2018 Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır ?


2018 Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır ?


Yürürlükteki mevzuatımıza göre erkek sigortalılar arasında borçlanılan süreler arasında er ve ya erbaş olarak geçen süreler de vardır. Erkek çalışanlar askerlik sürelerini borçlanarak SGK hizmetine saydırabilir. Askerlik borçlanması ödemesi nasıl yapılır başlıklı yazımızda askerlik borçlanması hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

2018 yılı asgari ücretin belirlenmesi ile birlikte 01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arası askerlik borçlanması talebinde bulunacakların ödeyecekleri borçlanma tutarları da belli oluyor. Buna göre 2018 askerlik borçlanması için ödenecek en düşük ve en yüksek günlük borçlanma tutarı şu şekilde;

Askerlik borçlanması hesaplama 2018

01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arası en düşük günlük askerlik borçlanması tutarı 21,64 TL en yüksek ise 162,32 TL olacaktır.2017 borçlanma tutarları için: ⇒⇒ askerlik borçlanması ne kadar 2017

Askerlik borçlanması için gerekli evraklar nelerdir?

 • SGK borçlanma belgesi (aşağıdan indirebilirsiniz)
 • Kimlik fotokopiniz,
 • Askerlik yaptığınıza dair şubeden alınmış belge,

SGK askerlik borçlanması formu indir

Borçlanma başvurusu için formu buradan indirebilirsiniz: ⇒ sgk askerlik borçlanması formu 

Askerlik borçlanması başvurusu nereye yapılır, askerlik borçlanma formu nereye verilecek?

Son sigortalılık durumunuza göre başvuru yapacağınız SGK merkezi belirleniyor. Buna göre;

 • Son çalışmanız SSK kapsamında ise işyerinizin bağlı bulunduğu SGK’ya,
 • Bağkur ise dosyanızın bağlı bulunduğu SGK’ya,
 • Emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Tescil Daire Başkanlığı’na göndermeniz gerekir.

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi ?

Askerlik borçlanması için başvuruyu yaptıktan sonra SGK size borç tahakkuk cetveli gönderir. Bunu tebliğ aldıktan sonra çıkarılan borcu en geç 1 ay içerisinde ve peşin olarak ödemeniz gerekir. Askerlik borçlanmasının taksitle ödenmesi mümkün değildir.

Askerlik borçlanması nasıl ödenir ?

SGK ile anlaşmalı bankalardan (iş bankası, Halk Bank, Ziraat Bankası v.s.) SGK ödemeleri-SGK borçlanma menüsünden ödeme yapılabilir.

Askerden önce sigortalı olanlar askerlik borçlanması yapabilir mi ?

Askerlik süresinin sigorta başlangıcından önce ya da sonra yapılmış olması borçlanma yapmaya engel değil. Sonra yapmış olsanız da önce yapmış olsanız da askerlik süresi boyunca SGK priminizin yatmamış olması koşulu ile borçlanma yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması formu nasıl doldurulur ?

Başvuru formunu nasıl dolduracağınız konusunda askerlik borçlanma dilekçesi nasıl doldurulur başlıklı yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

Askerlik borçlanması şartları nelerdir?

Askerliği yapmış olmak yeterlidir. Herhangi bir şart aranmaz.

Kimler askerlik borçlanması yapamaz, kimler askerlik borçlanması yapabilir ?

Askerlik yapan herkes askerlik borçlanması yapabilir. Burada bir ayrım yok.

Askerlik borçlanması iade dilekçesi örneği ?

01 Ekim 2008 tarihinden itibaren yatırmış olduğunuz askerlik borçlanması parasını talebiniz halinde iade alabilirsiniz. Bunun için şu şekilde bir dilekçe yazmanız yeterli olacaktır.

…………………….. Sosyal Güvenlik Merkezine

Kurumunuzun ……………………… T.C. numaralı sigortalısıyım. …./…./…… tarihinde yatırmış olduğum ………. TL tutarındaki askerlik borçlanması ödemesinin tarafıma iadesini talep ediyorum

Bilgilerinize arz ederim. 

Adres:

TC.

tel:

Askerlik borçlanması ne zaman ödenir ?

Askerlik borçlanması yapmak için talebinizi istediğiniz bir zaman diliminde verebilirsiniz. Bunun için belirli bir süre yoktur. Talepte bulunduktan sonra SGK tarafından borçlanma tebligatını aldıktan sonra ödemek için ise 1 aylık süreniz vardır.Kısa dönem askerlik borçlanması yapabilir mi?

Askerliğin uzun dönem, kısa dönem yapılmış olması önemli değildir. 1 gün bile olsa askerlik sürenizi borçlanabilirsiniz.

***KONU HAKKINDAKİ SORULARINIZI YORUM BÖLÜMÜNDEN SORABİLİRSİNİZ***YORUMUNUZ

2 Yorum "2018 Askerlik Borçlanması Ne Kadar, Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır ?"

 1. Bünyamin BÜYÜK   5 Şubat 2018 at 14:19

  En düşük günlük askerlik borçlanması tutarı 21,64 TL en yüksek ise 162,32 TL bu fiyatta olabileceğini yukarıda belirtmektesiniz. Emekli sandığı 4C sınıfı devlet memuruyum.31.08.1989-01.03.1991 tarihleri arası askerliğimi yaptım.Ben bu yaptığım askerliğimin 92 günlük kısmını askerlik borçlanması yapmak istiyorum.Bu ödeme kategorisi sınıflandırması nasıl olmaktadır.92 günlük askerlik borçlanması en düşük 1990 TL en yüksek 14933 TL olmaktadır buna göre ben hangi tutarı neye göre ödemek zorundayım?

  Cevapla
  • Hakan KAYA   6 Şubat 2018 at 12:15

   Merhaba. Devlet memurları için bu tutarlar üzerinden hesaplama yapılmıyor. Sizin için hesaplama şekli farklı ve ben bunu tam olarak bilmiyorum. Kurumunuz insan kaynaklarından bilgi alabilirsiniz.

   Cevapla