SGK Borç Yapılandırma Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?


SGK Borç Yapılandırma Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?


27 Mayıs 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7020 Sayılı Bazı Alacakların Yapılandırılmasına ilişkin torba kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumuna 2017/Mart dönemi ve öncesi prim borcu olanlar bu borçlarını yapılandırabilecekler.(Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ.)  Peki SGK yapılandırma başvurusu için gerekli evraklar nelerdir? Hangi borçlar için nereye başvurmak gerekir. İşte ayrıntılar:

Sosyal Güvenlik Kurumu Borç Yapılandırma Başvurusunda İstenen Belgeler

Borcun türüne göre ilgili formun doldurulması ve formun ekine de kimlik fotokopisi eklenmesi yeterli olacaktır. Ancak Bağkur’lulardan ayrıca 1479 Sigortalılık belgesi ile 2926 sigortalılık belgesi de talep edilebilir.

Yapılandırma başvurusunda istenen tüm belgeler için TIKLAYINIZSgk Borç Yapılandırma Başvuruları Nasıl Yapılacak?

sgk borç yapılandırma başvuru 2016
sgk borç yapılandırma başvuru 2016

Yapılandırma başvuruları:

 • Elden kuruma müraacat ile,
 • Adi, taahütlü ya da iadeli taahhütlü posta ile,
 • Kargo ile yapılabilir.

****Elden kuruma müracaatlarda Kuruma verilen tarih , Taahhütlü ya da iadeli taahhütlerde PTT’ye verilen tarih  başvuru tarihi olarak esas alınır. Diğer gönderimlerde ise Kurum kayıtlarına ulaşan tarih başvuru tarihi olarak esas alınır.

Bağkur Borçları İçin Yapılandırma Başvuruları Nereye Yapılacak?

 • Bağkur borçlarının yapılandırılması için başvurular herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne yapılabilmekte.

Bağkur Borç Yapılandırma Başvurusu İnternetten Yapılır mı?

Bağkur borçlarının yapılandırılması için başvuru işlemleri internetten yapılamıyor.

İşveren Prim Borçları idari para cezaları İçin Yapılandırma Başvuruları Nereden Yapılır?

 • İşveren prim borçları için yapılandırma başvuruları işveren dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik il müdürlüğüne yapılmalı.
 • Birden fazla işyeri bulunan işverenlerin her bir işyeri için ayrı ayrı başvuru yapmaları gerekmekte.

İşveren prim borçları için yapılandırma başvurusunu internetten yapabilirsiniz. İnternetten işveren ssk borcu yapılandırma başvurusu için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.sgk.gov.tr adresine girin.
 • Buradan yukarıdaki menülerden E SGK menüsüne giriş yapın.
 • Açılan sayfada İŞVEREN kategorisini seçin.
 • Aşağıdaki menülerden İşveren İşlemleri ve Yapılandırma Başvuru-Ödeme Planları menüsünü tıklayın.
 • Açılan ekranda sağ üstte yer alan UYGULAMAYA GİRİŞ kısmını tıklayın.
 • E bildirge kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra 7020 SAYILI KANUNA GÖRE YAPILANDIRMA BAŞVURUSU ve ÖDEME PLANI seçeneğinden yapılandırma başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • Sisteme direk giriş için TIKLAYINIZ

Genel Sağlık Sigortası Borçları İçin Yapılandırma Başvuruları Nereye Yapılacak?

Genel Sağlık Sigortası borçları daha önce yapılandırılmıştı. 2017/04 dönemi öncesi borçların gecikme zamları ve faizleri silinmişti. Detaylar için GSS 53 TL Prim ödeme ve yapılandırma

Emekli Sandığı Prim Borçlarının Yapılandırma Başvuruları Nereye Yapılacak?

 • 5510 Sayılı Kanunun 4/c bendi (Emekli Sandığı) kapsamında çalıştırılan sigortalılardan kaynaklanan emeklilik kesenekleri ve kurum karşılığı prim borçları için başvuruların “Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü/Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/ Ankara ” adresine yapılması gerekmektedir.
 • Fiili hizmet süresi ile itibari hizmet süresine ilişkin prim borçları için de başvuruların “Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü/Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/ Ankara ” adresine yapılması gerekmektedir.

Çalışan Emeklilerin Sosyal Güvenlik Destek Primi Borçlarının Yapılandırma Başvuruları Nereye Yapılacak?

 • 5510 Sayılı Kanunun 4/a (SSK) ve 4/c (Emekli Sandığı) Kapsamında emekli olan ve emekli olduktan sonra kendi adına bağımsız olarak çalışmaya devam eden emeklilerin 01.10.2008 tarihi ve öncesindeki borçların yapılandırma başvuruları herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik il müdürlüğüne yapılabilmektedir.
 • 5510 Sayılı Kanunun 4/b (Bağkur) Kapsamında emekli olan ve emekli olduktan sonra kendi adına bağımsız olarak çalışmaya devam eden emeklilerin 01.10.2008 öncesindeki borçlar için yapılandırma başvurularının borç dosyasının oluşturulduğu  Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik il müdürlüğüne yapılması gerekmektedir.
 • 5510 Sayılı Kanunun 4/a (SSK)Kapsamında emekli olan ve emekli olduktan sonra kendi adına bağımsız olarak çalışmaya devam eden emeklilerin 01.10.2008-26.02.2016 tarihleri arasındaki SGDP prim borçları için yapılandırma başvuruları borç dosyasının oluşturulduğu  Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik il müdürlüğüne yapılması gerekmektedir.
 • 5510 Sayılı Kanunun 4/c (Emekli Sandığı) Kapsamında emekli olan ve emekli olduktan sonra kendi adına bağımsız olarak çalışmaya devam eden emeklilerin 01.10.2008-26.02.2016 tarihleri arasındaki SGDP prim borçları için “Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/Ankara adresindeki Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü/Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı”na başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ek/5 Tarım SSK, Ek/6 Taksi ve Dolmuş Şoförleri, 4/a İsteğe Bağlı Sigortalılar, Topluluk Sigortalıları, Yurt Dışı Topluluk Sigortalıları, Kısmi Süreli Çalışanlar,2925 Tarım SSK’lılar Yapılandırma Başvurularını Nereye Yapacak?

Bu sigortalıların dosyalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik il müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ek/9 Ev Hizmetleri Borçları İçin Yapılandırma Başvuruları Nereye Yapılacak?

Bu kişilerin işveren  dosyalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik il müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Tarımsal Kesintilerden Kaynaklanan İdari Para Cezaları İçin Başvurular Nereye Yapılacak?

Bu kişilerin tarımsal kesinti sorumlusunun bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik il müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Yapılandırma son başvuru tarihi ne zaman?7020 sayılı yasa kapsamında yapılandırma son başvuru tarihi 30 Haziran 2017.

****KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ****47 Yorum "SGK Borç Yapılandırma Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?"

 1. Pingback: 6736 Sayılı Kanun Gereği SGK Borçlarının Yapılandırılması İçin Başvuru Formları - Sosyal Güvenlik ve Çalışma Rehberi

 2. Pingback: Bağkurdan ve SSK'dan Emekli Olacaklara Banka Kredisi - SGK ve Çalışma Rehberi

 3. Pingback: Bağkurdan ve SSK'dan Emekli Olacaklara Banka Kredisi - SGK ve Çalışma Rehberi

 4. doğan   22 Eylül 2016 at 14:56

  6736 sayılı khk kapsamında GSS borcumu yapılandırdım. Yapılandırmanın ilk taksitini e-devletten ödemek istiyorum ancak e-devlette 6736 yapılandırma seçeneği yer almıyor. Taksiti internet üzerinden nasıl ödeyebilirim?

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   22 Eylül 2016 at 14:59

   Merhaba Doğan BEY,
   Yapılandırmış olduğunuz genel sağlık sigortası prim borcunuza ait yapılandırma taksitlerini Sosyal Güvenlik Kurumunun kredi kartı ile prim ödeme sisteminden ödeyebilirsiniz. Ancak daha yapılandırılmış GSS primlerinin ödenmesini sağlayacak ekranı açmadılar. Biraz daha beklemeniz gerekir.
   İyi günler dilerim.

   Cevapla
   • doğan   22 Eylül 2016 at 15:02

    Peki anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödeyebilir miyim yoksa onun için de beklemem mi lazım?

    Cevapla
    • SGKuzmani
     SGKuzmani   22 Eylül 2016 at 15:05

     Bankalara bir sorun Ziraat Bankasına sorun öncelikle. Ama bildiğim kadarıyla daha açılmadı. Yapılandırma başvurularını bile yeni açabildiler. Bırak ki tahsilatı.

     Cevapla
 5. doğan   22 Eylül 2016 at 15:10

  Peki, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim çok sağ olun.

  Cevapla
 6. Eda   29 Eylül 2016 at 10:58

  Merhaba
  Ben bagkur yapilandirmami yaptim. Yanimdaki personel icinde borcum var bunun icin yapilandirmayi internetten yapabilecegimin bilgisini verdiler. Nereden yapiliyor bilgi verirmisiniz.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   29 Eylül 2016 at 18:32

   Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ

   Cevapla
 7. oğuz   11 Ekim 2016 at 23:20

  Merhaba.
  GSS ilgili borcumu SGK dan mı yapılandırabilirim vergi dairesinden mi?

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   12 Ekim 2016 at 08:06

   Genel Sağlık Sigortası prim borcunuzu yapılandırmak için SGK’ya başvuru yapmanız gerekir.

   Cevapla
 8. samet   13 Ekim 2016 at 14:05

  benim hiç gitme ihtimalim yok çalıştığım için. ailemden biri gereklı belgelerımle gıtse olmazmı.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   13 Ekim 2016 at 14:45

   Formu doldurun imzalayın, kimlik fotokopinizi de ekleyin. Birisi sizin adınıza gidip verebilir. Ama yapılandırma dökümünü ona vermeyebilirler.

   Cevapla
 9. Pingback: 6736 Yapılandırma SGK Taksitleri Hangi Bankalara Yatırılıyor? - SGK ve Çalışma Rehberi

 10. Nisan Şan   22 Ekim 2016 at 15:41

  Merhaba.
  Gss borç yapılandırması için herhangi Sgk müdürlüğüne gitmek yeterli mi, bağlı olduğumuz merkezlere mi gitmeliyiz?

  Teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   24 Ekim 2016 at 08:10

   Herhangi bir SGK’ya başvuru yapabilirsiniz. Onlar başvurunuzu aldıktan sonra ilgili SGM’ye gönderebilir.

   Cevapla
 11. Mutlu   24 Ekim 2016 at 16:46

  Merhaba ben son çalıştığım işyerinden 07.09.2012 tarihinde ayrıldım ve o günden bugüne kadar sigortalı değilim ve herhangi bir yerde çalışmadım. Bu yapılandırma kanunundan benim yararlanmam mümkün olabilir mi. Geriye dönük yaklaşık 4 yıllık sigorta primini ödemek istiyorum. Eğer mümkünse nasıl bir yol izlemeli. Teşekkürler.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   25 Ekim 2016 at 08:17

   Çalışmadığınız süreler için sigorta primi ödeyemezsiniz. Eğer belirttiğiniz tarihten beri çalışmıyorsanız SGK’ya uğrayarak genel sağlık sigortası durumunuzu bir sorgulatın.

   Cevapla
   • Mutlu   25 Ekim 2016 at 11:36

    Tekrar merhaba.
    Turkiye.gov.tr adresinde GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama yaptığımda “TC Kimlik Numarasi icin Herhangi Bir Hareket/Aktivasyon Kaydi Bulunamamistir! .” yazıyor. Zaten özel sağlık sigortası kullandığım için hiç GSS kullanmadım. Peki bu yapılandırmadan faydalanamıyorum diyelim ama geriye dönük sigorta primi de ödeyemem mi acaba. Bilginiz dahilindeyse paylaşabilirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

    Cevapla
    • SGKuzmani
     SGKuzmani   25 Ekim 2016 at 14:13

     Genel Sağlık sigortası kapsamında prim borcunuz yok o zaman. Bu sizin için iyi haber.
     Geriye dönük neye göre ödeyeceksiniz? Yani tarımsal kesinti faturası olur ona istinaden geçmişe dönük tescil yapabilirsiniz. Askerlik borçlanması, yurt dışı borçlanması v.s. olur. onları borçlanabilirsiniz.
     Ama boşta geçen süreleri borçlanma yok maalesef.

     Cevapla
 12. ediz   24 Kasım 2016 at 15:56

  merhaba benım bagkur pırım borcum var fakat ınternetten yapılandırma nasıl yapabılırım..sadece tc numaramla yapabılırmıyım.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   24 Kasım 2016 at 15:58

   Bağkur prim borçları için internetten yapılandırma başvurusu yapılamıyor. Bağkur borcu için yapılandırma başvurusu nasıl yapılır öğrenmek için TIKLAYINIZ

   Cevapla
 13. aynur   25 Kasım 2016 at 11:58

  bağkur borcum var. çalıştığım için gidemedim. bugün iadeli taahhütlü göndersem olurmu? birde hangi adrese göndereceğim? yardımcı olurmusunuz ?

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   25 Kasım 2016 at 12:42

   Bağkur dosyanız neredeyse oraya gönderin. İadeli taahütlü gönderin kesinlikle. Bu durumda başvuru tarihiniz bugün olarak esas alınır..

   Cevapla
 14. yavuz   25 Kasım 2016 at 17:11

  Daha önce gelir tespiti yaptırdım ve şu an GSS prim borcum var yapılandırmada son gün bugün mü? Yoksa 2 Ocak 2017 tarihine kadar yapılandırma yaptırabilir miyim?

  Cevapla
  • SGKeditor
   SGKeditor   26 Kasım 2016 at 23:01

   tabiki yavuz bey yapablirsiniz.

   Cevapla
 15. NALAN   13 Aralık 2016 at 13:17

  YAPILANDIRILMIŞ BİR SGK BORCUM VAR.TAMAMI 1.881,00 TL BUNU PEŞİN OLARAK ÖDEMEK İSTİYORUM.
  İŞYERİM İZMİR DEYDİ. FAKAT ŞU AN İZMİRDE OTURMUYORUM. HERHANGİ BİR SGK YA GİDİP DİLEKÇE VEREREK BORCUMU PEŞİN OLARAK ÖDEYEBİLİR MİYİM?

  Cevapla
  • SGKeditor
   SGKeditor   13 Aralık 2016 at 15:07

   Bulunduğunuz İl sgk ya gidin peşin odersem ne kadar öderim diye sorun yada belge alın odeyin herhangi bir bankadan veya PTT şubesine herhangi bir sorun olmaz

   Cevapla
 16. çaça   27 Aralık 2016 at 09:13

  sgk işveren yapılandırmamı internet şubesinden ödeyemiyorum.genel bir sorunmu var.şubeden ödeyebilirmiyim

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   27 Aralık 2016 at 13:39

   Merhaba. Şu an bir sıkıntı yok bildiğim kadarıyla ama. İlerleyen saatlerde tekrar deneyin.

   Cevapla
 17. hasan   2 Ocak 2017 at 15:43

  ya hiç bir banka ptt almıyor yapılandırmayı 2 saattir banka geziyorum

  Cevapla
 18. mustafa   2 Ocak 2017 at 17:26

  Merhabalar sgk yapılandırmamızı yaptık sabah banka şübelerine gittik ama sistemler çökmüş ilk taksidi yapamadık sonra sgk merkezine gittik onlarda yapacak bişey yok sistemler açılmıyor dediler şimdi ne olacak yandımı bizim taksitlendirme

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   3 Ocak 2017 at 15:08

   Merhaba. Son ödeme tarihi 09 Ocak 2017 tarihine uzatıldı.

   Cevapla
 19. Cevdet çalık   4 Ocak 2017 at 21:07

  Merhaba ben sgk gittim bağkur yapılandırmak için bana muhtardan evrak getir dediler nasıl bir evrak götürmem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim 2017 gecerlimi yapılandırma

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   4 Ocak 2017 at 21:30

   Merhaba. Şu an yapılandırma yok ama sizden neden evrak istediler anlamadım?

   Cevapla
 20. Cevdet çalık   5 Ocak 2017 at 00:31

  İnanın bende anlamadım ben ankara’da oturuyorum istanbul beykoz’da bu işlemi yaptırmak istedim olumsuz oldu evrak isteyince eşime söyledim muhtara gidip sor bakalım böyle bir evrak varmı muhtar’da haklı olarak kendisi olması gerekiyor demiş bu yapılandırmada fakirlik kağıdı gibi bir şey isteme hakkı varmı geçmiş gün tam hatırlamıyorum hangi evrak istediğini teşekkürler

  Cevapla
 21. seyda tur   14 Şubat 2017 at 00:20

  Merhabalar ben hamileyim ve bagkura borcum var ve sağlıktan yararlanamıyorum ve doğuma az süre kaldı sağlıktan yararlanmak için ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz lütfen

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   14 Şubat 2017 at 11:10

   Merhaba. 4b bağkur prim borcunuzu 6183 sayılı kanunun 48. maddesine göre taksitlendirin. Bir taksidi ödedikten sonra sağlık açılır.

   Cevapla
 22. gzd   13 Mart 2017 at 09:42

  merhaba , şirketim için sgk yapılandırma vereceğim. gibden form doldurup çıktı aldım. onun dışında herhangi bir belge isteniyor mu? nasıl ilerlemeliyiz?

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   13 Mart 2017 at 10:09

   Merhaba. Yapılandırma başvurusu yapılmıyor şu an ama

   Cevapla
 23. Hasan Çalışır   15 Mart 2017 at 11:51

  1985 Yılında kurulan bir LTD ŞTİ inde şirket ortağı olarak çalışmaktayım.2009 yılnda emekli
  oldum,fakat herhangi bir SGDP müracaatım olmadı.Şu an müracaat etsem aftan yararlabilirmiyim,
  Ödeme yaklaşık ne kadar çıkar.teşekkür ederim.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   15 Mart 2017 at 12:15

   Merhaba. Şu an devam eden yapılandırma başvurusu yok maalesef.

   Cevapla
 24. rusen   30 Kasım 2017 at 15:33

  Türkiyenin herhangi bir ilinden genel saglık sigortası için başvuru yapabilirmiyim .gerekli evraklar ve nekadar ödeme yapmam gerekiyor daha önce hiç faydalanmadım ilk defa başvuru yapacağım.

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   30 Kasım 2017 at 18:57

   Merhaba. Hayır herhangi bir Sgk olmaz. İkametinizin bağlı bulunduğu Sgk olmalı. Siz Sgk ya kimliğiniz ile gidin. Onlar size başvuru formunu verir.

   Cevapla
 25. HİDAYET   22 Aralık 2017 at 10:36

  MERHABA ESGK SİSTEMİMİ SÖYLEDĞİNİZ GİBİ AÇTIM FAKAT YAPILANDIRMA SEÇENEĞİ VAR BAŞVURU SEÇENEĞİ YOK NE YAPMAM GEREK YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   23 Aralık 2017 at 10:41

   Merhaba. Şu anda aktif bir yapılandırma başvurusu yok. Yeni bir kanun çıkması gerekir yapılandırma için.

   Cevapla

YORUMUNUZ