Asker Ailesine Maaş 2018, Asker Ailesine Maaş Şartları 


Asker Ailesine Maaş 2018, Asker Ailesine Maaş Şartları 


Asker ailelerine müjde maaş ödenecek!  2018 asker maaşları ne kadar? Asker ailelerine maaş ne kadar ödeniyor ? Asker maaşı ne kadar 2018? Asker ailesine maaş veriliyor mu ? asker ailesine maaş ve şartları neler? Asker annelerine verilen maaş ne kadar ? asker aile yardımı dilekçe örneği? asker eşlerine verilen maaş ne kadar? asker eşi maaşı başvurusu nereye ve nasıl yapılır? Konu hakkındaki ayrıntılar haberimizde…

Askerde olanlara asker maasi ödendiği gibi, askerde olan ve muhtaç sayılanların ailelerine de asker ailesine yardım ödeneği adı altında aileye asker maaşı ödenmektedir. Bu yazımızda askerde olanlara ödenecek maaş tutarları ve ailelerine ödenecek maaş konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. 

Asker maaşı 2018 ne kadar?

Bildiğiniz üzere askerlik maaşı doğu ya da diğer bölgelerde görev yapmaya göre farklılık göstermekte. Doğu dışındaki bölgelerde er ve ya erbaş olarak görev yapan askerlere 2018 asker maaşı 110-130 TL arasında ödeme yapılırken doğuda görev yapan askerlere ise askerlik maaşı 2018 yılında 220-230 TL arasında  yapılmaktadır.Askerlik aile maaşı şartları nelerdir?

Asker ailelerine verilen maaştan askerliğini er ve ya erbaş olarak yapan kişilerin ailelerine ödenmekte. Bu yardım askerin bakmakla yükümlü olduğu eşine, çocuklarına, anne ya da babasına ödenebilmektedir.

Asker ailesi maaşının bağlanabilmesi için ailenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından muhtaç sayılması gerekir. Muhtaç sayılmanın yanında asker maaşına başvuran kişinin sigortalı çalışmıyor olması, bağkurlu olmaması, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almıyor olması gerekiyor.

Asker aylığını kimler alabilir ?

Askere giden kişi evli ise eşine, evli değilse anne ve ya babasına ödenir.

Asker maaşı için gerekli belgeler nelerdir?

Maaşa başvuracak kişiden kimlik fotokopisi haricinde bir belge istenmez.

Asker ailelerine yardım parası için nereye başvurulur ?

Başvurularınızı;

 • Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • İnternet üzerinden www.turkiye.gov.tr adresinden T.C numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak İçişleri Bakanlığı-Muhtaç Asker Ailesi seçeneğinden de yapabilirsiniz.

Muhtaç asker ailesi başvuru ve bilgi formu sorgulaması da e devlet sisteminden yapılabilmekte.

Asker aile yardımı ne kadar 2018, asker annesi maaşı ne kadar ?

2018 yılı için iki ayda bir ödenecek tutar asker annesi maaşı ve asker eşine maaş tutarı 550 TL olacaktır. Asker ailesine yapılan maaş ödemesi iki aylık periyotlarda yapılmaktadır. Aylık tutarı bu durumda 275 TL olmaktadır.

Asker ailesine verilen maaş kaç ay ödeniyor?

En fazla askerlik süresince yani 12 ay süre ile ödenmekte.Asker eşine maaş sorgulaması nasıl yapılır?

Asker ailelerine maaş sorgulamasını  e devlet sisteminde İçişleri Bakanlığı-Muhtaç Asker AilesiBaşvurusu menüsünden yapabilirsiniz.

***KONU HAKKINDAKİ SORULARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

18 Yorum "Asker Ailesine Maaş 2018, Asker Ailesine Maaş Şartları "

 1. Hicran Uğur   14 Nisan 2018 at 20:29

  Merhaba bizim ev kira ve emekli maaşından başka birşeyimiz yok yardım alabilirmiyiz

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Nisan 2018 at 21:39

   Merhaba.Asker ailesi maaşının bağlanabilmesi için ailenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından muhtaç sayılması gerekir.

   Cevapla
 2. Sahin   13 Nisan 2018 at 19:42

  Ben evliyim çocuğum da eşim maaş alıyor ama çocuğumun maaşı yatmadı daha 6 aylık askerim

  Cevapla
  • SgkUzman   14 Nisan 2018 at 21:43

   Merhaba.Maaş için başvuru yaptığınız Müdürlükle iletişime geçip öğrenebilirsiniz.

   Cevapla
 3. Cevdet   31 Mart 2018 at 22:36

  Merhaba ben 2018 mayısta askerim ama sigorta çıkışım Nisa’nda olacak sigorta çıkışım verildikten sonra 3ay geçerli diyorlar bu duruömda eşim faydalanabilir mi hemen askeri ücret çalışıyorum

  Cevapla
  • SgkUzman   1 Nisan 2018 at 00:20

   Merhaba.Asker ailesi maaşının bağlanabilmesi için ailenin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından muhtaç sayılması gerekir. Muhtaç sayılmanın yanında asker maaşına başvuran kişinin sigortalı çalışmıyor olması, bağkurlu olmaması, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almıyor olması gerekiyor.Eşiniz sağlık yönünden 90 gün+9 gün faydalanır.Bu konu ile asker ailesine verilen maaş farklı şeyler.İlgili yazımızı okuyunuz.

   Cevapla
   • Cevdet   1 Nisan 2018 at 07:39

    Hocam çevremizdeki bazı kişiler öyle diyor işte 90 günden sonra bağlanır eşine maaş diyorlar şimdi ben askere mayısta gidecem başvuru kabul edilirse eşim hemen alabilecekmi yoksa 90 gün sağlığı bitince mi alabilir

    Cevapla
    • SgkUzman   1 Nisan 2018 at 13:00

     Şimdi alma şartı şu şekildedir :Askere giden kişi evliyse ve eşinin sosyal güvencesi yoksa Vakıf Mütevelli Heyetinin[ muhtaçlık kararı vermesi şartıyla askerin eşi programdan faydalandırılıyor.Eşiniz sağlık yönünden 90 gün faydalansa bile sosyal güvence sadece sağlıkla karşılanmayacak bir durum.Temel ihtiyaçlarını sağlık güvencesi ile karşılayamayacağından durumu belirtir bir başvuru dilekçesi ile yardım alabileceğinizi düşünüyorum.

     Cevapla
     • Cevdet   1 Nisan 2018 at 19:40

      Çok teşekkür ederim bu başvuruyu sülüs çıktıktan sonramı yapabiliyoruz sayın hocam

     • SgkUzman   2 Nisan 2018 at 06:58

      Sülüs kağıdınız ile birlikte başvurunuzu yapabilirsiniz.

 4. Cafiye   16 Mart 2018 at 22:57

  Hayırlı geceler benim oğlum kısa süre içinde askere gidecek biz anne oğul yaşıyoruz bn çalışıyorum askeri ücretli sigortam var şimdi bn asker maaşı alamıyormuyum üzerime her hangi bi mal varlığı yok bunla ilgili bilgi verirseniz sevinirim

  Cevapla
  • SgkUzman   25 Mart 2018 at 13:58

   Merhaba.Herhangi bir çalışmanız var ise alamıyorsunuz.

   Cevapla
 5. Serdar   6 Mart 2018 at 20:55

  Eşim 1.ayim 8inde başvurdu onaylandı bu maaşı ne zaman alicak bir bilgi verirmisiniz

  Cevapla
  • SgkUzman   25 Mart 2018 at 13:57

   Merhaba.E-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığı-Muhtaç Asker Ailesi Başvurusu menüsü üzerinden ödemelerinizi sorgulatabilirsiniz.

   Cevapla
   • Pınar Turan   26 Mart 2018 at 00:53

    Asker eşine ve cocuğuna tam anlamıyla nekadar maaş veriliyo

    Cevapla
    • SgkUzman   1 Nisan 2018 at 00:17

     2018 yılı için iki ayda bir ödenecek tutar asker annesi maaşı veya asker eşine maaş tutarı 550 TL olacaktır. Asker ailesine yapılan maaş ödemesi iki aylık periyotlarda yapılmaktadır. Aylık tutarı bu durumda 275 TL olmaktadır.

     Cevapla
     • Pınar   2 Nisan 2018 at 21:10

      Ben 800 tl olarak duymuştum ama

     • SgkUzman   3 Nisan 2018 at 06:56

      Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.