SGK Askerlik Borçlanma Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey


SGK Askerlik Borçlanma Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey


SSK askerlik borçlanması nasıl yapılır? Bağkur askerlik borçlanması nasıl yapılır? Emekli sandığı sigortalısı memur askerlik borçlanmasını nasıl yapabilir? Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır? Memurlar ne kadar askerlik borçlanması öder? Askerlik borçlanması emekliliği nasıl etkiler?

Soru Cevaplarla Yurt Dışı Borçlanma İşlemleri konulu yazımızda yurt dışı borçlanma hakkında merak edilen tüm soruların cevabını yazmıştık.Bu yazımızda ise askerlik borçlanması hakkında detaylı bilgiler sunacağız.

Kanunun erkek sigortalılara sunmuş olduğu en önemli haklardan birisi de askerlik borçlanmasıdır. Askerlik borçlanmanın emeklilik üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bu yazımızda askerlik borçlanma hakkında merak ettiğiniz  tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Askerlik Borçlanması Başvuruları  Nereye Yapılır?

Askerlik borçlanması başvuruları son çalışma hangi sigorta kapsamında ise ona göre yapılır.Buna göre;

 • Son çalışması 4/b-bağkur kapsamında olanlar bağkur dosyalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na,
 • En son çalışması 4/a-SSK kapsamında olanlar çalıştıkları işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na,
 • En son çalışması 4/c-Emekli sandığı kapsamında olanlar ise Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’nın  Mithatpaşa Caddesi No:20 Sıhhiye/Ankara adresine,

 • Diğer kapsamlarda sigortalı olanlar ise dosyalarının bulunduğu ya da son defa işlem gördükleri SGK’ya başvuru yapmalıdır.

Askerlik Borçlanması Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bu belgeler askerlik borçlanması başvurusu için yeterli olacaktır.

Askerlik Borçlanması Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

askerlik-borclanmasi-sgk-ssk-bagkur-memurYukarıda linkini verdiğimiz formu indirdikten sonra formu doğru doldurmak için lütfen aşağıdaki bilgi notlarını okuyunuz.

 • 1. bölüme adınızı ve soyadınızı yazın.
 • 2. bölüme TC kimlik numaranızı yazın.
 • 3. bölümde SSK, Bağkur, Emekli Sandığı hangisinde çalışmalarınız varsa oralara sicil numaralarını yazın.
 • 4.Borçlanma Miktarının Hesabında Seçilen Günlük Prime Esas Kazanç bölümüne borçlanmayı hangi tutar üzerinden ödeyeceğinizi belirtmeniz gerekir. Eğer asgari kutucuğunu işaretlerseniz borçlanma en düşük günlük tutardan, azami kutucuğunu işaretlerseniz talep tarihindeki en yüksek günlük borçlanma tutarından, Diğer kısmına ise sizin belirttiğiniz ve ödemek istediğiniz tutar üzerinden ödeme yapabilirsiniz.
 • BORÇLANMAK İSTENİLEN HİZMETİN / SÜRENİN NİTELİĞİ kısmında “”Er veya Erbaş Olarak Geçen Süre”” kutucuğunu işaretlemeniz gerekir.
 • 6. BORÇLANMAK İSTENİLEN SÜRE kısmına askerliğinizin ne kadarlık kısmını borçlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Eğer burada işaretleme yapmazsanız tamamı borçlandırılır. Borçlanma yapmadan önce emekliliğinizi net olarak hesaplatmanız ve askerlik borçlanmasının tamamına mı yoksa bir kısmına mı ihtiyacınız olduğunu öğrenmeniz gerekir. Tamamını ödemek zorunda değilsiniz.
 • 7. BEYAN VE TAAHHÜTLER kısmında başvuru yaptığınız SGK’nın ismini yazın. En son formu imzalamayı unutmayın.


Askerlik Sürelerinin Tamamını Borçlanmak Zorunda mıyım?

Hayır. Tamamını borçlanmak zorunda değilsiniz. Ne kadarlık hizmete ihtiyacınız varsa o kadarını borçlanabilirsiniz.

Babam/Eşim Vefat Etti. Onun Adına Askerlik Borçlanması Başvurusu Yapabilir miyiz?

Bilindiği üzere ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 prim günü gerekmektedir. Eğer vefat eden kişinin hizmeti askerlik borçlanması ile 1800 güne tamamlanabilecekse hak sahibi durumundaki eş ya da çocuklar da askerlik borçlanması talebinde bulunabilir.

Askerlik Borçlanması İçin Yatırdığım Parayı iade Alabilir miyim?

Emekli maaşı bağlanmamış olması koşulu ile askerlik borçlanması için yatırılan tutarın ana parası sigortalı ya da hak sahiplerine talep edilmesi halinde iade edilebilmektedir.

Askerlik Borçlanması Sigorta Başlangıcımı Geri Çeker mi?

 • Eğer ilk sigorta başlangıç tarihiniz askerden önce ise askerlik borçlanmanız sigorta girişini geri çekmez ve emeklilik şartlarında da bir değişiklik sağlamaz.
 • Eğer ilk sigorta başlangıç tarihiniz askerden sonra ise bu durumda askerlik borçlandığınız süre kadar sigorta başlangıcı geri çekilir ve emeklilik şartlarına etki eder.

Askerlik Borçlanması Emekli Maaşımı Nasıl Etkiler?

Bu durum hizmet bilgilerinize ve askerlik yaptığınız süreye göre farklılık gösterebilir. Size yarar sağlar mı sağlamaz mı konusunu öğrenebilmek adına bize ilk sigorta başlangıç tarihinizi, hizmet bilgilerinizi ve askerlik başlangıç-bitiş tarihlerini yorum bölümünden yazarak sorun. 

Askerlik Borçlanması İçin Ne Kadar Para Öderim?

Askerlik borçlanması için hesap borçlanmayı talepte bulunduğunuz tarihte geçerli olan brüt asgari ücret üzerinden hesaplanır. Bir gün için en düşük tutar talep tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin bir günlük tutarının %32 sidir. 

 • Örnek 2016 yılı brüt asgari ücret; 1.647,00 T.L.
 • 2016 günlük brüt asgari ücret 54,90 T.L.
 • Bir günlük askerlik borçlanması tutarı bu durumda 54,90x%32 = 17,56 T.L. olarak hesaplanacaktır.

Askerlik Borçlanması Talebinde Bulundum Ödemezsem Ne Olur?

Borçlanma yazısı SGK tarafından size tebliğ edildikten sonra 3 ay içinde ödemeniz gerekir. Ödemezseniz talep geçersiz sayılır. Daha sonra yeniden ödeme talebinde bulunursanız bu durumda yeni talep tarihinizdeki borçlanma tutarları üzerinden hesap yapılacaktır.

Askerlik Borçlanmasını Taksitle Ödeyebilir miyim?

Askerlik borçlanmasının peşin olarak 3 ay içinde yatırılması gerekir. Taksitle ödenmez.

Devlet Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Veriyor mu?

Böyle bir hakkınız yok maalesef. Kendi imkanlarınız ile kredi çekmeniz gerekir.

Bedelli Askerlik Yapanlar Askerlik Borçlanması Yapabilir mi?

Bedelli askerlik yapanların askerlik borçlanması yapma hakları yoktur.***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***

201 Yorum "SGK Askerlik Borçlanma Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey"

 1. Ork   20 Kasım 2016 at 19:25

  Merhaba;
  Annem 1956 doğumlu, yaklaşık 25 yıl ev temizliği işlerinde çalıştı ve hiçbir şekilde sigorta başlangıcı olmadı. Babamı 1989 yılında kaybetti ve babamında hiçbir sigorta girişi yok. Annemin 2014 yılında 30 günlük bir sigortası var. Annemin babası 1929 doğumlu, askerlik borçlanması ve yaklasık 350 gün sigortası var. Annem bir şekilde toplu bir para ödese emekli olabilir. Dedem şuan yaşıyor fakat %99 iş göremez raporu var. Lütfen annemin herhangi yararlanbileceği bir durum var sa yönlendirebilir misiniz.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   21 Kasım 2016 at 07:11

   Babanızın hiç sigortası yoksa annenizin babanızdan aylık alması imkansız.
   Ancak dedenizden de alabibilmesi için dedenizin vefat ettiği tarihten önce en az 900 gün SSK’sı olması gerekir. Dedenizin malulen emekli olabilmesi için ise en az 1800 prim günü gerekir.

   Cevapla
 2. Nevzat Tozan   20 Kasım 2016 at 23:57

  Hocam selamlar.Benim sorum şu 10 seneyi doldurdum 15.05.1960 doğumluyum.Askerliğimi sigortadan önce yaptım.18 ay askerlik parası yatırdım .Ben uaştan emekli olmak istiyorum.Yatırdığım askerlik beni 60 yaştan 58 yaşıma geri çekermi.Çekmiyor ise paramı geri almak için dilekçe nasıl yazılır.SAYGILAR

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   21 Kasım 2016 at 07:13

   İlk işe giriş tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazar mısınız lütfen…

   Cevapla
 3. Nevzt tozan   23 Kasım 2016 at 13:24

  Hocam,Doğum tarihim 15.05.1960 olup ssk giriş tarihim 18.04.1988 dir . 18 ay askerlik pirimi ödedim . Ssk girişim askerlikten sonra yatırdığım prim ödemesi 3600 gün üzerinden emeklilik talebimde 60 yaştan 58 yaşına geri çekermi.SAYGILAR

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   23 Kasım 2016 at 13:39

   3600 günü tam olarak hangi tarihte tamamladınız?

   Cevapla
 4. Nevzat Tozan   24 Kasım 2016 at 01:39

  Hocam 3600 günü 10.11.2016 tarihinde tamamladım.Sizi uğraştırdım kusura bakmayın.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   24 Kasım 2016 at 07:07

   Bu durumda 3600 günden emekli olabilmeniz için 60 yaşı tamamlamanız gerekir. Askerlik borçlanması yapmanız 3600 günden emeklilik şartlarınızı değiştirmez.

   Cevapla
 5. naci   24 Kasım 2016 at 12:18

  sayın sgk uzmanı 1984 / 1985 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım ,, 18 ay askerlik günümün tamamını borçlanırsam emeklilik günüm 18 ay geri çekilirmi ?? emeklilik birimlerine gittiğimde sadece 1 yıl öne çeker dediler,, sizin yazılarınızı okuduğumda borçlandığım süre kadar öne cektiğini öğrendim,, hangisi doğru , .. teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   24 Kasım 2016 at 12:34

   Borçlandığınız süre kadar geri çeker, bu doğru. Fakat çekilen tarihe göre emeklilik şartlarınıza bakılır. Bir yıl askerlik borçlanmanız halinde 55 yaş yerine 54 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz. Yani tamamını borçlanmanız emeklilik yaşınızı 2 yaş değiştirmez. Bir yaş değiştirir.

   Cevapla
 6. naci   24 Kasım 2016 at 12:20

  1964 DOĞUMLUYUM SGK GİRİŞİM 1995 NİSAN

  Cevapla
 7. Nevzt tozan   24 Kasım 2016 at 12:36

  Teşekkürler hocam

  Cevapla
 8. Nevzt tozan   24 Kasım 2016 at 13:08

  Hocam yatırmış olduğum askerlik parasını geri alabilmek için bir dilekçe örneği gönderebilirmisiniz.ilgilendiğiniz için teșekkürler.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   24 Kasım 2016 at 14:59

   Askerlik Borçlanmasını iade Alabilmek için dilekçe örneği;

   …….. Sosyal Güvenlik Merkezine

   Kurumunuzun ………………… T.C. Kimlik numaralı sigortalısıyım. …./…/….. tarihinde yatırmış olduğum ………. T.L. tutarında askerlik borçlanması parasının tarafıma iadesinin yapılmasını istiyorum .

   Gereğini arz ederim.

   Cevapla
 9. Nevzt tozan   24 Kasım 2016 at 16:28

  Hocam ilginiz için çok teșekkūr ederim.SAYGİLAR

  Cevapla
 10. Serkan   6 Aralık 2016 at 11:17

  İyi çalışmalar.. Ben 21.02.1999 da askere gittim 18 ay yaptım.. İlk sigorta başlangıcım 2004 senesi… Yani 4500 güne tabiyim.. Benim askere gidiş tarihim 99 öncesine çekermi? Yani 3600 güne dönebilirmiyim? Teşekkürler..

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   6 Aralık 2016 at 21:30

   Merhaba. Askerlik borçlanması yaptığınız süre kadar işe giriş tarihiniz geri çekilir. Askerlik borçlanmanız emeklilik şartlarınızı değiştirmez.

   Cevapla
 11. Muhammet   22 Aralık 2016 at 12:29

  Merhaba,
  10.03.1969 doğumluyum.08.03.1998 tarihinden 01.09.2016 tarihine kadar devlet memuru olarak çalıştım.Nisan 1995 ‘ten itibaren 8 ay kısa dönem erbaş olarak askerliğimi yaptım.Askerlik borçlanması yaptığımda emeklilik şartlarını nasıl etkiler, yararı olur mu?Şayet bunu yaptığımızda ilave olarak daha ne kadar daha çalışmam gerekiyor emekliliği hak etmem için? Çok teşekkür ederim….

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   22 Aralık 2016 at 12:35

   Merhaba. Memurluktan ihraç mı edildiniz şu anda?Neden 01 09 2016 tarihine kadar dediniz?

   Cevapla
 12. eyüp sarıtaş   23 Aralık 2016 at 13:36

  merhaba. ben 02.03.1971 doğumluyum. Askerliğimi kısa dönem olarak 10.12.1994 ile 10.7.1995 tarihleri arasında kısa dönem er olarak yaptım. İlk sigorta başlangıç tarihim 1.8.1995. SSK gün sayım 7500 gün’dür. askerlik borçlanması yaptırırsam emeklilik yaşım öne çekilirmi?. Kaç yaşında emekli olurum?

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   23 Aralık 2016 at 14:57

   Merhaba. Askerlik borçlanması yapmanız emeklilik şartlarınızı değiştirmez. Emekli olabilmeniz için 55 yaş ve 5750 gün şartlarını sağlamanız gerekir.

   Cevapla
 13. süleyman   27 Şubat 2017 at 20:11

  12.09.1973 doğumluyum. 01.06.1995 sigorta girişliyim.Bugun itibariyle 7695 gun sigortam var.22 yıl oldu .Rahatsızlığımdan dolayı % 92 malulluk raporu aldım.Malulen emekli olmak istiyorum.askerlik borclnması yapsam iş başı tarihim 1993 yılına gidiyor.yani askerden sonra sigortalı çalışmaya başladım.askerlik borclanması yapsam maasıma faydası olurmu. teşekkür ederim.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   28 Şubat 2017 at 08:08

   Merhaba.Hizmete ihtiyacınız olmadığı için borçlanma yapmanıza gerek yok.

   Cevapla
 14. süleyman   28 Şubat 2017 at 17:52

  12.09.1973 doğumluyum. 01.06.1995 sigorta girişliyim.Bugun itibariyle 7695 gun sigortam var.22 yıl oldu .Rahatsızlığımdan dolayı % 92 malulluk raporu aldım.Malulen emekli olmak istiyorum.askerlik borclnması yapsam iş başı tarihim 1993 yılına gidiyor.yani askerden sonra sigortalı çalışmaya başladım.askerlik borclanması yapsam maasıma faydası olurmu. teşekkür ederim.
  Kamuda calısıyorum hocam gunun fazlalaşması maasımı etkılemezmı emekli maası gune göre değişmiyormu malul olunca normal emekli masından farklımı hesaplanıyor.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   1 Mart 2017 at 08:09

   askerlik borçlanması çok değiştirmez. Malulen emeklilikte gün sayısı tam güne tamamlanarak hesap yapılır. Dolayısıyla askerlik borçlanmanız anlamsız olacaktır.

   Cevapla
 15. selim   6 Mart 2017 at 14:25

  01.10.1968 doğumluyum. 01.09.1988 yılında Sağlık Bakanlığında Sağlık Memuru olarak göreve başladım. 1990 – 1991 yıllarında 18 ay erbaş olarak askerlik görevimi yaptım. 51 yaşımda emekli olabilmem için askerlik borçlanması yapmam gerekiyor mu? Gerekiyorsa ne kadar borçlanmam gerekecek.
  Yardımcı olursanız sevinirim çalıştığım kurumdan tam bir bilgi alamadım Teşekürler.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   6 Mart 2017 at 14:38

   Merhaba. Askerlik memuriyet girişinden sonra olduğu için emeklilikte yaş şartınızı değiştirmez.

   Cevapla
 16. hakan   11 Mart 2017 at 23:10

  Merhaba uzman kardeşim. Ben 02 08 1965 doğumluyum. 02 05 1985 senesinde 18 ay askerlik yaptım. 07 07 1992 senesinde devlet memuru oldum. Ben kaç senesinde emekli olurum. askerlik borçlanırsam yaşa bir etkisi varmı? Şimdiden teşekürler iyi çalışmalar.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   13 Mart 2017 at 08:15

   Merhaba. 14 ay askerlik borçlanmanız halinde 02.08.2017 tarihinde yani 52 yaşı tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 17. Tuncay körpe   20 Mart 2017 at 08:58

  Hocam 26.02.1971 doğumluyum askere gidiş tarihim 1991 1993 ssk başlangıcım 14.02.1994 pirim gün sayım 7000 askerlik 15 ay yaptım askerlik saydırsam ne zaman emekli olurum teşekkürler Sayın hocam.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   20 Mart 2017 at 10:10

   Merhaba. Askerliğin tamamını borçlanmanız halinde 53 yaşında emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 18. Onur   20 Mart 2017 at 10:37

  30.11.1967 doğumluyum.
  Sigorta başlangıcım 01.11.1985
  01.11.1989 dan bu yana devlet memuruyum
  Askerlik borçlanmam 8 ay kısa dönem (1995-1996)
  Yaşı, yılı ve süreyi tamamlamış gözüküyorum. 49 yaş emeklilik gözüküyor. Sürem 31 yıl, 5300 çoktan geçmişim. Normalde bu yıl emekli olmam gerekirken özlükten 30.11.2018 den sınra dendi. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   20 Mart 2017 at 11:49

   Merhaba. Askerlik borçlanması emeklilik şartlarınızı değiştirmez.Emekli sandığından önceki ssk hizmeti kaç gün?

   Cevapla
   • Onur   20 Mart 2017 at 12:18

    1410 gün

    Cevapla
    • SGKuzmani
     SGKuzmani   20 Mart 2017 at 16:08

     Eğer memuriyet öncesi ssk 1410 gün ise işe giriş tarihiniz 1410 gün geri çekilerek hesaplanır. Yani memuriyet girişinizi 01.12.1985 olarak değerlendirmeniz gerekir. 01.12.1985 başlangıcına göre ise 49 yaş emeklilik için yetiyor. Emekliliği hak ediyorsunuz benim hesabıma göre.

     Cevapla
     • Onur   20 Mart 2017 at 18:27

      Teşekkür ederim iyi günler…

   • Onur   20 Mart 2017 at 18:26

    Önceki gün sayısı 1410

    Cevapla
 19. yılmaz   19 Nisan 2017 at 12:49

  Merhaba.1977 doğum tarihım. 1995 sgk baslangıc tarıhım. 2001 askerlik yaptım. 18 ay…. son 9 senemi özel güvenlik olarak calıstım. Su anda malulen emekliyim.3700 günden. Askerlik borclanması yapmalımıyım. Emekli maasını etkilermi. Su anda 850 lira maas çekiyorum. vergi indirimimde var.

  Cevapla
  • yılmaz   19 Nisan 2017 at 12:51

   yüzde 100 malulen emekliyim…

   Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   19 Nisan 2017 at 13:35

   Merhaba. Askerlik brçlanması yapmanıza gerek yok. Çok fazla etkilemez maaşı. Değmez yani

   Cevapla
 20. Habip erdem   25 Nisan 2017 at 14:21

  Hocam benim işe giriş tarihim 01.07.1990 halen çalışmaktayım. askerliğimi 1996-1997 yılları arasında 15 ay olarak yaptım. Prim gün sayım şu anda 2.292 gün askerlik borçlanması yapsam emekli maaşımı artırırmı. Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim

  Cevapla
  • Habip erdem   25 Nisan 2017 at 14:22

   hocam ben habip erdem prim günümü yanlış yazmışım prim günüm 8.292 gün olacaktı

   Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   25 Nisan 2017 at 15:10

   Merhaba. Askerlik yaptığınız süre 2000 yılından önce olduğu için borçlanma yapmanız emekli maaşınızı yükseltir ancak o kadar para yatırmaya değecek bir yükselme olmaz. Bence gerek yok ama yine de siz bilirsiniz.

   Cevapla
 21. Pingback: Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Askerlik Borçlanması Hesaplama | SGK ve Çalışma Rehberi

 22. Mahmut   3 Mayıs 2017 at 12:44

  Merhaba SSK girişim 19.06.1989 ve 8813 günüm var. Ssk girişimden önce askerlik yaptım. Doğum tarihim, 09.12.1967 ne kadar gün askerlik borçlanırsam bu yıl emekli olurum. Askerlik başlangıcı 01.12.1987

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   3 Mayıs 2017 at 13:58

   Merhaba. Yaklaşık 13 ay askerlik borçlanmanız halinde 09.12.2017 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 23. Ali   6 Mayıs 2017 at 14:59

  15.12.1995 te Maliye bakanlığında memur olarak işe başladım. 1994 -1995 arasında kısa dönem askerlik yaptım. Askerliği saydırmam emekliliğe etkisi olabilir mi

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   8 Mayıs 2017 at 08:23

   Merhaba. Askerliğini borçlanmanız halinde 56 yaş yerine 55 yaşı tamamladığınızda emekli olabiliyorsunuz. Yani 1 yıl erken emekli olmanızı sağlıyor.

   Cevapla
   • Ali   8 Mayıs 2017 at 18:59

    Kısa dönem askerlik 8 ay di. Bu kadar erken iş başlangıcı okursa o da 05.04.1995 yapar. Yıl kazanımı olmaz diye düşünüyorum. Hatalıyım o zaman

    Cevapla
    • SGKuzmani
     SGKuzmani   9 Mayıs 2017 at 08:31

     Hayır. İşe giriş tarihini geri çektiği için 1 yaş erken emekli olmanızı sağlıyor.

     Cevapla
 24. muhammed   12 Mayıs 2017 at 10:05

  iyıgünler.benim.s.s.k.girişim..25/07.1967
  girişım prim.gün sayısı//5929
  şuan//memurum
  25/07/2015.göreve
  başladım
  memurlukta../870//gün..var
  ben…emekli.olacagım
  kurumsöylerseniz
  sevinirim

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   12 Mayıs 2017 at 10:19

   Merhaba. Memur olarak devam etmeniz halinde emekli sandığı hükümlerine göre emeklilik şartlarınız değerlendirilir. Doğum tarihiniz ne zaman? SSK ilk başlangıç tarihiniz en zaman?

   Cevapla
 25. deniz güran   17 Mayıs 2017 at 17:02

  1990-2000 yılları askerlik borçlanması tabandan ödemek koşuluyla emekli maaşını artırırmı örnek olarak 1300 gün yerine 1540 gün olsa yaşı geriye çekmese bile sadece gün sayısı artmış olsa genede faydası olurmu 40-50 tl gibi teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   18 Mayıs 2017 at 08:27

   Merhaba. Evet kısmen de olsa emekli maaşınızın biraz yüksek olmasını sağlayabilir.

   Cevapla
 26. mehmet aker   22 Mayıs 2017 at 20:38

  sn. yetkili,
  1.9.1967 doğumluyum. 8500 gün çalışmam var. 1.1.1991 ssk girişliyim
  2000 yılı öncesi prim gün sayısını artırmak için askerlik borçlanması yapmak istiyorum. 1991-92 de 240 gün kısa dönem askerlik yaptım (219 KD). ssk sitesinde okuduğum yazıda 2000 yılı öncesi prim günlerini artırırsanız emekli maaşınızı artırabilirsiniz diyor. size bunu sormak istiyorum.
  askerlik borçlanması alt ve üst limitleri var.
  ne kedar ödersem, emekli maaşım ne kadar artar. ???
  bu benim için önemli , aşağıda göreceğiniz gibi internette baktığım kadarı ile rakamlar çok değişiyor.
  ben haziran 2017 de işten ayrılacağım. emeklilik konusu benim için önem kazandı.
  saygılar
  tc no. …….

  “01.01.2017 – 30.06.2017 tarihleri arasında başvuru yaptığınızda 240 gün askerlik borçlanması için isteğinize bağlı olarak en az 4,550.40 TL en çok 29,577.60 TL olmak üzere prim ödemesi yaparak borçlanabilirsiniz. “

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   23 Mayıs 2017 at 08:08

   Merhaba. Tabi ki 2000 yılından önceki hizmetlerin çok olması alacağınız emekli aylığının fazla olmasını sağlar. Ancak bana kalırsa hiç borçlanmanıza gerek yok. Çünkü maaşınızda çok ciddi bir artış sağlamaz. Borçlanmaya değmez.

   Cevapla
 27. serkan   31 Mayıs 2017 at 06:50

  Merhaba,
  Babamın askerlik borçlanması için başvuru yapacağız.Bağlı olduğu askerlik şubesi uzak bulunduğumuz il/ilçedeki askerlik şubesinden söz konusu belgeyi almak mümkün mü? Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   31 Mayıs 2017 at 08:18

   Merhaba. Olabilir sanırım. Şubeye sorun lütfen.

   Cevapla
 28. zeynep   5 Haziran 2017 at 03:26

  merhabalar babam yüzde 80 engelli ve askerliğini ödeyeceğiz kendisi gelemiyor biz başvuru yapabiliyormuyuz

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   5 Haziran 2017 at 08:46

   Merhaba. Evet posta yolu ile de yapabilirsiniz.

   Cevapla
 29. İhsan   5 Haziran 2017 at 15:41

  Merhaba,
  16 ay yedek subaylık yaptığım dönemde emekli sandığına adıma prim yattı.
  Askerlik şubesinden sevk tarihim 21.03.1999
  Eğitim Birliğine katılış tarihim: 06.04.1999
  Son Kıta katılış tarihim: 15.08.1999
  Son rütbeye nasip tarihi: 30.06.2000
  Terhis tarihim: 21.07.2000
  SSK işe girişim: Temmuz 1998
  Doğum tarihim: Aralık 1974
  Vermiş olduğum tarihlere istinaden bana bu sorulara yanıt verirseniz çok memnun olurum.
  1.Adıma emekli sandığına kaç gün prim yatmış olabilir.
  2.Kaç gün fiili hizmet süresi zammı almış olabilirim.
  3.Yedek subay okulu dönemi için kaç gün askerlik borçlanması yapabilirim.
  Yardımınız için şimdiden çok teşekkürler
  İyi çalışmalar

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   5 Haziran 2017 at 16:58

   1-Merhaba. Yedek subay hazırlık döneminde prim yatmaz. Hazırlık dönemini düşün. Yedek subay başlangıç tarihi ile bitiş tarihi arasında prim yatmıştır. Net şu tarihler arasında yatmıştır diyemem.
   2-Fiili hizmet zammından yararlanmazsınız bildiğim kadarıyla.Ancak tam emin değilim.
   3-Yedek subaylık hazırlık döneminin tamamını borçlanabilirsiniz.

   Cevapla
 30. Murat   7 Haziran 2017 at 11:05

  Merhaba
  21.08.1998-21.02.2000 tarihleri arasında askerdim. İlk İşe Giriş Tarihim 01.06.2000 tarihidir. 268 gün askerlik borçlanması yapmam işe giriş tarihimi 07.09.1999 tarihine çekip emeklilik yaşımı düşürür mü? Ayrıca askerlik borçlanması yapınca Kıdem tazminatı alma hakkı için gerekli olan 15 yıl 3600 prim şartını da sağlamış oluyor muyum.

  Saygılarımla.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   7 Haziran 2017 at 11:39

   Merhaba. Evet işe giriş tarihinizin 07.09.1999 tarihine çekilmesi 2 yaş erken emekli olmanızı sağlar. Kıdem tazminatı hakkınız da doğar 3600 günden. Soruların cevabı sizde gizliymiş zaten:)

   Cevapla
 31. Murat   8 Haziran 2017 at 17:47

  Sgk askerlik borçlanması için e devlet üzerinden alınan barkod lu askerlik durum belgesini kabul eder mi?

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   9 Haziran 2017 at 08:12

   Merhaba. Hayır şubeden almanız gerekir.

   Cevapla
 32. bedih   8 Haziran 2017 at 20:10

  geçirdiğim ameliyat nedeniyle malulen emekli olabilirmiyim aldığım raporların %80 ni iş yapamaz 2565 ssk prim var

  Cevapla
 33. mehmet   19 Haziran 2017 at 13:42

  Merhaba 6 ay önce sgk askerlik borçlanmamı yatırdım. bu yatırdığım parayı geri alabilir miyim…

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   19 Haziran 2017 at 15:00

   Merhaba. Evet iadesini alabilirsiniz. Dilekçe ile SGK’ya başvurun.

   Cevapla
   • mehmet   23 Haziran 2017 at 18:11

    sgk ya gittim iadeyle ilgili ordaki memurun sölediği iadesi olmuyor. iadesini gerçekleştiremeyiz cevabıyla karşılaştım. yardımcı olurmu sunuz?

    Cevapla
    • SGKuzmani
     SGKuzmani   28 Haziran 2017 at 08:03

     Merhaba tekrar. İadesi olmaz diye bir şey olur mu? Bu sizin kanuni hakkınız. Dilekçe yazın gönderin siz onlar iade etmek zorundalar.

     Cevapla
     • mehmet   30 Haziran 2017 at 09:48

      Merhaba tarafımageri alma ile ilgili dilekçe örneği gönderebilir misiniz…
      mehmetsakirakbas@hotmail.com
      çok teşekkür ederim…

     • SGKuzmani
      SGKuzmani   30 Haziran 2017 at 10:00

      Şu şekilde yazabilirsiniz.
      ………….Sosyal Güvenlik Merkezine

      Kurumunuzun ………….. sicil numaralı ve ……………….. T.C. numaralı sigortalısıyım. …./…/2017 tarihinde yatırmış olduğum …….. T.L. tutarındaki askerlik borçlanması tutarının tarafıma iade edilmesini talep ediyorum. Buna ilişkin dekont dilekçem ekindedir. İşlem sonucunun tarafıma yazılı olarak bildirilmesini
      Arz ederim.

      Bu şekilde yazın taahhütlü posta ile gönderin. İade etmek zorundalar merak etmeyin.

 34. Ziya bayram   28 Haziran 2017 at 11:13

  Merhaba hocam 20/01/1973 doğumluyum.işe giriş tarihim 20/01/1997 18 ay askerlik yaptım 1994 /95 tarihleri arasında.6000 pirim gunum var.20/01/1990 tarihinde çıraklık okulu .başlangıcım var.sigorta başlangıç tarihi bu gozukuyor.askerlik borçlanması yapmam neyi değiştirir.ne zaman emekli olabilirim çıraklık okulu emekliye etkisi varmı teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   28 Haziran 2017 at 14:07

   Merhaba. Çıraklık okulunun emekliliğe etkisi yok. 14 ay askerlik borçlanmanız halinde emeklilik yaşınız 1 yıl geri çekilir. 56 yaş yerine 55 yaşında emekli olabilirsiniz. En erken emeklilik tarihiniz 20.01.2028. Askerliğin 14 ayını borçlanmanız yeterli. Tamamını borçlanmanıza gerek yok.

   Cevapla
 35. Emir   30 Haziran 2017 at 00:08

  Merhaba 1997 yılında memur oldum 1993 1994 yılları arası uzun dönem askerliğimi yaptım.memur olmadan önce 206 gün sigortam var saydırdım askerliği borçlanmam halinde emeklilik yaşı erkene çekilmiş olurm

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   30 Haziran 2017 at 09:12

   Merhaba. Askerliği borçlanmanız halinde emeklilik yaşınız 1 yaş geri çekilir.

   Cevapla
 36. Emir   30 Haziran 2017 at 10:05

  Merhaba 1973 doğumluyum 16.06.1997 memur olma tarihi askerlik 19 ay hepsini borçlandığımda 1 senemi etkiler yoksa 19 ay erkenemi çekmiş olurum yaşı 1sene etkilerse askerliğin tamamını borçlanmaya gerek varmı veya ne kadarını borçlanayım

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   30 Haziran 2017 at 10:49

   Tamamını borçlanmanız gerekmez. Kurumunuz net hesap yapar. En fazla 1 yaş geri çeker zaten. Tam olarak kaç ay borçlanmanız gerektiği hesabı yapılır.

   Cevapla
 37. selahattin   4 Temmuz 2017 at 00:17

  Merhabalar 1968 dogumluyum 17.11.1990 bagkura girişim var esnaf olarak 2985 günüm var .1999 ssk ya gectim 5580 günde ssk dan var. toplam 8565 günüm var askerligimi 88 .89 senelerinde yaptım askerligimi yatırırsam ne kadar yatırırsam emeklilik tarıhini kaç yıl geri çeker kaç yılında emekli olurum teşekkürler.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   4 Temmuz 2017 at 08:41

   Merhaba. Tam 360 gün askerlik borçlanmanız halinde 52 yaş yerine 51 yaşı tamamladığınızda emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

   Cevapla
 38. Salim ALMAK   7 Temmuz 2017 at 12:55

  01 10 1967 doğumluyum 11 09 1989 yılında işe girdim 12 12 1087 07 06 1989 yılları arasında 18 ay askerlik yaptım emekli olabilmem için 52 yaşından gün almam gerekiyor.ne kadar askerlik borçlanması yaparsam ne kadar geriye gelebilirim

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   7 Temmuz 2017 at 13:39

   Merhaba. 11.09.1989 giriş tarihine göre 51 yaşı tamamlamanız halinde emekli olabilmektesiniz. 16 ay askerlik borçlanmanız halinde 50 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz.

   Cevapla
 39. Kenan Cömert   7 Temmuz 2017 at 20:50

  25.12.1990-08.05.1991 yılında 4,5 ay vekil öğretmenlik hizmetim var.Sonra 16 ay er olarak askerlik hizmeti yaptım.öğretmenlik kadrolu göreve başlama tarhi 21.09.1992 doğum tarihim ise :01.05.1966 Şimdi emekli olabilir miyim?

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   24 Temmuz 2017 at 10:29

   Merhaba. 01.05.2018 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 40. Murat ÖZBAŞI   9 Temmuz 2017 at 15:15

  Öncelikle iyi çalışmalar dilerim;ben 04.09.1974 doğumluyum 23.11.1994-23.05.1996 tarihleri arasında 18 (onsekiz) ay er/erbaş statüsünde lise mezunu olarak askerlik hizmetimi tamamladım.01.04.1997 tarihinde K.K.K.lığında uzman erbaş olarak göreve başladım.Görevim esnasında assubaylığı kazanarak 01.09.1998 tarihinde assubay temel kursunu başarı ile tamamlayıp mezun oldum ve statü değiştirerek anılan tarihte assubaylık vazifeme başladım.Assubaylığa terfi ettiğim 01.09.1998 yılında ilgili kanun hükümleri gereği özlük haklarımla ilgili rütbe terfi,kıdem yılı açısından bağlı bulunduğum kurum hakkımda 01.10.1995 tarihine nasıp düzeltme işlemi tesis etti.2014 yılında açıköğretim vasıtasıyla 2 (iki) yıllık (ön lisans) yüksek okuldan 2016 yılında ise dikey geçiç vasıtasıyla 4 (dört) yıllık (lisans) üniversiteden mezun oldum. Diplomalarımı bağlı bulunduğum kuruma ilgili yıllarda ulaştırdım.Kurum tarafından diplomalarıma istinaden derece kademe ilerlemelerim anılan tarihlerde yapıldı.Askerlik borçlanmamı henüz yapmadım,bu sebeple ilk sigortalı işe başlangıç tarihim 01.04.1997 olmasına rağmen nasıp düzeltme işlemi ile rütbe/kıdem derece kademe açısından özlük haklarım açısından gerekli düzenlemeler yapılmasına karşın maaşlı emeklilik tarihimde bir değişiklik olmadığını ancak askerlik borçlanması yaparsam maaşlı emeklilik tarihimin geriye geleceğini biliyorum.Bu bilgiler ışığında cevabını bilmediğim aşağıdaki sorularımı cevaplarsanız hem benim açımdan hemde emsal durumda olanlar açısından büyük katkı sağlayacaktır.Vereceğiniz cevaplara şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
  1.Biz askeri personeller 4c kapsamında emekli sandığına bağlı çalışanlar olduğumuz ve muvazzaf askerkerlik mesleği icra etttğimizden askerlik borçlanması için ödeyeceğimiz prim tutarı diğer statüdeki çalışanlardan farklılık göstermekte.Bu durumda an itibarı ile benim 18 (onsekiz) ay için ödeyeceğim toplam ücret nedir ? 2.Borçlanma kesin işlem tarimden itibaren borçlanmamın geçerli sayılabilmesi için assubaylık hizmetime zorunlu olarak devam etmem gereken bir süre varmıdır,bu konuda aldığım bilgiye göre borçlanma işlemi kesinleştikten sonra en az 6 (altı) ay muvazzaf asssubaylık görevime devam etmem gerektiğini öğrendim bu durumun gerçekmidir? 3.Borçlanma tarihimin geçerli olduğu tarih itibarı ile istifa edersem hangi tarihte ,göreve devam edersem hangi tarihte maaşlı emekli olabilirim? (her bir yıl için askeri personele verilen 3 aylık itibari hizmet süresi açısından değişkenler değerlendirilerek).
  4.Askerlik borçlanmam emekli ikramiyemi ve emekli maaşı bağlanma oranımı değiştirirmi,bu ne kadar olur?

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   24 Temmuz 2017 at 15:07

   Merhaba.
   1-Askerlik borçlanması için ödeyeceğiniz tutar emekli keseneğinize göre hesap edilir. Bunun ne kadar olabileceği konusunda net bir hesap yapamıyorum maalesef. Mazur görün lütfen.
   2-Öyle bir şey olduğunu düşünmüyorum.
   3-Net bir emeklilik hesabı yapabilmem mümkün değil sizin için. Bu konuda kurumunuzdan yazılı bilgi talep edebilirsiniz.
   4-İkramiyeyi etkilemez. ancak maaş üzerinde etkisi olur.

   Cevapla
 41. Birol Erbay   12 Temmuz 2017 at 06:06

  Merhaba 24.02.1999 _22.08.2000 TARİHLERİ arasında askerlik yaptım.05.02.2001 sigorta girişim.askerlik borçlanmasını ödesem sigorta başlangıcım geri gelirmi.tazminatı hakedebilirmiyim.emeklilik yaşım geri gelirmi.teşekkür ederim.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 08:58

   merhaba. Evet askerlik borçlanması yapmanız halinde 60 yaş 7000 gün yerine 58 yaş 5975 gün ile emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

   Cevapla
   • Birol Erbay   26 Temmuz 2017 at 17:07

    Sicili geri çektiğim zaman Çalıştığım işyerinden tazminat alabilme hakkım varmı.sicilim

    Cevapla
    • SGKuzmani
     SGKuzmani   27 Temmuz 2017 at 09:04

     Evet. 3600 gün ile emekli olabilir yazısını SGK’dan alabilir ve işyerinden tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

     Cevapla
 42. Ali ihsan   16 Temmuz 2017 at 21:22

  26.05.1968 doğumluyum Ben 02.04.1990 ssk girişliyim su an 5174 primim vardır 26.02.1988.de askere gittim 18ay er olarak askerlik yaptım askerlik borçlanması yaparsam hangi tarihte emekli olurum ve kaç gün askerlik borçlanması yeterli olur bana yardımcı olabilirmisiniz

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 12:18

   Merhaba. 5 ay askerlik borçlanmanız halinde 51 yaş ve 5450 günü tamamladığınızda emeklilik hakkı elde edersiniz.

   Cevapla
 43. ahmet   20 Temmuz 2017 at 11:03

  Merhaba uzman kardeşim. Ben 03 03 1965 doğumluyum. 02 09 1985 senesinde 18 ay askerlik yaptım. 01 04 1995 senesinde sigorta başlangıcım oldu. Ben kaç senesinde emekli olurum. 367 gün askerlik borçlanması yaptım yeni yaşa bir etkisi varmı? Şimdiden teşekürler iyi çalışmalar.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 15:48

   Merhaba. 54 yaş ve 5675 günü tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 44. Alaitdin   30 Temmuz 2017 at 21:35

  Merhabalar,ben 1990-1991 de askerlik hizmetini yaptım.Sigorta başlangıcım 2 Şubat 1994.5200 gün prim sayım.Askerlik borçlanmasını yaparsam ne zaman emekli olabilirim.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   31 Temmuz 2017 at 09:23

   Merhaba. Yaklaşık 15 ay askerlik borçlanmanız halinde 53 yaş ve 5600 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

   Cevapla
 45. kerem   10 Ağustos 2017 at 14:28

  Merhaba eş durumu tayini için askerlik borçlanmamı yatırdım. şimdi yatırdığım parayı geri alabilir miyim ve herhangi bir sorun olur mu? teşekkürler

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   10 Ağustos 2017 at 16:15

   Merhaba. Askerlik borçlanması için yatırılan parayı iade alabilirsiniz. Ancak bu tespit edilirse eş durumu ataması iptal edilebilir. Bilginize.

   Cevapla
 46. Yavuz DAĞCI   12 Ağustos 2017 at 15:20

  merhaba ben askerlik borçlanmamı 570 olarak ödedim.Daha önce sgk hizmet dökümünde görünüyordu.Şu anda ise sgk sitesinde görünmüyor.Prim gün sayım da 570 düşmüş olarak görünüyor.Acaba bunun sebebi nedir ve ne yapmam gerekir.Yardımlarınız için şimdiden teşşekkür eder,saygılar sunarım.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   14 Ağustos 2017 at 08:49

   Merhaba. Sistemden kaynaklanan bir sorun olabilir. Sıkıntı edilecek bir durum değil.

   Cevapla
 47. volkan   23 Ağustos 2017 at 00:39

  Beyfendi Merhaba.18.03.1994 Memuriyete giriş tarihim.askerligimi 1990-1991 yıllarında yaptım ve meslege borclanarak saydırdım. Doğumum 1970.emeklilik dilekcemi verdim.toplam calışma gun sayım 10.150 (4c ye tabiyim) çıkan gün dogru fakat 18 ay askerlik surem tescil kaydında (e devlet uzerinden)gözükmüyor. yani 10.150 gune eklenmemiş.tescil kaydında çıkan bu gun sayısına eklenmemesi normalmi.çunku daha önce (e devlette gözüküyordu.şimdiden cevabınız ıcın cok tşk

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   23 Ağustos 2017 at 09:05

   Merhaba. Sistemde görünmüyor olmasının bir önemi yok. Dosyanızda mevcuttur.

   Cevapla
 48. isa   23 Ağustos 2017 at 12:55

  İyi çalışmalar.açığa alınan devlet memuru bir sene sonra ihraç olduğunda emekli maaşı ve ikramiyesi açığa alındığı dönemdeki mevcut tabloya mı göre hesaplanır yoksa bir sene sonra ihraç olduğu andaki parasal tabloya mı göre hesaplanır.çünkü bir sene içerisinde altı aylık iki ayrı zam söz konusu bu durum hem maaşı hemde ikramiyeyi etkiliyor.Şimdiden Cevabınız için Tşk ederim.kalın sağlıcakla.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   23 Ağustos 2017 at 13:43

   Merhaba. Açıkta iken memura maaş ödenmesine devam edilmekte. Dolayısıyla ihraç tarihindeki tabloya göre hesaplama yapılır.

   Cevapla
 49. celil karakılıç   23 Ağustos 2017 at 21:24

  merhaba .. 02/05/1974 doğumluyum.. ilk işe giriş ssk 01/11/1989.. prim günüm 6823 .. 2011 yılından beri sgk li değilim.. 1- askerlik borçlanması tavsiye edermisiniz. 2- ne zaman emekli olabilirim..
  3- başka tavsiyeleriniz olurmu
  çok teşekkürler.. kolay gelsin.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   24 Ağustos 2017 at 10:27

   Merhaba.
   1-Askerlik borçlanması yapmanıza gerek yok. Prim gününüz fazla fazla yetiyor zaten. 02.05.2025 tarihinden itibaren emeklilik hakkınız var.
   2-Bu vakitten sonra prim ödemeyin. Alacağınız aylığı düşürür. Emekliliği bekleyin.

   Cevapla
 50. Recep   26 Ağustos 2017 at 01:45

  Merhaba hocam. 07,09,1969 doğumluyum..ilk işe giriş 23,03,1992 prim günüm 5285 1989-1990 arası askerlik yaptım 550 gün.5600 prım 53yaşta emekli oluyorum tarıh 2022 07 eylül, size sorum askerliğimin kaç gününü borçlanayım ki yas 52 ye düşsün.Şimdiden teşekkür ederim,kolay gelsin.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   28 Ağustos 2017 at 09:07

   Merhaba. 305 gün askerlik borçlanmanız halinde 52 yaşında emekli olursunuz

   Cevapla
 51. ebru   5 Eylül 2017 at 17:05

  Merhaba;
  01/09/1990 ilk işe giriş tarihim, 6381 gün ödenmiş prim, 1986/1988 askerlik tarihi. Askerlik borçlanması emeklilik tarihini geri çeker mi? Borçlanma miktarını ne kadar yatırırsam maaşımda fark oluşturur.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   6 Eylül 2017 at 08:18

   Merhaba. 11 ay askerlik borçlanması yapmanız halinde emeklilik yaşınız 1 yıl geri çekilir. 51 yaş 5450 günü tamamladığınızda emekli olursunuz.

   Cevapla
 52. can   22 Eylül 2017 at 11:37

  PMYO ve askerlik borçlanması
  Değerli SGKuzmani, acil yardımlarınızı bekliyor,saygılarımı sunuyorum.
  Beni yanıtsız bırakmayacağınızdan zerre şüphem olmayarak şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.
  20/07/1975 doğumluyum.komiser yardımcısıyım Göreve başlama: 11.07.2003
  Askerlik tarihi : 27.08.1998 / 27.02.2000 (ilk 3 gününü borçlandım)
  Fakülte : 07.10.2002 / 10.09.2007
  Polis mslk M.okulu: 07.10.2001 / 27.06.2003
  Askerliğin 3 gününü borçlanınca emeklilik tarihi polnet sistemimiz de göründüğü kadarıyla ; maaşsız: 12/09/ 2023 maaşlı: 10/01/2026
  Soru1: askerliğimin geri kalanını borçlanırsam emekliliği geriye çekermi? Ne kadar süre geri çeker? Soru2: polis meslek yüksek okulu süresini borçlanabilirmiyim?emekliliği ne kadar süre geri çekebilir?
  Soru3: fakülte süresini borçlanabilirmiyim? Emekliliği ne kadar etkiler?
  Soru4:meslekten ayrılırsam ne şekilde ve en kısa ve en faydalı şekilde nasıl emekli olabilirim yol gösterebilir misiniz? Borçlanmalar yıpranma süremide etkilermi? Bu tarih itibariyle borçlanmalara ne kadar ödeme yapmam gerekir (2/2 derece kademe deyim) En erken ne zaman emekli olurum? Zaman ayırdığınız için şimdiden çok çok teşekkür ederim,başarılar dilerim..Saygılarımla..

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   22 Eylül 2017 at 13:37

   Merhaba. Öncelikle PMYO ve fakültedeki başarılı öğrenim sürelerini kanunen borçlanarak hizmetten saydırma hakkınız olduğunu belirtmek isterim.
   1-Mevcut durumda (3 gün askerlik borçlanması da dahil) maaşlı emekli olabileceğiniz tarih 20.07.2032.
   2-Polis Meslek Yüksek okulunda geçen süre ile askerlik sürelerini borçlanmanız halinde ise emekli olabileceğiniz tarih 28.06.2023 olarak görünüyor.
   Bu yaptığım hesaplamanın sizinkinden neden farklı olduğu bilemiyorum. Ancak Kurumu’nuza yazılı bir dilekçe ile başvurarak emekli olabileceğiniz tarihi net olarak öğrenebilirsiniz.

   Cevapla
 53. Fazlı   24 Eylül 2017 at 19:09

  Merhabalar, 08.01.1968 doğumluyum. SSK işe giriş tarihim 01.10.1986 fakat 1 gün dahi prim yatırılmamış. Askerlik başlangıç tarihi 01.03.1988 terhis tarihi 01.09.1989. SSK prim yatırılma tarihi ise 07.03.1990.
  Bu bilgilere göre;
  Emekli olma tarihim nedir?
  Askerlik borçlanması en az kaç gün yatırırsam 1 yıl önce emekli olurum.
  2 yıl önce emekli olma şansım var mı? (Askerlik borçlanması ile alakalı) 549 gün askerlik hizmetim var.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   25 Eylül 2017 at 08:37

   Merhaba.
   4 ay askerlik borçlanmanız halinde 51 yaş ve 5450 günle emeklilik hakkınız oluyor

   Cevapla
 54. betül   27 Eylül 2017 at 21:15

  Merhaba 08.02.2016 tarihinde doğum yaptım.Daha önceden SGK grişim var.Eşim MEB te öğretmen eş durumu tayini için geriye dönük SGK DOĞUM BORÇLANMASI primi yatırmak istiyoruz.Bu doğum borçlanmasındaki prim gün sayısı MEB özür gurubu atamalarında 2 yıl içinde 360 gün primi için kullanılabilir mi ?

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   28 Eylül 2017 at 11:59

   Merhaba. Bu konuda emin değilim. Fiili çalışma isteniyor sanırım. Borçlanmayı kabul etmeyebilirler.

   Cevapla
 55. A.Gökhan Gökdemir   27 Eylül 2017 at 21:57

  Merhaba,
  1989 Ağustos 1991 Şubat tarihleri arasında 18 ay erbaş olarak askerliğimi yaptım.
  01/05/1993-25/09/1993 tarihlerinde özel sektörde 4 ay 25 gün çalıştım.
  01/10/1998 de öğretmenliğe başladım.Hizmet birleştirmesi yaptım fakat askerlik borçlanması yapmadım.Ne zaman emekli olurum?Askerlik borçlanması yapmalımıyım? İyi çalışmalar.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   28 Eylül 2017 at 12:02

   Merhaba. Askerlik borçlanması yapmadığınız takdirde 57 yaşında, yapmanız halinde ise 56 yaşında emekli olabilirsiniz. Tam olarak kaç gün borçlanmanız gerektiğinin hesabını Kurumunuza yaptırabilirsiniz.

   Cevapla
 56. Nihat ilgaz   1 Ekim 2017 at 07:11

  3 ay once emekli oldum fakat askerlik 18 ay 550, gun borclanmasi yaparak taksitle 1992 veya 1996 yillari arasinda ziraat bankasina tammini odedim fakat emeklilik pirimimde ve maasimda gorunmuyor ne yapabilirin saygilar.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   2 Ekim 2017 at 09:25

   Merhaba. SGK ile görüşün. Askerlik borçlanmanızın dikkate alınıp alınmadığını sorun.

   Cevapla
 57. Erdal   2 Ekim 2017 at 15:27

  Merhaba,02/12/1968 doğumluyum,1988-1989 tarihleri arasında 18 ay askerlik yaptım.03/04/1990 da sigorta başlangıcım var,şu an 7875 gün prim ödemem var.52 yaş şartlarına tabiyim askerlik borçlanmamın ne kadarını yaparsam,emeklilik yaşımı geriye çekebilirim,yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • SGKuzmani
   SGKuzmani   2 Ekim 2017 at 16:01

   Merhaba. 5 ay askerlik borçlanmanız halinde 1 yaş erken emekli olabilirsiniz. Fazlasını borçlanmanıza gerek yok.

   Cevapla
 58. osman   22 Ekim 2017 at 21:34

  kolay gelsin iyi çalışmalar 1974 doğumluyum benim sigorta girişim 01/01/2000-asgari ücretle yatmış 5300 gün prim ödemem var,askerliği 1998 de 15 ay yaptım..yeni yüzde 80 maliyeden engelli indirimi aldım…benim sorum askerliği en yüksek primden ödeyip emeklilik maaşımı arttırabilirmiyim, yada çalışıyorum yüksek primden maaşımı yatırıp emeklilik dilekçemi ne zaman vermeliyim..yada emeklilik maaşımı nasıl artırırım şimdiden ilginiz için teşekkürler

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   23 Ekim 2017 at 12:29

   Merhaba. Askerlik borçlanması yatırmanıza gerek yok. Çok etkilemez emekli maaşınızı. 3600 günle emeklilik hakkınız var %80 rapora göre.

   Cevapla
 59. ahmet   23 Ekim 2017 at 14:19

  Merhaba. 02.10.1967 dogumluyum. 01.08.1985 sigorta girisim var. 1997 de er olarak 550 gun askerlik yaptim. 4262 ssk prim ve 890 gun bagkurum var. En son bagkur odemem var. Askerlik borclanmasiyla emelli ollabilir miyim? Benim icin avantajli durum nasil olur? Tesekkurler.

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   23 Ekim 2017 at 15:31

   Merhaba. SSK kapsamında daha erken emekli olabilirsiniz. Toplamda 5300 günü tamamlamanız gerekiyor.

   Cevapla
  • ahmet   26 Ekim 2017 at 19:07

   4262 ssk, 890 bagkur kalani 150 gun askerlik borclanmasi odedim: 5300 gun.
   25 ekimde dilekcemi verdim. Takriben kac tl emekli ayligi baglanir?
   Tesekkurler.

   Cevapla
   • Hakan KAYA
    Hakan KAYA   27 Ekim 2017 at 08:42

    Merhaba. Ortalama 900-1100 TL arası bağlanır.

    Cevapla
 60. Mustafa   24 Ekim 2017 at 10:22

  Merhabalar. Devlet memuruyum .Yedek Subay okulunda öğrenci olarak geçen süremi Askerlikten önce Bağkurlu olduğum için Bağkur üzerinden borçlandım ve ödedim.Bu süre emekli ikramiyesinde hesaplanacak mı? Teşekkürler.

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   24 Ekim 2017 at 16:32

   Merhaba. Hayır. Bu süre emeklilik ikramiyesinde esas alınmaz.

   Cevapla
 61. Aysu   26 Ekim 2017 at 21:37

  Merhaba eşim 15.05.1974 doğumlu 10.06.1996 mesleğe başlama, 01.08 2004 te 5.5 ay askerlik var 22.11.2016 ihraç emniyet mensubu. şu an cezaevinde askerlik borçlanmasını nasıl yapabiliriz (emekliliğine 45 gün eksik görünüyor)

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   27 Ekim 2017 at 08:44

   Merhaba. Görevde değilken askerlik borçlanması yapılamıyor maalesef. Kurumuna talepte bulunması gerekiyor.

   Cevapla
   • Aysu   2 Aralık 2017 at 20:30

    Aynı durum polis okulu borçlanmasında da geçerlimi yoksa çalışmazken 1995-96 yıllarında ki 9 aylık polis okulu borçlanması yapılır mı?
    eşimin emekli olmasının hiç bir yolu yok mu?

    Cevapla
    • Hakan KAYA
     Hakan KAYA   2 Aralık 2017 at 22:51

     O konuda kesin bir bilgim yok. Çalışmazken borçlanma yapılır mı emin değilim maalesef. F

     Cevapla
 62. Bekir   29 Ekim 2017 at 00:37

  Merhaba,
  18.09.1998 Sigorta başlangıcım.
  2017 yılında %70 engelli raporum var.
  2004 Haziran
  2005 Ağustos 15 Ay askerlik süresi.
  3840 Prime kalan süre 1570 gün
  Erken emeklilik için en düşük seviyeden yada yüksek seviyelerden askerlik borçlanması yatırmak emeklilik maaşımı etkiler mi?

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   30 Ekim 2017 at 09:12

   Merhaba. Yüksekten borçlanmak tabi ki avantaj sağlar size.

   Cevapla
 63. Turhan YAĞCI   31 Ekim 2017 at 14:40

  Emekliyim askerlik günlerimi göstermemiştir.askerden sigorta vardı.askerlik günlerimi bildirenilirmiyim.Maaşımda artış olurmu.

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   31 Ekim 2017 at 16:43

   Merhaba. Sorunuzu tam anlayamadım?

   Cevapla
 64. Ahmet sivrikaya   7 Kasım 2017 at 10:02

  22.01.2018 Tarihinde emekli olacağım,o tarihe geldiğimde 10020 gün prim günüm dolacak, fakat her 360 günde bir emekli maaşının %2 oranında artığını okudum, bu sebep ile 60 günlük askerlik borçlanması yaparak 10080 gün üzerinden emekli olmam bana avantaj sağlarmı, ,bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.saygılarım ile.

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   7 Kasım 2017 at 16:26

   Merhaba. Çok fayda sağlamaz. Bence gerek yok.

   Cevapla
 65. canan   10 Kasım 2017 at 19:32

  10 ay askerlik borçlanması yaptığımda emekli oluyorum.Ne kadar yatırmam gerekiyor.

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   15 Kasım 2017 at 14:05

   10 ay için 31 Aralık 2017 tarihine kadar başvurmanız halinde 1900 TL civarında ödersiniz.

   Cevapla
 66. Menderes Aydoğan   11 Kasım 2017 at 00:24

  Ben Askerliğimi 18 ay olarak yaptım İşe giriş tarihim 16 01 2001 3600 den yararlanmak için kaç gün ödemem lazım 2 parça olarak ayrı ayrı ödeyebilir miyim

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   16 Kasım 2017 at 09:41

   Merhaba. 3600 günden emeklilik için 17 ay askerlik borçlanmanız gerekiyor.

   Cevapla
 67. Ahmet   21 Kasım 2017 at 01:00

  Iyi gunler Es tayin durumu için son 4 yılda 720 gün isteniyor Son 4 yıl içinde askerlik yaptığım süre olduğu için tayin gerçekleşmiyor Geriye dönük askerlik borçlanmasını yatirsam ssk gunum olurmu sevgi ve saygi ile tesekkur ederim

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   21 Kasım 2017 at 11:30

   Merhaba. Bunu Kurumunuz ile bir görüşün. Kabul ediyorlarsa ya da yönetmeliğinizde buna dair bir hüküm varsa borçlanabilirsiniz. Her kurum için kriterler değişiyor.

   Cevapla
 68. diyap   21 Kasım 2017 at 16:00

  merhaba sayın hocam 02.02.1979 doğumluyum 26.09.2005 işe giriş tarihim toplam 3220 günüm var 23.08.2002 de 15 ay askerlik yaptım ve yüzde 51engel durumum var askeri borçlanma ne kadar yapmam lazım ve ne zaman engeli emeklisi olabilirim şimdiden teşekürler

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   22 Kasım 2017 at 08:15

   Merhaba. Askeliğin tamamını borçlanmanız sizin için avantajlı olacaktır. 20 yıllık sigortalılık süresi ve toplamda da 4400 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

   Cevapla
 69. diyap   22 Kasım 2017 at 12:58

  sayın hocam verdiğiniz cevap için çok teşekürler kusura bakmayın birşey daha sorabilirmiyim askerliğimin tamamını borçlandığımda işe giriş tarihimde öne çekilmiyormu 02.02.1979 doğumluyum 26.09.2005te işe giriş tarihim 23.08.2002 de askere gitim toplamda 3220 günüm var yüzde 51 raporum var erken emekli olduğumda askere gidiş tarihindemi yoksa işe başladığım tarihe göremi hesaplama yapılacak şimdiden teşekürler ALLAH razı olsun SAYGILAR

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   22 Kasım 2017 at 16:06

   İlk işe giriş tarihinden askerlik borçlandığınız süre kadar geri çekilir. Askerlik tarihine çekilmez. Yani askerliğin tamamını borçlandığınızda işe giriş tarihiniz 26.06.2004 tarihine çeker.

   Cevapla
 70. Sabri T.   27 Kasım 2017 at 17:06

  30,05,1968 doğumluyum.İşe giriş tarihim 01.03.1990.İşe giriş öncesi 18 ay askerlik yaptım.Günüm dolu yaşı bekliyorum.Askerlik borçlanması yapmak istiyorum kaç ay ve ne kadar ödersem ne kadar emekliliğimi geri çektirebilirim..Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   28 Kasım 2017 at 20:13

   Merhaba. 4 ay askerlik borçlanmanız halinde 51 yaşında yani 30.05.2019 tarihinden itibaren emeklilik hakkı elde edersiniz.

   Cevapla
   • Sabri T.   4 Aralık 2017 at 18:31

    Hakan bey selamlar.Karşılıksız verdiğiniz bu bilgilendirmeler için sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır.Herşey gönlünüzce olsun…

    Cevapla
 71. a.melik   27 Kasım 2017 at 21:27

  merhaba 1964 doğuöluyum 1987 ssk girişiv var 4740 pirim günlerim var askerlik boçlanması yaparsam nezaman emekli olurum askerlik 18 ay yaptım

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   29 Kasım 2017 at 16:43

   Merhaba. Sigorta giriş tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz?

   Cevapla
 72. Murat   29 Kasım 2017 at 22:27

  10/03/1993 sigorta başlangıcım. 15/03/1990 askerlik başlangıcım 18 ay. 3600 gün prim gün sayım var. Askerlik borçlanmamı ne şekilde yaparsam avantajlı olurum. Teşekkürler..

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   30 Kasım 2017 at 10:53

   Merhaba. Askerlik borçlanması 3600 gün için avantaj sağlamaz. Emeklilik şartlarınızı değiştirmez.

   Cevapla
 73. musab   30 Kasım 2017 at 17:00

  merhaba babam 26/03/1964 doğumlu , 05/11/1984 tarihinden 05/05/1986 tarihine kadar 18 ay askerlik yapmıştır. 01.02.2003 tarihinde bağkur girişi 3030 gün sayısı var.
  22.08.2014 tarihindede 4/a girişi 1132 gün sayısı var . toplamda 4162 günü var. askerlik borçlanması yapıp erken yaşta emekli olabilir mi yada kaç yaşında emekli olur ve kaç gün prim gün sayısı lazım bilgi verebilirmisiniz. askerlik borçlanması faydalı olur mu şuan şimdiden çok teşekkür ederim .

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   30 Kasım 2017 at 21:03

   Merhaba. Askerlik borçlanması babanızın emeklilik şartları üzerinde bir değişiklik yaratmaz. Babanızın emekli olabilmesi için bağkurda 9000 gün 60 yaşı, SSK kapsamında ise 7000 gün 60 yaşı tamamlaması gerekir.

   Cevapla
   • Musab   30 Kasım 2017 at 23:07

    Hakan bey sgk girişi askerlik borçlanmasıyla geri çekilip prim gün sayısı 7000 den 5225 güne düşmüyor mu bunu açıklama imkanınız varsa teşekkür ederim

    Cevapla
    • Musab   30 Kasım 2017 at 23:27

     Hocam ben heralde yanlış anladım kusura bakmayın sgk girişi geri çekilirden askerlik tarihine çekilir ve böylece prim gün sayısıyla yaş geri çekilir anladım . Son sorum olcak babamın 1989 da maliye kaydı var bu kayıt ile sgk yani bağkur girişini öne çekip prim günü ve yaşı geri çekip erken emekli olma şansı var mı çok teşekkür ederim

     Cevapla
    • Hakan KAYA
     Hakan KAYA   1 Aralık 2017 at 16:18

     Askerlik tarihine çekilmez. Sigorta girişinden geriye askerlik yaptığınız süre kadar geri çeker. O da şartlarınızı değiştirmiyor. Babanız için maalesef geriye dönük tescil açtıramazsınız.

     Cevapla
 74. CENGİZ   2 Aralık 2017 at 19:28

  Hocam 28. 04 1967 dogum tarihim 01 09 1990 sigorta girişim 1987-89 yıllarında askerligimi yaptım. 6500 gün prim ödemem
  Var. Askerlik borclanmasi ile ne zaman emekli olurum.

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   2 Aralık 2017 at 22:10

   Merhaba. 10 ay askerlik borçlanmanız halinde 52 yaş yerine 51 yaşı tamamladığınızda emekli olursunuz.

   Cevapla
 75. deniz güran   4 Aralık 2017 at 14:06

  askerlik borçlanması yaparken Borçlanma gün sayısı 540 günün 15 günü 4a sigorta günüyle yanlışlıkla çakışırsa ne olur borçlanma boşa gider mi saygılar iyi çalışmalar

  ÖRNEK: 540 günün tamamımı iptal olur
  yoksa 15 günümü
  yoksa askerlik borçlanmasının 15 günü ve çakışan 4a nın 15 günü toplam 30 günümü iptal olur belirtirseniz çok sevinirim teşekkürler iyi günler efendim.

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   4 Aralık 2017 at 21:51

   Merhaba. Borçlanma süresi ile çakışan çalışma süresi varsa o süreler borçlanma süresinden düşülür.

   Cevapla
 76. Ali   4 Aralık 2017 at 15:04

  01 03 1968 dogumluyum
  28 08 1990 ssk başlangıcı
  18 ay askerlik yaptım kac ay borçlanıp
  Nezaman emekli olabilirim

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   4 Aralık 2017 at 21:51

   Merhaba. Askerliği ne zaman yaptınız

   Cevapla
 77. Salih   5 Aralık 2017 at 23:12

  Merhaba askerlik şubesinden alınması gereken belge herhangi bir şubeden alınabilir mi yoksa askerliğin yapıldığı şehirdeki askerlik şubesinden mi alınması gerekiyor? Teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   6 Aralık 2017 at 13:46

   Merhaba. Herhangi bir şubeden alabilirsiniz. E devlet sisteminden de alabilirsiniz.

   Cevapla
 78. Yakup yilmaz   14 Aralık 2017 at 15:31

  Merhaba hocam ben1977 de askerlik yaptım 1979 da resmi ise girdim 1981 de ayrıldım 930 gün hizmetim var,2019subat ayında 3600 günden 4/a emekli olacagim askerlik süren öne gecerse maaşın yukselirmi,saygılar

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   14 Aralık 2017 at 16:56

   Merhaba. Askerlik süren öne geçerse derken anlayamadım sorunuzu?

   Cevapla
 79. Murat Işın   15 Aralık 2017 at 04:07

  Merhaba,
  İlk sigorta başlangıç tarihim: 01.07.1989 dur.
  Doğum Tarihi:23/12/1966
  Toplam Uzun Vade Gün Sayım: 5705 tir.
  Askerlik başlangıç-15/09/1990 ve bitiş tarihi-15/11/1990 dır.
  Askerlik Borçlanması Emekli Maaşımı Nasıl Etkiler?
  Borçlanma için asgari tutar yada azami tutarlardan hangisini tercih etmem gerekir?

  Saygılarımla,

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   15 Aralık 2017 at 15:48

   Merhaba. Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısını tamamlamışsınız zaten. Yerinizde olsam borçlanmam. Tabandan ödeseniz aylığı etkilemez. Boşuna ödemiş olursunuz. Biraz yüksek ödeyim deseniz emekli maaşını kısmi yükseltir ama değmez.

   Cevapla
 80. Tufan celebi   20 Aralık 2017 at 07:29

  Ben askerliğimi Borçka 24 Kasım orta okulunda ihtiyaç fazlası er olarak yaptım.askerlik ödemesi yapmak istediğimde sadece 4 aylık zamanı ödeyebileceği mi söylediler ne yapmam lazım bana bir yol gösterirse iz sevinirim.tskr

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   20 Aralık 2017 at 12:26

   Merhaba. er ve erbaşlıkta geçen süreyi borçlanabilirsiniz. Bu süre 4 aysa 4 aylık kısmı borçlanabilirsiniz.

   Cevapla
 81. Pingback: 2018 Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır ? | | SGK ve Çalışma Rehberi

 82. Eyup   20 Aralık 2017 at 17:20

  Merhaba babamın doğum tarihi 10/01/1967..ise giriş tarihi 01/06/1990.. uzun vade gun sayisi 9667.. askerlik başlangıç 03/06/1987 bitiş 03/12/1988.. erken emekli olabilmesi için ödemesi gereken ücret ne kadar oluyor acaba.

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   21 Aralık 2017 at 11:46

   Merhaba. Babanız 7 ay borçlanma yapması halinde 52 yaş yerine 51 yaşı tamamladığında emekli olur. 10.01.2018 tarihinden itibaren emekli olur eğer 7 ay borçlanırsa.

   Cevapla
 83. Adem   22 Aralık 2017 at 23:23

  27-112001sigorta başlangıcı askerlik 21_11_1998 engelli raporum var %42askerligi borçlan ırsam 2018 mayısta emekli olmak olabilir iyim 18 ay askerlik için yaptımö

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   23 Aralık 2017 at 23:18

   Merhaba .
   Toplamda 4080 gün olması ve askerliğin tamamını borçlanmanız halinde 2018 mayısta emekli olursunuz.

   Cevapla
 84. nazife toyran   27 Aralık 2017 at 17:14

  merhaba babam 1988 de askerden geldi 01.06.1992 de ilk sigorta başlangızı var. 5079 gün de primi var. 18 ay askerlik yaptı askerlik borçlanmasını yatırdığı taktirde ödenen 540 gün prim gününe eklenir mi ? burada önemli olan nokta askerlikten sonra girişi var sorun olur mu ?

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   27 Aralık 2017 at 21:25

   Merhaba. Babanız 13 ay askerlik borçlanması halinde 53 yaş yerine 52 yaş 5525 günü tamamlaması halinde emekli olabilir. Eğer yaş şartını sağladıysa askerliğin tamamını borçlanabilir ve tamamı hizmete eklenir.

   Cevapla
 85. aaaaa   28 Aralık 2017 at 11:34

  Merhabalar,
  Babam bag-kur dan girişi 01.09.1994 girişi 20.09.1962 dogumlu askerliğini 1982-1984 yılları arasında 20 ay yapmıs.Ne zaman emekli olur ?Tesekkür ederim.

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   28 Aralık 2017 at 21:23

   Merhaba. Babanız bağkurda toplamda 9000 günü tamamlaması halinde emekli olur. Askerliğin tamamını borçlanması halinde babanız 01 ocak 2018 tarihinden itibaren emekli olabilir.

   Cevapla
 86. aaaaa   30 Aralık 2017 at 08:46

  Teşekkürler .Askerlik borçlanması için gittiğimizde bize bazı evrakların tevkifata gönderilmesi gerektiğini söylediler evrakların gidip gelmesi ocak sonuna kadar ancak olur dediler bu durumda 1 ocak 2018 de emekli olabilir mi? evraklar gelmeden hesaplama yapamayız dediler.Askerlik borçlanmasını ocak ayı içerisinde yapsak bir şey olur mu?

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   30 Aralık 2017 at 19:30

   Keşke 31 aralık 2018 tarihinden önce askerlik borçlanması talebinde bulunsaydınız. Şimdi zamlı borçlanma tarifesi üzerinden borçlanmanız yapılır. Onun haricinde bir sorun olmaz.

   Cevapla
 87. aaaaa   30 Aralık 2017 at 11:49

  Teşekkürler.Askerlik borçlanması için gittiğimizde bazı evrakların tevkifat için gönderilmesi gerektiğini söylediler bu evrakların da ocak sonuna kadar ancak geleceğini söylediler bu durumda tevkifat geldikten sonra askerlik borçlanması yapıp emekli olabilir mi ?

  Cevapla
 88. m.ali kaya   2 Ocak 2018 at 21:52

  01.09.1964 doğumluyum

  01.09.1994 yılında işe başlama tarihim

  6200 prim günüm var.
  En kısa sürede emekli olabilmem için , Askerlik borçlanmasını kaç gün yapmam gerekir..Selamlar

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   2 Ocak 2018 at 23:31

   Merhaba.kaç ay askerlik yaptınız ?

   Cevapla
 89. m.ali kaya   2 Ocak 2018 at 22:14

  01.09.1964 doğumluyum

  01.09.1994 yılında işe başlama tarihim

  6200 prim günüm var
  Askerliğimi 1984-1986 yıllarında 18 ay yaptım
  En kısa sürede emekli olabilmem için , Askerlik borçlanmasını kaç gün yapmam gerekir..

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   2 Ocak 2018 at 23:32

   Askerliğin tamamını borçlanın. Bu durumda 01.03.2018 tarihinden itibaren emekli olursunuz.

   Cevapla
 90. sinan   10 Ocak 2018 at 11:55

  Hocam merhaba,

  İlk işe giriş tarihim 01.07.1996.Doğum tarihim 1971.Askerlik tarihim 31.03.1995-30.11.1995(240 gün)
  2000 öncesi 1150 prim günüm var toplamdaki gün sayım 7600.
  Yaşı erkene çekmek için askerlik borçlanması yapmak istiyorum.

  Benim sorum askerlik borçlanmasını tavandan yaparsam emekli aylığımda artış olur mu?Artış olursa ne kadar etki edebilir?Yoksa taban veya tavandandan yatırmak 2000 öncesi için etki etmiyor mu?
  Yardımcı olabilirseniz memnun olurum…
  Saygılar…

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   10 Ocak 2018 at 16:34

   Merhaba. Tabi ki yüksekten yatırmanız ortalama kazancın yükselmesine ve dolayısıyla da emekli maaşınızın yükselmesine katkı sağlar. Ama bana soracak olursanız tabandan borçlanın derim. Çünkü kaydadeğer bir artış yaratmaz.

   Cevapla
 91. sinan   10 Ocak 2018 at 12:07

  Ek olarak;Sgk maaş hesaplama linkinde güncel durumda 2000 öncesi gösterge 14275 aylık bağlanma oranı 61,80 gözüküyor,bilginize…

  Cevapla
 92. Güngör   11 Ocak 2018 at 12:49

  Hocam; 13.04.1981 tarihinde sigortalı olarak işe başladım aynı kurumda 05.06.1983 tarihinde 657 sayılı devlet memuru olarak işe devam ediyorum. 1979 yılında 160 dönem yedek subay olarak askere gittim 4 ay öğrencilikten sonra 12 ay asteğmen olarak görevimi tamamladım.. bu durumda 4 aylık askeri öğrencilik bölümünü borçlanmamın emekliliğime faydası olurmu. Selamlar iyi çalışmalar.

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   11 Ocak 2018 at 16:01

   Merhaba. Doğum tarihiniz nedir Hocam?

   Cevapla
 93. Güngör   12 Ocak 2018 at 22:36

  02.12.1957

  Cevapla
  • Hakan KAYA
   Hakan KAYA   13 Ocak 2018 at 11:44

   Merhaba tekrar. Emeklilik için prim günü ve yaşla ilgili bir sıkıntınız yok. Askerlik borçlanmanıza gerek yok. Avantajı olmaz. Fazladan para ödemiş olursunuz.

   Cevapla
   • Güngör   16 Ocak 2018 at 12:44

    Teşekkür ederim

    Cevapla

Yorumunuzu gönderin

email adresiniz (yayımlanmayacak)