6736 Sayılı Kanun Gereği Sosyal Güvenlik Borçlarının Yapılandırma İşlemleriVergi ve Sosyal Güvenlik Borçlarının yapılandırılmasına dair işlemlerin yer aldığı 6736 sayılı Torba Kanun 19.08.2016 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu kanunla hangi SGK borçları silinecek?  Sosyal Güvenlik Kurumu borç yapılandırma başvuruları ne zaman yapılacak? Borçların ne kadarı silinecek? İşte 6736 Sayılı kanun gereği SGK borçlarının yapılandırılması ile ilgili merak edilen tüm soruların cevapları:

YAPILANDIRMA BAŞVURU FORMLARINI İNDİRMEK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Hangi Tarihe Kadar Olan Sgk Borçları Yapılandırılacak?

Yapılandırma,   2016 Haziran ayı ve daha önceki dönemlere ait SGK alacaklarını ve bunların gecikme cezalarını kapsıyor.Sgk Borçlarının Ne Kadarı Silinecek?

Borçların gecikme cezaları affedilecek,  bunun yerine TÜİK verilerine göre hesaplanan enflasyon farkı, borç asılına eklenerek tahsil edilecek.

Yapılandırmanın tek taksitle peşin ödenmesi halinde enflasyon farkının yarısı alınmayacak.

SGK İdari Para Cezalarının Ne Kadarı Silinecek?

gss ssk bağkur yapılandırma 2016

gss ssk bağkur yapılandırma 2016

Yapılandırma kapsamında, idari para cezalarında gecikme cezalarının yanı sıra borç asıllarının da yüzde 50’si silinecek. Yani 100 lira idari para cezası,  40 lira da bunun gecikme cezası olan bir borçlu bu tutarı öderken borç aslını 50 lira olarak, 40 lira gecikme cezasını da 50 lira borç aslına uygulanacak enflasyona göre güncellenecek tutarla birlikte ödeyecek.

Sgk Borçları İçin Kaç Taksit Yapılacak?

Borçlar için peşin ödeme, 6,9,12 ve 18 taksit seçenekleri sunulacak. Taksitler 2 ayda bir ödenecek. Böylece borçlar yaklaşık olarak 36 ay taksitlendirilmiş olacak.

6736 Sayılı Kanunla Genel Sağlık Sigortası Borçları Yapılandırılacak mı?

Yapılandırma Genel Sağlık Sigorta Borçlarını (GSS) da kapsayacak. 2016 Haziran ve önceki dönemlere ait genel sağlık sigortası prim borcu olanların,  gecikme cezası ve gecikme zamları  silinerek borç aslını vade farkı uygulanmaksızın peşin veya 12 aylık eşit taksit şeklinde ödenebilecek.

Genel Sağlık Sigortası Borçları İçin Yapılandırma Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Gelir testi yaptırmamış olanlar 2 Ocak 2017 tarihine kadar gelir testine müracaat edebilecekler.  Belirlenecek gelir testi sonucuna göre genel sağlık sigortası primleri ödenme imkanına kavuşmuş olunacak. Borçları dolayısıyla sağlık hizmetlerinden yararlanamayan genel sağlık sigortalılar, ilk taksiti ödemeleri halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilecekler.Borç Yapılandırma İşverenlere Nasıl Bir Avantaj Sağlayacak?

ssk borç yapılandırma başvuruları 2016

ssk borç yapılandırma başvuruları 2016

Kanun kapsamında borcunu yeniden yapılandıran ve borcu yoktur yazısı alan esnaf ve işveren;  bu borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemlerinden kurtulacak,  teşviklerden yararlanabilecek. Ayrıca daha önce tecil edilen, taksitlendirilen ve yapılandırılan borçların kalan taksit tutarları talep edilmesi halinde yeniden yapılandırılabilecek.

50 TL’ye Kadar Olan Prim Borçları Silinecek

Kapanan işyerlerine ait 31 Aralık 2014 tarihine kadar ödemedikleri 50 lirayı aşmayan borçları ile tutarına bakılmaksızın bu borçlara bağlı ceza tutarı 100 lirasını aşmayanlar silinecek.

Yapılandırma Hangi Durumlarda Bozulacak?

Kanun kapsamında SGK borcu olanlar, yapılandırma taksitlerinden ilk ikisinin  süresi içinde ödememesi, taksitlendirme süresi içerisinde cari ay prim borçlarının, bir takvim yılı içerisinde, ikiden fazla ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma haklarını kaybedecekler.

SGK Borç Yapılandırma Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Kanun kapsamında borcunu  peşin ya da taksitli  ödemek isteyenler, 31 Ekim 2016 tarihine kadar başvurabilecekle

SGK Borçları İçin Yapılandırma İlk Taksidi Son Ödeme Tarihi Ne Zaman?

Borcunu peşin ya da taksitli ödemek isteyenler ise ilk ödemeyi 2 Ocak 2017 tarihine kadar yapabilecekler.

6736 Sayılı Kanun Gereği Hangi SGK Borçları Yapılandırılacak?

 • Sigorta primi,
 • Emeklilik keseneği,
 • İşsizlik sigortası primi,
 • Sosyal güvenlik destek primi,
 • Ödenmesi imkanı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi,
 • SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı,
 • Genel sağlık sigortası priminin asılları ile bu alacaklara Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın belirtilen sürede ödenmesi halinde, bu alacaklara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammının tahsilinden vazgeçilecek.

Sosyal Güvenlik Destekleme Prim Borçlarının Ne Kadarı Silinecek?

Yaşlılık aylığı, emekli aylığı veya malullük aylığı bağlandıktan sonra, kendi işinde çalışması nedeniyle sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerden, 2016 yılı Şubat ayı ve önceki aylara ilişkin ödenmeyen destek primlerinin asıllarıyla, bu alacaklara Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde de gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmayacak.

SOSYAL GÜVENLİK İLE İLGİLİ TÜM SORULARINIZ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

Related Posts

18 Yorum

 1. suat
  26 Ağustos 2016
  • SGKuzmani
   26 Ağustos 2016
 2. erhan
  22 Eylül 2016
  • SGKuzmani
   22 Eylül 2016
   • nuri
    9 Mart 2017
    • SGKuzmani
     10 Mart 2017
 3. Münir
  23 Nisan 2017
  • SGKuzmani
   24 Nisan 2017
 4. Çetin
  18 Mayıs 2017
  • SGKuzmani
   22 Mayıs 2017
 5. Gül
  2 Haziran 2017
  • SGKuzmani
   2 Haziran 2017
 6. Ali
  14 Haziran 2017
  • SGKuzmani
   14 Haziran 2017
 7. Ferhan Atılgan
  8 Ağustos 2017
  • SGKuzmani
   9 Ağustos 2017
 8. Ibrahim
  10 Ağustos 2017
  • SGKuzmani
   11 Ağustos 2017

Yorumunuzu Yazınız..

antalya escort bayan