Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalışan Sigortalı İçin E-devletten Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?Bilindiği üzere ev hizmetlerinde çalıştırılan sigortalıların bildirim işlemleri ile ilgili 01.04.2015 tarihinde resmi gazetede tebliğ yayımlanmıştır. Bir kişinin yanında ev hizmetleri kapsamında 10 günden az çalışan sigortalıların bildirim işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmeden E-devlet sistemi üzerinden de yapılabilmekte. Peki E-devlet şifresiyle ev hizmetleri sigortalısı için başvuru nasıl yapılır?

E-devlet ile Ev Hizmetleri Sigortalısı Bildirme

edevlet

edevlet

Öncelikle bu işlemi yapabilmek için ev hizmetleri kapsamında sigortalı çalıştıracak kişinin bir E-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. Eğer E-devlet şifresi yoksa herhangi bir PTT şubesinden temin edilebilir .Ev hizmetleri kapsamında on günden az çalıştırılan sigortalının E-devlet sisteminden bildirimi için aşağıdaki aşamaların takip edilmesi gerekmektedir.

-www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile giriş yapın,-Sol üst taraftaki E-HİZMETLER seçeneğini tıklayın.

-Sosyal Güvenlik Kurumu,

-4/A HİZMETLERİ,

-4/a on günden az süreli ev hizmetleri işveren başvuru ve sorgulama,

ev hizmetleri 10 günden az edevletten başvuru

ev hizmetleri 10 günden az edevletten başvuru

Bu seçenek tıklandıktan sonra sağ üstte “YENİ KAYIT” seçeneğini tıklamanız gerekir.

Çıkan ekrandan “DEVAM” seçeneği tıklandıktan sonra karşımıza çalıştıracağımız sigortalının T.C. kimlik numarasının ve işe başlama tarihinin isteneceği ekran gelecektir.

Bu ekrandan sigortalının T.C. kimlik numarası ve işe başlama tarihi girilir ve sisteme kaydedilir.

Böylece ev hizmetlerinde on günden az çalışan sigortalı için tescil işlemi tamamlanmış olur.Ev Hizmetlerinde On Günden Az Çalışanların 2016 Sigorta Primi Ne Kadar?

Ev hizmetlerinde on günden az sigortalı çalıştıran kişiler asgari ücretin günlük brüt tutarının %2 si tutarında iş kazası ve meslek hastalığı primi öderler. Bu tutar 2016 yılı için günlük 1,10 T.L.

Ev Hizmetlerinde On Günden Az Sigortalı Çalıştırma İle İlgili Diğer Bilinmesi Gerekenler

-10 günden az sigortalı çalıştıranlardan işyeri bildirgesi, sigortalı işe giriş bildirgesi ile aylık prim ve hizmet belgesi, işten ayrılış bildirgesi düzenlenmesi istenmemektedir.

– SGK’ya “Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Sigortalı Çalıştırılacaklara İlişkin Başvuru Formu” ile müracaat edenlerin çalıştıran ve sigortalılar yönünden tescili yapıldıktan sonra çalıştıran kişiler % 2 oranında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primini banka aracılığı ya da www.sgk.gov.tr adresinin “e-sgk” menüsünden “Kart ile Prim Ödeme”, “Diğer Ödemeler” seçeneğinden kredi kartları veya banka kartları aracılığıyla Kuruma ödeyebileceklerdir.

– Ev hizmetlerinde 10 günden az sigortalı çalıştıranlar 10 günden az süre ile çalıştırdıkları sigortalının iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primini ödeyecektir. Gerçek kişinin ay içinde aynı sigortalıyı çalıştırdığı gün sayısının 9 günü geçmesi halinde bunlar hakkında 10 gün ve daha fazla sigortalı çalıştıran işverenlere yönelik işlemler başlatılacaktır.

-5510 Sayılı Kanunun ek 9 uncu maddesi kapsamında 10 günden az sigortalı çalışanlar % 32,5 oranındaki uzun vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası primini takip eden ayın sonuna kadar ödemeleri halinde, uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası yardımlarından da yararlanabilmektedirler.

– Uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası priminin takip eden ayın sonuna kadar sigortalı tarafından ödenmesi gerekmekte olup, primin ödenmemesi halinde uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası kaydı kapatılacak, primin ödenme hakkı düşecektir. Uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası tescili aylık olarak yapılacak, takip eden ayda sigortalının ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışmasının bulunmaması halinde uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası tescili oluşturulmayacaktır.

-5510 Sayılı Kanunun ek 9 uncu maddesi kapsamında ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar için iş kazası ve meslek hastalığı sigortası yanında uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası primi ödemeleri halinde genel sağlık sigortası yardımlarından yararlanabilmesi için sağlık hizmet sunucusuna başvurduğu tarihte bu kapsamda tescilinin olması ve primi ödemesinin bulunması ile son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması gerekmektedir.

Ev hizmetlerinde ayda 10 günden az çalışanlar hakkında iş kazası ve meslek hastalığı sigortası dışında hastalık ve analık sigortası hükümleri uygulanmamaktadır.***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***Related Posts

6 Yorum

 1. mustafa ateş
  21 Eylül 2017
  • SGKuzmani
   21 Eylül 2017
 2. Mustafa
  9 Aralık 2017
  • Hakan KAYA
   9 Aralık 2017
   • Mustafa
    10 Aralık 2017
    • Hakan KAYA
     10 Aralık 2017

Yorumunuzu Yazınız..

antalya escort bayan