Muhtarların Bağkur Primini Devlet Ödeyecek, Hangi Aydan İtibaren Ödüyor?Evet değerli muhtarlarımız. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN muhtarlar ile Beştepe’de yapmış olduğu toplantıda köy ve mahalle muhtarlarının bağkur primlerinin devlet tarafından karşılanacağı müjdesini vermişti. Bu konudaki kanuni düzenleme de 690 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yapıldı. Artık muhtarlar bağkur primlerini ceplerinden ödemeyecekler. Primler devlet tarafından ödenecek. Peki devlet hangi tarihten itibaren muhtar primini/sigortasını ödeyecek? Başvuru yapmaya gerek var mı? Muhtarların geçmiş bağkur prim borçları ne olacak? İşte detaylar;

Devlet hangi tarihten itibaren muhtar sigorta/bağkur primlerini ödeyecek?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bundan sonra muhtarların bağkur primlerini devlet ödeyecek. Buna ilişkin düzenleme 690 sayılı Kanun Hükmünde kararname ile yapıldı. Buna göre köy ve mahalle muhtarlarının bağkur primleri 01 Mayıs 2017 tarihinden itibaren devlet tarafından ödenecek. 2017 yılını esas aldığımızda devletin muhtarlar için ödeyeceği bağkur prim tutarı 613,00 T.L.

Muhtarların geçmiş prim borçları ne olacak, devletin bağkur primini ödemesi için başvuru gerekli mi?

Eğer 01 Mayıs 2017 tarihinden itibaren borcunuz varsa bu borçlar silinmeyecek. Devlet 01 Mayıs 2017 tarihinden sonra başlamak üzere muhtarlığınızın sona erdiği tarihe kadar bağkur primlerinizi otomatik olarak ödeyecek. Sosyal Güvenlik Kurumu konu ile ilgili çalışmalarını tamamlamak üzere.Muhtarların primlerini hangi kurum ödeyecek?

Muhtarların bağkur primlerini 01 Mayıs 2017 tarihinden itibaren İl Özel İdareleri ve ya Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları ödeyecek.

Emekli muhtarlar ya da SSK ve ya başka bir kapsamda çalışan muhtarlara sigorta primi ödenecek mi?

Emekli olanlara ya da SSK kapsamında çalışanlara prim ödenmeyecek. Yalnızca mahalle muhtarı ya da köy muhtarı olarak bağkur tescili bulunan ve bağkuru aktif olanların primleri devlet tarafından ödenebilecek.

Muhtar için ödenen bağkur primi maaşından kesilecek mi?

Hayır. Maaşlar aynen ödenmeye devam edilecek. Bağkur prim desteği ek olarak ödenecek.

Kanuna göre muhtarlar hangi tarihten itibaren bağkurlu seçilir?2108 Sayılı Kanuna göre muhtarlar zorunlu olarak bağkurlu sayılmışlardır. Köy ve mahalle muhtarlarının sigorta kapsamına alınması seçildikleri tarihten itibaren başlar. En son yerel seçimler 30.03.2014 tarihinde yapılmıştı. Eğer 30.03.2014 tarihinden itibaren muhtarlık kapsamında bağkur tesciliniz yapılmadıysa bunun kontrolünü ikamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek yaptırın derim.

Muhtarlık kapsamındaki bağkur da muhtarlığın sona erdiği tarihten itibaren biter.

Muhtar seçildiğim tarihte tarım bağkurum vardı, ne yapmam gerekir?

5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanununa göre muhtarlık sigortası tarım bağkurunu keser. Yani seçilmiş olduğunuz 30.03.2014 tarihinde tarım bağkurunuz aktif ise tarım bağkurunun 29.03.2014 tarihinden itibaren terk girilmesi, muhtarlık bağkurunun da 30.03.2014 tarihi itibariyle başlatılması gerekmektedir. Eğer tarım/çiftçi bağkurunuz bugüne kadar devam ettiyse en kısa zamanda SGK’ya uğrayarak muhtarlık bağkurunu açtırmanız gerekir. Tarım bağkuruna ödemiş olduğunuz prim varsa kapatılan tarihten itibaren olan fazla ödemeleriniz muhtar bağkuruna aktarılır. Bağkur prim desteğinden yararlanabilmeniz için bu düzeltmenin yapılması gerekli. Aksi halde destekten yararlanamazsınız.

Benim devam eden vergi kaydımdan dolayı bağkurum var, ayrıca muhtarlık açtırmak gerekir mi? Devlet primlerimi ödeyecek mi?

Devam eden vergi kaydından dolayı bağkurunuz varsa SGK tarafından 30.04.2017 itibariyle terk girilerek 01 Mayıs 2017 tarihi itibariyle yeniden muhtar olarak başlatıldı. Ancak bunun kontrolünü yaptırmanızda fayda olacaktır. Sizin de primleriniz devlet tarafından ödenecektir.

Muhtarlar kaç yıldan emekli olur, bağkurdan mı sskdan mı emekli olur?

Muhtar sigortası 4b yani bağkur kapsamıdında sigortadır. Eğer ssk kapsamında çalışmıyorsanız emeklilik haklarınız bağkurdan değerlendirilir. Bağkurdan emekli olabilmeniz için ise 9000 günü, yaştan emeklilik için ise 5400 günü tamamlamanız gerekir. Giriş tarihinize ve toplam hizmetinize göre emekli olacağınız yaş değişir.

Hizmet bilgilerinizi, ilk başlangıç tarihinizi ve doğum tarihinizi aşağıdaki yorum bölümünden bize yazmanız halinde ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabiliriz. ***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***Related Posts

6 Yorum

 1. Hüseyin olmuş
  2 Temmuz 2017
  • SGKuzmani
   3 Temmuz 2017
 2. halil karakaş
  31 Temmuz 2017
  • SGKuzmani
   31 Temmuz 2017
 3. AYDIN GÜNDÜZ
  6 Ekim 2017
  • Hakan KAYA
   9 Ekim 2017

Yorumunuzu Yazınız..