Ev Hizmetlerinde 10 Günden Fazla Çalışanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Fazla Çalışanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ev hizmetleri sigorta primi ne kadar? Eve bakıcı, temizlikçi, gündelikçi alacağım, ne kadar sigorta primi öderim? Ev hizmetleri devlet teşvikleri ne kadar?Ev hizmetleri sigorta bildirimi nasıl yapılır?

Ev hizmetlerinde 10 günden kısa süreli çalışan sigortalıların bildirim işlemleri konusunda daha önce “Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışanların Sigorta Bildirimleri” konulu yazımızda ayrıntılı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalıştırılan sigortalıların SGK’ya bildirim işlemleri, sigorta prim tutarları ve diğer bilinmesi gerekenler hakkında sizlere detaylı bilgi sunacağız. 

Annemi, Babamı, Eşimi,Çocuklarımı Ev Hizmetlerinde Sigortalı Yapabilir miyim?

ev-hizmetleri-sigortalisi-bildirimi-nasil-yapilirBilindiği üzere bir işin ev hizmetleri kapsamında sayılabilmesi için ev içinde yapılan temizlik, bebek bakıcılığı vs. gibi işlerin evde oturanlar haricinde birine yaptırılması gerekmektedir.

  • Buna göre aynı evde oturan ve üçüncü dereceye kadar akraba olan kişiler ev hizmetleri kapsamında sigortalı sayılmaz.
  • Ayrıca birinci derece akrabalar (eş, çocuk, anne, baba, kardeş) ev hizmetleri kapsamında sigortalı sayılmaz.
  • Aynı evde oturmayan üçüncü dereceye kadar akrabalar ev hizmetleri kapsamında sigortalı çalıştırılabilir.

Ev Hizmetleri Kapsamında Sigortalı Çalıştırmak İstiyorum, SGK’ya Nasıl Bildirebilirim?

  • Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan sigortalıların nasıl bildirileceği konusunda daha önce ayrıntılı bilgi vermiştik. Detaylı bilgi için TIKLAYINIZ
  • Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalıştırılan sigortalıların ise “EV HİZMETLERİNDE 10 GÜNDEN FAZLA ÇALIŞTIRILANLAR İÇİN BİLDİRGE” formu ile en geç sigortalının işe başladığı ay sonuna kadar bağlı bulunulan SGK’ya müracat edilmesi gerekmektedir.
  • Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanların sigorta bildirimleri için SGK’ya işyeri tescili  yapılması, işe giriş bildirgesi verilmesi, aylık prim ve hizmet belgesi düzenlenmesi gerekmemektedir.
  • Ev hizmetleri başvuru formunda sigortalının işe giriş tarihi, Sigortalıya ödenecek günlük brüt tutar (eğer asgari ücretle çalıştırılacaksa bir günlük brüt asgari ücret yazılır), Ev hizmetlerinde çalışma nedeni ve faydalanabileceği teşvikler konusunda işaretleme yapılmalıdır.

Ev Hizmetlerinde Çalıştıracağım Sigortalım İçin Ne Kadar Prim Öderim, Prim İndirimi var mı?

  • Ev hizmetlerinde 10 günden az çalıştırılan sigortalılar için günlük asgari brüt ücretin %2 si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenir.
  • Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar için ise brüt ücretin üzerinden toplam %37,5 oranında prim ödenir.
  • Prim borcunu zamanında ödeyenler %5 oranında indirim alırlar ve brüt ücretin %29,5 oranında prim öderler.
  • 4447/10. Madde teşvik şartını sağlayanlar brüt ücretin yalnızca %17’si oranında prim öderler. 4447/10 madde sigorta prim teşviki diğer ismi ile 6111 prim teşviki şartlarını sağlayıp sağlamadığınızı öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ
  • Emekli olup ev hizmetlerinde sigortalı çalıştırılanlar için ise işverenler brüt kazancın %32’si oranında sigorta primi öderler.

Ev Hizmetleri İçin Her Ay Damga Vergisi Öder miyim?

Ev hizmetlerinde başvuru formu ilk verildiğinde bir defaya mahsus damga vergisi alınır. Her alınmaz.

Ev Hizmetleri Sigortalımın Çıkışını Nasıl Verebilirim?

Ev Hizmetleri başvuru formunda yer alan F- SİGORTALININ İŞTEN AYRILMA/DURUM DEĞİŞİKLİKLERİ kısmından çıkış bilgilerini ve durum değikliklerini bildirebilirsiniz. 

F- SİGORTALININ İŞTEN AYRILMA/DURUM DEĞİŞİKLİKLERİ (İşten ayrılışlarda veya durum değişikliklerinde doldurulacaktır.)
☐ Sigortalı ile ilgili bilgilerin aşağıdaki şekilde değiştirilmesi  
☐   Yeni SPEK  
☐    Eksik Gün Nedeni  
☐    İşten Ayrılış Nedeni  
☐    İşten Ayrılış Tarihi  
☐    İş Kazası

Ev Hizmetleri Sigortalım İçin Eksik Gün Belgesi Vermek Zorunda mıyım?

Ev hizmetleri için eksik gün bildiriminde bulunma zorunluluğu yoktur. Durum değişikliği yapılırsa yine forumda ilgili yerin doldurularak bağlı bulunulan sgkya verilmesi gerekmektedir.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***

"Ev Hizmetlerinde 10 Günden Fazla Çalışanlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler" için toplam 6 yorum yapmış

  1. ozge   1 Aralık 2016 at 10:29

    Bi bakıcıyla anlaştım, ayda 20 gün çalışacak sigorta başlatacağım. Kendisinin önceden sigortası var 1993 girişli üç işte çalışmış sigortalı olarak, bana başlamadan önce 6 ay işsizmiş işsizlik parası almış, benim bu bayana ödeyeceğim aylık sigorta tutarı hakkında bilgi vermeniz mümkün mü hesap kitap işinden pek anlamıyorum yukarıda yazılanları okudum ama işe yaramadı 🙂 bir muhasebeci tanıdığım var ona sordum 14.58×20=291 tl gibi bir hesap yaptı nereden çıkarttı 14.58 tlyi hiç anlamadım. Kusura bakmayın vaktinizi alıyorum. Sevgiler

    Cevapla
    • SGKuzmani   1 Aralık 2016 at 11:24

      Sigortalınız son 6 ay herhangi bir işte çalışmadıysa, bayan ise ve daha önce 4447/10. madde teşviğinden faydalanmadıysa bu durumda brüt ücretin %17 si kadar prim ödersiniz. Yani 20 gün bildirirseniz ve teşvikten faydalanabilirse 190 Tl gibi bir tutar ödersiniz.

      Cevapla
      • ozge   1 Aralık 2016 at 11:28

        sağolun ne çabuk cevap verdiniz valla süpersiniz! Son valla bakıcı gitmiş ssk ya ben sigortalanacam 20 günlük demiş 435 tl demişler muhasebeci 291 diyor, yarın ben gidicem sormaya da ne diyim yani adamlara 435 tl derlerse hayır 291 tl demem bir işe yaramaz neye göre hesaplanıyor argümanım ne olacak yani. Bir de bu teşvikten faydalanıp faydalanmadığını bayan kendi bilmiyor o sistemden mi çıkar kimlik bilgisi girilince. kusura bakmayın nolur!

        Cevapla
        • SGKuzmani   1 Aralık 2016 at 12:44

          Yazımızı götürün. en güzel argüman bizim yazı:). SGK memurları pek bilmez bunun hesabını. Eğer sigortalınız teşvik şartı sağlıyorsa brütün %17 si kadar prim ödersiniz. Siz öyle söyleyin.

          Cevapla
          • ozge   2 Aralık 2016 at 09:33

            Dünden beri elli tane makale okudum hiçbir yerde 20 gün gösterebilirsiniz demiyor sistemde on günden az ve on günden fazla diye iki seçenek var deniyor yani otomatik 435 tl hesap çıkarıyorlarmış ben yinede sizin yazılarınızı göstereceğim bugün, o teşvik bize uyuyor 4447 olan yani bir de şu 100 tl devlet desteği 435 tl den mi düşecek çünkü anladığım normali 535 tl ve zaten inmişi 435 tl, benden bıktınız farkındayım ama son kez rahatsız ediyorum.

          • SGKuzmani   2 Aralık 2016 at 09:50

            30 gün göstermek zorunda değilsiniz. İstediğiniz kadar bildirebilir. 20 gün olarak istiyorsanız 20 gün olarak bildirirsiniz. Teşvik şartı sağlıyorsanız brüt ücretin yalnızca %17 si kadar prim ödersiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.