Lise Stajyer Maaşları 2018 ve Devlet Desteği Ne Kadar?Bildiğiniz üzere meslek liselerinde okurken zorunlu staja tabi tutulan öğrencilere staj yaptıkları işyeri tarafından maaş ödenme zorunluluğu getirilmiştir. 2017 yılı stajyer öğrenci maaşları ne kadar başlıklı yazımızda 31 Aralık 2017 tarihine kadar staj yapan öğrencilere ödenmesi gereken maaş tutarları  ve desteği konusunda bilgi sunmuştuk. 2018 stajyer öğrenci maaşları da 2018 yılı net asgari ücret tutarına göre belirlenecek. Buna göre 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren alınacak stajyer öğrenci maaşları ve işverenler tarafından ödenecek destek tutarları şu şekilde olacaktır;

Stajyer öğrenci maaşları ne kadar 2018

2018 yılı net asgari ücret tutarının 2017 yılına göre ortalama %4-5 civarında artacağını düşünürsek 2018 Ocak ayından itibaren net asgari ücret tutarı 1500 TL civarında olacaktır. Böyle olması halinde ise asgari geçim indirimi hariç stajyer öğrenci maaşı en az 405 TL civarında olacaktır.

İşyerinin 20’den az ya da 20’den fazla çalışanı olması stajyer öğrenciye ödenecek maaş tutarını etkilemeyecektir. Öğrenciye ödenecek net maaş tutarı belirlenen tutardan az olamaz.Stajyer öğrenciler asgari geçim indiriminden yararlanır mı?

Stajyer öğrenciler gelir vergisinden muaf olduklarından asgari geçim indiriminden yararlanamazlar. Dolayısıyla ödenecek net tutar asgari ücretin net tutarından bekar işçi için ödenecek asgari geçim indirim tutarı düşüldükten sonra bulunan tutarın %30’udur.

Örneğin 2017 yılı net asgari ücret tutarı 1404,00 TLdir. Bu asgari geçim indirimi dahil net tutardır. Bekar sigortalıya ödenen 133,00 TL tutarındaki AGİ düşüldükten sonra net tutar 1276,00 TL olarak hesaplanıyor. Bunun da %30’u yani 381,00 TL si stajyere maaş olarak ödenmek zorunda.Stajyer maaşına işyeri desteği ne kadar, destek tutarı nasıl hesaplanıyor?

Devlet tarafından stajyere için ödenecek maaş destek tutarı işyerindeki çalışan sayısına göre belirleniyor. Buna göre 20’den az çalışanı olan işverenlere ödedikleri maaşın 2/3’ü devlet tarafından destek olarak ödenirken 20’den fazla çalışanı olan işyerleri için ise destek tutarı ödenen maaşın 1/3’ü olarak hesaplanıyor.

İşverenin stajyer için maaş desteğinden yararlanabilmesi için;

  • Her ayın 10’na kadar stajyere  en az asgari geçim indirimi hariç net asgari ücretin %30’u oranında maaşını banka kanalı ile ödemesi,
  • Yine aynı ayın 25’ine kadar da maaş ödediğine dair dekontla ilgili okula başvuru yapması gerekmektedir.

Örnek: Ali BEY’in yanında meslek lisesi 4. sınıf bilgisayar öğrencisi staj görmektedir. Ali BEY’in çalışan sayısı 23 kişidir. Buna göre Ali BEY 405 TL tutarındaki maaşı stajyere ödedikten sonra dilekçe ve dekont ile destek tutarı için okula başvuru yapacak. Ali BEY’in stajyere ödediği bu maaşın 1/3’lük kısmı yani 135 TL ‘lik kısmı Ali BEY’in banka hesabına iade edilecektir. 

Önemli notDestek tutarı devletin işverene maaş ödeme karşılığı ödediği tutardır. Bu destek işverene ödenir. Stajyere değil. 

Staj girişi emeklilikte sayılır mı?

Staj girişi emeklilikte sigorta başlangıcı olarak sayılmaz.

İşveren maaşımı ödemiyor ne yapmam gerekir?

Meslek lisesi öğrencisi iseniz zorunlu olarak maaş ödenmesi gerekir. Eğer işveren ödemez ise bunu okul müdürlüğüne bildirmeniz gerekir.

Önlisans, Lisans Öğrencilerine Staj için maaş ödeme zorunluluğu var mı?

Bu konuda kanuni bir düzenleme bulunmamakta. Staj yapılan işyerinin maaş ödeme zorunluluğu yoktur.****KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***Related Posts

No Responses

Yorumunuzu Yazınız..