2017 Bebek Bakıcısı En Düşük SGK SSK Primi Ne Kadar Oldu?


2017 Bebek Bakıcısı En Düşük SGK SSK Primi Ne Kadar Oldu?

2017 brüt asgari ücretin belli olmasının ardından 2017 yılında ev hizmetlerinde çalıştırılacak bebek bakıcısı sigorta primleri de netleşmiş oldu. Peki 2017 yılında bebek bakıcısı sigorta bildirimi SGK’ya nasıl yapılır? 2017 bebek bakıcı sigorta primleri nasıl ödenir? 2017 bebek bakıcısı SGK sigorta prim teşvikleri nelerdir? İşte detaylar;

2017 Bebek Bakıcısı SGK Bildirimi Nasıl Yapılır?

Çalıştıracağınız bebek bakıcısı ve diğer ev hizmetleri sigortalılarının bildirimi ay içerisindeki çalışma gün sayısına göre değişir. Eğer 10 günden az çalıştırıyorsa“Ev Hizmetlerinde 10 günden Az Çalışanlar” kapsamında sigorta bildirimi yapmanız gerekir. Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar SMS ve Edevlet yoluyla SGK’ya bildirilebilmekte. Ev Hizmetlerinde 10 günden az çalışanların sigorta bildirimlerinin nasıl yapıldığı konusunda detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Eğer bebek bakıcınız ay içerisinde 10 günden fazla çalışıyorsa Bu durumda bildirimi Ev Hizmetlerinde 10 Günden Fazla Çalışanlar kapsamında başvuru formu ile SGK’ya yapmanız gerekir. Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanların sigorta bildirimleri konusunda detaylı bilgi için TIKLAYINIZ

Eğer bakıcınızın bildireceğiniz gün sayısını saat üzerinden yapacaksanız bildirilecek gün sayısını çalışılan gün / 7,5 saat formülü ile bulmanız gerekir. Yani diyelim ki ev hizmetleri sigortalınız ayda toplam  150 saat çalışıyor. Bu durumda 150/7,5=20 gün olarak SGK bildirimini yapmanız gerekir.

2017 Bebek Bakıcısı En Düşük SSK Sigorta Primi Ne Kadar?

  • Ev Hizmetlerinde 10 günden az çalışan için ödenecek günlük prim tutarı 2017 yılı için; 1,18 T.L.
  • Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışan ve 5510/yüzde 5 indirimden faydalanan ev hizmetleri sigortalısı için 2017 yılında ödenecek bir günlük en düşük sigorta primi tutarı: 17,47 T.L.
  • Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışan ve 5510/yüzde 5 indirimle birlikte 4447/10. madde teşviğinden faydalanan ev hizmetleri sigortalısı için 2017 yılında ödenecek bir günlük en düşük sigorta primi tutarı:10,07 T.L.

4447/10. madde sigorta prim teşviğinden faydalanabilmeniz için;

  • İşe alacağınız sigortalının işe başlama tarihinden önceki son 6 ay sigortalı çalışmamış olması,
  • 18-29 yaş  arası olması (bayanlar için yaş şartı aranmaz),
  • Daha önce bu teşvikten faydalanmamış olması,
  • Başvuru formunda sigorta prim teşvikleri alanında bu teşviği işaretlemiş olmanız,
  • Prim borçlarınızı düzenli ödemeniz ve son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması gerekir.

2017 Yılında SGK’ya ödenecek diğer prim tutarları için TIKLAYINIZ

****KONUYLA İLGİLİ TÜM SORULARINIZI LÜTFEN AŞAĞIDAKİ YORUM BÖLÜMÜNDEN SORUNUZ***



31 Yorum "2017 Bebek Bakıcısı En Düşük SGK SSK Primi Ne Kadar Oldu?"

  1. Altan Koyas Ekin   13 Şubat 2017 at 14:56

    Merhaba,

    1 mart 2017 tarihi itibarıyla bebeklerim için bakıcı çalıştırmaya başlayacagım. Ben de aynı zamanda SGK ya kayıtlı bir çalışanım.
    Bakıcım ayda 10 günden fazla çalışıyor olacak.
    Ne kadar prim ödemem gerektiğini hesaplamak istiyorum.
    Teşvikten yararlanabilir miyim? Yukarıda bahsedilen şartlara uyumum saglanıyor. Ancak kati nereden ögrenebilirim?

    Cevapla
    • SGKuzmani
      SGKuzmani   13 Şubat 2017 at 17:03

      Merhaba. Ödenecek prim tutarları konusunda detaylı bilgi yazımızda verilmiştir. Belirtilen şartları sağlıyorsa teşvikten yararlanabilir. SGK’ya da sorabilirsiniz.

      Cevapla
  2. İlter   21 Şubat 2017 at 08:59

    Merhaba, Teşviklere nasıl başvuruluyor?
    Teşekkürler.

    Cevapla
    • SGKuzmani
      SGKuzmani   21 Şubat 2017 at 11:41

      Merhaba. Sigortalınız gerekli şartları sağlıyorsa formda 4447/10. madde teşvik kısmını seçmeniz yeterlidir.

      Cevapla
  3. İlter   21 Şubat 2017 at 09:15

    Merhaba, asgari ücretle bakıcı çalıştıracağım. Hafta sonları çalışmayacak. 22 gün mü 30 gün mü hesaba girecek?
    Teşekkürler.

    Cevapla
    • SGKuzmani
      SGKuzmani   21 Şubat 2017 at 11:42

      Merhaba. Çalıştığı toplam saati 7,5’a bölün. Çıkan gün sayısı kadar SGK’ya bildirim yapmanız gerekir.

      Cevapla
  4. beyda   6 Nisan 2017 at 09:22

    benim bulduğum bakıcının babasından emeklisini aldığı için sigorta istemiyor sağlık sigortası yapsam olurmu ydada hafta içi bakacak sadece ne kadar yatırmam gerekiyo sigartaya devletten destek çıkmazsa yaptığım sigorta parasını alacakmıyım sadece annenin mi asgari ücret alması lazım yoksa baba nında mı asgari ücret alması gerek

    Cevapla
    • SGKuzmani
      SGKuzmani   6 Nisan 2017 at 10:36

      Merhaba. Çalıştığı gün kadar sigorta bildirimini yapmak zorundasınız. Öteki türlüsü kayıt dışı sigortalı çalıştırmaya girer. Suç işlemiş olursunuz. Geri kalan sorularınızı anlayamadım? Devletten destek nasıl çıkacak? Annenin ya da babanın asgari ücretli olmasından kastınız ne..

      Cevapla
  5. Feyza   15 Mayıs 2017 at 19:54

    Merhaba, Nisan 2017’de evimizde çocuk bakımı için bir bayan çalıştırmaya başladım. Kendisi daha once 2000 yılında 1 aylığına bir şirkette çalışmış, başka bir iş hayatı olmamış bir daha. SGK başvuru form dökümümde şöyle yazıyor; “4447 geçici 10.maddesinde bulunan teşvikten faydalandığı tespit edilmiştir. ……. Teşviğinden faydalanamaz. ” Benim teşvikten yararlanabilmem mümkün değil midir, kendisi sadece yıllar once 1 aylık çalışmıştır. Teşekkürler….

    Cevapla
    • SGKuzmani
      SGKuzmani   16 Mayıs 2017 at 08:16

      Merhaba. 1 gün bile aynı teşvikten yararlanması yetiyor. Tekrar yararlanamazsınız.

      Cevapla
      • Feyza   16 Mayıs 2017 at 11:18

        Hızlı dönüşünüz için teşekkürler…

        Cevapla
  6. Mine   30 Mayıs 2017 at 22:09

    Merhaba ben bakıcı olarak sabah 7 akşam 6 çalışıyorum haftaiçi 5 gün sgk maaş üzerindenmi hesaplanıyor çalıştıgım saattenmi

    Cevapla
    • SGKuzmani
      SGKuzmani   31 Mayıs 2017 at 08:58

      Merhaba. SGK çalıştığınız toplam saatin 7,5 ile bölünmesi sonucu bulunur. Yani ay içinde 75 saat çalıştıysanız 10 gün SGK bildirilmesi gerekir.

      Cevapla
  7. deren   21 Haziran 2017 at 13:08

    Merhaba, bakıcı olarak işe alacağım kişi, teşvik şartlarından son 6 ayda sigortalı olmamak koşulunu taşımıyor. Yani bu teşvik geçerli olamayacak. Asgari ücret ödemesinde benim diğer teşvikler kapsamında devlete ödemem gereken prim ne kadar olur acaba? Teşekkürler

    Cevapla
    • SGKuzmani
      SGKuzmani   21 Haziran 2017 at 14:08

      Merhaba. 424 TL civarı olur 30 tam gün için.

      Cevapla
  8. Metin   12 Temmuz 2017 at 08:27

    Merhaba,
    10 Günden fazla çalışanlar için ek1 formunu dolduruyorum. Teşviklerin hepsini işaretlesem hangisine uygun ise şartlar onu mun uyguluyorlar? Yoksa sadece 5510 ve 4447 -10’u mu işaretlemeliyim? Bu teşviklerin koşullarına uygun olduğumuzu biliyorum. Ama 4447-50 maddesinin koşullarını bulamadım?
    Son olarak 4447 sayılı Kanunun geçici10 uncu maddesi şuan askıya alınmış. SGK sitesinde duyuru var. Ne zaman açılır biliyor musunuz? Giriş için beklemeyi düşünüyorum.

    5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin (1) bendi ☒
    4447 sayılı Kanunun geçici10 uncu maddesi ☒
    4447 sayılı Kanunun 50 nci maddesi ☒

    Cevapla
    • SGKuzmani
      SGKuzmani   25 Temmuz 2017 at 08:59

      Merhaba. 5510 ve 4447/10. maddeyi işaretleyin.
      Askıya alınmadı. siz işaretleyip verin.

      Cevapla
  9. Serap   23 Temmuz 2017 at 21:24

    İşveren yıllık bir hafta izine çıktığında bakıcı da izinli oluyor malum. Bakımının maaşından kesme hakkı var mı

    Cevapla
    • SGKuzmani
      SGKuzmani   26 Temmuz 2017 at 09:15

      Merhaba. Yıllık izinde maaş kesilemez.

      Cevapla
  10. Ahmet   13 Eylül 2017 at 09:14

    Merhaba.
    Asgari ücret ile bakıcı çalıştırmaya başlayacağım. Ben de bir SGK’lı çalışanım. Kadının sigortasını ödeyeceğim için benim maaşımdan kesilen vergilerde bir değişikilik (iyileşme) olur mu?

    Cevapla
    • SGKuzmani
      SGKuzmani   18 Eylül 2017 at 11:50

      Merhaba. Hayır sizin maaşınız üzerinde herhangi bir etkisi olmaz.

      Cevapla
      • Ahmet   22 Eylül 2017 at 09:44

        Merhaba. Bakıcımızın sigortasını ilk olarak 22 gün üzerinden bildirdik ama şimdi bunu 30 gün yapmak istiyoruz. SGK’ya gitmeden e-devlet üzerinden yada ödeme yaparken bankadan bu şekilde bildirme şansımız var mı acaba?

        Cevapla
        • SGKuzmani
          SGKuzmani   22 Eylül 2017 at 11:14

          Merhaba. Başvuru formu ile yeniden SGK’ya bildirmeniz gerekir. E devlet üzerinden yapamazsınız. Ya da 1 dilekçe ile talebinizi iletin.

          Cevapla
  11. Seda   16 Ekim 2017 at 18:23

    Merhaba. 3 yarım gün bakıcı çalıştıracağim. 10 günden az çalışanlar için prim ödeyeceğim. Bizim ödediğimiz 1.18 tl sadece sağlık ve iş kazası primi mi oluyor? Emekliliğine faydası oluyor mu? SGK başlangıcı sayılıyor mu? Bakıcim 30 gün hastanelerde SGK li olarak hizmet alabiliyor mu? Teşekkürler

    Cevapla
    • Hakan KAYA
      Hakan KAYA   17 Ekim 2017 at 09:17

      Merhaba. Sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi. Sağlık değil. Emekliliğe bir faydası yok ve giriş sayılmaz. Hastanelerden yararlanamaz.

      Cevapla
  12. Seda   17 Ekim 2017 at 09:45

    İş kazası ve meslek hastalığı olduğunda mi sağlık giderleri karşılanır yani sadece

    Cevapla
    • Hakan KAYA
      Hakan KAYA   17 Ekim 2017 at 09:58

      Evet aynen öyle.

      Cevapla
  13. isa yıldırım   2 Şubat 2018 at 11:35

    Merhaba,
    yaklaşık 3 yıl dır çocuğumuza bir bakıcı bakmakta ve teşvikten daha önce yararlanmıştık. 2018 yılı itibariyle artan sgk prim zamlarından dolayı maaş + sgk primi çok ağır olmaya başladı.
    Bakıcının maaşı yaklaşık 1300 tl ancak sgk prpimi 660 tl dolaylarında. acaba sgk primini düşürecek bit teşvik ayda yöntem var mıdır ?

    Cevapla
    • Hakan KAYA
      Hakan KAYA   3 Şubat 2018 at 18:12

      Merhaba. 100 TL daha düşecek prim 2018 yılı için

      Cevapla
  14. Serkan Sipahi   5 Şubat 2018 at 22:46

    Merhaba, evimde yabancı bakıcı çalışıyor. Sgk girişini 9 aralıkta yaptım ve başvuru sırasında kimse bilgi vermediği için 4470 ve 5510 dan faydalanmadım. Bu nedenle 915 prim borcu görünüyor. Bu teşvik ve inditimlerden şimdi faydalanabilirmiym acaba. Teşekkürler…

    Cevapla
    • Hakan KAYA
      Hakan KAYA   6 Şubat 2018 at 21:30

      Merhaba. Sgk ya dilekçe ile başvurun. Güncellenme yapsınlar sisteme. Şartlar sağlıyorsanız yararlanabilirsiniz.

      Cevapla

YORUMUNUZ