SGK Askerlik Borçlanma Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

SGK Askerlik Borçlanma Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

SSK askerlik borçlanması nasıl yapılır? Bağkur askerlik borçlanması nasıl yapılır? Emekli sandığı sigortalısı memur askerlik borçlanmasını nasıl yapabilir? Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır? Memurlar ne kadar askerlik borçlanması öder? Askerlik borçlanması emekliliği nasıl etkiler?

Soru Cevaplarla Yurt Dışı Borçlanma İşlemleri konulu yazımızda yurt dışı borçlanma hakkında merak edilen tüm soruların cevabını yazmıştık.Bu yazımızda ise askerlik borçlanması hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Kanunun erkek sigortalılara sunmuş olduğu en önemli haklardan birisi de askerlik borçlanmasıdır. Askerlik borçlanmanın emeklilik üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bu yazımızda askerlik borçlanma hakkında merak ettiğiniz  tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. 

Askerlik Borçlanması Başvuruları  Nereye Yapılır?

Askerlik borçlanması başvuruları son çalışma hangi sigorta kapsamında ise ona göre yapılır.Buna göre;

 • Son çalışması 4/b-bağkur kapsamında olanlar bağkur dosyalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na,
 • En son çalışması 4/a-SSK kapsamında olanlar çalıştıkları işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na,
 • En son çalışması 4/c-Emekli sandığı kapsamında olanlar ise Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’nın  Mithatpaşa Caddesi No:20 Sıhhiye/Ankara adresine,

 • Diğer kapsamlarda sigortalı olanlar ise dosyalarının bulunduğu ya da son defa işlem gördükleri SGK’ya başvuru yapmalıdır.

Askerlik Borçlanması Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bu belgeler askerlik borçlanması başvurusu için yeterli olacaktır.

Askerlik Borçlanması Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

askerlik-borclanmasi-sgk-ssk-bagkur-memurYukarıda linkini verdiğimiz formu indirdikten sonra formu doğru doldurmak için lütfen aşağıdaki bilgi notlarını okuyunuz.

 • 1. bölüme adınızı ve soyadınızı yazın.
 • 2. bölüme TC kimlik numaranızı yazın.
 • 3. bölümde SSK, Bağkur, Emekli Sandığı hangisinde çalışmalarınız varsa oralara sicil numaralarını yazın.
 • 4.Borçlanma Miktarının Hesabında Seçilen Günlük Prime Esas Kazanç bölümüne borçlanmayı hangi tutar üzerinden ödeyeceğinizi belirtmeniz gerekir. Eğer asgari kutucuğunu işaretlerseniz borçlanma en düşük günlük tutardan, azami kutucuğunu işaretlerseniz talep tarihindeki en yüksek günlük borçlanma tutarından, Diğer kısmına ise sizin belirttiğiniz ve ödemek istediğiniz tutar üzerinden ödeme yapabilirsiniz.
 • BORÇLANMAK İSTENİLEN HİZMETİN / SÜRENİN NİTELİĞİ kısmında “”Er veya Erbaş Olarak Geçen Süre”” kutucuğunu işaretlemeniz gerekir.
 • 6. BORÇLANMAK İSTENİLEN SÜRE kısmına askerliğinizin ne kadarlık kısmını borçlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Eğer burada işaretleme yapmazsanız tamamı borçlandırılır. Borçlanma yapmadan önce emekliliğinizi net olarak hesaplatmanız ve askerlik borçlanmasının tamamına mı yoksa bir kısmına mı ihtiyacınız olduğunu öğrenmeniz gerekir. Tamamını ödemek zorunda değilsiniz.
 • 7. BEYAN VE TAAHHÜTLER kısmında başvuru yaptığınız SGK’nın ismini yazın. En son formu imzalamayı unutmayın.

Askerlik Sürelerinin Tamamını Borçlanmak Zorunda mıyım?

Hayır. Tamamını borçlanmak zorunda değilsiniz. Ne kadarlık hizmete ihtiyacınız varsa o kadarını borçlanabilirsiniz.

Babam/Eşim Vefat Etti. Onun Adına Askerlik Borçlanması Başvurusu Yapabilir miyiz?

Bilindiği üzere ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 prim günü gerekmektedir. Eğer vefat eden kişinin hizmeti askerlik borçlanması ile 1800 güne tamamlanabilecekse hak sahibi durumundaki eş ya da çocuklar da askerlik borçlanması talebinde bulunabilir.

Askerlik Borçlanması İçin Yatırdığım Parayı iade Alabilir miyim?

Emekli maaşı bağlanmamış olması koşulu ile askerlik borçlanması için yatırılan tutarın ana parası sigortalı ya da hak sahiplerine talep edilmesi halinde iade edilebilmektedir.

Askerlik Borçlanması Sigorta Başlangıcımı Geri Çeker mi?

 • Eğer ilk sigorta başlangıç tarihiniz askerden önce ise askerlik borçlanmanız sigorta girişini geri çekmez ve emeklilik şartlarında da bir değişiklik sağlamaz.
 • Eğer ilk sigorta başlangıç tarihiniz askerden sonra ise bu durumda askerlik borçlandığınız süre kadar sigorta başlangıcı geri çekilir ve emeklilik şartlarına etki eder.

Askerlik Borçlanması Emekli Maaşımı Nasıl Etkiler?

Bu durum hizmet bilgilerinize ve askerlik yaptığınız süreye göre farklılık gösterebilir. Size yarar sağlar mı sağlamaz mı konusunu öğrenebilmek adına bize ilk sigorta başlangıç tarihinizi, hizmet bilgilerinizi ve askerlik başlangıç-bitiş tarihlerini yorum bölümünden yazarak sorun. 

Askerlik Borçlanması İçin Ne Kadar Para Öderim?

Askerlik borçlanması için hesap borçlanmayı talepte bulunduğunuz tarihte geçerli olan brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. Bir gün için en düşük tutar talep tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin bir günlük tutarının %32 sidir. 

 • Örnek 2016 yılı brüt asgari ücret; 1.647,00 T.L.
 • 2016 günlük brüt asgari ücret 54,90 T.L.
 • Bir günlük askerlik borçlanması tutarı bu durumda 54,90x%32 = 17,56 T.L. olarak hesaplanacaktır.

Askerlik Borçlanması Talebinde Bulundum Ödemezsem Ne Olur?

Borçlanma yazısı SGK tarafından size tebliğ edildikten sonra 3 ay içinde ödemeniz gerekir. Ödemezseniz talep geçersiz sayılır. Daha sonra yeniden ödeme talebinde bulunursanız bu durumda yeni talep tarihinizdeki borçlanma tutarları üzerinden hesap yapılacaktır.

Askerlik Borçlanmasını Taksitle Ödeyebilir miyim?

Askerlik borçlanmasının peşin olarak 3 ay içinde yatırılması gerekir. Taksitle ödenmez.

Devlet Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Veriyor mu?

Böyle bir hakkınız yok maalesef. Kendi imkanlarınız ile kredi çekmeniz gerekir.

Bedelli Askerlik Yapanlar Askerlik Borçlanması Yapabilir mi?

Bedelli askerlik yapanların askerlik borçlanması yapma hakları yoktur.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***

"SGK Askerlik Borçlanma Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey" için toplam 21 yorum yapmış

 1. Ork   20 Kasım 2016 at 19:25

  Merhaba;
  Annem 1956 doğumlu, yaklaşık 25 yıl ev temizliği işlerinde çalıştı ve hiçbir şekilde sigorta başlangıcı olmadı. Babamı 1989 yılında kaybetti ve babamında hiçbir sigorta girişi yok. Annemin 2014 yılında 30 günlük bir sigortası var. Annemin babası 1929 doğumlu, askerlik borçlanması ve yaklasık 350 gün sigortası var. Annem bir şekilde toplu bir para ödese emekli olabilir. Dedem şuan yaşıyor fakat %99 iş göremez raporu var. Lütfen annemin herhangi yararlanbileceği bir durum var sa yönlendirebilir misiniz.

  Cevapla
  • SGKuzmani   21 Kasım 2016 at 07:11

   Babanızın hiç sigortası yoksa annenizin babanızdan aylık alması imkansız.
   Ancak dedenizden de alabibilmesi için dedenizin vefat ettiği tarihten önce en az 900 gün SSK’sı olması gerekir. Dedenizin malulen emekli olabilmesi için ise en az 1800 prim günü gerekir.

   Cevapla
 2. Nevzat Tozan   20 Kasım 2016 at 23:57

  Hocam selamlar.Benim sorum şu 10 seneyi doldurdum 15.05.1960 doğumluyum.Askerliğimi sigortadan önce yaptım.18 ay askerlik parası yatırdım .Ben uaştan emekli olmak istiyorum.Yatırdığım askerlik beni 60 yaştan 58 yaşıma geri çekermi.Çekmiyor ise paramı geri almak için dilekçe nasıl yazılır.SAYGILAR

  Cevapla
  • SGKuzmani   21 Kasım 2016 at 07:13

   İlk işe giriş tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazar mısınız lütfen…

   Cevapla
 3. Nevzt tozan   23 Kasım 2016 at 13:24

  Hocam,Doğum tarihim 15.05.1960 olup ssk giriş tarihim 18.04.1988 dir . 18 ay askerlik pirimi ödedim . Ssk girişim askerlikten sonra yatırdığım prim ödemesi 3600 gün üzerinden emeklilik talebimde 60 yaştan 58 yaşına geri çekermi.SAYGILAR

  Cevapla
  • SGKuzmani   23 Kasım 2016 at 13:39

   3600 günü tam olarak hangi tarihte tamamladınız?

   Cevapla
 4. Nevzat Tozan   24 Kasım 2016 at 01:39

  Hocam 3600 günü 10.11.2016 tarihinde tamamladım.Sizi uğraştırdım kusura bakmayın.

  Cevapla
  • SGKuzmani   24 Kasım 2016 at 07:07

   Bu durumda 3600 günden emekli olabilmeniz için 60 yaşı tamamlamanız gerekir. Askerlik borçlanması yapmanız 3600 günden emeklilik şartlarınızı değiştirmez.

   Cevapla
 5. naci   24 Kasım 2016 at 12:18

  sayın sgk uzmanı 1984 / 1985 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım ,, 18 ay askerlik günümün tamamını borçlanırsam emeklilik günüm 18 ay geri çekilirmi ?? emeklilik birimlerine gittiğimde sadece 1 yıl öne çeker dediler,, sizin yazılarınızı okuduğumda borçlandığım süre kadar öne cektiğini öğrendim,, hangisi doğru , .. teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani   24 Kasım 2016 at 12:34

   Borçlandığınız süre kadar geri çeker, bu doğru. Fakat çekilen tarihe göre emeklilik şartlarınıza bakılır. Bir yıl askerlik borçlanmanız halinde 55 yaş yerine 54 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz. Yani tamamını borçlanmanız emeklilik yaşınızı 2 yaş değiştirmez. Bir yaş değiştirir.

   Cevapla
 6. naci   24 Kasım 2016 at 12:20

  1964 DOĞUMLUYUM SGK GİRİŞİM 1995 NİSAN

  Cevapla
 7. Nevzt tozan   24 Kasım 2016 at 12:36

  Teşekkürler hocam

  Cevapla
 8. Nevzt tozan   24 Kasım 2016 at 13:08

  Hocam yatırmış olduğum askerlik parasını geri alabilmek için bir dilekçe örneği gönderebilirmisiniz.ilgilendiğiniz için teșekkürler.

  Cevapla
  • SGKuzmani   24 Kasım 2016 at 14:59

   Askerlik Borçlanmasını iade Alabilmek için dilekçe örneği;

   …….. Sosyal Güvenlik Merkezine

   Kurumunuzun ………………… T.C. Kimlik numaralı sigortalısıyım. …./…/….. tarihinde yatırmış olduğum ………. T.L. tutarında askerlik borçlanması parasının tarafıma iadesinin yapılmasını istiyorum .

   Gereğini arz ederim.

   Cevapla
 9. Nevzt tozan   24 Kasım 2016 at 16:28

  Hocam ilginiz için çok teșekkūr ederim.SAYGİLAR

  Cevapla
 10. Serkan   6 Aralık 2016 at 11:17

  İyi çalışmalar.. Ben 21.02.1999 da askere gittim 18 ay yaptım.. İlk sigorta başlangıcım 2004 senesi… Yani 4500 güne tabiyim.. Benim askere gidiş tarihim 99 öncesine çekermi? Yani 3600 güne dönebilirmiyim? Teşekkürler..

  Cevapla
  • SGKuzmani   6 Aralık 2016 at 21:30

   Merhaba. Askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar işe giriş tarihiniz geri çekilir. Askerlik borçlanmanız emeklilik şartlarınızı değiştirmez.

   Cevapla
 11. Muhammet   22 Aralık 2016 at 12:29

  Merhaba,
  10.03.1969 doğumluyum.08.03.1998 tarihinden 01.09.2016 tarihine kadar devlet memuru olarak çalıştım.Nisan 1995 ‘ten itibaren 8 ay kısa dönem erbaş olarak askerliğimi yaptım.Askerlik borçlanması yaptığımda emeklilik şartlarını nasıl etkiler, yararı olur mu?Şayet bunu yaptığımızda ilave olarak daha ne kadar daha çalışmam gerekiyor emekliliği hak etmem için? Çok teşekkür ederim….

  Cevapla
  • SGKuzmani   22 Aralık 2016 at 12:35

   Merhaba. Memurluktan ihraç mı edildiniz şu anda?Neden 01 09 2016 tarihine kadar dediniz?

   Cevapla
 12. eyüp sarıtaş   23 Aralık 2016 at 13:36

  merhaba. ben 02.03.1971 doğumluyum. Askerliğimi kısa dönem olarak 10.12.1994 ile 10.7.1995 tarihleri arasında kısa dönem er olarak yaptım. İlk sigorta başlangıç tarihim 1.8.1995. SSK gün sayım 7500 gün’dür. askerlik borçlanması yaptırırsam emeklilik yaşım öne çekilirmi?. Kaç yaşında emekli olurum?

  Cevapla
  • SGKuzmani   23 Aralık 2016 at 14:57

   Merhaba. Askerlik borçlanması yapmanız emeklilik şartlarınızı değiştirmez. Emekli olabilmeniz için 55 yaş ve 5750 gün şartlarını sağlamanız gerekir.

   Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.