Ek 5 Tarım Sigortası Nedir, Ek 5 Tarım Sigortası Emekli Maaşı Ne Kadar?


Ek 5 Tarım Sigortası Nedir, Ek 5 Tarım Sigortası Emekli Maaşı Ne Kadar?


Ek 5 tarım Sigortası Ödemesi Nereye ve Nasıl Yapılır ? Ek 5 tarım sigortası kapatma dilekçesi nereden alabilirim? Ek 5 tarım sigortası primi nasıl ödenir ? Ek 5 tarım sigortası şartları nelerdir? Ek 5 tarım sigortası başvuru formu indir! Ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ne kadar ? Ek 5 tarım sigortası ne kadar ? Detaylar haberimizde….

Bildiğiniz üzere 4a ssk kapsamında isteğe bağlı sigorta ödenebilen tek sigorta kolu ek 5 tarım sigortasıdır. 4 a ek 5 tarım sigortası kapsamında daha önce detaylı bilgiye ek 5 tarım sigortası şartları başlıklı yazımızda yer vermiştik. Bu yazımızda ise ek 5 tarım sigortası primlerini nasıl ve nereye ödeyebileceğiniz konusu ile ek 5 tarım ssk ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. 

Ek 5 tarım sigortası başvuru şartları nelerdir?

Bu kapsamda prim ödemesi yapabilmeniz için; • Herhangi bir kapsamda sigortalı çalışmıyor olmanız,
 • SGK’dan emekli maaşı almıyor olmanız,
 • Aktif vergi kaydı ya da şirket ortaklığınızın olmaması,
 • Ziraat odalarında ya da tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınızın olmaması gerekiyor.

Yukarıdakilere ek olarak tarım ve ya orman işlerinde süreksiz çalışıyor olma şartı da aranıyor.

Ek 5 tarım sigortası evrakları nelerdir?

Başvuruda istenen belgeler şunlardır;

 • Ek 5 tarım sigortası dilekçesi (tarım müdürlüğüne, muhtara ve Ziraat odasına onaylatacaksınız)
 • Kimlik fotokopiniz.

Başka bir belge istenmez.

Ek 5 tarım sigortası formu 2018,ek 5 tarım sigortası formu indir

Ek 5 tarım sigorta kapsamına geçebilmeniz için ek 5 tarım sigortası formu ile ikametinizin bağlı bulunduğu SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz: ek 5 tarım sigortası başvuru formu indir

Ek 5 tarım sigortası nereye ödenir ve nasıl ödenir?

Tarım isteğe bağlı ek5 ssk prim ödemelerinizi;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmaşı tüm banka ve PTT şubeleri ile ATM’lerden, internet bankacılığından ve mobil bankacılıktan,
 • SGK kredi kartı ile ödeme sisteminden.

T.C. kimlik numaranız üzerinden SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5G/4A Kısmi İBS/Topluluk menüsünden ödeyebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası atm’den nasıl yatırılır ?

Anlaşmalı banka ATM’lerinden SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5G/4A Kısmi İBS/Topluluk menüsünden ödeyebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortasından emekli olan ne kadar maaş alır 2018

Ek 5 tarım sigortasından emekli olan ne kadar maaş alır sorusu bu konuda cavabı en çok merak edilen soruların başında gelmektedir.

Ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödemesi yapanlar 2018 yılı için brüt asgari ücretin 25 günlük tutarı üzerinden ödeme yapmakta. Yani 2018 brüt asgari ücret 2029,50 TL iken siz 1691,25 TL prime esas kazanç üzerinden prim ödemektesiniz. Dolayısıyla emekli olacağınızda normal ssk kapsamında çalışan bir sigortalıya göre %20-25 oranında daha düşük emekli maaşı alırsınız.

2018 yılında Ek 5 tarım ssk kapsamında emekli olan birisine bağlanacak ortalama emekli maaşı 750-950 TL arasında olacaktır. Tabi Ek5 sskdan önceki hizmetler yüksekten yattıysa maaş daha yüksek de olabilir. Belirttiğimiz maaş miktarı alınabilecek taban emekli maaşı miktarıdır. 2018 emekli olursam ne kadar maaş alırım başlıklı yazımızdan 2018 yılı içerisinde emekli olmanız halinde diğer kapsamlarda alabileceğiniz emekli maaşı konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası emeklilik hesaplaması hangi sigorta koluna göre yapılır, ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları?

Ek5 tarım ssk kapsamında ödenen primler 4a SSK kapsamında hizmet olarak değerlendirilir. Dolayısıyla emeklilik şartlarınız da 4a SSK kapsamında değerlendirilir.  Emeklilik tablosu başlıklı yazımızdan sigorta ilk başlangıç tarihinize göre ne zaman emekli olabileceğinizi sorgulayabilir,ayrıca emekli olacağınız tarih konusunda uzmanımıza soru sorabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası avantajları nelerdir?

SSK kapsamında prim ödemesi olduğundan emeklilik şartlarınız diğer sigorta kollarına göre daha esnek olacaktır. Ancak emekli maaşı konusunda tatmin edici bir maaş beklemeyin. Emekli maaşı da ek 5 tarım ssk’nın dezavantajıdır.

Ek 5 tarım sigortası aylık ne kadar ?

2018 yılında ek 5 tarım ssk primi aylık: 583,00 TL. Detaylı bilgi için: Ek5 tarım sigortası primi ne kadar 2018

Ek 5 tarım sigortası askerlik borçlanması yapabilir mi?

Ek5 ssk kapsamında prim öderken askerlik borçlanması talebinde bulunabilirsiniz. Son çalışma SSK kapsamında olacağından borçlanmanız 4a SSK kapsamında yapılır. Askerlik borçlanması başvurusunu nereye ve nasıl yapacağınız konusunda askerlik borçlanması nasıl yapılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası aile yardımına engel mi ?

Ek 5 tarım sigortalısı tarımda ücret karşılığı çalışanları tanımlamaktadır. Bildiğiniz üzere ücret karşılığı çalışma olması halinde aile yardımı ödenmemektedir. Dolayısıyla ek 5 tarım sigortası aile yardımı almaya engeldir.

2018 ek 5 tarım sigortası affı var mı?

Şu an için 2018 yılında SGK prim affını kapsayan yeni bir yasal düzenleme görünmüyor.

Ek 5 tarım sigortası hizmet dökümüne nereden ulaşabilirim?

SSK ek5 kapsamında ödenen primlerin 4a kapsamında hizmet olarak değerlendirildiğine yukarıda değinmiştik. Ek 5 hizmet dökümüne E devlet sisteminde SGK-4a Hizmetleri-4a Hizmet Dökümü bölümünden ulaşabilirsiniz. Prim borçlusu olduğunuz aylar için sistemde hizmet görünmez. Primini ödediğiniz aylar sisteme hizmet olarak geçer.

Ek 5 tarım sigortası borcu olan sağlıktan yararlanabilir mi?

Son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun 2 aydan fazla olması halinde sağlıktan yararlanamazsınız. Ek 5 tarım sigortası borç ödeme işlemini yaptıktan sonra sağlık güvenceniz ödeme işleminden ortalama 2-3 saat sonra otomatik olarak açılır.

Ek 5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile nasıl yapılır?

Ek 5 tarım sigortası borç sorgulama işlemini ve tescil durumunuzu e devlet sisteminde SGK-Ek5/Ek6/5G/30 Günden Az İBS menüsünü kullanarak yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası kredi çekebilir mi ?

Bordro karşılığı bir çalışma değildir. Dolayısıyla bankaya bordro ibraz edemezsiniz. Ancak sigorta hariç diğer koşulları sağlamanız halinde tabi ki kredi çekebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası durdurma dilekçesi örneği

………………………. Sosyal Güvenlik Merkezine

Müdürlüğünüzde ………………………… sicil numaralı ve ………………….. T.C. numarası ile kayıtlı Ek 5 tarım sigortalılığımın ……/……/…….. tarihi itibariyle sonlandırılmasını istiyorum. 

Gereğini arz ederim. 

Ek 5 tarım sigortası doğum parası alabilir mi ?

SGK tarafından analık ödemesi ve emzirme yardımı ödenmez. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir defaya mahsus olarak ödenen doğum yardımından yararlanabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası doğum borçlanması yapabilir mi?

Evet yapabilirsiniz. Ancak doğum borçlanması için doğum tarihinden önce sigorta girişi olma şartı aranmakta.

Ek 5 tarım sigortası dondurma yapılabilir mi?

Biriken tüm ek5 ssk prim borcunuzu sildirme hakkınız var. Ancak sildirdiğiniz bu süreleri daha sonra yeniden hizmet olarak alamazsınız. Diyelim ki 01 Ocak 2018 tarihinde Ek 5 tarım sigortaya başladınız ve sadece 2 ay prim ödediniz. 06 Haziran 2019 tarihinde de ek 5 sigortanızın prim ödenen son ay itibariyle kapatılmasını talep ettiniz. Bu durumda 2 aylık prim ödemeniz olduğundan ek5 sigortanız 28.02.2018 tarihi itibariyle kapatılır. Geçmiş borçlarınız silinir. Sadece 2 aylık hizmet almış olursunuz. Ama silinen diğer dönemleri daha sonra hizmet olarak alamazsınız.Tabi dondurmayı böyle yapmak zorunda değilsiniz. Dilekçe tarihi itibariyle durdurmayı talep ederseniz daha sonra ödeme imkanınız olduğunda kalan prim borcunu da ödeyebilir ve hizmetten saydırabilirsiniz. Kalan borç için gecikme zammı ve faizi uygulanmaya devam eder.

***KONU HAKKINDAKİ SORULARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

9 Yorum "Ek 5 Tarım Sigortası Nedir, Ek 5 Tarım Sigortası Emekli Maaşı Ne Kadar?"

 1. aslan   8 Mart 2018 at 21:58

  ek 5 sigortalılar bağkurlulara verilen krediden istifade edebileceklermi.ek 5 ..3600 günden emekli kaç lira maaş alır

  Cevapla
  • SgkUzman   8 Mart 2018 at 22:56

   Merhaba. Ek-5 tarım prim borçlarını kapsamıyor. 3600 gün priminizin hangi yıl aralıklarında ödendiği ve aylık brüt kazanca göre değişmekte olup net bir maaş bilgisi vermemiz sağlıklı olmayacaktır.

   Cevapla
 2. Murat   26 Şubat 2018 at 05:50

  Merhaba ek5 SSK ödüyorum• prim ödememi istediğim zaman SGK ya başvurarak yükseltip müteakip ay itibariyle yüksekten ödeye bilme hakkım varmıdır • yoksa heryılın başından sonuna kadar ne belirtildiyse onumu ödemek zorundayım• teşekkürler• j

  Cevapla
  • SgkUzman   26 Şubat 2018 at 20:36

   Merhaba. İstediğiniz zaman gidip yükseltme imkanınız vardır. Ay ortasında müracaat halinde dediğiniz gibi bir sonraki aydan itibaren verdiğiniz beyana göre ödeme yapabilirsiniz.

   Cevapla
 3. sultan çekirdekoğlu   22 Şubat 2018 at 12:21

  Merhaba doğum tarihim 01 04 1970 işe giriş tarihi 01 11 1988 emeklilik yaşım 45 şu an 48 yaşındayım doğum borçlanmasını ödediğim halde prim eksiğim var borçlanma yapıp yada toplu ödeyip ssk dan emekli olabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
  • SgkUzman   26 Şubat 2018 at 22:19

   Merhaba.Bayanların doğum borçlanması ve yurtdışı borçlanması dışında herhangi bir toplu ödeme durumu bulunmamaktadır.

   Cevapla
 4. murat   2 Şubat 2018 at 19:43

  tarım sigortasındn emekli oldum,kızım var dul benden görünür mü çocukları var nolacak durumları

  Cevapla
  • Hakan KAYA   3 Şubat 2018 at 18:14

   Merhaba. Eğer sizin 2008 öncesi sigorta başlangıcı varsa kızınız yararlanır sizden. Çocuklar 18 yaşından küçükse 18 yaş altı sigortadan yararlanır. Büyükler ise GSS ye geçebilirler.

   Cevapla
 5. Pingback: Ek 5 Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? | SGK ve Çalışma Rehberi | SGK ve Çalışma Rehberi