk ya dava açardınız.

   Cevapla
   • Yusuf KARTALCİ   20 Mart 2018 at 10:08

    teşekkür ederim 1993 yılında ilk işe giriş bildirimim yok 1993 yılında işe başladım ama ilk işe giriş bildirimim 1996 yılında ben 1993 yılında ben sigortamı yapın diye iş yerime bilgi ve belge vermedim.

    Cevapla
 276. Zeynep   19 Mart 2018 at 11:34

  Merhaba 5 eyluk 2015 de dogum yaptim ve kizim suan 2. Bucuk yasinda. Dogum parasini almadim simdi muracat etsem alabilirmiyim ilk cocugum

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mart 2018 at 23:00

   Merhaba.5 yıllık zamanaşımı süresi var vakit dolmadan müracaatınızı yapınız.

   Cevapla
 277. ömer caner gezgin   19 Mart 2018 at 10:45

  4B den 12 basamak ta emekliyim. basamağımı arttırma imkânım varmı

  Cevapla
  • SgkUzman   19 Mart 2018 at 23:02

   Merhaba.Bağkurda basamak kaldırıldı.Emekli olduğunuz için böyle bir durum mümkün değil.

   Cevapla
 278. Fırat Dodak   19 Mart 2018 at 10:11

  Merhaba çok önemli benim için lütfen cevaplayın ben 2017/9 ayda işe girdim ve sigortam o aydan beri var 2018/4. ayda işten çıkarılma gibi bir durumum var tazminat alırmıyım ve alırsam nekadar alırım lütfen cevaplarmısınız

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 23:20

   Merhaba.Bİr işyerinde en az 1 yıl çalışmış olmanız gerekli kıdem tazminatı alabilmeniz için.

   Cevapla
 279. Aydın   18 Mart 2018 at 18:39

  Merhaba.
  1974 Doğumlu bayanım.11.05.1991 4a sigorta girişim var.992 gün ssk lı çalıştıkta sonra ara verdim.Daha sonra 971 gün 4b isteğe bağlı sigorta ödedim sonra 4b den çıktım.doğum borçlanması 720 gün ödedim.Halen 4a lı olarak bir işte çalışıyorum.Toplam 3600 günüm olduğunda işi bırakmayı düşünüyorum.Emekli maaşı almak için Yaş haddi olan 58 yaşımı bekleyeceğim.
  Sorum şu:58 yaşında emekli olmak için 4a lı olarak emekli maaşı almak için 4b isteğe bağlı 971 gün ödeme günümden fazlamı çalışmam lazım.4b li olarak emekli olmak istemiyorum.Emeklilikte son 7 yıla bakılma olayı varmış.Ben 971 gün ( 2 yıl 8 ay 11 gün ) isteğe bağlı ödeme yaptığımdan dolayı 4a lı çalışmamdan 971 gün İBS geçmem mi gerekecek.4A dan emekli olabilmem için.Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 23:45

   Merhaba.1260 gün bağkur ödemediğiniz sürece etkilemez.4/a da nemekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 280. ali   18 Mart 2018 at 17:44

  pardon benim bir sorum olacak daha önce benim maglulen emekli gunum 3600 du ama şimdi bakıyorum 4500 neden acaba

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 16:34

   Merhaba.Malulen emeklilik şartı 10 yıl sigortalılık süresi ve en az 1800 gün şartıdır.Engelli emekliliği ile karıştırabilirsiniz.İlk işe giriş tarihinizden sonra çalışma gücündeki kaybınızdan dolayı en az % 60 raporunuz mu var ?

   Cevapla
 281. A.Hilmi Seven   18 Mart 2018 at 06:06

  Iyi günler,
  !960 dogumlu olup, 04.09.1979-31.10.1983 tarihleri arasi, Almanyada calistim. Türkiyeye döndüm,
  Türkiyede `de1983-1984 yillarinda SSK tabi bir iste 85 Gün calistim.
  1984 sonu tekrar Almanyaya dönerek 01.01.1985 tarihinden bu gune kadar calismaktayim.

  SSK`ya `3201 sayili kanundan faydalanarak 01.01.1991-31.12.2005 yillari
  arasini (5400 is günu olarak ) günlük 3,5 Dolar dan Toplam 18.903 dolar yatirarak 27.12.2006 Tarihinde borclanmami tamamladim. Türkiyedeki calismisligimla Toplamda SSK da 5485 hizmet is günüm oldu.

  Duyumuma göre 2000 yili öncesi borclanmasina daha yüksek emekli maasi baglanmaktadir.
  Bunun icin Yaptigim borclanma baslangicini 1991yilindan 1979 veya1985 yilina aldira bilirmiyim?
  Bunun icin ne yapmam lazim?

  1991-2005 arasi borclanmayla ne kadar emekli maasi alirim?
  1979-1995 veya 1985 -2000 yillari arasi borclanmayla emekli maasi ne olur?

  Simdiden vereceginiz cevaplar icin tesekküreder, saygilarimi sunarim.

  A.H.Seven

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 16:32

   Merhaba.Siz neden borçlanmanızı o tarihler arasında yatırdınız ki? Almanya ile Türkiye arasında akit sözleşme olduğundan Almanya’daki ilk işe girişiniz Türkiye’ deki ilk giriş gibi sayılır 45 yaş 5000 prim gününe tabi olursunuz.Türkiye’ ye kesin dönüş yaptığınız ve başvurduğunuz takdirde de emekli olurdunuz. 1400-1600 TL arasında maaş alırsınız bu durumda.Bütün hizmetleriniz 31.12.1999 öncesi olsa idi 1860 TL maaş bağlanacaktı.

   Cevapla
 282. ZÜBEYDA KARADEMİR   16 Mart 2018 at 20:46

  dı Soyadı
  ZÜBEYDA KARADEMİR
  T.C. Kimlik No
  *************
  4A Sicil No
  6701201701872
  Durumu
  Aktif
  İşe Giriş Tarihi
  22.02.2017
  Uzun Vade Gün Sayısı
  97
  4A İptal Sicilleri

  Hizmet Dökümü Türü
  Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü
  Tüm SGK Hizmet Dökümü
  Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü Sig. Kolu Sig. Statü Sicil No İsim Meslek Kodu
  İşyeri No
  Ünite Dönem
  BK/
  B/DK

  Tür
  Gün
  P.E.K/
  Bsmk Dğr
  /Ek Gstrg

  Giriş Tar.

  Eksik G.N.

  Çıkış Tar.
  4a APHB 6701201701872 ZÜBEYDA KARADEMİR
  8153.11

  1069810

  6701
  2017/09
  1
  Asıl 30 1.777,50 30.09.2017
  4a APHB 6701201701872 ZÜBEYDA KARADEMİR
  8153.11

  1069810

  6701
  2017/08
  1
  Asıl 0 0,00
  19

  4a APHB 6701201701872 ZÜBEYDA KARADEMİR
  8153.11

  1069810

  6701
  2017/07
  1
  Asıl 0 0,00
  19

  4a APHB 6701201701872 ZÜBEYDA KARADEMİR
  8153.11

  1069810

  6701
  2017/06
  1
  Asıl 7 414,75
  19

  4a APHB 6701201701872 ZÜBEYDA KARADEMİR
  8153.11

  1069810

  6701
  2017/05
  1
  Asıl 30 1.777,50
  4a APHB 6701201701872 ZÜBEYDA KARADEMİR
  8153.11

  1069810

  6701
  2017/04
  1
  Asıl 30 1.777,50
  2017 Yılı Genel Toplamı 97 5.747,25 selam bir sorum olacak yukarıdaki dökümdede görüldüğü gibi 11/07/2017de doğum yaptım doğum parasını aldım ama rapporlu olduğum günler ödenme yapılmadı nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilgilendirirseniz memnun olurum

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 16:19

   Merhaba.Anlatmaya çalıştığınız durum 133 TL (emzirme ödeneği) alıp raporlu olduğunuz günlerin ödemelerini alamadıysanız raporunuzda hatalar,eksiklikler olabilir.Bağlı olduğunuz sgkya başvurarak durumu düzelttirebilir ve ödemenizi alabilirsiniz.

   Cevapla
 283. Mehmet Aktürk   16 Mart 2018 at 20:24

  Merhaba.01.07.1992 SSK girişim var. 20.11.1990 ile 20.05.1992 tarihleri arasında askerlik yaptım.Sigorta başlangıcımı geriye çekmek için ne kadar askerlik borçlanması yapmam gerekiyor,ve ne zaman emekli olurum(borçlanmayı yapınca) Teşekkürler.Kolay gelsin.

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 23:26

   Merhaba. 14 ay askerlik borçlanması yaptığınızda 52 yaş 5525 güne tabi olacaksınız.

   Cevapla
 284. satılmış demiröz   16 Mart 2018 at 20:07

  SELAM 01/09/1971 doğ.işe giriş…01/11/1989. toplam. 6151.gün pirimim var.ayrıca 2008 öncesi .699.gün yeraltı.2008snrası. 2395.gün yine yeraltı toplam ilavesiz 6151 günüm var normal koşularda 51 yaş ama yeraltı maden ocakları ilave va yaş indimiyla nasıl kaç yaşiında emekli olurum

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 16:15

   Merhaba.5510 sayılı Kanun kapsamında sayılan maden işlerinin yer altı işlerinde geçen prim ödeme gün sayılarına, bu işyerlerinde ve işlerde geçen çalışma sürelerinin her 360 günü için 180 gün, fiilî hizmet süresi zammı olarak eklenir. 360 günden eksik sürelere ait fiilî hizmet süresi zammı, 360 gün için eklenen fiilî hizmet süresi ile orantılı olarak belirlenir. Çalışmanın fiili hizmet süresi zammı kapsamında değerlendirilebilmesi için sigortalının maden işlerinin yer altı işlerinde fiilen çalışması ve söz konusu işlerin risklerine maruz kalması şarttır.

   Ayrıca, yaş haddi indiriminden yararlanabilmek için sigortalıların söz konusu işlerde (01/10/2008 sonrası) en az 1800 gün çalışmış olmaları şarttır. Maden işlerinin yer altı işlerindeki çalışmalardan dolayı prim ödeme gün sayılarına eklenen fiili hizmet süresi zammı ile yaş hadlerinden indirimde süre sınırı uygulanmaz.
   Bağlı olduğunuz sgk müdürlüğüne ne zaman emekli olabilirim dilekçesi verip tarafınıza resmi yazı ile cevap verilmesini isteyiniz.Yazdığınız bilgilere göre 50 yaşınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 285. Emel   16 Mart 2018 at 18:24

  Merhaba 2015 yılından beri bi okulda teseron firma aracligi ile servis hostesi olarak gorev almaktayim. Sigorta girisimiz eylul ayinda baslayip okullarin kapanmasi yani haziran ayi ile son bulmaktadir yani sezonluk yada donemsel calisan isci deniliyor sanirim sorum su ki suan hamileyim okullarin kapanacagi sigorta cikisimin olacaagi haziran ayinda 25 haftalik hamile olacagim dogum parasiyla alakali bi ödeme almam.mumkun müdür?

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 16:01

   Merhaba.Doğum yaptığınız veya raporunuzun başladığı tarihte sigortalılığınız bulunmayacağından ödeme almanız mümkün değildir.

   Cevapla
 286. Hüseyin Şahin   16 Mart 2018 at 15:32

  Merhabalar.
  02.02.1960 doğumluyum.
  01.06.1995 sigorta girişim var.
  600 gün askerlik borçlanması ödedim.
  3600 günden emekli olmak istiyorum.
  Eğer bu 600 günü eklersem 2009 tarihinde 3600 günü doldurmuş oluyorum. Ancak bu 600 günlük askerlik borçlanmasını prim gününe ekleyebiliyor muyum? Eklersem ne zaman emekli olurum?
  Normal şartlarda 5800 günüm tamamlandı.

  Cevapla
 287. uğur   15 Mart 2018 at 20:00

  merhaba 06.06.1992 tarihinde ssk lı olarak işe başladım bugün toplam 4300 gün pirimim oldu kaç sigogorta pirimi ve emekli nezaman olurum.teşekkürler.

  Cevapla
  • SgkUzman   15 Mart 2018 at 20:03

   Merhaba.53 yaş ve 5600 gününüzü doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 288. osman   15 Mart 2018 at 15:31

  merhaba, işverene 100 tl lik asgari ücret desteği devam ediyor mu acaba

  Cevapla
  • SgkUzman   15 Mart 2018 at 22:41

   Merhaba.Bu yıl için hala daha uygulamaya geçilmedi.

   Cevapla
 289. Osman Dogan   15 Mart 2018 at 14:34

  Merhaba, düşük maaş gösterilmesi nedeni ile şirket aleyhine açtığım davayı kazandım,yeni maaşım tespit edildi,şimdi ,geriye dönük bu yeni maaşım üzerinden ssk primlerimin yükseltilmesi için ne yapmalıyım ?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • SgkUzman   15 Mart 2018 at 23:17

   Merhaba.Mahkeme dava sonucunu sgkya gönderir.Sgkya gidip işveren dosyası üzerinden takibini yapabilirsiniz.

   Cevapla
 290. ali   15 Mart 2018 at 11:31

  engelli çocuğu olan anne isteğe bağlı bağkur ödedim 855 gün prim kazandım bu kazanılan günler yaşı geriye çeker mi sigorta başlangıcım 2002

  Cevapla
  • SgkUzman   31 Mart 2018 at 15:58

   Merhaba.Eski sigortalıların” durumu şöyledir: 2008 yılı Ekim ayı başından önce çalışmaya başlayan ve aynı zamanda da başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunan kadın sigortalının çocuğunun, kurum sağlık kurulu tarafından 2008 yılı Ekim ayı başından itibaren başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda olduğunun tespit edilerek bildirilmesi halinde, sigortalının 2008 yılı Ekim ayı başından itibaren geçen çalışma süresinin dörtte biri, toplam prim ödeme gün sayısına ilave edilecek, ilave edilen süre kadar da emeklilik yaş haddinden indirim yapılacaktır.

   Cevapla
   • Ö.Faruk GÜLSOY   31 Mart 2018 at 16:01

    MAİL ADRESİME GÖNDERİLEN CEVABIN SORUMUN CEVABI DEĞİLDİR. SORULAR KARIŞMIŞ OLABİLİR

    Cevapla
    • SgkUzman   31 Mart 2018 at 16:40

     Faruk Bey henüz sorunuz cevaplanmadı zaten.Sırayla cevaplamaya çalışıyorum.

     Cevapla
 291. esra   15 Mart 2018 at 09:48

  merhabalar anneciğimin yıllardır hayali emekli olmaktı mahallede girdiği bütün altın günlerinden aldığı parayı ssk ya yatırırdı ama sonra işlerimiz bozulunca ödeyemez olduk şimdi emekli olma imkanı varmı yardımlarınızı rica ederiz.
  esma karakaya
  ssk no: 30069917
  doğum tarihi 01.02.1953
  ssk başlangıç tarihi: 01.01.1994

  Cevapla
  • SgkUzman   22 Mart 2018 at 23:46

   Merhaba.Annenizin prim gün sayısını da yazar mısınız?

   Cevapla
 292. özlem kkk   14 Mart 2018 at 15:04

  10.05.2005 tarıhınde ıse gırdım 2017 yılında evlendım 2018 yılında bır yıl ıcınde ayrılmayı dusunuyorum burut maasım 4.780 tl ne kadar tazmıat alırım.

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Mart 2018 at 15:19

   Merhaba. Hangi tarihte işten ayrılmak istiyorsunuz gün ve ay olarak da belirtir misiniz?

   Cevapla
   • ozlem kkk   20 Mart 2018 at 16:44

    10.05.2005 tarıhınde ıse gırdım 2017 yılında evlendım 2018 yılında bır yıl ıcınde ayrılmayı dusunuyorum burut maasım 4.780 tl ne kadar tazmıat alırım.

    mrb 25.03.2018 dir. işten ayrılmak ıstedıgım tarıh

    Cevapla
    • SgkUzman   22 Mart 2018 at 23:15

     Merhaba.61,085.68 -61500 TL arasında tazminat alabilirsiniz.

     Cevapla
 293. Nevzat   14 Mart 2018 at 13:39

  Sorumun gozden kacmis oldugunu dusundum tekrar yaziyorum cvp verirseniz cok sevinirim, tesekkurler.
  Merhaba,
  SSK yani 4/A sigorta başlangıcım 1997
  Devlet Memuriyetine girişim 2011 ( öncesi tamamen SSK)
  Uzun vade ödenmis pirim gün sayım ssk ve memuriyet toplami olarak 4985
  İşe sağlıklı girdim, 2018 yılı Şubat ayında yeni aldığım engel oranı % 66 saglık kurulu raporum var.
  Emeklilik için tabi oldugum sartlar ve gün sayım nedir?
  Sonradan engelli ifadesi 5510 sayılı yasada gecici 4. Madde de geciyor, ama gecici 4. Madde 2008 senesinden önce 5434 emekli sandigi kanuna gore calisanlari kapsiyor yaziyor, oysa ben 2008 den once memur olmadigima göre, ama sonradan engelli olduguma göre 28. Maddeye göre 4320 gündemi emekli olabilirim. Tereddütte kaldigim bu noktayi aydinlatirsaniz cok sevinirim.

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Mart 2018 at 15:17

   Merhaba.Emekli sandığına tabi çalışmanız 5510 sayılı kanuna tabi olduğundan geçici madde hükümleri sizi kapsamamaktadır. Engeleniz işe balangıcınızdan sonra meydana geldi ise 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün yeterli emekli olabilmeniz için. 4320 günden emeklilik şartı için raporunuzun %50 ile %59 arasında olması gerekir.

   Cevapla
  • SgkUzman   14 Mart 2018 at 15:18

   Merhaba.Emekli sandığına tabi çalışmanız 5510 sayılı kanuna tabi olduğundan geçici madde hükümleri sizi kapsamamaktadır. Engeleniz işe başlangıcınızdan sonra meydana geldi ise 10 yıl sigortalılık süresi ve 1800 gün yeterli emekli olabilmeniz için. 4320 günden emeklilik şartı için raporunuzun %50 ile %59 arasında olması gerekir.

   Cevapla
 294. Hüsetin   14 Mart 2018 at 12:45

  06.02.1975 doğumluyum. 20.12.1995 de polis oldum.. 01.09.2016 da ihraç oldum. kaç yaşında hangi kurumdan emekli olurum.

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Mart 2018 at 13:01

   Merhaba. 4/a kapsamında çalışmaya devam ederseniz 56 yaş 5825 prim gününüzü doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 295. Selami Apel   14 Mart 2018 at 10:58

  1970 doğumluyum.1986 yilında bir sigorta girişim olduğunu öğrendim belgesinide ssk dan çıkardım.Ancak hiç ödeme yapılmamış.1996 yılında da öğretmen olarak göreve başladım.Acaba bu 1986 yılındaki ssk giriş belgem benim işime yarar mı.. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.İyi gunler dilerim

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Mart 2018 at 13:04

   Merhaba.İlk işe giriş belgenizin olması önemli değil önemli olan o işe girişinize ait en az 1 gün prim yatırılmış olmasıdır. Elinizde mevcut olan giriş bildirgeniz ile sadece İş mahkemesine hizmet tespit davası açma hakkınız saklı bulunuyor.

   Cevapla
 296. tuncay copoglu   13 Mart 2018 at 23:20

  merhaba benim sigortami işveren ev hizmetleri 10 gunden fazla calişan bahcivan olarak gostermiş ama ban inşaat işinde calişiyorum benim bu ev hizmetlerinde tazminat hakkim varmi tazminat hakkimi nasil alabilirimbahcivan yerine bekci olarak degiştirse olurmu bu durumda benim ne yapmam lazim10 yildir ayni işyerinde calişiyorum 2senedir ev hizmetleri yatiyor ne yapmam lazim teşekkur ederim

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Mart 2018 at 13:13

   Merhaba.Ev hizmetleri; 4857 sayılı İŞ Kanunu’ nun 4. maddesinde yer alan “istisnalar” başlığı altında düzenlenmiş olup iş kanunu mevzuat hükümleri kapsamında sayılmamıştır. Ev hizmetleri kapsamında çalıştığınız sürece ihbar ve kıdem tazminatı alamazsınız.

   Cevapla
 297. murat   13 Mart 2018 at 20:18

  sorular cevaplanmayacakmı bundansonra

  Cevapla
  • SgkUzman   13 Mart 2018 at 22:02

   Merhaba.Sitemizde yapılan alt yapı ve içerik çalışması nedeniyle gecikmeli olarak cevap vermek zorunda kalıyoruz. Sorular en aydınlatıcı ve yönlendirici şekilde cevaplanmaya ve değişen,güncellenen mevzuatı anlık olarak paylaşmaya devam edeceğiz.

   Cevapla
 298. murat kılınç   12 Mart 2018 at 20:49

  Merhaba 1974 doğumluyum 1993 sigorta girişliyim 7000 gün ödenmiş sigortam var %45 engelli raporu aldım şu an çalışmakta olduğum şirkrtten 3900 lira brüt maaş alıyorum. Engelli maaşımı nasıl hesaplayabilirim, ne kadar maaş alabilirim Normalde 10 yıl yaşa takıldım.

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Mart 2018 at 13:32

   Merhaba. İş yerinizden çalışma belgesi alıp raporunuzu defterdarlığa veya maliyeye götürerek vergi indirim belgesi alırsanız emekli olabilirsiniz. 10 yıl yaş beklemenize gerek yok çünkü maaş hesabı aynı şekilde yapılıyor.Vergi indiriminden dolayı bağlanan maaş ile yaşınızı doldurduğunuzda bağlanacak maaş aynı olacak.

   Cevapla
 299. emre   12 Mart 2018 at 17:59

  merhabalar. 27 yaşını dolduran aktif bir üniversite öğrencisiyim.
  25 yaş üzerinde olduğum için babamın üzerinden sigortadan yararalanamıyorum. her ay gss için prim yatırmam gerekiyor. ancak okuduğuma göre devlet geliri olmayanların primini karşılıyormuş. ben de herhangi bir gelire sahip değilim ve üzerime taşınır taşınmaz hiçbir şey kayıtlı değil.
  yine de prim ödemem gerekiyor mu ? ne yapmalıyım?
  teşekkür ederim.

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Mart 2018 at 13:40

   Merhaba.Eğer hane halkına düşen kişi başı gelir asgari ücretin üçte birinden fazla ise primi ödemeniz gerekiyor.Örneğin 3 öğrenci arkadaşsınız bir evde kalıyorsunuz ve üçünüzün ikametgahı da o evde Üzerinize ait bir gelir çıkmaz ise yani kanunen asgari ücretin üçte birinden az ise ücretsiz olarak yararlanırsınız.

   Cevapla
 300. Yusuf Balta   12 Mart 2018 at 16:03

  Yeni Apartman yöneticisiyim Kapıcı çalıştırmak istiyoruz. SGK İşyeri tescil uygulamasında vergiden muaf bölümü işaretlediğimizde nedeni hakkında kutucuk açılmakta bu bölüme ne yazmamız gereklidir? yada muaflık nasıl olmaktadır?

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Mart 2018 at 13:44

   Merhaba.Kapıcı işçilere yapılan ücret ödemeleri; 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 23. maddesi gereğince Gelir Vergisinden, 488 sayılı Damga Vergisi Kanunun (2 Sayılı Tablonun lV. bölümünün (34) numaralı fıkrası gereğince Damga Vergisinden istisna tutulmuştur. Nedeni kısmına yazdığım kanunlardan atıfta bulunabilirsiniz.

   Cevapla
 301. zeki   12 Mart 2018 at 10:52

  Yorumunuz sisteme başarıyla kaydedilmiştir. En kısa sürede uzmanlarımız yorumunuzu yanıtlayacaktır. Hafta içi 17.00 dan sonra ve hafta sonu yapılan yorumlar biraz daha geç onaylanabilir. Gösterdiğiniz sabırdan dolayı teşekkür ederiz. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  Ben 15.04.1968 doğumlu 01.04.1987 ilk sigortalı girim.. 2000 yılından önce 555 gün, 2000 ile 2007 arası 179 gün, 2007 ile 2018 nisana kadar 3.967 gün. Toplam ssk 4.701 gün.. Bağkur olarak 2000 ile 2004 arası 1.376 gün.. Genel toplam gün sayım 6.077 gün bana lazım olan ise 5.375 gündü.. Toplam ödenen prim tutar 245.000 TL. 2012 ile bu güne kadar ortalama asgari ücretten 150 tl fazla brütüm var.. tahmini maaşım ne kadar olur.
  Saygılarımla

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Mart 2018 at 14:03

   Merhaba. 2008 sonrası hizmetleriniz ağırlıklı olarak fazla olaması ve asgari ücrete yakın tutarlar