Emeklilerin Muayane ve İlaç Katılım Payı Ne Kadar 2018


Emeklilerin Muayane ve İlaç Katılım Payı Ne Kadar 2018


Bildiğiniz üzere muayene olduğumuzda ya da ilaç aldığımızda Kanunda belirlenen oranlarda devlete muayene katılım payı ve ilaç katılım payı ödemesi yaparız. 2018 emeklilerin muayane katılım payı ve ilaç katılım payı ne kadar? Emeklilerden muayene ücreti ne kadar kesilir ve nasıl kesilir? İşte konu hakkında merak edilen soruların cevapları;

Emekli ilaç katılım payı ne kadar, emekli maaşından mı kesilir?

4b Bağkur, 4a SSK, 4c Emekli sandığı kapsamında ve diğer kapsamlarda emekli olup Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alanlar ilaç almaları halinde ilaç bedelinin %10’u oranında ödeme yaparlar. Emekliden alınan bu %10’luk ilaç katılım payı emekli maaşından kesilir.

Yani diyelim ki toplam bedeli 75 TL olan iki kutu ilacı eczaneden aldınız. Bunun %10’unu yani 7,5 TL si emekli maaşınızdan kesilir. Kalan 67,5 TL ise devlet tarafından ödenir.Emekli sağlık ocağına, aile hekimine giderse muayene bedeli alınır mı?

Birinci basamak sağlık kuruluşu olarak adlandırılan sağlık ocakları, aile hekimliklerinde yapılan muayene için emekli kişiden muayene katılım payı alınmaz. Dolayısıyla emekli maaşından herhangi bir kesinti olmaz.

Emeklilin devlet hastanesi muayane ücreti ne kadar 2018 ?

Emeklinin devlet hastanesinde doktora olacağı her muayene için emekli maaşından kesilecek tutar 2018 yılı için 6,00 TL dir.

Emekli üniversite hastanesi muayane ücreti ne kadar 2018?

Emeklilerin üniversite hastanelerinde göreceği muayene ücretleri için ödeyeceği muayene bedeli her bir muayane için 7, 00 TL, üniversite hastanelerine bağlı sağlık kuruluşlarındaki muayeneler için ise 8 TL dir. 

Emekli özel hastaneye giderse maaşından muayene katılım payı kesilir mi, ne kadar 2018?

Özel hastanede muayene katılım payı tutarı 15,00 TL dir. Özel hastanede muayene olmanız halinde ödemiş olduğunuz tutarın haricinde ayrıca emekli maaşınızdan bir kesinti yapılmaz.Raporlu ilaçlar için ilaç katılım payı alınır mı 2018?

Raporlu ve uzun süre kullanılması uygun görülen ilaçlar için genelde ilaç katılım payı bedeli alınmaz. Ancak bazı ilaçlar raporla alınsa bile ilaç katılım payı bedeli alınabilmekte. Bunu eczanenizden öğrenebilirsiniz.

***KONU HAKKINDAKİ TÜM SORULARINIZI AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ