İsteğe Bağlı Sigorta Hakkında Bilinmeyenler!


İsteğe Bağlı Sigorta Hakkında Bilinmeyenler!


Emekliliğine  az kalmış  prim eksikliği bulunan, yaşlarının ilerlemesinden dolayı fiili olarak çalışamayanlar veya ev hanımları, isteğe bağlı sigorta umudu ile Sosyal Güvenlik Merkezlerine  gittiklerinde hayal kırıklığına uğramaktadırlar.

Çünkü  4/a   kapsamında eski tabir ile ssk isteğe bağlı sigortalılık kaldırılmış olup 01.10.2008 sonrası değişen düzenleme ile isteğe bağlı olarak sadece 4/b (bağkur) kapsamında sigortalı olabilmektedirler.

İsteğe bağlı sigortalılık olarak sadece bağkur kapsamında olabileceklerini  öğrenen  vatandaşlarımızın düşündüğü ve uyguladığı ya da yönlendirildiği yanlış işlemler:1-) Ek-5 Tarım sigortası yaptırmak

2-) Kendisini bir muhasebeci, eş,dost, akraba tavsiyesi ile bir işyerinden fiili olarak çalışmadığı halde para karşılığı sigortalı göstermek.

Dikkat!!! Yukarıda belirtilen 2 durum ile ilgili emekli olduktan sonra fiiliyata dayanmadığı yapılan inceleme sonucu ortaya çıkarsa  bağlanan emekli maaşı durdurulup aldığı bütün maaşlar faizi ile mahsup ettirilir!!!. Günümüzde bu konu ile ilgili sonuçlar azımsanmayacak kadar kişinin başına gelmiştir ve bilinçli bir şekilde yönlendirilme olmaz ise gelmeye de devam edecektir. 

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***

 

SgkUzmanıYORUMUNUZ