Asgari Geçim İndirimi Hakkında Bilinmesi GerekenlerAsgari geçim indirimi nasıl hesaplanır? Kimler asgari geçim indiriminden faydalanabilir? Asgari geçim indirimini kim öder? Asgari geçim indirimi işveren tarafından ödenmiyor ne yapmalıyım?

Asgari geçim indirimi hakkında yukarıdaki ve benzeri tüm sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Hangi Çocuklar İçin Asgari Geçim İndiriminden Faydalanılabilir?

 • Vergi mükellefi ile birlikte oturuyor olmak ya da mükellef tarafından bakılıyor olmak kaydı ile 18 yaşını doldurmayan çocuklar,
 • Öğrenci olup 25 yaşını tamamlamamış çocuklar,

İçin asgari geçim indiriminden faydalanılır.Hem Anne Hem de Baba Çalışıyorsa Her ikisi Ayrıca Asgari Geçim İndiriminden Faydalanabilir mi?

Sigortalılardan yalnızca birisi faydalanabilir. Her ikisi faydalanamaz. Sosyal Güvencesi kimin üzerinde ise onun üzerinden asgari geçim indiriminden faydalanılır.

Emekli Eş İçin Asgari Geçim İndiriminden Faydalanılabilir mi?

Asgari geçim indiriminde emekli olan eş de çalışmayan ve ücret almayan eş olarak kabul edilir. Emekli olan eş için asgari geçim indiriminden faydalanılabilir.

Boşanan Eşlerde Eşlerin Her İkisi Çalışıyorsa Çocuklar İçin Asgari Geçim İndiriminden Hangisi Faydalanır?

Nafakayı ödeyen eş asgari geçim indiriminden faydalanır. Eğer boşanan ve nafakaya hükmedilen eş nafayakı ödemiyorsa ve diğer eş de bunu belgelendirebiliyorsa bu durumda nafakaya hükmedilmeyen eş asgari geçim indiriminden faydalanabilmekte.

Asgari Geçim İndiriminde Kimler Çalışmayan Eş Olarak Kabul edilir?

Asgari geçim indiriminde yalnızca ücret karşılığı çalışan eş için asgari geçim indirimi ödenmez.

Serbest çalışan bağkurlular, isteğe bağlı sigortalılar için asgari geçim indiriminden faydalanılır.

Eşi Ek/5 Tarım Sigortalısı Olan Birisi Asgari Geçim İndirimi (Eş Yardımı) Faydalanabilir mi?

Ek/5 tarım sigortalılar tarımda ücret karşılığı süreksiz olarak çalışanlar olarak tanımlanmaktadır. Ücret karşılığı çalışmak ibaresinden dolayı ek/5 sigortalı eş için asgari geçim indiriminden faydalanılmaz.

Asgari Geçim İndirimi Tutarı Nasıl Hesaplanır?

asgari-gecim-indirimi-yorumlar-soru-cevaplarAsgari geçim indirimi tutarı bir aylık brüt asgari ücretin;

 • Sigortalının kendisi için %50 ‘si,
 • Eşi için %10’u,
 • İlk iki çocuk için %7,5,
 • Diğer çocuklar için ise %5 olarak,


olmak üzere ücretlinin şahsi ve medeni durumu dikkate alınarak hesaplanan indirim oranlarının uygulanması sonucu bulunacak matrahın, gelir vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine karşılık gelen %15’lik oranla çarpımı suretiyle bulunan tutarın 12’ye bölünmesi sonucu her aya isabet eden tutar hesaplanır. Hesaplanan bu tutar ise ödenecek vergiden mahsup edilir. Ancak, ödenecek asgari geçim indirimi tutarı aylık asgari ücret üzerinden hesap edilen vergiden fazla olamayacaktır.

Medeni Durum ve Çocuk Sayısı Değiştiğinde Asgari Geçim İndirimi Yükselir mi?

Ücretli çalışanların medeni durumlarında olan değişiklikleri ve çocuk sayısındaki değişikliği “AİLE DURUM BİLDİRİMİ” formu ile işverenlerine bildirmeleri gerekmektedir.

Aylıksız/Ücretsiz İzne Ayrılan SSK’lı ya da Memur Asgari Geçim İndiriminden Faydalanabilir mi?

Ücretsiz izindeki bir sigortalıya maaş ödemesi yapılmadığı için gelir vergisi kesintisi de yapılmamaktadır. dolayısıyla asgari geçim indiriminden de faydalanamazlar.

Raporlu Sigortalı Asgari Geçim İndiriminden Faydalanabilir mi?

Rapor alan sigortalıların rapor süresi boyunca maaşları ödenirse gelir vergisi de kesilecek ve asgari geçim indiriminden faydalanabilecekler. Ancak rapor süresince maaş ödemesi almayan kişinin asgari geçim indiriminden de faydalanması mümkün değildir.

Emekli Olduktan Sonra Çalışmaya Devam Edenler (SGDP’ye tabi Çalışanlar) Asgari Geçim İndiriminden Faydalanabilir mi?

Emekli olduktan sonra Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi olarak çalışmaya devam eden kişiler de gelir vergisi ödemeye devam ettikleri için asgari geçim indiriminden faydalanabilirler.

Asgari Ücrete Temmuz Aylarında Yeniden Zam Yapılır mı?

Asgari geçim indirimi tutarları takvim yılı başındaki brüt asgari ücrete göre hesaplandığından temmuz ayındaki asgari ücret zammı asgari geçim indirimi tutarlarında bir değişiklik yaratmaz.

Asgari Geçim İndirimini İşveren mi Öder Devlet mi?

Asgari geçim indirimi sigortalının gelir vergisinden yapılan indirimdir ve bunu işveren vergiyi öderken indirim olarak alır. Alınan indirim de sigortalının maaşı ile birlikte ödenir. Yani devlet işverene öder işveren de sigortalıya.

İşveren Asgari Geçim İndirimini Ödemek Zorunda mıdır?

İşveren asgari geçim indirimini sigortalıya ödemek zorundadır. Ödemediği takdirde işveren hakkında ceza uygulanmaktadır.***KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***Related Posts

14 Yorum

 1. Burak ALBAZ
  6 Aralık 2016
  • SGKuzmani
   6 Aralık 2016
 2. elçin
  23 Haziran 2017
  • SGKuzmani
   23 Haziran 2017
 3. Suleyman Polat
  26 Haziran 2017
  • SGKuzmani
   28 Haziran 2017
 4. Betül Köse
  13 Temmuz 2017
  • SGKuzmani
   25 Temmuz 2017
 5. Eda
  17 Ağustos 2017
  • SGKuzmani
   17 Ağustos 2017
 6. oksana krasyuk
  11 Ekim 2017
  • Hakan KAYA
   12 Ekim 2017
 7. Erkan
  8 Aralık 2017
  • Hakan KAYA
   8 Aralık 2017

Yorumunuzu Yazınız..

antalya escort bayan