Asgari Geçim İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Asgari Geçim İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Asgari geçim indirimi nasıl hesaplanır? Kimler asgari geçim indiriminden faydalanabilir? Asgari geçim indirimini kim öder? Asgari geçim indirimi işveren tarafından ödenmiyor ne yapmalıyım?

Asgari geçim indirimi hakkında yukarıdaki ve benzeri tüm sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hangi Çocuklar İçin Asgari Geçim İndiriminden Faydalanılabilir?

 • Vergi mükellefi ile birlikte oturuyor olmak ya da mükellef tarafından bakılıyor olmak kaydı ile 18 yaşını doldurmayan çocuklar,
 • Öğrenci olup 25 yaşını tamamlamamış çocuklar,

İçin asgari geçim indiriminden faydalanılır.Hem Anne Hem de Baba Çalışıyorsa Her ikisi Ayrıca Asgari Geçim İndiriminden Faydalanabilir mi?

Sigortalılardan yalnızca birisi faydalanabilir. Her ikisi faydalanamaz. Sosyal Güvencesi kimin üzerinde ise onun üzerinden asgari geçim indiriminden faydalanılır.

Emekli Eş İçin Asgari Geçim İndiriminden Faydalanılabilir mi?

Asgari geçim indiriminde emekli olan eş de çalışmayan ve ücret almayan eş olarak kabul edilir. Emekli olan eş için asgari geçim indiriminden faydalanılabilir.

Boşanan Eşlerde Eşlerin Her İkisi Çalışıyorsa Çocuklar İçin Asgari Geçim İndiriminden Hangisi Faydalanır?

Nafakayı ödeyen eş asgari geçim indiriminden faydalanır. Eğer boşanan ve nafakaya hükmedilen eş nafayakı ödemiyorsa ve diğer eş de bunu belgelendirebiliyorsa bu durumda nafakaya hükmedilmeyen eş asgari geçim indiriminden faydalanabilmekte.

Asgari Geçim İndiriminde Kimler Çalışmayan Eş Olarak Kabul edilir?

Asgari geçim indiriminde yalnızca ücret karşılığı çalışan eş için asgari geçim indirimi ödenmez.

Serbest çalışan bağkurlular, isteğe bağlı sigortalılar için asgari geçim indiriminden faydalanılır.

Eşi Ek/5 Tarım Sigortalısı Olan Birisi Asgari Geçim İndirimi (Eş Yardımı) Faydalanabilir mi?

Ek/5 tarım sigortalılar tarımda ücret karşılığı süreksiz olarak çalışanlar olarak tanımlanmaktadır. Ücret karşılığı çalışmak ibaresinden dolayı ek/5 sigortalı eş için asgari geçim indiriminden faydalanılmaz.

Asgari Geçim İndirimi Tutarı Nasıl Hesaplanır?

asgari-gecim-indirimi-yorumlar-soru-cevaplarAsgari geçim indirimi tutarı bir aylık brüt asgari ücretin;

 • Sigortalının kendisi için %50 ‘si,
 • Eşi için %10’u,
 • İlk iki çocuk için %7,5,
 • Diğer çocuklar için ise %5 olarak,

olmak üzere ücretlinin şahsi ve medeni durumu dikkate alınarak hesaplanan indirim oranlarının uygulanması sonucu bulunacak matrahın, gelir vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine karşılık gelen %15’lik oranla çarpımı suretiyle bulunan tutarın 12’ye bölünmesi sonucu her aya isabet eden tutar hesaplanır. Hesaplanan bu tutar ise ödenecek vergiden mahsup edilir. Ancak, ödenecek asgari geçim indirimi tutarı aylık asgari ücret üzerinden hesap edilen vergiden fazla olamayacaktır.

Medeni Durum ve Çocuk Sayısı Değiştiğinde Asgari Geçim İndirimi Yükselir mi?

Ücretli çalışanların medeni durumlarında olan değişiklikleri ve çocuk sayısındaki değişikliği “AİLE DURUM BİLDİRİMİ” formu ile işverenlerine bildirmeleri gerekmektedir.

Aylıksız/Ücretsiz İzne Ayrılan SSK’lı ya da Memur Asgari Geçim İndiriminden Faydalanabilir mi?

Ücretsiz izindeki bir sigortalıya maaş ödemesi yapılmadığı için gelir vergisi kesintisi de yapılmamaktadır. dolayısıyla asgari geçim indiriminden de faydalanamazlar.

Raporlu Sigortalı Asgari Geçim İndiriminden Faydalanabilir mi?

Rapor alan sigortalıların rapor süresi boyunca maaşları ödenirse gelir vergisi de kesilecek ve asgari geçim indiriminden faydalanabilecekler. Ancak rapor süresince maaş ödemesi almayan kişinin asgari geçim indiriminden de faydalanması mümkün değildir.

Emekli Olduktan Sonra Çalışmaya Devam Edenler (SGDP’ye tabi Çalışanlar) Asgari Geçim İndiriminden Faydalanabilir mi?

Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi olarak çalışmaya devam eden kişiler de gelir vergisi ödemeye devam ettikleri için asgari geçim indiriminden faydalanabilirler.

Asgari Ücrete Temmuz Aylarında Yeniden Zam Yapılır mı?

Asgari geçim indirimi tutarları takvim yılı başındaki brüt asgari ücrete göre hesaplandığından temmuz ayındaki asgari ücret zammı asgari geçim indirimi tutarlarında bir değişiklik yaratmaz.

Asgari Geçim İndirimini İşveren mi Öder Devlet mi?

Asgari geçim indirimi sigortalının gelir vergisinden yapılan indirimdir ve bunu işveren vergiyi öderken indirim olarak alır. Alınan indirim de sigortalının maaşı ile birlikte ödenir. Yani devlet işverene öder işveren de sigortalıya.

İşveren Asgari Geçim İndirimini Ödemek Zorunda mıdır?İşveren asgari geçim indirimini sigortalıya ödemek zorundadır. Ödemediği takdirde işveren hakkında ceza uygulanmaktadır.

***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***YORUMUNUZ

24 Yorum "Asgari Geçim İndirimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler"

 1. aynur alver   27 Ocak 2018 at 13:28

  MERHABALAR, ben agi’yi alamıyorum,çünkü işeverenim agi ayrıca verimediğini söylüyor ayrıca ben 1000 maaş alıyorum. ne yapmalıyım. agi benim hakkımmıdır

  Cevapla
  • Hakan KAYA   27 Ocak 2018 at 16:51

   Merhaba. Evet tabi ki agi sizin hakkınız. İşveren 2018 yılı için agi dahil olmak üzere 1603 TL den az maaş ödeyemez.

   Cevapla
 2. Enver   5 Ocak 2018 at 12:02

  Merhaba eşim sigortasız çalışıyor benim agiyi evli eşi çalışan mı yoksa çalışmayan olarak mı almam gerekiyor işyeri evli eşi çalışan olarak veriyor agimi

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Ocak 2018 at 16:29

   Merhaba. Siz o zaman eşim çalışmıyor diye aile bildirim formu ile bildirim yapacaksınız. Sigortasız çalışıyorsa

   Cevapla
 3. Pingback: Asgari Geçim İndirimi 2018, Asgari Geçim İndirimi Hesaplama | SGK ve Çalışma Rehberi | SGK ve Çalışma Rehberi

 4. Zeynep   25 Aralık 2017 at 11:49

  emekli olan eş çalışmayan eş olarak kabul edilmiyor mu? Ediliyorsa bundan yararlanamaz mıyım teşekkürler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   25 Aralık 2017 at 19:25

   Merhaba. Çalışıyorsa kabul edilmez. Çalışmıyorsa yararlanırsınız

   Cevapla
 5. Zeynep   22 Aralık 2017 at 16:40

  Eşim emekli oldu, ben çalışıyorum, yaşları 18 ve 25 yaşlarında bekar iki kızım var. Halen Asgari geçim indiriminden 133,31 TL faydalanıyorum. Bu durumda benim asgari geçim indirim tutarında bir değişiklik olur mu, olursa ne kadar olur, teşekkür ederim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   23 Aralık 2017 at 23:10

   Merhaba. Değişiklik olmaz.aynı oranda almaya devam edersiniz değişmez.

   Cevapla
 6. Erkan   8 Aralık 2017 at 15:07

  Merhaba 2009 da çocuğun oldu bildirim formunu verdim diye hatırlıyorum ama dosyada bulamadık 2017 kadar geçen zamanın geri ödeme talebinde buluna bilirmiyim yada geri ödeme yaparlarmı nasıl bir yol izlemem lazim

  Cevapla
  • Hakan KAYA   8 Aralık 2017 at 15:19

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla geriye dönük ödeme yapılmıyor. Vergi dairesini arayarak konu hakkında daha net bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla
 7. oksana krasyuk   11 Ekim 2017 at 18:20

  merhabalar,1,5sene çalıştığım is yerinde ,ilk 11aylik ağı odemediler.şuan istifa ettiğim ve ihbar surecindeyim.son 6-7ay ağı ödenmiş.ama ilk 11aylik ağı yi geriye donuk nasıl alabilirim.tesekkurler

  Cevapla
  • Hakan KAYA   12 Ekim 2017 at 12:19

   Merhaba. Hakettiğiniz tüm ödemeyi size yapmak zorundalar. Eğer yapmazlarsa işyerini vergi dairesine şikayet edin.

   Cevapla
 8. Eda   17 Ağustos 2017 at 13:45

  merhaba her ikisi de çalışan 2 çocuklu eşlere agi uygulamasında ,sosyal güvenlikte üzerinde görülen eşe yani babaya eşi çalışan iki çocuklu (2017 için 173 lira) ödemesi yapılırken, diğer eşe yani çalışan anneye agi hiç mi uygulanmaz yoksa evli eşi çalışan (2017 yılı 133 lira) şeklinde agiye hak kazanır mı ?

  Cevapla
  • SGKuzmani   17 Ağustos 2017 at 14:32

   Merhaba. Eşlerden her ikisi de çalışıyorsa anne ya da babadan birisi yararlanır asgari geçim indiriminden. Eşlerin her ikisi de yararlanamaz.

   Cevapla
 9. Betül Köse   13 Temmuz 2017 at 13:40

  Merhaba,

  eşim bağkurlu, bağkurlu olan da agi alıyormu. bende 2015 ekim de girdim evli ve 2 çocukluyum 133,33 agi alıyorum eksik aldığımın yeni farkına vardım . ne yapmam gerekir.

  Cevapla
  • SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 09:26

   Merhaba. Ücret karşılığı çalışmadığı için bağkurlu eş için asgari geçim indiriminden yararlanmanız gerekir. İşyerinize dilekçe ile başvurun.

   Cevapla
 10. Suleyman Polat   26 Haziran 2017 at 03:41

  Merhaba ben 8 yıldır apartman gorevlisi olarak çalışmaktayım agi den faydalanamiyorum neyapmam gerekir yönetim böyle bir ödeme yok diyor

  Cevapla
  • SGKuzmani   28 Haziran 2017 at 08:51

   Merhaba. Apartman görevlileri gelir vergisinden muaftır. Dolayısıyla asgari geçim indiriminden yararlanamazsınız. Alma hakkınız yok yani.

   Cevapla
 11. elçin   23 Haziran 2017 at 12:29

  Merhaba,
  Eşim Bağkurlu ve 1 çocuğum var işyeri bana AGI için 133.63 TL ödüyor. Bağkurlu eşim için bana bilgi vermediler. Eşim Bağkur lu diye belirtmiştim. Ne yapmam lazım. Geçmiş 2 aylık dönem için geri ödeme almak için ne yapabilirim.

  Cevapla
  • SGKuzmani   23 Haziran 2017 at 13:44

   Merhaba. Bağkurlu eş için asgari geçim indiriminden yararlanılır.Size 179 TL asgari geçim indirimi ödenmesi gerekir.

   Cevapla
 12. Pingback: 2017 En Düşük Konut Kapıcısı, Apartman Görevlisi Maaşı Ne Kadar? | SGK ve Çalışma Rehberi

 13. Burak ALBAZ   6 Aralık 2016 at 15:41

  Merhaba, Evliyim. Eşim çalışıyor ve iki çocuk sahibiyim. AGİ bedeli olarak bir yıldır 123,53 TL olarak yatırılıyordu. Durumu farkedip çalıştığım iş yerine başvuruda bulundum ve gerekli düzeltmeyi bu ay sağladılar. Geriye dönük olarak 11 aylık düzeltmenin sağlanılması için ne yapmalıyım ?

  Cevapla
  • SGKuzmani   6 Aralık 2016 at 21:32

   Merhaba. İşverenin aradaki farkı geriye dönük olarak size iade etmesi gerekir. İşverenden talep edin ödemezse vergi dairesi ile görüşün.

   Cevapla