Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışanların Sigorta BildirimleriEvde 10 günden az bakıcı çalıştırıyorum sigorta bildirimi nasıl yapabilirim? Ev hizmetleri 10 günden az çalışan sigorta primi ne kadar? Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların sigorta bildirimleri nereye ve nasıl yapılır ? Ev hizmetlerinde kimler sigortalı olabilir?

Bilindiği üzere ev hizmetleri kapsamında çalışan kişiler 01.04.2015 tarihi itibariyle sigortalı sayılmışlardır ve bu kişilerin sigorta bildirimleri de bir hayli kolaylaştırılmıştır. Bu yazımızda “Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışan Kişilerin Sigortalılığı” konusunda sizlere detaylı bilgi vermeye çalışacağız. 

Hangi işler Ev Hizmetlerinde Kapsamında Sayılır?

 • Evde yaşayan kişiler tarafından yapılabilecek temizlik, yemek, çamaşır yıkama, yaşlı bakımı, çocuk bakıcılığı gibi işler ev hizmetleri kapsamında sayılır.
 • Ev hizmetleri kapsamında sigortası yapılacak kişinin aynı evde ikamet etmiyor olması ikamet ediyorsa bile üçüncü dereceye kadar akraba olmaması gerekir.

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışanların Hangi Sigortaları Yatar?

ev-hizmetlerinde-10-gunden-az-calisanlar-icin-basvuru-formu ev-hizmetleri-10-gunden-az-calisanlar-sigortasi10 günden az çalışan kişilerin yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı primleri işverenleri tarafından yatırılır. 10 günden az çalışan sigortalılar bu sigorta ile emeklilik hakkı elde edemezler. Ancak ayın 30 günden eksik kalan süreleri kendileri isteğe bağlı tamamlama hakkını sahiptir. Eğer bunu yaparlarsa emeklilik sigortası olarak da sayılacaktır.Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışanların Sigorta Prim Maliyetleri Ne Kadardır?

Bu kişiler için günlük brüt asgari ücretin %2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenmektedir.

01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arasında ödenecek prim tutarı bir gün için = 1,09 T.L.’dir. 

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışanlar İçin Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır?Ev Hizmetleri Başvurusu SGK’ya Her Ay mı Yapılacak?

Bir kereye mahsus başvuru yeterli. Ancak başvuru formunda “çalışma devamlı mı” kısmını “evet” işaretlenmesi gerekir. Bu süreçten sonra sigortalılın durumunda bir değişiklik olmadığı sürece aynı gün ile tahakkuk işlemi devam edecektir.

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışabilecek Olan Kişiler Kimlerdir?

 • ev-hizmetlerinde-sigorta-calisanlarHiç bir kapsamda sigortası bulunmayanlar,
 • SSK ve Bağkur kapsamında sigortalı olanlar,
 • İsteğe bağlı bağkurlular,
 • Ek/5 Tarım SSK’lılar,
 • Ek/6 Kapsamında sigortalı olan taksi ve dolmuş şoförleri,
 • SGK’dan emekli maaşı alanlar ile dul ve yetimler,

Emekli Bir Kişi Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışırsa Emekli Maaşı Kesilir mi?

Sadece kısa vade yani iş kazası ve meslek hastalığı primi yatırıldığı için emekli maaşı kesilmez. Dul ve yetim aylığı alanların da ev hizmetlerinde 10 günden az çalışmaları halinde aylıkları kesilmez.

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışanlar Bu Sigorta ile Nasıl Emekli Olabilir?

Bu kapsamda çalışanlar ayın 30 günden az kalan süresini takip eden ayın sonuna kadar ödemeleri halinde emeklilik primlerini de yatırmış olurlar. Bu durumda bu sigorta ile emeklilik hakkı elde edebilirler.

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışanlar Sağlık Hizmetlerinden Faydalanabilir mi?

Bu kişiler hizmetlerini kendileri 30 güne tamamlamaları halinde sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler. Aksi halde eşi, çocukları, anne ya da babası üzerinden sağlık güvencesi varsa devam eder yoksa genel sağlık sigortası kapsamında ayrıca prim ödemeleri gerekir.

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışan Sigortalının Durum Değişikliği SGK’ya Nasıl Bildirilir?

“Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışanlar Başvuru Formu” ndaki ilgili kısımların doldurularak SGK’ya verilmesi gerekir.

Ev Hizmetlerinde 10 Günden Fazla Çalışan Sigortalılar Sigorta Prim Teşvik İndiriminden Faydalanabilir mi?

Ev hizmetleri kapsamında 10 günden az çalışan sigortalılar sigorta prim teşvikinden yararlanamazlar.

Ev Hizmetleri Sigorta Danışma Hattı Telefon Numarası Kaç?

0312 458 7079 – 7709 – 7711 – 7717 – 7724 – 7726 – 7728 – 77 29 – 8047 – 8149 numaralı telefonlardan ev hizmetleri hakkında detaylı bilgi edinilebilir.***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***Related Posts

2 Yorum

 1. Deniz Oğuz
  24 Temmuz 2017
  • SGKuzmani
   26 Temmuz 2017

Yorumunuzu Yazınız..

antalya escort bayan